«Ինժեներական քաղաք»-ի ռեզիդենտության հայտերի ընդունման գործընթացը շարունակվում է
«Ինժեներական քաղաք» ծրագրի ռեզիդենտի կարգավիճակ ձեռք բերելու նպատակով ինժեներական և բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունների հայտերի ընդունման գործընթացը շարունակվում է։
«Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամում տեղեկացրել են, որ թվով 8 ինժեներական ընկերություններ արդեն իսկ ստացել են «Ինժեներական քաղաք»-ի ռեզիդենտի կարգավիճակ և միացել ինժեներական մեծ ընտանիքին։
Ծրագրի մասնակցության չափորոշիչներին բավարարելու և քաղաքի ռեզիդենտի կարգավիճակ ստանալու դեպքում ընկերությունները հնարավորություն կստանան նվիրաբերության միջոցով և սեփականության իրավունքով ստանալու համապատասխան հողատարածքներ՝ իրենց գրասենյակները կառուցելու նպատակով:  Ռեզիդենտները նաև հասանելիություն կստանան համատեղ օգտագործվող ժամանակակից ինժեներական ու նախատիպերի լաբորատորիաներին, արտադրական մեքենաներին ու սարքավորումներին։
Ծրագրին կարող են դիմել ստորև ներկայացված ոլորտներում գործունեություն ծավալող կազմակերպությունները՝
նյութագիտություն,
էլեկտրոնիկա (ռադիոէլեկտրոնիկա),
չափիչ սարքավորումներ և համակարգեր,
ռադիոհաճախականային սարքավորումներ և համակարգեր,
ավիատիեզերական սարքավորումներ և համակարգեր,
ռոբոտաշինություն,
կիսահաղորդչային սարքավորումներ,
վարորդների աջակցման արդի համակարգեր (ADAS),
կենսաբժշկական սարքավորումներ։
Հայտագրման պայմաններն ու այլ մանրամասները հասանելի են հետևյալ հղումով: Տեղերը սահմանափակ են և առավելությունը կտրվի ժամանակային առումով առաջինը ներկայացված դիմումներին։
Հավելենք, որ «Ինժեներական քաղաք»-ը տեղակայված է Երևանի Նոր Նորքի Բագրևանդի փողոց 74 հասցեում գտնվող 3 հեկտար հողատարածքի վրա։ Որպես ծրագրի արդյունք՝ նախատեսվում է ստեղծել նոր ձևաչափի էկոհամակարգ, որտեղ ինժեներական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերությունները հնարավորություն կունենան արդիական ենթակառուց¬վածքների կիրառմամբ մշակել և իրագործել նորարարական գաղափարներ՝ տեղական ու միջազգային շուկաների համար։
«Ինժեներական քաղաք»-ը պետություն-մասնավոր գործընկերության հիմքով ծրագիր է, որն իրականացվում է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի կողմից՝ ՀՀ կառավարության, Համաշխարհային բանկի, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և մասնավոր հատվածի համագործակցությամբ և աջակցությամբ։
«Ձեռնարկությունների Ինկուբատոր» հիմնադրամը (ՁԻՀ) տարածաշրջանի խոշորագույն տեխնոլոգիական բիզնես ինկուբատորներից և խորհրդատվական ընկերություններից մեկն է: Այն հիմնադրվել է 2002թ.-ին և աջակցում է Հայաստանում տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի աճին՝ ստեղծելով նպաստավոր միջավայր նորարարության զարգացման, տեխնոլոգիաների կատարելագործման և ընկերությունների ընդլայնման համար:

• 16-06-2021 15:43:34   | Armenia  |  Press release
The process of accepting applications from engineering and high-tech companies for Resident status of the Engineering City continues.
Enterprise Incubator Foundation informs that 8 engineering companies have already received the status of a resident company in Engineering City and have joined the big engineering family.
If the companies meet the participation criteria and are granted EC resident status, they will be given the opportunity to acquire land plots as a donation with an ownership right to build their offices. They will also have access to shared advanced and prototyping labs, manufacturing machinery and equipment.
Companies operating in the following areas are welcomed to apply:
material science
electronics (radioelectronic)
measuring equipment and systems
radio-frequency equipment and systems
aerospace equipment and systems
robotics
semi-conductor equipment
Advanced Driver Assistance System (ADAS)
biomedical equipment.
The general terms and conditions of participation, as well as other details, can be found here. Since the number of spots is limited, applications will be processed on a first-come, first-served basis.
Let us add that The Engineering City is located on 3 hectares of land on Bagrevand Street, Yerevan. As a result of the project, it is expected to create a new-format ecosystem in which engineering and high-tech companies can develop and implement innovative ideas for local and international markets, with the use of modern infrastructure.
Engineering City is a Public-Private partnership project, which is implemented by Enterprise Incubator Foundation with the support of the Government of Armenia, the World Bank, the Ministry of High-Tech Industry, in cooperation with the private sector.
Enterprise Incubator Foundation (EIF) is one of the largest technology business incubators and IT/High-Tech development agencies in the region. Established in 2002, the foundation supports the development of information and communication technology sector in Armenia through creating a productive environment for innovation, technological advancement and company growth.