«Եթե միասին չստեղծենք հավաքական ապագա, տարիներ հետո ուշ կլինի». Նուբար Աֆեյան
Flagship Pioneering և Moderna Therapeutics ընկերությունների հիմնադիր և գործադիր տնօրեն, «Ճամփաբաժնին» հայեցակարգի համահեղինակ, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր, դոկտոր Նուբար Աֆեյանը հունվարի 8-ին Futures Studio-ի և լրագրող, հեղինակ Մարկ Գրիգորյանի համատեղ նախաձեռնած «Խոսենք ապագայից» շարքի շրջանակում խոսել է Հայաստանի ներկա իրավիճակի, զարգացման տեսլականի և ապագայի, Հայաստան-Սփյուռք կապերի հեռանկարի մասին:
Հայաստան. ներկայիս ճգնաժամ
Հարցազրույցի ընթացքում Նուբար Աֆեյանը հայտարարել է, որ այժմ Հայաստանում բոլոր ուղղություններով անորոշության բարձր մակարդակ է, և որևէ մեկը չգիտի, թե որտեղ է ճշմարտությունը և որն է ամենաարդյունավետ ռազմավարությունը:
«Ակնհայտ է, որ երկրում այս պահին ամենակարևոր հարցն անվտանգությունն է՝ ռազմական, տնտեսական, առողջապահական, սոցիալական առումով: Այն պետք է ապահովվի: Առնվազն 100 տարի անվտանգության հարցն օրակարգային է լինելու»,-ասել է Նուբար Աֆեյանը:
Նա կարծում է, քաղաքական գործընթացներն ու թերացումները, որոնք, վստահաբար, եղել են տարբեր տարիներին, ի վերջո չեն ստեղծել այն Հայաստանը, որի մասին մտածում էին. «Դժբախտաբար և ճակատագրի հեգնանքով հայերը հայտնվեցին մի երկրում, որտեղ նոր ապագա կարողացան զարգացնել ու ստեղծել, սակայն, ցավոք, մենք չկարողացանք մեր երևակայական ապագան տանել Հայաստան»:
Նուբար Աֆեյանը հորդորում է սևեռվել ապագայի վրա և մտածել քայլերի մասին, որոնք Հայաստանը կտանեն զարգացման:  Ըստ նրա՝ առաջընթաց կարելի է ապահովել տարբեր կարողություններով, բայց երբ խոսքը մեծ թռիչքների, փոխակերպումների մասին է, ապա պետք է լինել չափազանց ապագայակենտրոն:
Երկրի զարգացումն ու ապագայի տեսլականը
Նուբար Աֆեյանը երկրի զարգացումն համեմատում է սկսնակ բիզնեսի՝ ստարտափի հետ, որտեղ պետք է հասկանալ սեփական ռեսուրսները, հնարավորություններն ու ցանկությունները: Նոր ապագա ստեղծելու համար, ըստ Աֆեյանի, առաջնորդը պետք է ունենա անորոշությունների հետ գործ ունենալու կարողություն:
«Հայաստանի զարգացման համար անհրաժեշտ են հստակ և հավակնոտ նպատակներ, պետք է հասկանալ, թե ինչ անել, որպեսզի երկիրը դառնա մտքերի ու արժեքների ստեղծման վայր: Առաջնորդը պետք է լինի ապագայակենտրոն, ունենա ռիսկերն իր վրա վերցնելու, դժվարությունները հաղթահարելու և տարբեր իրավիճակներում հարմարվողականություն ցուցաբերելու կարողություն: Երկիրը կարող է զարգանալ, եթե նման որակներով մարդիկ լինեն ղեկին»,-ասում է Նուբար Աֆեյանը:
Նա շեշտում է, որ հայերին անընդհատ փորձել են արմատախիլ անել, ուստի պետք է արմատներն ապագայի մեջ աճեցնել, պետք է պատկերացնել այդ ապագան և ռիսկի դիմել հանուն այդ ապագայի:
«Եթե միասին այդ հավաքական ապագան չստեղծենք, տարիներ հետո շատ ուշ կլինի: Մարդիկ այսօր տառապում են երևույթներից, որոնց մասին խոսել են դեռ 2001 թ.-ին, չեն կարողանում ապագան առաջնահերթ դարձնել, բոլորն անցյալին են նայում: Պետք է այնպես անել, որ մարդիկ հասկանան, որ իրենց ուղեղի աշխատանքն ուղղվի ապագային, որպեսզի ներկան, թեև այն չափազանց ցավոտ է, իմաստավորվի, բովանդակություն ձեռք բերի, որովհետև այն ծառայում է ապագայի նպատակին»,-շեշտում է Աֆեյանը:
Հայաստան-Սփյուռք կապ
Նուբար Աֆեյանի կարծիքով, ներկա միջավայրն ու ճգնաժամը, որի առջև կանգնած է Հայաստանը, հնարավորություն է նաև Սփյուռքի համար. «Պետք է փորձենք հասկանալ, թե ինչու է Սփյուռքը ցանկանում մնալ հայ լինելու «ակումբի» անդամ: Պետք է հասկանանք, թե Հայաստանի առջև ինչ պատասխանատվություններ ունենք կամ կարող ենք ունենալ: Սփյուռքն առօրյա որոշումներում մասնակցություն չունի, շատերը ասում են՝ պետք է ունենա, և միգուցե ճիշտ են, բայց այդ դեպքում հարց է առաջանում, թե ի՞նչ պետք է անի Սփյուռքը: Այս պահին Հայաստանում առկա ճգնաժամը ստիպում է ավելի բարդ քննարկում ունենալ մեր դերերի և պատասխանատվության վերաբերյալ»:
Նուբար Աֆեյանը համոզված է՝ Հայաստան-Սփյուռք կապերն ամրապնդելու համար անհրաժեշտ է մեկ միասնական մարմին ստեղծել, սակայն դրա համար պետք է ունենալ ապագայի ընդհանուր տեսլական և հավաքական նպատակի ընկալում:
«Պետք է առաջանան քաղաքական օրակարգեր՝ մրցունակ միջավայրում, այդ իրավիճակում ի վերջո ծնվում են ընդհանուր արժեքներ: Երբ փնտրում ես աջակցություն, պետք է մի կողմ դնես քննադատվելու կասկածամտությունը, որովհետև ոչ մեկ չգիտի ճշմարտությունը, բայց հնչող հարցերը կարող են օգնել ճշմարտությունը որոնելու և պատասխանները գտնելու ճանապարհին»:
Քննարկման վերջում Նուբար Աֆեյանը հորդորեց բոլոր նրանց, ովքեր փորձում են օգնություն ցուցաբերել Հայաստանին, դառնալ հայ՝ իրազեկ ընտրությամբ, այլ ոչ թե ծագումով:
«Ինչ էլ անենք, սա այն պահն է, երբ Հայաստանի ապագայի հանդեպ հանձնառություն ունենք, ինչը հույս է Հայաստանում ապրող մարդկանց համար»,-եզրափակեց Նուբար Աֆեյանը:

«Если мы вместе не создадим общее будущее – через годы уже будет слишком поздно», Нубар Афеян
. Доктор Нубар Афеян, основатель и генеральный директор компаний «Flagship Pioneering» и «Moderna Therapeutics», соавтор концепции «На перекрёстке», соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора», 8 января стал участником серии интервью «Поговорим о будущем», организованной дискуссионной платформой Futures Studio и журналистом Марком Григоряном. Доктор Афеян высказался по поводу нынешнего положения Армении, концепций развития и будущего страны, а также перспектив отношений Армении и Диаспоры.
Армения: текущий кризис
В ходе интервью Нубар Афеян заявил, что сегодня в Армении огромная неопределенность во всех сферах, и никто не знает, где правда, и какова самая эффективная стратегия.
«Очевидно, что важнейший вопрос в стране – вопрос безопасности – в военной, экономической, медицинской, социальной сфере. Безопасность должна быть обеспечена. Как минимум 100 лет вопрос безопасности будет стоять на повестке дня», - сказал Нубар Афеян.
Он считает, что политические процессы и ошибки, которые несомненно совершались в разные годы, помешали создать Армению, о которой они мечтали: «К сожалению, и по иронии судьбы, армяне оказались в стране, где могли создать и развить новое будущее, однако, к несчастью, мы не смогли привести будущее нашей мечты в Армению».
Нубар Афеян призывает всех сконцентрироваться на будущем и думать о том, какие действия приведут Армению к развитию. По его словам, прогресс можно обеспечить разными средствами, но когда речь идет о взлетах и трансформациях, то необходимо быть нацеленными исключительно на будущее.
Развитие страны и концепция будущего
Нубар Афеян сравнивает развитие страны с начинающим бизнесом – стартапом, в котором нужно понимать собственные риски, возможности и желания. Афеян считает, чтобы создавать новое будущее, лидер должен уметь работать с неопределенностями.
«Для развития Армении необходимы четкие и амбициозные цели, нужно понимать, что делать, чтобы страна стала местом рождения идей и ценностей. Лидер должен быть нацелен на будущее, уметь брать на себя риски, преодолевать сложности и адаптироваться в различных ситуациях. Страна может развиваться, если у руля будут такие люди», - сказал Нубар Афеян.
Он подчеркивает, что армянский народ постоянно пытались уничтожить, поэтому ему нужно пустить корни в будущем, нужно представить себе это будущее и пойти на риск ради него.
«Если мы вместе не создадим это общее будущее, через годы будет слишком поздно. Сегодня люди страдают от явлений, о которых говорили еще в 2001 году, они не могут поставить будущее в приоритет, все смотрят в прошлое. Нужно сделать так, чтобы люди поняли, что нужно смотреть в будущее, чтобы настоящее, крайне болезненное, обрело смысл, содержание, потому что оно служит цели будущего», - подчеркивает Афеян.
Связь Армения-Диаспора
По мнению Нубара Афеяна, нынешнее положение и кризис, перед которым стоит Армения, открывают также возможности для Диаспоры: «Нужно попытаться понять, почему Диаспора хочет оставаться членом «клуба» армян. Нужно понять, какую ответственность мы несем перед Арменией. Диаспора не участвует в повседневных решениях. Многие говорят, что участвовать следует, возможно, они правы, но в таком случае возникает вопрос: а что должна делать Диаспора? Кризис, который сейчас сложился в Армении, заставляет вести более серьезный разговор о наших ролях и ответственности».
Нубар Афеян уверен: чтобы укрепить связи Армения-Диаспора, необходимо создать единый орган, однако для этого нужна общая концепция будущего и восприятие общей цели.
«Нужны политические повестки, конкурентная среда. В конечном счете, в такой среде появляются общие ценности. Когда ты ищешь помощи, нужно отложить в сторону страх критики, потому что никто не знает правды, но звучащие вопросы могут помочь в поисках истины и обретении ответов».
В конце обсуждения Нубар Афеян призвал всех, кто пытается помочь Армении, стать армянами в результате осознанного выбора, а не по происхождению.
«Что бы мы не делали, наступил момент, когда мы все несем ответственность за будущее Армении, а это дает надежду жителям Армении», - заключил Нубан Афеян.