Արցախյան վերջին պատերազմում գործածված զինատեսակները
Արցախում 2020-ի սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 9-ը տևած 44-օրյա պատերազմի ընթացքում, ի տարբերություն առաջին արցախյան պատերազմի (1988-94), գործածվեցին զգալի քանակի ոչ ռուսական (խորհրդային) զինատեսակներ։ Խոսքը հատկապես Ադրբեջանի մասին է, որը վերջին տարիներին տարատեսակ զենքեր է ձեռք բերել ինչպես Թուրքիայից և եվրոպական երկրներից (Չեխիա, Բրիտանիա, Բուլղարիա), այնպես էլ Բելառուսից, Հարավային Աֆրիկայից և այլ երկրներից։
Հայաստանը, ինչպես առաջին արցախյան պատերազմի ժամանակ, այս անգամ ևս իր զինանոցում հիմնականում ուներ ռուսական և խորհրդային արտադրության զինատեսակներ՝ որոշ բացառություններով։ Ըստ Oryx ռազմական բլոգի կողմից պատրաստված ուսումնասիրության՝ խորհրդային և ռուսական զենքերից բացի, հայկական կողմը պատերազմի ժամանակ կիրառել է հարավսլավական արտադրության ականանետեր, հայկական արտադրության անօդաչու թռչող սարքեր (ԱԹՍ) և չինական արտադրության WM-80 hամազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր (ՀԿՌՀ), որոնք ձեռք էին բերվել դեռ 1999 թվականին։
Հրետանի
Ի տարբերություն առաջին պատերազմի, որում հիմնական կիրառվող hամազարկային համակարգը «Գրադն» էր, 2020-ի պատերազմի ժամանակ լայնորեն կիրառվեց «Սմերչ» ՀԿՌՀ-ն, որը «Գրադի» ավելի հզոր, հեռահար և ժամանակից տարբերակն է։ «Գրադը» համարվում է աշխարհում ամենալայնորեն կիրառված ՀԿՌՀ-ն։ Այն թողարկվել է 1960-ականների սկզբին և ունի առավելագույնը 20 կմ հեռավորության վրա 40 հատ 122 մմ տրամաչափով հրթիռ կրակելու կարողություն, իսկ «Սմերչը» թողարկվել է 1980-ականներին և ունի առավելագույնը մինչև 90 կմ հեռավորության վրա 12 հատ 300 մմ տրամաչափով հրթիռ կրակելու կարողություն։ Ըստ ռազմական փորձագետ Ռոբ Լիի՝ Արցախի բնակավայրերի խոցման զգալի մասը իրականացվել է «Սմերչի» հրթիռներով։
Ադրբեջանի կողմից «ՏՈՍ» համակարգը առաջին անգամ կիրառվել էր դեռ 2016-ի քառօրյա պատերազմի ժամանակ։ Սա հաստատել էր ինչպես ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Արցախի Պաշտպանության բանակը, այնպես էլ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը։ Ըստ Ադրբեջանի ՊՆ-ի՝ Արցախի դեմ կիրառվել էր ՏՈՍ-1Ա («Սոլնցեպյոկ»), որը ՏՈՍ-1-ի («Բուրատինո») մոդիֆիկացված տարբերակն է։ 2020-ի պատերազմում Ադրբեջանը կրկին կիրառեց այս ծանր հրետանային համակարգը, որի առավելագույն խոցման հեռավորությունը չնայած ընդամենը 6 կմ է՝ կարևոր դեր ունի ռազմական գործողությունների ընթացքում արագ առաջխաղացման համար։ Ըստ հայկական կողմի՝ պատերազմի ընթացքում խոցվել է Ադրբեջանի 6 «ՏՈՍ» համակարգ, սակայն ներկայացվել էր դրանց խոցման ընդամենը մեկ տեսանյութ։ Ադրբեջանն էլ, իր հերթին, հրապարակել էր ԱԹՍ-ով հայկական «ՏՈՍ» համակարգի խոցման մեկ տեսանյութ։
Ադրբեջանը նաև կիրառել է իսրայելական արտադրության LAR-160 ՀԿՌՀ-ն, որը նախկինում կիրառվել էր Վրաստանի կողմից Ռուսաստանի դեմ պատերազմում 2008-ին և Ադրբեջանի կողմից՝ 2016-ի ապրիլյան պատերազմի ժամանակ։ 2020-ի պատերազմում Ադրբեջանը LAR-160 ՀԿՌՀ-ի կասետային մարտագլխիկներով հրթիռներ արձակեց Արցախի բնակավայրերի վրա, այդ թվում՝ Հադրութի և Ստեփանակերտի ուղղությամբ (սա արձանագրվել է հենց «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» փաստահավաք առաքելության կողմից)։
