«Չինաստան-Եվրասիա» խորհուրդը և ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել
2021 թ. մայիսի 10-ին, փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհրդի և ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի միջև։ Նպատակն է շարունակել և խթանել համագործակցությունն ակադեմիական, տեղեկատվական, կրթական, և այլ բնագավառներում։
Համագործակցության Փոխըմբռնման Հուշագիրը ստորագրեցին ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, պ.գ.թ.  Ռոբերտ Ղազարյանը և «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհրդի ղեկավար, ք․գ․թ․ Մհեր Սահակյանը։
Ռոբերտ Ղազարյանն ասեց, որ ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտում չինագիտությունը ամենակարևոր գիտական ուղղություններից մեկն է, որտեղ Ինստիտուտը ունի բավականին մեծ հաջողություններ: Միևնույն ժամանակ «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդը, մասնավորապես նրա տնօրեն Մհեր Սահակյանը նույնպես կարևոր ներդրում ունի այդ ոլորտի զարգացման և ամրապնդման մեջ: Այս առումով շատ կարևոր է, որ հայաստանյան նմանատիպ կառույցները միավորեն իրենց ուժերը համատեղ աշխատանքների և գիտական կարևոր ձեռքբերումների հասնելու ակնկալիքով: Առավել ևս մեր երկու գիտական կառույցները ունեն համագործակցության լավ փորձ: Եվ մեր ջանքերի և աշխատանքների մեկտեղումը կարող է ծառայել մեր հայրենական գիտության այդ ոլորտի ավելի զարգացման և նոր համագործակցության հեռանկարներ կստեղծի:
Մհեր Սահակյանը նշեց, որ «Պատիվ է զարգացնել համագործակցությունը ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի հետ, որը հայկական հայտնի ուսումնական հաստատություններից մեկն է և մեծ ներդրում ունի Մերձավոր Արևելքի և Հյուսիսային Աֆրիկայի ուսումնասիրություններում: Իրականում, «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդը և ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտը համագործակցում են արդեն 4 տարի: 2018-ին պարոն Ղազարյանի և Արևելագիտության ինստիտուտի հետ համատեղ կազմակերպել ենք «Վերաիմաստավորելով Չինաստանի արտաքին քաղաքականությունը» հատուկ դասընթացը և «Եվրասիական հետազոտություններ ժամանակակից Չինաստանի և Եվրասիայի վերաբերյալ» միջազգային գիտաժողովը: Փոխըմբռնման այս հուշագիրը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա ամրապնդելու մեր համագործակցությունը և միավորելու ջանքերն ու կարողությունները հետազոտական և ակադեմիական դիվանագիտության ոլորտներում:

Memorandum of Understanding was signed between “China-Eurasia” Council and Institute of Oriental Studies, NAS RA
• 10-05-2021 15:31:16   | Armenia  |  Press release
On May 10, 2021, Memorandum of understanding was signed between “China-Eurasia” Council for Political and Strategic Research and the Institute of Oriental Studies of the National Academy of Sciences of Armenia. According to the Memorandum of understanding, Parties agreed to strengthen cooperation with each other, to contribute to the development of relations between institutions, to continue and bust cooperation in academic, informational, educational, and other fields. Memorandum of understanding on cooperation between organizations was signed by the Director of the Institute of Oriental Studies, Dr. Robert Ghazaryan from one side and Dr. Mher Sahakyan, the founding head of the “China-Eurasia” Council for Political and Strategic Research from the other side.
Dr. Robert Ghazaryan stressed that Chinese studies are one of the most important scientific directions in the Institute of Oriental Studies of NAS RA, where the Institute has quite great success. At the same time, the “China-Eurasia” Council for Political and Strategic Research, in particular its director Mher Sahakyan, also makes a significant contribution to the development and strengthening of this field. In this regard, it is very important that such institutions in Armenia will join forces in the hope of working together and achieving significant scientific achievements. Besides, our two scientific institutions have good experience of cooperation. And the combination of our efforts and works can serve the further development of this field and will create prospects for new cooperation.
Dr. Mher Sahakyan noted: “It is our honor to develop cooperation with the Institute of Oriental Studies of NAS, which is one of the well-known Armenian academic institutions and has great contribution in Middle Eastern and North African studies. Actually, “China-Eurasia” Council for Political and Strategic Research and Institute of Oriental Studies, NAS cooperate with each other already for 4 years. In 2018 together with Dr. Robert Ghazaryan and Institute of Oriental Studies we jointly organized ‘Rethinking China’s Foreign Policy” special course and “Eurasian Research on Modern China and Eurasia’ international conference. This Memorandum of Understanding will provide an added impetus to strengthen our cooperation and unite efforts and capabilities in research and academic diplomacy.”