Կարևոր պահին՝ կարևոր որոշումներ․ IDBank-ը Ռուսաստանից Հայաստան փոխանցումների նոր՝ մատչելի տարբերակ է առաջարկում
• 27-10-2020 13:35:36   | Հայաստան  |  Ֆինանսներ
IDBank-ը ռուսական «Վճարային Ունիվերսալ տեխնոլոգիաներ» («Универсальные платежные технологии») ընկերության հետ համատեղ հայտարարում է IDpay նախագծի մեկնարկի մասին:
IDpay-ը բջջային հավելված է, որը թույլ է տալիս կցել VISA, Mastercard և MИР համակարգերի ռուսաստանյան ցանկացած բանկի քարտ և իրականացնել IDBank-ի հաճախորդների քարտերի/ հաշիվների ակնթարթային համալրում հեռախոսահամարով: Այս պահին փոխանցումներն իրականացվում են ռուբլով:
«IDpay բջջային հավելվածի միջոցով IDBank-ի հաճախորդին դրամական ակնթարթային փոխանցում իրականացնելու համար անհրաժեշտ է հասցեագրքից ընտրել կամ ձեռքով մուտքագրել ստացողի բջջային այն հեռախոսահամարը, որը կցված է IDBank-ի քարտին կամ հաշվին: Գործարքը տևում է վայրկյաններ. ավելի արագ, քան դուք կհասցնեիք ստացողին զանգահարել », - ասել է IDBank-ի մարքեթինգի բաժնի ղեկավար Տաթևիկ Հովհաննիսյանը:
IDBank-ի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանի խոսքով՝ IDpay-ն այս պահին ամենաշահավետ միջոցներից մեկն է Ռուսաստանից Հայաստան փոխանցումներ կատարելու համար։ «Հաշվի առնելով Հայաստանում և Արցախում հայտարարված ռազմական դրությունը և Ռուսաստանից նվազագույն սակագներով փոխանցումների նկատմամբ հատուկ պահանջարկը՝ գործընկերների հետ համաձայնություն է ձեռք բերվել, որ հատուկ արշավի շրջանակում մինչև 2020 թ. ավարտը IDpay հավելվածով փոխանցումները կատարվեն ընդամենը 0,5% միջնորդավճարով։ «Սա պրոդուկտը դարձնում է ոչ միայն շատ հեշտ ու հարմար, այլև՝ շահավետ»,- ավելացրել է Տաթևիկ Վարդևանյանը:
«Մենք ուրախ ենք մեր հաճախորդներին տրամադրել Ռուսաստանից միջոցներ ստանալու առավել տեխնոլոգիական և հարմարավետ միջոց, ընդ որում նվազագույն միջնորդավճարով, ինչը հատկապես պահանջված է ներկայումս։ Գումարը ստանալով անմիջապես իր քարտին կամ հաշվին՝ հաճախորդը կարող է ճկուն կառավարել իր միջոցները, այդ թվում` Idram հավելվածի և IDBanking.am առցանց հարթակի լայն հնարավորությունների միջոցով: Միջոցները քարտին / հաշվին մուտքագրվելու են համապատասխան արժույթով ավտոմատ փոխարկմամբ՝ Բանկի թվային հարթակի ընթացիկ փոխարժեքով, որը ՀՀ բանկային համակարգում ամենաշահութաբերն է», - մեկնաբանեց IDBank-ի Թվային բանկինգի տնօրեն Սերգեյ Առաքելյանը՝ ավելացնելով, որ հեռախոսահամարով միջոցներ ստանալու համար IDBank-ի հաճախորդները ցանկացած պահի կարող են հեշտությամբ կցել կամ փոխարինել իրենց բջջային հեռախոսահամարին կցված քարտը կամ հաշիվը IDBanking.am կայքի «Հաշիվներ» բաժնում։
«Առայժմ IDpay հավելվածում նույնականացում անցնել և փոխանցում կատարել կարող են միայն ՌԴ քաղաքացիները, բայց շուտով ծառայությունը հասանելի կլինի նաև ՀՀ քաղաքացիների համար։ Բացի նշված զարգացումներից՝ մենք աշխատում ենք նաև հավելվածի ֆունկցիոնալությունն ընդլայնելու ուղղությամբ», - ասել է «Վճարային ունիվերսալ տեխնոլոգիաներ» («Универсальные платежные технологии» (ООО «УПТ») ընկերության գործառնական տնօրեն Ֆելիքս Խաչատրյանը:
Ընկերությունների ներկայացուցիչները հայտնել են նաև, որ համագործակցության շրջանակում IDpay հավելվածով մոտ ապագայում հնարավոր կլինի կատարել նաև փոխանցումներ ՀՀ-ից ՌԴ։

Important decisions on the important moment: IDBank offers a new accessible option for transfers from Russia to Armenia
• 27-10-2020 13:35:36   | Armenia  |
IDBank together with “Universal payment technologies” (“UPT” LLC) announces the launch of IDpay initiative.
IDpay is a mobile application which allows to attach cards of any Russian bank of VISA, Mastercard, MIR systems and make instant replenishments of IDBank clients’ cards/accounts via phone number. At this moment transfers are made with rubles.
“To make instant money transfers to an IDBank client via IDpay mobile application it is necessary to choose from contacts or enter by hand the phone number of the recipient which is attached to IDBank card or account. Transfer is made in a few seconds: faster than you could call the recipient”, said Tatevik Hovhannisyan, the head of Marketing unit of IDBank.
As Tatevik Vardevanyan, the head of Communication unit of IDBank said, IDpay is one the most profitable options for transfers from Russia to Armenia. “Taking into consideration the martial law announced in Armenia and Artsakh and the special demand for the transfers from Russia with minimal commission fees, an agreement has been reached with the partners that in the frames of a special campaign, by the end of 2020, the transfers via IDpay application will be made with 0.5% commission.This makes the product not only very easy and convenient, but also beneficial”, mentioned Tatevik Vardevanyan.
“We are happy to provide the most technological and convenient means for our clients to receive money from Russia, with minimal commission. By receiving money directly on card or account, the client can manage is funds flexibly, including wide opportunities of IDBanking.am online platform and Idram application.Funds will be credited to the account in appropriate currency with automatic exchange, in accordance with the current exchange rate of the digital platform of the Bank, which is one of the most profitable in the banking system of Armenia”, commented Sergey Arakelyan, the director of Digital banking of IDBank. He also added that to receive money via phone number, IDBank clients can attach or change the card or account attached to their phone number any time, from “Accounts” department on IDBanking.am website.
“For now, in IDpay application only RF citizens can pass identification and consequently, make transfers, but soon the service will become available for RA citizens too. Besides developments mentioned, we are also working to expand the functionality of the app”, mentioned Felix Khachatryan, the chief operating officer of “Universal payment technologies” (“UPT” LLC).
The representatives of the companies also told that in the frames of the cooperation, transfers from RA to RF also will become available soon.