Պատերազմի ժամանակ կողմերը գործածել են մի շարք այլ զինատեսակներ, որոնք նախկինում չեն կիրառվել Արցախում։ Դրանց թվում է խորհրդային արտադրության հզոր՝ 203 մմ տրամաչափի 2Ս7 «Պիոն» ինքնագնաց հրետանային համակարգը։ Ադրբեջանական կողմից «Պիոն» համակարգերի գործածումը երևում է համացանցում հայտնված և Ադրբեջանի ՊՆ-ի հրապարակած առնվազն մեկ տեսանյութում։ Այս պատերազմում Ադրբեջանը նաև գործածեց չեխական արտադրության 152 մմ տրամաչափի DANA ինքնագնաց հրետանային կայանքներ, որոնք ձեռք էր բերել Չեխիայից դեռ 2017-18 թվականներին։
Բալիստիկ հրթիռներ
Ըստ Oryx բլոգի ուսումնասիրության՝ պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանը շարքից հանել է հայկական կողմի մեկ «Սկադ-Բ» («Էլբրուս») համակարգ։ Խոցված համակարգի նկարներ համացանցում հայտնվեցին պատերազմի ավարտից օրեր անց։ Պատերազմի նախավերջին օրը՝ նոյեմբերի 8-ին, ռուս ֆոտոլրագրող Իլյա Պիտալևը լուսանկարել էր «Սկադի» հրթիռները՝ Քարվաճառի (Քելբաջարի) երկնքում։
«Տոչկա-Ու» բալիստիկ հրթիռները, որոնք ունեն առավելագույնը 120 կմ խոցելու կարողություն, հավանաբար, գործածվել են երկու կողմից էլ։ Հայկական կողմից դրա հավանական գործածման մասին են խոսում համացանցում հայտնված տեսանյութերը և լուսանկարները։
Պատերազմի վերջում հայկական կողմը նաև գործածեց «Իսկանդեր» հրթիռը, որի կիրառման մասին լայնորեն քննարկվում էր և՛ պատերազմից առաջ, և՛ հատկապես դրա ընթացքում։ Նոյեմբերի 19-ի ասուլիսում գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը, որը պատերազմի ժամանակ զբաղեցնում էր ՀՀ ՊՆ ռազմական վերահսկողական ծառայության պետի պաշտոնը, նշեց. «Ես գիտեմ, որ կրակել է, բայց թե որտեղի վրա, չեմ ասի»։ Հայկական կողմից «Իսկանդերի» գործածումը հաստատող տեսանյութ համացանցում հայտնվեց նոյեմբերի 9-ին։ «Իսկանդերը» նախկինում գործածվել է բացառապես Ռուսաստանի կողմից՝ 2008-ի ռուս-վրացական և սիրիական պատերազմների ժամանակ։ «Իսկանդերն» ունի մինչև 280-400 կմ հեռավորության վրա թիրախը մեծ ճշտությամբ խոցելու կարողություն։ Ռուսաստանը չորս «Իսկանդեր» համալիր էր Հայաստանին մատակարարել 2016-ին։ Դրանք 280 կմ շառավղով «Իսկանդեր-Է» մոդիֆիկացիաներն են:
2020-ի պատերազմում նաև առաջին անգամ աշխարհում կիրառվեց առնվազն երեք զինատեսակ՝ իսրայելական LORA բալիստիկ հրթիռը, բելառուսական արտադրության «Պոլոնեզ» ՀԿՌՀ-ն և թուրքական TRG-300 «Քասիրգա» ՀՌԿՀ-ն: Բելառուսը 2018-19 թթ. Ադրբեջանին էր մատակարարել 10 «Պոլոնեզ» համալիր, իսկ Թուրքիան 2015-16 թթ.՝ 20 «Քասիրգա» համալիր։ Իսրայելն էլ 4 LORA համալիր էր մատակարարել Ադրբեջանին 2017-18 թվականներին։
Այս պատերազմում LORA-ի գործածման թերևս ամենանշանակալի դեպքը Հայաստանը Արցախին կապող Լաչինի միջանցքում՝ Աղավնո գյուղի մոտ գտնվող կամուրջի խոցումն էր։ Այս մասին է փաստում հոկտեմբերի 2-ին համացանցում հայտնված տեսանյութը։ Սա LORA-ի՝ աշխարհում առաջին կիրառումն էր ռազմական գործողությունների ժամանակ։
