«Ավրորան» աջակցում է «Թվային Մատենադարանին»
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը 10 հազար ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհ է հատկացրել Մատենադարանին` «Թվային Մատենադարան» ծրագրի շրջանակում: Նպատակն է առցանց հարթակում ներկայացնել Մատենադարանի հիմնական ցուցասրահը, ինչն էլ հնարավորություն կընձեռի իրականացնելու «վիրտուալ ճանապարհորդություն» դեպի հայերեն ձեռագրերի՝ աշխարհի ամենահարուստ եւ եզակի թանգարաններից մեկի կենտրոնական սրահ: Որպես Մատենադարանի կայքի առանձին բաժին՝ «Թվային Մատենադարանը» կլինի տեքստային եւ աուդիո տեղեկատվական բացատրություններով ուղեկցվող վիրտուալ ցուցադրություն: Այն հնարավորություն կտա այցելուներին՝ շրջել եւ առցանց տիրույթում տեսնել 100-ից ավելի ձեռագրական գանձեր՝ այդ թվում հայ մանրանկարչության բացառիկ նմուշներ: Այդպես այցելուները ոչ միայն ամբողջական պատկերացում կկազմեն  Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում պահվող ձեռագրական հավաքածուների մասին, այլեւ կկարողանան թվային տարբերակով դիտել առանձին ձեռագրերի էջեր եւ նույնիսկ խոշորացնելու միջոցով «զննել» մանրանկարները:
«Այլեւս անհնար է պատկերացնել մեր կյանքն առանց բարձր տեխնոլոգիաների կիրառման: Աշխարհի առաջատար թանգարաններն իրենց ցուցադրություններն ու ցուցահանդեսները կազմակերպելիս հատուկ ուշադրություն են դարձնում այս բաղադրիչին, որպեսզի ներկայացվող նյութը հասանելի լինի նաեւ առցանց հարթակներում: Այս նախագիծը եւս մեկ կարեւոր քայլ է Մատենադարանում պահվող հարուստ ժառանգությունը թվային տիրույթի միջոցով հանրահռչակելու եւ աշխարհին հասանելի դարձնելու ուղղությամբ: Ու այս կարեւոր գործում կրկին մեր կողքին է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը»,- նշեց Մատենադարանի տնօրեն Վահան Տեր-Ղեւոնդյանը:
Նոր՝ «Թվային Մատենադարան»  նախագծի շնորհիվ աշխարհի տարբեր անկյուններից այցելուները հնարավորություն կունենան վիրտուալ այցելելու Մատենադարան եւ մի քանի լեզվով բացատրական բովանդակալից տեղեկություններ ստանալու ցուցանմուշների մասին՝ հայկական միջնադարյան երաժշտության ուղեկցությամբ:
««Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության ստեղծման օրից՝ հինգ տարի շարունակ, մեզ համար միշտ պատիվ է եղել Մատենադարանին աջակցելը: «Ավրորան» ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից, եւ հայկական մշակութային ժառանգության պահպանումն ու պատմության ներկայացումը մեր օրակարգի կարեւորագույն մասն է: Քանի որ աշխարհում կորոնավիրուսի համավարակից տուժեցին նաեւ թանգարանները, առցանց ներկայությունն ու վիրտուալ ցուցահանդեսների կազմակերպման փորձը չափազանց կարեւոր են այցելուների հետ կապը պահպանելու համար․ «Ավրորան» ուրախ է, որ կարող է աջակցել Մատենադարանին այս հարցում»,- ասաց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանը։
Սա «Ավրորայի» հինգերորդ դրամաշնորհն է Մատենադարանին, որը հատկացվում է «Ավրորա» դրամաշնորհներ ծրագրի եւ «Armenian Memory Act» նախագծի շրջանակում: «Ավրորա» դրամաշնորհներ ծրագրով Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգները ցանկանում են հարգանքի տուրք մատուցել իրենց նախնիներին փրկողներին՝ օժանդակելով կրթական ձեռնարկումների եւ պահպանելով հայկական ժառանգությունը՝ միաժամանակ բարձրացնելով իրազեկությունը մարդասիրական ջանքերի եւ հայկական պատմության վերաբերյալ:
Դեռեւս 2015 թվականի դրամաշնորհով «Ավրորան» հնարավորություն տվեց Մատենադարանին ձեռք բերելու ձեռագրերի թվայնացման հատուկ սարքավորում. այդ սարքով մինչեւ օրս թվայնացվել են ավելի քանի 4324 միավոր ձեռագրեր, արխիվային նյութեր եւ հնատիպ գրքեր: 2016 թ. դրամաշնորհով տասը գիդ-էքսկուրսավարներ վերապատրաստվեցին Գերմանիայում: Իսկ 2017-20 թթ. «Ավրորան» օգնել է Մատենադարանին կազմակերպելու 50-ից ավելի դասախոսություններ գիտնականների եւ հետազոտողների համար, ինչպես նաեւ ստեղծելու հայ գրչության կենտրոնների ինտերակտիվ քարտեզ՝ օժանդակելով գիտահետազոտական ինստիտուտի կրթական եւ ակադեմիական այլ ծրագրերին:

«Аврора» поддержала «Цифровой Матенадаран»
Гуманитарная инициатива «Аврора» выделила грант в 10 000 долларов Матенадарану, национальному армянскому хранилищу древних рукописей, чтобы помочь ему создать «Цифровой Матенадаран» и представить свою основную экспозицию онлайн. Новый проект даст посетителям возможность совершить виртуальную прогулку по центральному залу одного из самых больших в мире музеев армянских манускриптов. «Цифровой Матенадаран», который будет размещен в специальной секции сайта музея, будет оформлен как виртуальная выставка с текстовыми и звуковыми описаниями. Пользователи смогут осмотреть виртуальную экспозицию и изучить более 100 рукописных экспонатов, в том числе эксклюзивные образцы армянских миниатюр, отсканированных в высоком разрешении с возможностью приблизить изображение.
«Сегодня невозможно представить нашу жизнь без использования высоких технологий. Ведущие мировые музеи уделяют особое внимание организации интерактивных выставок и экспозиций, представленных в том числе и на онлайн-платформах. Этот проект – очередная важная веха в популяризации богатого культурного наследия, хранящегося в Матенадаране, благодаря цифровой платформе, которая сделает его более доступным миру. И Гуманитарная инициатива «Аврора» поддерживает наш важный проект», – отметил Ваан Тер-Гевондян, директор Матенадарана.
Новый проект «Цифровой Матендаран» позволит людям всего мира совершить виртуальный тур по экспозиции, сопровождаемый информативными описаниями на нескольких языках и средневековой армянской музыкой.
«С момента запуска Гуманитарной инициативы «Аврора» прошло уже пять лет, и для нас неизменно было честью поддерживать Матенадаран. «Аврора» была создана от лица всех выживших во время Геноцида армян, так что продвижение армянского наследия и истории всегда было одной из ключевых ценностей нашей миссии. Пандемия коронавируса сильно повлияла на музеи по всему миру, и переход в онлайн-режим, а также создание виртуальных проектов, стали жизненно необходимы для поддержания значимой связи с посетителями. «Аврора» рада возможности помочь Матенадарану в этом ценном начинании», – заявил Вартан Грегорян, соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора».
Это уже пятый грант «Авроры» Матенадарану, выделенный в рамках Грантов «Авроры» и в соответствии с проектом «Акт о памяти». Гранты «Аврора» позволяют потомкам выживших во время Геноцида армян воздать должное памяти спасителей своих предков, поддерживая образовательные инициативы и сохраняя армянское наследие, а также повышая осведомленность общества о гуманитарной работе и истории Армении.
В 2015 году поддержка «Аврора» позволила Матенадарану приобрести специальный сканер для манускриптов. Благодаря этому оборудованию на сегодняшний момент были оцифрованы более 4320 рукописей, архивных документов и антикварных книг. Грант 2016-го года покрыл расходы на обучение 10 гидов в Германии, а в 2017–2020 гг. «Аврора» помогла Матенадарану организовать более 50 лекций для ученых и исследователей и создать интерактивную карту армянских скрипториев, а также поддержала другие образовательные и академические программы.