Երևանում կանցկացվի «Արմենիա» միջազգային երաժշտական փառատոնը
Սեպտեմբերի 24-28-ը Երևանում տեղի կունենա «Արմենիա» միջազգային երաժշտական փառատոնը։ Երաժշտասերները հնարավորություն կունենան ունկնդրելու դասական երաժշտության 5 համերգներ, որոնք կկայանան Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի համերգային դահլիճում։
4-րդ անգամ Հայաստանում կազմակերպվող «Արմենիա» փառատոնի շրջանակներում Հայաստան կժամանեն մեծանուն երաժիշտներ։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Սերգեյ Սմբատյան) ելույթ կունենան ջութակահարներ Ստելլա Չենը, Զիա Հյունսու Շինը, դաշնակահարներ Դենիս Կոժուխինը, Ֆրեդի Կեմպֆը, Անդրեյ Գուգնինը, թավջութակահար Ալեքսանդր Կնյազևը, կլարնետահար Անդրեաս Օտենսամերը։
Ունկնդրին կներկայացվեն Պյոտր Չայկովսկու, Պաբլո Սարասատեի, Ալեքսեյ Շորի, Էռնեստ Շոսոնի ստեղծագործություններից։ Համերգային երեկոները կղեկավարեն դիրիժորներ Դմիտրի Յաբլոնսկին և Մարիուս Ստրավինսկին։
Փառատոնի կազմակերպիչներն են Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամը (նախագահ՝ Կոնստանտին Իշխանով), Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, համակազմակերպիչները՝ Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրը և «Դասական Հայաստան» մշակութային ՀԿ-ն։
Փառատոնային համերգները կկայանան՝ պահպանելով սահմանված առողջապահական բոլոր նորմերը։ Կապահովվի նաև համերգների առցանց հեռարձակումը, ինչը հնարավորություն կտա դրանք ունկնդրելու ոչ միայն Հայաստանում, այլև աշխարհի ցանկացած ծայրում։

ARMENIA International Music Festival to be held in Yerevan
The ARMENIA International Music Festival is about to be held in Yerevan on 24 to 28 September, 2020. Lovers of classical music will enjoy 5 concerts throughout the festival days performed in the concert hall of the Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex.
In the framework of the 4th annual festival celebrated artists Stella Chen (violin), Denis Kozhukhin (piano), Freddy Kempf (piano), Zia Hyunsu (violin), Andrei Gugnin (piano), Alexey Kniaziev (cello), Andreas Ottensamer (clarinet) will be hosted in Armenia to perform with the Armenian State Symphony Orchestra. Under the lead of conductors Dmitry Yablonsky and Marius Stravinsky, the concert evenings will feature works by Pyotr Tchaikovsky, Pablo Sarasate, Ernest Chausson, Aleksey Shor.
The festival is organized by the European Foundation for Support of Culture, led by Konstantin Ishkhanov, the Armenian State Symphony Orchestra and co-organized by the Karen Demirchyan Sport and Concert Complex and the Classical Armenia Cultural NGO.
The concerts of the festival will be held in strict maintenance of public health care norms. Meanwhile, the concerts will be live streamed online to be made available both for audiences in Armenia and around the world.