«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը մեկնարկել է
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը, «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի հովանավարությամբ, 2021 թվականի սեպտեմբերի 26-ից հոկտեմբերի 9-ը Հայաստանում կիրականացնի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպաններ» ծրագիրը։
Այն կազմակերպվում է առաջին անգամ և նպատակ ունի աջակցել սփյուռքի այն երիտասարդներին, ովքեր ներգրավված են Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների ամրապնդման գործընթացներում և աշխատանքներ են տանում համայնքային կյանքի ակտիվացման, հայկական շահերի պաշտպանության ուղղությամբ, ինչպես նաև ձևավորել հայ երիտասարդների դինամիկ ցանց, որը կունենա աշխարհի տարբեր համայնքներից սփյուռքահայ երիտասարդների ընդլայնված ներկայացվածություն։
Հայտադիմումները կընդունվեն 2021 թ. հունիսի 1-25-ը` մինչև ժ.00:00-ն (Երևանի ժամանակով): Հայտը լրացնելու և ավելի մանրամասն տեղեկատվության համար այցելեք հղմամբ՝ http://diaspora.gov.am/hy/programs/19/Diaspora-Youth-Ambassador:

Our Diaspora Youth Ambassador Program Has Launched
The Republic of Armenia's Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs announces the launch of the Diaspora Youth Ambassador Program, with the generous support of the Jinishian Memorial Foundation. The program aims to create a dynamic network of Armenian youth, who will have the opportunity to become Diaspora youth representatives of the homeland in their respective communities around the world.
Applications are open starting June 1, 2021. The submission deadline is June 25, 2021, at 00:00 - Yerevan time.
Established in 2019 within the Office of the Prime Minister, the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs is responsible for developing and implementing the strategies and policies for Armenia-Diaspora relations, including supporting and encouraging repatriation, ensuring smooth societal integration for repatriates, and mapping the Diaspora’s potential. The Office is made up of a diverse team of individuals, some of whom represent Diaspora communities from around the world. To learn more about our activities and programs, visit diaspora.gov.am/en, follow us on social media at @DiasporaGovAm or email us at [email protected]