Ադրբեջանի կողմից «Պոլոնեզի» և «Քասիրգայի» գործածման մասին բազմիցս հայտարարել է հայկական կողմը, այդ թվում՝ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը և ՀՀ ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։ Հոկտեմբերի 24-ին Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը հրապարակեց Ադրբեջանի կողմից Ստեփանակերտի հրթիռակոծման հետևանքների լուսանկարներ։ Արցախի ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը նշեց, որ դրանք, ըստ նախնական տեղեկությունների, «Պոլոնեզով» հասցված հարվածների հետևանք են։ Նոյեմբերի սկզբին ռուսական WarGonzo նախագիծը հայտնեց, որ Ադրբեջանը խոցել է Շուշիի բնակելի հատվածը «Պոլոնեզով»։ Պատերազմի ժամանակ նաև հայտնի դարձավ, որ Բելառուսը Ադրբեջանին է մատակարարում «Պոլոնեզի» հրթիռներ։
Ավիացիա
Այս պատերազմում նաև գործածվեցին թուրքական F-16 կործանիչներ, որոնց՝ Ադրբեջանի տարածքում առկայության մասին փաստեցին արբանյակային լուսանկարները։ Ըստ այդ լուսանկարների, թուրքական կործանիչները հոկտեմբերի դրությամբ առկա էին Գյանջայում և Գաբալայում։ Դրանք Ադրբեջան էին տեղափոխվել պատերազմից առաջ՝ հուլիս-օգոստոս ամիսներին, թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժությունների ժամանակ։ Ըստ հայկական կողմի՝ այդ կործանիչները վարել են Թուրքիայի օդուժի օդաչուները: Այդուհանդերձ, F-16 կործանիչների մարտական կիրառման ապացույցներ կամ անկախ աղբյուրներից դրանց հաստատումներ չկան:
Անօդաչու թռչող սարքեր
2020-ի պատերազմի առանձնահատկություններից էր անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) լայն կիրառումը Ադրբեջանի կողմից։ ԱԹՍ-ների կամ դրոնների գործածումը այնքան կարևոր դեր ուներ այս պատերազմի ընթացքում, որ որոշ մեկնաբաններ այն անվանեցին «առաջին դրոնային պատերազմ» կամ «առաջին միջպետական դրոնային պատերազմ»։
ԱԹՍ-ների գործածումը գրեթե ամբողջությամբ միակողմանի էր Ադրբեջանի կողմից։ Այդ երկրի զինանոցում առկա են իսրայելական և թուրքական դրոններ։ Ամբողջ պատերազմում թերևս ամենանշանակալից դերն ուներ թուրքական արտադրության «Բայրաքթար ՏԲ2» հարվածային ԱԹՍ-ն։ Ըստ ռուսական հետախուզության, ԱԹՍ-ների շուրջ 20 թուրք օպերատորները հուլիս-օգոստոս ամիսներին տեղակայվել էին Գյանջայի մոտ գտնվող Դալյարի ավիաբազայում։ Ըստ տարբեր աղբյուրների՝ պատերազմի ողջ ընթացքում գործածվել է 6 կամ 10-ից ավել «Բայրաքթար» ԱԹՍ։ Այս դրոնը Թուրքիան հաջողությամբ գործածել է նաև Սիրիայում և Լիբիայում ընթացող քաղաքացիական պատերազմներում։
Ադրբեջանի կողմից գործածված մյուս նշանակալի ԱԹՍ-ների շարքում են իսրայելական «Հարոպը» և Sky Striker-ը, որոնք, այսպես կոչված, «կամիկաձե դրոններ» են։ «Հարոպը» շատ արդյունավետ կիրառվեց հայկական հակաօդային ուժերի դեմ՝ սովետական «ԱՆ-2» փոքր ինքնաթիռների «անօդաչուացված» մոդիֆիկացիաների հետ: Վերջիններս օգտագործվում էին որպես խայծ՝ ՀՕՊ դիրքերի բացահայտման նպատակով, իսկ «Հարոպը» հետևում էր առաջինին և խոցում տեղակայումը մատնած հակաօդային ուժերին:
Հայկական կողմից ԱԹՍ-ների գործածումը եղել է սահմանափակ։ Ադրբեջանական կողմը հայտարարեց, որ խոցել են մեկ X-55 հայկական արտադրության ԱԹՍ և Բզեզ տեսակի «կամիկաձե դրոն»։ Պատերազմի վերջին հատվածում հայկական կողմը գործածել է նաև ռուսական արտադրության «Օռլան-10» ԱԹՍ-ն։ Այս տեսակի դրոններ կան Գյումրու ռուսական ռազմաբազայում (2015 թվականից) և այժմ գործածվում են Արցախում տեղակայված ռուս խաղաղապահների կողմից՝ հրադադարը վերահսկելու նպատակով։
