Կրեմլը կոչ է անում իր գործընկեր երկրներին կրակի մեջ յուղ չլցնել (Պեսկով)
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ «Կրեմլում վստահ են, որ Լեռնային Ղարաբաղի համար հակամարտության մեջ գտնվող Ադրբեջանին եւ Հայաստանին հնարավոր ռազմական օգնության մասին հայտարարությունները միայն յուղ են լցնում կրակի մեջ եւ պետք է համոզել կողմերը վերադառնալ հարցի քաղաքական-դիվանագիտական միջոցով լուծմանը։ Երեքշաբթի լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամլո խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
Ըստ նրա, «Կրեմլում առաջին հերթին ելնում են կրակի եւ ռազմական գործողությունների արագ դադարեցման անհրաժեշտությունից։ Որեւէ ռազմական աջակցության կամ ռազմական ակտիվության մասին ցանկացած հայտարարությունները միանշանակ յուղ են լցնում կրակի մեջ։ Մենք կտրականապես դեմ ենք դրան եւ մենք համաձայն չենք նման հարցադրմանը»,- ասել է Պեսկովը։
«Մենք կոչ ենք անում բոլոր երկրներին, հատկապես մեր գործընկեր երկրներին՝ ինչպիսիք է Թուրքիան, անել ամեն հնարավորը, որպեսզի համոզել հակամարտող կողմերին դադարեցնել կրակը եւ վերադառնալ այս խորացած հակամարտության (բառացի՝ հին, անբուժելի դարձած՝ ՆՏ) խաղաղ կարգավորմանը քաղաքական-դիվանագիտական եղանակներով»,- նշել է Պեսկովը։

• 29-09-2020 15:17:50   | Ռուսաստան  |  Политика
По сообщению ТАСС, в Кремле уверены, что заявления о возможной военной поддержке Азербайджана и Армении, конфликтующих из-за Нагорного Карабаха, лишь подливают масла в огонь, следует убеждать стороны вернуться к политико-дипломатическому способу урегулирования. Такое заявление в беседе с журналистами во вторник сделал пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
"В Кремле, прежде всего, исходят из необходимости скорейшего прекращения огня и боевых действий. Любые заявления о какой-либо военной поддержке или военной активности однозначно подливают масла в огонь. Мы категорически против этого и мы не согласны с такой постановкой вопроса", - подчеркнул представитель Кремля.
"Мы призываем все страны, особенно страны - наши партнеры, такие как Турция, сделать все для того, чтобы убедить противоборствующие стороны прекратить огонь и вернуться к мирному урегулированию этого застарелого конфликта политико-дипломатическими способами", - отметил Песков.