«Եթե միասին չստեղծենք հավաքական ապագա, տարիներ հետո ուշ կլինի». Նուբար Աֆեյան
Flagship Pioneering և Moderna Therapeutics ընկերությունների հիմնադիր և գործադիր տնօրեն, «Ճամփաբաժնին» հայեցակարգի համահեղինակ, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր, դոկտոր Նուբար Աֆեյանը հունվարի 8-ին Futures Studio-ի և լրագրող, հեղինակ Մարկ Գրիգորյանի համատեղ նախաձեռնած «Խոսենք ապագայից» շարքի շրջանակում խոսել է Հայաստանի ներկա իրավիճակի, զարգացման տեսլականի և ապագայի, Հայաստան-Սփյուռք կապերի հեռանկարի մասին:
Հայաստան. ներկայիս ճգնաժամ
Հարցազրույցի ընթացքում Նուբար Աֆեյանը հայտարարել է, որ այժմ Հայաստանում բոլոր ուղղություններով անորոշության բարձր մակարդակ է, և որևէ մեկը չգիտի, թե որտեղ է ճշմարտությունը և որն է ամենաարդյունավետ ռազմավարությունը:
«Ակնհայտ է, որ երկրում այս պահին ամենակարևոր հարցն անվտանգությունն է՝ ռազմական, տնտեսական, առողջապահական, սոցիալական առումով: Այն պետք է ապահովվի: Առնվազն 100 տարի անվտանգության հարցն օրակարգային է լինելու»,-ասել է Նուբար Աֆեյանը:
Նա կարծում է, քաղաքական գործընթացներն ու թերացումները, որոնք, վստահաբար, եղել են տարբեր տարիներին, ի վերջո չեն ստեղծել այն Հայաստանը, որի մասին մտածում էին. «Դժբախտաբար և ճակատագրի հեգնանքով հայերը հայտնվեցին մի երկրում, որտեղ նոր ապագա կարողացան զարգացնել ու ստեղծել, սակայն, ցավոք, մենք չկարողացանք մեր երևակայական ապագան տանել Հայաստան»:
Նուբար Աֆեյանը հորդորում է սևեռվել ապագայի վրա և մտածել քայլերի մասին, որոնք Հայաստանը կտանեն զարգացման:  Ըստ նրա՝ առաջընթաց կարելի է ապահովել տարբեր կարողություններով, բայց երբ խոսքը մեծ թռիչքների, փոխակերպումների մասին է, ապա պետք է լինել չափազանց ապագայակենտրոն:
Երկրի զարգացումն ու ապագայի տեսլականը
Նուբար Աֆեյանը երկրի զարգացումն համեմատում է սկսնակ բիզնեսի՝ ստարտափի հետ, որտեղ պետք է հասկանալ սեփական ռեսուրսները, հնարավորություններն ու ցանկությունները: Նոր ապագա ստեղծելու համար, ըստ Աֆեյանի, առաջնորդը պետք է ունենա անորոշությունների հետ գործ ունենալու կարողություն:
«Հայաստանի զարգացման համար անհրաժեշտ են հստակ և հավակնոտ նպատակներ, պետք է հասկանալ, թե ինչ անել, որպեսզի երկիրը դառնա մտքերի ու արժեքների ստեղծման վայր: Առաջնորդը պետք է լինի ապագայակենտրոն, ունենա ռիսկերն իր վրա վերցնելու, դժվարությունները հաղթահարելու և տարբեր իրավիճակներում հարմարվողականություն ցուցաբերելու կարողություն: Երկիրը կարող է զարգանալ, եթե նման որակներով մարդիկ լինեն ղեկին»,-ասում է Նուբար Աֆեյանը:
Նա շեշտում է, որ հայերին անընդհատ փորձել են արմատախիլ անել, ուստի պետք է արմատներն ապագայի մեջ աճեցնել, պետք է պատկերացնել այդ ապագան և ռիսկի դիմել հանուն այդ ապագայի:
«Եթե միասին այդ հավաքական ապագան չստեղծենք, տարիներ հետո շատ ուշ կլինի: Մարդիկ այսօր տառապում են երևույթներից, որոնց մասին խոսել են դեռ 2001 թ.-ին, չեն կարողանում ապագան առաջնահերթ դարձնել, բոլորն անցյալին են նայում: Պետք է այնպես անել, որ մարդիկ հասկանան, որ իրենց ուղեղի աշխատանքն ուղղվի ապագային, որպեսզի ներկան, թեև այն չափազանց ցավոտ է, իմաստավորվի, բովանդակություն ձեռք բերի, որովհետև այն ծառայում է ապագայի նպատակին»,-շեշտում է Աֆեյանը:
Հայաստան-Սփյուռք կապ
Նուբար Աֆեյանի կարծիքով, ներկա միջավայրն ու ճգնաժամը, որի առջև կանգնած է Հայաստանը, հնարավորություն է նաև Սփյուռքի համար. «Պետք է փորձենք հասկանալ, թե ինչու է Սփյուռքը ցանկանում մնալ հայ լինելու «ակումբի» անդամ: Պետք է հասկանանք, թե Հայաստանի առջև ինչ պատասխանատվություններ ունենք կամ կարող ենք ունենալ: Սփյուռքն առօրյա որոշումներում մասնակցություն չունի, շատերը ասում են՝ պետք է ունենա, և միգուցե ճիշտ են, բայց այդ դեպքում հարց է առաջանում, թե ի՞նչ պետք է անի Սփյուռքը: Այս պահին Հայաստանում առկա ճգնաժամը ստիպում է ավելի բարդ քննարկում ունենալ մեր դերերի և պատասխանատվության վերաբերյալ»:
Նուբար Աֆեյանը համոզված է՝ Հայաստան-Սփյուռք կապերն ամրապնդելու համար անհրաժեշտ է մեկ միասնական մարմին ստեղծել, սակայն դրա համար պետք է ունենալ ապագայի ընդհանուր տեսլական և հավաքական նպատակի ընկալում:
«Պետք է առաջանան քաղաքական օրակարգեր՝ մրցունակ միջավայրում, այդ իրավիճակում ի վերջո ծնվում են ընդհանուր արժեքներ: Երբ փնտրում ես աջակցություն, պետք է մի կողմ դնես քննադատվելու կասկածամտությունը, որովհետև ոչ մեկ չգիտի ճշմարտությունը, բայց հնչող հարցերը կարող են օգնել ճշմարտությունը որոնելու և պատասխանները գտնելու ճանապարհին»:
Քննարկման վերջում Նուբար Աֆեյանը հորդորեց բոլոր նրանց, ովքեր փորձում են օգնություն ցուցաբերել Հայաստանին, դառնալ հայ՝ իրազեկ ընտրությամբ, այլ ոչ թե ծագումով:
«Ինչ էլ անենք, սա այն պահն է, երբ Հայաստանի ապագայի հանդեպ հանձնառություն ունենք, ինչը հույս է Հայաստանում ապրող մարդկանց համար»,-եզրափակեց Նուբար Աֆեյանը:

• 13-01-2021 13:50:00   | Armenia  |  Press release
On January 8, Dr Noubar Afeyan, Founder and CEO of Flagship Pioneering and Moderna Therapeutics, Co-author of “At the Crossroads” and Co-Founder of Aurora Humanitarian Initiative spoke about the current situation in Armenia, the vision of development, and the prospects of Armenia-Diaspora relations within the series of interviews “Talk about the future”, initiated by Futures Studio discussion platform and journalist Mark Grigorian.
Armenia: Current crisis
During the interview, Noubar Afeyan stated that there was a high level of uncertainty in Armenia in all directions: no one knows where the truth is and what is the most effective strategy.
"Obviously, the most important issue in the country is security at this moment - in the military, economic, health, and social terms. It must be secured. The issue of security will be on the agenda for at least 100 years," Noubar Afeyan said.
He thinks that the political processes and omissions that have certainly been in different years, has not created the Armenia they were thinking about. "Unfortunately and ironically, Armenians found themselves in a country where they were able to develop and create a new future, but, sadly, we were not able to take our imaginary future to Armenia."
Noubar Afeyan urges to focus on the future and think about the steps that will lead Armenia to development. According to him, progress can be ensured with different capabilities, but when it comes to big flights, transformations, one must be extremely future-oriented.
The development of the country and the vision of the future
Noubar Afeyan compares the development of the country with a start-up, where one must understand their resources, opportunities and desires. According to Afeyan, the leader must have the ability to deal with uncertainties to create a new future.
"Clear and ambitious goals are required for the development of Armenia. It must be figured out what to do to make the country a place for the creation of ideas and values. The leader must be future-oriented, have the ability to take risks, overcome difficulties, and adapt to different situations. The country can develop if there are people with such qualities at the helm,” Noubar Afeyan says.
He emphasizes that Armenians have always been tried to be uprooted. So the roots should be grown in the future. Armenians should imagine that future and risks should be taken for the sake of that future.
"If we do not create that collective future together, it will be too late years later. Today people suffer from the phenomena they talked about back in 2001. People cannot make the future a priority: everyone looks to the past. People must understand that the work of their brain should be directed to the future. In this case, the painful present will become meaningful and will acquire content because it serves the purpose of the future," Afeyan emphasizes.
Armenia-Diaspora connection
According to Noubar Afeyan, the current environment and the crisis that Armenia is facing is an opportunity for the Diaspora: "We must try to understand why the Diaspora wants to remain a member of the “club” of being Armenian. We must understand what responsibilities we bear or can bear before Armenia. The Diaspora does not participate in everyday decisions. Many say it should, maybe they are right, but then the question arises, “What should the Diaspora do?” The current crisis in Armenia makes it have a more difficult discussion on our roles and responsibilities."
Noubar Afeyan is convinced that to strengthen Armenia-Diaspora ties, it is necessary to create a single body. But for that, it is vital to have a common vision of the future and a perception of a collective goal.
"Political agendas must emerge in a competitive environment, in which common values are eventually born. When seeking help, you need to put aside the skepticism of being criticized because no one knows the truth, but the questions that arise can help in the search for the truth and in finding the answers."
At the end of the discussion, Noubar Afeyan urged all those who try to help Armenia to become Armenians by making informed choices, not by origin.
"Whatever we do, this is the moment when we have a commitment to the future of Armenia, which is a hope for the people living in Armenia," Noubar Afeyan concluded.