Չհաստատված
Պատերազմի ընթացքում պնդումներ եղան նաև այլ զինատեսակների կիրառման մասին։ Դրանք, սակայն, որևէ կերպ չեն հաստատվել։ Այսպես, հոկտեմբերի վերջին avia.pro կայքը գրեց, թե իբր Ռուսաստանը սկսել է խոցել Ադրբեջանի կողմից կիրառվող թուրքական «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ները՝ գործածելով «Կրասուխա-4» ռադիոէլեկտրոնային պայքարի (ՌԷՊ) համակարգեր։ Այս լուրը վերահրապարակվեց Asia Times կայքի կողմից, սակայն մինչ օրս այն որևէ կերպ չի հիմնավորվել։
Հոկտեմբերի 20-ի իր ելույթում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը պնդեց, որ իրենք ոչնչացրել են հայկական զինուժի երկու «ՅԱՐՍ» համակարգ։ Դա միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռ է, որը Ռուսաստանից բացի որևէ այլ երկիր չունի։ Ավելին, անհասկանալի է, թե ինչու Հայաստանը պետք է ունենա «ՅԱՐՍ» համակարգ, եթե այն խոցում է 10-12 հազար կմ հեռավորության վրա գտնվող թիրախներ։
Նոյեմբերի 19-ի ասուլիսում գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը պնդեց, որ Արցախում կիրառվել է «Պոլե 21» ՌԷՊ համակարգը, որը մոտ 4 օր «Բայրաքթարների» թռիչքն Արցախի տարածքում սահմանափակել է, սակայն հակառակորդը կարողացել է շատ արագ կառավարման համակարգը փոխել ու նորից օգտագործել թուրքական այդ ԱԹՍ-ները։ Հակոբյանի հայտարարությունը հիմնավորող որևէ ապացույց բաց աղբյուրներում առկա չէ։

Во время 44-дневной войны в Арцахе с 27 сентября по 9 ноября 2020 года, в отличие от первой Арцахской войны (1988-1994 гг.), было задействовано значительное количество оружия не российского (советского) производства. В частности, речь идет об Азербайджане, который в последние годы приобрел различное оружие как у Турции и европейских стран (Чехия, Великобритания, Болгария), так и Белоруссии, ЮАР и других стран.
Армения, как и во время первой Арцахской войны, так и на этот раз имела в своем арсенале, за некоторыми исключениями, в основном российское и советское оружие. Согласно исследованию военного блога Oryx, помимо советского и российского оружия армянская сторона использовала гранатометы югославского производства, беспилотные летательные аппараты (БПЛА) армянского производства и реактивные системы залпового огня (РСЗО) WM-80 китайского производства, приобретенные еще в 1999 году.
Артиллерия
В отличие от первой войны, в которой основной системой залпового огня был «Град», во время войны 2020 года широко использовалась РСЗО «Смерч», представляющая собой более мощную, дальнобойную и современную версию «Града». «Град» считается наиболее широко используемой в мире РСЗО. Система была выпущена в начале 1960-х годов и способна стрелять 40 снарядами калибра 122-мм на максимальную дальность 20 км, а «Смерч» был выпущен в 1980-х годах и способен запустить максимум 12 ракет калибра 300 мм на максимальную дальность 90 км. По словам военного эксперта Роба Ли, наибольший ущерб населенным пунктам Арцаха был нанесен ракетами «Смерч».
