ԱՏՁՄ-ն հայտարարել է «Արմաթն օդում» ծրագրի մեկնարկը
Կեսօրին Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գրասենյակում տեղի ունեցավ ասուլիս ԱՏՁՄ առաջիկա նախագծերի,  մասնավորապես՝ «Արմաթ» լաբորատորիաների սպասվող ընդլայնման վերաբերյալ։ Ասուլիսի բանախոսներն էին ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Քասսարջյանը, «Արմաթ» ծրագրի ղեկավար Սեդրակ Վարդանյանը և «Արմաթ» նախագծի հիմնադիր Կարեն Վարդանյանի եղբորորդի Վահան Վարդանյանը՝ որպես Վարդանյան ընտանիքի ներկայացուցիչ։
Ասուլիսի ընթացքում տրվեց «Արմաթն օդում» (Armath Airborne) անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) կրթական աշխատանոցի ծրագրի մեկնարկը։ Վերջինս «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների ծրագրի զարգացման ուղղություն է: Այն իրականացվում է ԱՏՁՄ-ը՝ «Ինստիգեյթ Ռոբոտիքս» ընկերության կողմից մշակված մեթոդաբանությանը համապատասխան:
««Արմաթն օդում» ծրագրի իրականացումը նախորդ հուլիսին կյանքից անժամանակ հեռացած մեր սիրելի Կարեն Վարդանյանի համար գերագույն առաջնահերթություն էր։ Մենք մեծ ոգևորություն ենք զգում՝ կյանքի կոչելով նրա տեսլականը, որի կարևոր բաղադրիչներից է երիտասարդների շրջանում բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի առանձին ուղղության՝ ավիացիոն ճարտարագիտության նկատմամբ հետաքրքրության խթանումը», - նշեց ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Րաֆֆի Քասարջյանը:
Ծրագրի նպատակն է Հայաստանի (ներառյալ՝ Արցախի) բոլոր 65 քաղաքներում հիմնել ԱԹՍ կրթական աշխատանոցներ, որոնց ընդունելությունը բաց կլինի թե՛ տվյալ համայնքի բնակիչների և թե՛ հարակից համայնքների երիտասարդ աղջիկների ու տղաների համար։ Այս նպատակի իրագործման համար ԱՏՁՄ-ն սկսում է «Արմաթն օդում» նախաձեռնության դրամահավաքը, որի արդյունքում նպատակ է դրվում 2021 թվականին հիմնադրել 25, իսկ 2022 թվականին՝ 40 ԱԹՍ աշխատանոց։ Նպատակային գումարը կազմում է 422 միլիոն դրամ, որից 52 միլիոն դրամն արդեն հավաքվել է վերջին ամիսներին։
«Այս ոլորտում ԱՏՁՄ առաջին քայլերը դեռ 2013 ու 2016 թվականներին կազմակերպված ԱԹՍ մրցույթներն էին։ Իսկ 2020 թվականի հայ-ադրբեջանական պատերազմի օրերին` հոկտեմբերի 15-ին, «Արմաթ» լաբորատորիաների հիմնադիր Կարեն Վարդանյանի ընտանիքն սկսեց «ԱԹՍ վերազինում» նախաձեռնությունը, որին մասնակցեց շուրջ 600 ընտանիք։ Միևնույն ժամանակ «Արմաթ» ԻԼ համայնքի խմբավարներն իրենց միջոցներով ևս նշանակալի ներդրում կատարեցին այդ գործին։ Արդյունքում այժմ ունենք արդեն 8 աշխատանոցի հիմնադրման համար անհրաժեշտ գումար։ Լաբերի տեղադրումը ծրագրում ենք անել գարնանը», - նշեց «Արմաթ» ծրագրի ղեկավար Սեդրակ Վարդանյանը։
Աշխատանոցները նախատեսված են լինելու 15-18 տարեկան տղաների և աղջիկների համար։ Դրանցում պատանիները ստանալու են անօդաչու թռչող սարքերի աշխատանքի տեսական գիտելիքներ, յուրացնելու են դրանց նախագծման ու պատրաստման, ծրագրային ապահովման, տեխնիկական սպասարկման և կառավարման առանձնահատկությունները։ Ի տարբերություն նմանատիպ այլ նախագծերի՝ «Արմաթն օդում» ԱԹՍ աշխատանոցների կրթական ծրագրում ընդգրկված են և՛ պտուտակավոր, և՛ թևավոր ԱԹՍ-ները։
ՀՀ տեխնոլոգիական ապագայի համար Ձեր նվիրաբերությունը կարող եք անել «Արմաթ» ԻԼ պաշտոնական կայքի «Նվիրաբերել» բաժնում՝ մեկնաբանության հատվածում գրելով «ԱԹՍ» գրառումը։ Եթե ցանկանում եք նվիրաբերել գումարներ «Արմաթ» լաբորատորիա հիմնելու՝ մեկնաբանության հատվածում նշում եք «Արմաթ լաբ» գրառումը: Մեկ ԱԹՍ աշխատանոցի հիմնադրման փաթեթի արժեքը՝ 6.5 մլն. դրամ կամ 12.250 ԱՄՆ դոլար, իսկ մեկ «Արմաթ» լաբորատորիայի հիմնադրման արժեքն է՝ 4.5 մլն. դրամ կամ 8480 ԱՄՆ դոլար: Գումարների փոխանցման ժամանակ կարող են օգտագործվել նաև հետևյալ բանկային տվյալները:

• 19-01-2021 15:30:57   | Armenia  |  Press release
The Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) held a press conference today to announce  UATE’s upcoming projects, in particular the expected expansion of the Armath Engineering Laboratories. Raffi Kassarjian, Executive Director, Sedrak Vardanyan, Armath Project Manager and Vahan Vardanyan, the nephew of the Founder of Armath Karen Vardanyan jointly participated in the presentation.
UATE announced the launch of "Armath Airborne'', its UAV (unmanned aerial vehicles) educational lab program. This program is an extension օf the Armath Engineering Laboratories program. UATE is implementing the program based on methodology developed by Instigate Robotics.
“Launching the "Armath Airborne" program had been a top priority for our beloved Karen Vardanyan, who passed away last July,” stated Raffi Kassarjian, the Executive Director of UATE. “We are excited to fulfill his vision, one of the important components of which is to stimulate the interest of young people in a special area of the high-tech sector - aviation engineering.”
The goal of the project is to open UAV educational laboratories in all 65 cities in Armenia (including Artsakh), and enrollment will be open to both city residents and young men and women from the surrounding regions. To achieve this goal, UATE is launching a fundraiser for the Armath Airborne project, with the goal of opening 25 laboratories in 2021 and 40 UAV laboratories in 2022. The total planned budget is 422 million AMD, 52 million AMD of which have already been raised in recent months.
“The first steps UATE took in this direction were the UAV competitions organized in 2013 and 2016. During the 2020 Nagorno-Karabakh war the family of Karen Vardanyan announced the "UAV Re-equipment'' initiative, in which more than 600 families participated. At the same time, existing "Armath" lab instructors and Armath project staff also made significant contributions to the program with their own funds. Hence, we now have the necessary money to open 8 labs. We plan to install these laboratories this spring,” said Sedrak Vardanyan, Armath Project Manager.
Boys and girls aged 15-18 will get free technological education in the "Armath Airborne" labs. They will gain theoretical knowledge about the operation of unmanned aerial vehicles, master the features of their design and construction, software, maintenance, and operation (piloting). Unlike other similar projects, Armath Airborne laboratories include both copter-style and fixed-wing UAVs.
You can make a donation in favor of the technological future of Armenia in the "Donate" section of the Armath official website by writing "UAV" in the comments section. If you’d like to donate to establish an Armath Engineering Laboratory, mention "Armath Lab" in the comments section. The cost of the constituent package of one UAV Lab is 6.5 million AMD or 12,250 USD, and the cost of creating one Armath Lab is 4.5 million AMD or 8480 USD. You can also donate using the requisites mentioned.