Հայաստանը կհայտնվի «World Travel Awards»-ի նոր անվանակարգերում
Կնքվել է համագործակցության պայմանագիր «Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության» (TUF) բարեգործական հիմնադրամի և «World Media & Events»-ի միջև:
Երևան։ Հունիսի սկզբին համագործակցության պայմանագիր կնքվեց «Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության» (TUF) բարեգործական հիմնադրամի և «World Media & Events»-ի միջև Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտի, տուրիստական ենթակառուցվածքների և ոլորտի մասնագետների կարողությունները զարգացնելու նպատակով։
Սույն պայմանագրով TUF հիմնադրամը, որը միտված է Հայաստանում սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը՝ զբոսաշրջային և քաղաքաշինական նախաձեռնությունների միջոցով և Հայաստանում տուրիստական շղթաների ապակենտրոնացված մոդելի ձևավորմամբ, կսկսի նոր համագործակցություն «World Media & Events»-ի հետ, որը գործարկում է Զբոսաշրջության համաշխարհային մրցանակաբաշխությունը (World Travel Awards)։ Վերջինս հիմնադրվել է 1993 թ․-ին՝ ճամփորդության, զբոսաշրջության և հյուրընկալության ոլորտների ճանաչման, պարգևատրման և տոնակատարության համար։
Այս համագործակցության շրջանակում TUF հիմնադրամը կազմակերպել էր Զբոսաշրջության համաշխարհային մրցանակաբաշխության հիմնադիր և տնօրեն Գրեմ Քուքի այցը դեպի Հայաստան։ Իր եռօրյա այցի ընթացքում Գրեմ Քուքն այցելեց Հայաստանի ամենադիտարժան և զբոսաշրջային գրավչություն ունեցող վայրերը՝  Գառնի, Գեղարդ, Դիլիջան, Տաթև, ինչպես նաև Երևանում Ցեղասպանության թանգարան և Մատենադարան։ Նա մասնակցեց նաև Երևանի Գինու Օրերին։
«Այս համագործակցությունը հնարավորություն կտա Հայաստանին հայտնվել մի նոր մակարդակում և դառնալ ավելի տեսանելի միջազգային զբոսաշրջության ոլորտում, հայկական մշակույթն ու տեսարժան վայրերը ընդգրկել Զբոսաշրջության համաշխարհային մրցանակաբաշխության անվանակարգերում։ Բացի այդ մենք համաձայնություն ձեռք բերեցինք 2022թ․-ին Հայաստանում գինու և խոհարարական օրերի միջազգային փառատոն կազմակերպել և այդ ուղղությամբ սկսել աշխատանքներ տանել»,-ասում է «Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության» (ТUF) բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Ելենա Աբովյանը։
Համագործակցության նպատակն է բարձրացնել Հայաստանում ներգնա տուրիզմի մակարդակը, բարելավել Հայաստանի դիրքը՝ որպես տուրիստական ուղղություն համաշխարհային զբոսաշրջային շուկայի համար, ամրապնդել զբոսաշրջության և հարակից ոլորտներում մասնագիտական համայնքի միասնությունը, բարելավել տուրիզմի և հյուրընկալության մասնագիտությունների և աշխատատեղերի իմիջը, զարգացնել զբոսաշրջության ոլորտի մասնագետների կարողությունները, աջակցել պետական գործակալություններին` համապատասխան հանրային քաղաքականության մշակման և Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացման ռազմավարության իրականացման, ինչպես նաև կիրառելի օրենքների և կանոնակարգերի մշակման և կատարելագործման համար:
«Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության» (TUF) բարեգործական հիմնադրամի մասին
«Զբոսաշրջության և քաղաքաշինության» (TUF) բարեգործական հիմնադրամը 2020 թ. հուլիսից ստանձնել է «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի զբոսաշրջության և քաղաքաշինության զարգացմանը միտված բոլոր ծրագրերը (Դիլիջան, Տաթև, Արցախ և Երևան)։ Հիմնադրամը մշակում է զբոսաշրջային և քաղաքաշինական նորարար ծրագրեր, խթանում տարածքային կայուն զարգացումը ու դիրքավորում Հայաստանը համաշխարհային քարտեզի վրա՝ որպես մրցունակ զբոսաշրջային երկիր։

• 10-06-2021 14:23:30   | Армения  |  Пресс-релизы
Подписан договор о сотрудничестве между благотворительным Фондом туризма и урбанистики (TUF) и World Media & Events
10 июня 2021 года, Ереван. В начале июня был подписан договор о сотрудничестве между благотворительным Фондом туризма и урбанистики (TUF) и World Media & Events с целью развития индустрии путешествий, туристической инфраструктуры и профессиональных качеств специалистов сферы туризма Армении.
В соответствии с данным соглашением благотворительный Фонд туризма и урбанистики, нацеленный на социально-экономическое развитие Армении через осуществление различных инициатив в сфере туризма и градостроительства, а также через децентрализованную модель туризма в Армении, начинает сотрудничество с World Media & Events - организатором Всемирной премии индустрии путешествий (World Travel Awards). Премия основана в 1993 году с целью признания, награждения и торжественного чествования выдающихся достижений в индустрии путешествий, сфере туризма и гостеприимства.
В рамках сотрудничества благотворительный Фонд туризма и урбанистики организовал визит основателя и директора World Tourism Awards Грэма Кука в Армению. Во время своего трехдневного визита Грэм Кук посетил наиболее известные и привлекательные с точки зрения туризма достопримечательности  Армении: Гарни, Гегард, Дилижан, Татев. Кроме того, основатель World Tourism Awards посетил Музей геноцида и Матенадаран в Ереване.  Он также принял участие в Yerevan Wine Days.
«Это сотрудничество позволит Армении выйти на новый уровень в сфере международного туризма, стать более заметной, а также представить армянскую культуру и достопримечательности Армении в номинациях World Tourism Awards. Кроме того, мы пришли к соглашению об организации в 2022 году в Армении международного фестиваля вина и кулинарных дней, а также договорились об осуществлении необходимых работ в этом направлении», - говорит Елена Абовян, директор благотворительного Фонда туризма и урбанистики.
Целью данного сотрудничества является развитие внутреннего туризма в Армении, улучшение позиции Армении в качестве туристического направления на мировом туристическом рынке, укрепление единства профессионального сообщества туризма и смежных областей, улучшение имиджа профессий и рабочих мест в сфере туризма и гостеприимства, развитие профессиональных качеств и навыков специалистов сферы туризма, содействие государственным органам в разработке соответствующей государственной политики, реализации стратегий развития туризма в Армении, а также в принятии и совершенствовании существующих законов и постановлений.
О благотворительном Фонде туризма и урбанизма (TUF)
Начиная с июля 2020 года, благотворительный Фонд туризма и урбанистики (TUF) руководит всеми проектами фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA), имеющими отношение к туризму и градостроительству (Дилижан, Татев, Арцах и Ереван).
Фонд разрабатывает инновационные программы сферы туризма и градостроительства, содействует устойчивому территориальному развитию, способствуя позиционированию Армении на карте мира как конкурентоспособной туристической страны.