Система «ТОС» впервые была использована Азербайджаном во время четырехдневной войны в 2016 году. Это подтвердили как президент Республики Армения Серж Саргсян и Армия обороны Арцаха, так и Министерство обороны Азербайджана. По сообщению Министерства обороны Азербайджана, против Арцаха применялся ТОС-1А («Солнцепек»), который является модифицированной версией ТОС-1 («Буратино»). В войне 2020 года Азербайджан вновь использовал эту тяжелую артиллерийскую систему, максимальная дальность которой, хотя и составляет всего 6 км, играет ключевую роль в быстром продвижении во время боевых действий. По данным армянской стороны, в ходе войны было уничтожено 6 систем «ТОС» Азербайджана, однако было представлено только одно видео их поражения. В свою очередь, Азербайджан опубликовал одно видео уничтожения армянской системы «ТОС» беспилотным летательным аппаратом (БПЛА).
Азербайджан также использовал LAR-160 CRRC израильского производства, который ранее использовался Грузией в войне против России в 2008 году и Азербайджаном во время апрельской войны 2016 года. Во время войны 2020 года Азербайджан выпустил реактивные гранатометы РСЗО LAR-160 в направлении населенных пунктов Арцаха, в том числе в направлении Гадрута и Степанакерта (это зафиксировала ознакомительная миссия «Союза информированных граждан»).
Во время войны стороны использовали также ряд других видов оружия, которые ранее в Арцахе не применялись. Среди них - мощная самоходная артиллерийская установка 2 С7 «Пион» советского производства калибра 203 мм. Использование Азербайджаном систем «Пион» видно на попавшем в Интернет видео и как минимум на одном видео, которое опубликовало Министерство обороны Азербайджана. В этой войне Азербайджан также использовал 152-мм самоходные артиллерийские установки DANA чешского производства, которые приобрел у Чехии еще в 2017-2018 годах.
Баллистические ракеты
Согласно исследованию блога Oryx, во время войны Азербайджан вывел из строя одну систему армянской стороны «SCUD-B» («Эльбрус»). Фотографии уничтоженной системы появились в Интернете через несколько дней после окончания войны. В предпоследний день войны, 8 ноября, российский фотокорреспондент Илья Питалев сфотографировал ракеты «SCUD» в небе над Карвачаром (Кельбаджар).
Баллистические ракеты «Точка-У», способные поражать цели на удалении до 120 км, вероятно, применялись обеими сторонами. Появившиеся в сети видео и фотографии говорят о возможности его использования армянской стороной.
В конце войны армянская сторона применила ракету «Искандер», использование которой широко обсуждалось как до начала, так и во время войны. На пресс-конференции 19 ноября генерал-полковник Мовсес Акопян, который во время войны занимал должность начальника Службы военного контроля Министерства обороны РА, отметил: «Я знаю, что «Искандер» стрелял, но не скажу, где конкретно». Видео, подтверждающее использование «Искандера» армянской стороной, появилось в Интернете 9 ноября. Ранее «Искандер» использовался исключительно Россией во время российско-грузинской войны 2008 года и сирийской войны. «Искандер» обладает способностью поражать цель с большой точностью на дальности 280-400 км. В 2016 году Россия поставила в Армению четыре комплекса «Искандер». Они являются модификацией «Искандер-Э» с радиусом действия 280 км.
В войне 2020 года впервые в мире было применено как минимум три вида оружия: израильская баллистическая ракета LORA, система РСЗО «Полонез» белорусского производства и турецкая РСЗО TRG-300 «Касирга». Беларусь в 2018-19 гг. поставила в Азербайджан 10 комплексов «Полонез», а Турция в 2015-16 гг. – 20 комплексов «Касирга». А Израиль в 2017-2018 годах поставил Азербайджану 4 комплекса LORA.
Самым значительным случаем использования LORA в этой войне было поражение моста возле села Агавно в Лачинском коридоре, соединяющем Армению с Арцахом. Об этом свидетельствует видео, появившееся в Интернете 2 октября. Это было первое в мире использование LORA во время боевых действий.
