Հայաստանը կհայտնվի «World Travel Awards»-ի նոր անվանակարգերում
Կնքվել է համագործակցության պայմանագիր «Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության» (TUF) բարեգործական հիմնադրամի և «World Media & Events»-ի միջև:
Երևան։ Հունիսի սկզբին համագործակցության պայմանագիր կնքվեց «Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության» (TUF) բարեգործական հիմնադրամի և «World Media & Events»-ի միջև Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտի, տուրիստական ենթակառուցվածքների և ոլորտի մասնագետների կարողությունները զարգացնելու նպատակով։
Սույն պայմանագրով TUF հիմնադրամը, որը միտված է Հայաստանում սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը՝ զբոսաշրջային և քաղաքաշինական նախաձեռնությունների միջոցով և Հայաստանում տուրիստական շղթաների ապակենտրոնացված մոդելի ձևավորմամբ, կսկսի նոր համագործակցություն «World Media & Events»-ի հետ, որը գործարկում է Զբոսաշրջության համաշխարհային մրցանակաբաշխությունը (World Travel Awards)։ Վերջինս հիմնադրվել է 1993 թ․-ին՝ ճամփորդության, զբոսաշրջության և հյուրընկալության ոլորտների ճանաչման, պարգևատրման և տոնակատարության համար։
Այս համագործակցության շրջանակում TUF հիմնադրամը կազմակերպել էր Զբոսաշրջության համաշխարհային մրցանակաբաշխության հիմնադիր և տնօրեն Գրեմ Քուքի այցը դեպի Հայաստան։ Իր եռօրյա այցի ընթացքում Գրեմ Քուքն այցելեց Հայաստանի ամենադիտարժան և զբոսաշրջային գրավչություն ունեցող վայրերը՝  Գառնի, Գեղարդ, Դիլիջան, Տաթև, ինչպես նաև Երևանում Ցեղասպանության թանգարան և Մատենադարան։ Նա մասնակցեց նաև Երևանի Գինու Օրերին։
«Այս համագործակցությունը հնարավորություն կտա Հայաստանին հայտնվել մի նոր մակարդակում և դառնալ ավելի տեսանելի միջազգային զբոսաշրջության ոլորտում, հայկական մշակույթն ու տեսարժան վայրերը ընդգրկել Զբոսաշրջության համաշխարհային մրցանակաբաշխության անվանակարգերում։ Բացի այդ մենք համաձայնություն ձեռք բերեցինք 2022թ․-ին Հայաստանում գինու և խոհարարական օրերի միջազգային փառատոն կազմակերպել և այդ ուղղությամբ սկսել աշխատանքներ տանել»,-ասում է «Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության» (ТUF) բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Ելենա Աբովյանը։
Համագործակցության նպատակն է բարձրացնել Հայաստանում ներգնա տուրիզմի մակարդակը, բարելավել Հայաստանի դիրքը՝ որպես տուրիստական ուղղություն համաշխարհային զբոսաշրջային շուկայի համար, ամրապնդել զբոսաշրջության և հարակից ոլորտներում մասնագիտական համայնքի միասնությունը, բարելավել տուրիզմի և հյուրընկալության մասնագիտությունների և աշխատատեղերի իմիջը, զարգացնել զբոսաշրջության ոլորտի մասնագետների կարողությունները, աջակցել պետական գործակալություններին` համապատասխան հանրային քաղաքականության մշակման և Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման ռազմավարության իրականացման, ինչպես նաև կիրառելի օրենքների և կանոնակարգերի մշակման և կատարելագործման համար:
«Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության» (TUF) բարեգործական հիմնադրամի մասին
«Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության» (TUF) բարեգործական հիմնադրամը 2020 թ. հուլիսից ստանձնել է «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի զբոսաշրջության և քաղաքաշինության զարգացմանը միտված բոլոր ծրագրերը (Դիլիջան, Տաթև, Արցախ և Երևան)։ Հիմնադրամը մշակում է զբոսաշրջային և քաղաքաշինական նորարար ծրագրեր, խթանում տարածքային կայուն զարգացումը ու դիրքավորում Հայաստանը համաշխարհային քարտեզի վրա՝ որպես մրցունակ զբոսաշրջային երկիր։

Armenia to participate in the new nomination for the World Travel Awards
Agreement on cooperation signed between the Tourism and Urbanism Foundation and the World Media & Events
10 June 2021, Yerevan In the beginning of June an Agreement on cooperation was signed between the Tourism and Urbanism (TUF) Charitable Foundation and the World Media & Events to develop the tourism industry and tourism infrastructures as well as to facilitate to the professional growth of industry specialists.
With this agreement, TUF Foundation, which implements programs for the socio-economic development in Armenia through tourism and urbanism initiatives, as well as projects aimed at shaping a decentralized tourism chains in Armenia, will partner with the World Media & Events organizing the World Travel Awards. The latter was founded in 1993 to acknowledge, reward and celebrate excellence across all key sectors of the travel, tourism and hospitality industries.
As part of the cooperation, TUF Foundation organized a visit of Graham Cooke, the Founder and the Director of the World Travel Awards, to Armenia. In the course of the three-day tour Mr. Cooke visited the most spectacular and attractive touristic sites in Armenia – Garni, Geghard, Dilijan, Tatev, as well as the Genocide Museum and the Matenadaran in Yerevan. He also participated in the Yerevan Wine Days event.
“This cooperation is an opportunity for Armenia to climb to a new level of international tourism, become more visible, and have the Armenian cultural sites and attractions nominated for the World Travel Awards. Besides, we agreed on organizing an international wine and culinary festival in Armenia in 2022 with an expressed commitment to start the work on the project,” Yelena Abovyan, the Director of the Tourism and Urbanism (TUF) Charitable Foundation, said.
The cooperation aims at developing the incoming tourism in Armenia, improve Armenia’s position as a tourist destination in the world tourism market, strengthen the unity of professional communities in tourism and related industries, improve the image of tourism and hospitality specializations and jobs, develop the professional capacities of those engaged in the industry, support state agencies in developing public policies and implementing tourism development strategy in Armenia, as well as in elaborating and developing applicable laws and regulations in the sphere.
About the Tourism and Urbanism (TUF) Charitable Foundation
In July 2020 the Tourism and Urbanism (TUF) Charitable Foundation undertook the projects by the IDeA Foundation targeted at the tourism and urbanism development (in Dilijan, Tatev, Artsakh, and Yerevan). The Foundation develops innovative projects in tourism and urbanism, promotes sustainable regional development and positions Armenia on the world map as a competive tourism destination.