IDBank-ը հրապարակային առաջարկի միջոցով տեղաբաշխում է 2021 թվականի առաջին թողարկման դոլարային պարտատոմսերը
22-01-2021 11:40:12 | Հայաստան | Տնտեսություն
IDBank-ը սույն թվականի հունվարի 22-ին կթողարկի AMANLBB2CER7 տարբերակիչ ծածկագրով պարտատոմսերը։ 2021 թվականի առաջին թողարկման անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերի ընդհանուր ծավալը կազմում է 5 մլն դոլար։ Պարտատոմսերի ժամկետայնությունը 30 ամիս է, արժեկտրոնային տարեկան եկամտաբերությունը` 5%, արժեկտրոնը կվճարվի եռամսյա պարբերականությամբ։
Պարտատոմսերը տեղաբաշխվելու են
2021 թվականի հունվարի 22-ից մինչև 2021 թվականի ապրիլի 21-ը ներառյալ, որից հետո ցուցակվելու են «Հայաստանի ֆոնդային բորսա» ԲԲԸ-ում և գնանշվելու են շուկա ստեղծողի (Marketmaker) կողմից։
Պարտատոմս ձեռք բերելու համար անհրաժեշտ է լրացնել համապատասխան հայտը և ներկայացնել Բանկ, որից հետո IDBank-ից ձեռք բերված պարտատոմսերն անմիջապես կարտացոլվեն Idram&IDBank հավելվածում: Պարտատոմսերը տեսնելու համար անհրաժեշտ է պարզապես մուտք գործել Idram&IDBank հավելվածի «Բանկինգ» բաժին, ընտրել նոր՝ «Պարտատոմսեր» ենթաբաժինը, որտեղ ներկայացված է պարտատոմսերի վերաբերյալ ողջ անհրաժեշտ ինֆորմացիան՝ տարբերակիչ ծածկագիրը, քանակը, անվանական արժեքը, տարեկան արժեկտրոնային եկամտաբերությունը, արժեկտրոնի վճարման օրը, պարտատոմսերի մարման օրը։ Այսինքն՝ հաճախորդները հնարավորություն ունեն ավելի ճկուն կառավարելու իրենց միջոցները։
Պարտատոմսերի վերաբերյալ ամբողջ տեղեկատվությունը կարող եք գտնել այստեղ։
Անվանական պարտատոմսերով ներգրավված դրամական միջոցները համարվում են երաշխավորված բանկային ավանդ և երաշխավորված են «Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի» կողմից:
Պարտատոմսերի ծրագրային ազդագիրը գրանցվել է ՀՀ Կենտրոնական բանկում ՀՀ ԿԲ նախագահի 05 հունիս 2020 թվ. Թիվ 1/291 Ա որոշմամբ։ Ծրագրային ազդագրի, դրա լրացման էլեկտրոնային տարբերակներին և սույն թողարկման հիմնական պայմաններին կարելի է ծանոթանալ IDBank-ի պաշտոնական կայքում:

IDBank через публичную оферту размещает долларовые облигации 1-го выпуска 2021
22-го января этого года IDBank выпустит облигации под аббревиатурой AMANLBB2CER7. Общий объём номинальных купонных облигаций
первого выпуска 2021-го года составляет 5 миллионов долларов США. Срок обращения облигаций составляет 30 месяцев, годовая процентная ставка - 5%, облигации будут выплачиваться ежеквартально.
Облигации будут размещены с 22-го января 2021 года по 21-е апреля 2021 года включительно, после чего будет осуществлен листинг облигаций в ОАО «Армянская фондовая биржа». Облигации будут котироваться посредством создателя рынка (Marketmaker).
Для приобретения облигаций необходимо заполнить соответствующую заявку и подать в Банк, после чего приобретенные в IDBank-е облигации будут отражены в приложении Idram&IDBank. Чтобы увидеть облигации, необходимо просто войти в раздел «Банкинг» в приложении Idram&IDBank, выбрать раздел «Облигации», где представлена вся необходимая информация об облигациях - аббревиатура, количество, номинальная стоимость, годовая процентная доходность, дата выплаты купона, дата погашения купона. Это значит, что клиенты имеют возможность более гибко управлять своими финансами.
Полную информацию про облигации можете найти здесь.
Привлеченные по номинальным облигациям денежные средства считаются гарантированным банковским вкладом и гарантированы «Фондом гарантирования возмещения вкладов».
Проспект Облигаций зарегистрирован ЦБ РА, решением Председателя ЦБ PА N 1/291A от 5-го июня 2020 года. Электронная версия проспекта и основные условия выпуска размещены на официальном веб-сайте IDBank.