Армянская сторона неоднократно заявляла об использовании Азербайджаном «Полонеза» и «Касирга», в том числе президент Арцаха Араик Арутюнян, представитель Минобороны РА Арцрун Ованнисян и пресс-секретарь Минобороны РА Шушан Степанян. 24 октября офис защитника прав человека Арцаха опубликовал фотографии ракетного обстрела Степанакерта Азербайджаном. Омбудсмен Арцаха Артак Бегларян отметил, что, по предварительной информации, они являются результатом ударов, нанесенных «Полонезом». В начале ноября российский проект WarGonzo сообщил, что Азербайджан нанес удар «Полонезом» по жилому району Шуши. Во время войны также стало известно, что Беларусь поставляет в Азербайджан ракеты «Полонез».
Авиация
В этой войне использовались также турецкие истребители F-16, наличие которых на территории Азербайджана подтвердили спутниковые снимки. Судя по этим фотографиям, по состоянию на октябрь турецкие истребители находились в Гяндже и Габале. Их перебросили в Азербайджан перед началом войны, в июле-августе, в ходе совместных турецко-азербайджанских учений. По данным армянской стороны, эти истребители пилотировали летчики ВВС Турции. Tем не менее, свидетельств боевого применения истребителей F-16 или подтверждения из независимых источников нет.
БПЛА
Одной из особенностей войны 2020 года стало повсеместное использование Азербайджаном беспилотных летательных аппаратов (БПЛА). Использование БПЛА или дронов сыграло такую важную роль во время этой войны, что некоторые комментаторы назвали ее «первой войной дронов» или «первой межгосударственной войной дронов».
Использование БПЛА Азербайджаном было практически полностью односторонним. В арсенале этой страны есть израильские и турецкие дроны. Важнейшую роль во всей войне сыграл ударный БПЛА Bayraktar ТБ 2 турецкого производства. По данным российской разведки, в июле-августе около 20 турецких операторов БПЛА были дислоцированы на авиабазе Далляр, расположенной неподалеку от Гянджи. По разным данным, на протяжении всей войны было использовано 6 или более 10 БПЛА Bayraktar. Этот дрон успешно использовался Турцией в гражданских войнах в Сирии и Ливии.
Среди других БПЛА, примененных Азербайджаном, были также израильские Harop и Sky Striker, которые представляют собой так называемые «дроны-камикадзе». Harop вместе с «беспилотными» модификациями советских малых самолетов «Ан-2» очень эффективно применялся против армянских сил противовоздушной обороны. «Ан-2» использовались в качестве приманки для обнаружения позиций ПВО, а Harop их уничтожал.
Использование БПЛА армянской стороной было ограничено. Азербайджанская сторона заявила, что был сбит один БПЛА X-55 армянского производства и один «дрон-камикадзе» «Бзез» (Пчела). Под конец войны армянская сторона использовала БПЛА «Орлан-10» российского производства. Эти типы беспилотников есть в наличии на российской военной базе в Гюмри (с 2015 года) и в настоящее время используются российскими миротворцами, дислоцированными в Арцахе, для контроля за прекращением огня.
Неподтвержденные данные
Во время войны звучали утверждения об использовании других видов оружия. Однако они никак не подтверждены. Так, в конце октября сайт avia.pro написал, что Россия якобы начала уничтожать используемые Азербайджаном турецкие БПЛА Bayraktar боевыми комплексами радиоэлектронной борьбы (РЭБ) «Красуха-4». Новость была перепечатана сайтом Asia Times. Однако по сей день эта новость не обоснована.
В своем выступлении 20 октября президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что они уничтожили две системы «ЯРС» Вооруженных сил Армении. Это межконтинентальная баллистическая ракета, которая есть только у России. Кроме того, непонятно, зачем Армении система «ЯРС», если она поражает цели на расстоянии 10-12 тысяч км.
На пресс-конференции 19 ноября генерал-полковник Мовсес Акопян заявил, что в Арцахе использовалась система РЭБ «Поле-21», которая ограничила полеты Bayraktar в Арцах примерно на 4 дня, однако противник смог сменить систему управления и снова применять эти турецкие БПЛА. Доказательств, подтверждающих заявление Акопяна, в открытых источниках нет.