«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը և «Այբ» կրթական հիմնադրամը համատեղ նախագծեր կիրականացնեն կրթական ոլորտում
• 28-06-2021 14:20:18   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Երիտասարդ սերունդը կկերտի մեր ապագան, որի հիմքում կլինի որակյալ կրթությունը։ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը և «Այբ» կրթական հիմնադրամը համատեղ նախագծերի մեկնարկ դրեցին՝ երիտասարդների զարգացմանը, բիզնեսի և ձեռներեցության կրթությանը, ստարտափերի և գաղափարների կառավարմանն ուղղված ծրագրերի միջոցով։ Կողմերը համագործակցության հուշագիր ստորագրեցին միասնական գործունեություն ծավալելու նպատակով։
««Գալաքսի» ընկերությունների խումբը շարունակում է ընդլայնել կրթական ոլորտի հետ  համագործակցությունը՝ առաջնահերթ համարելով կրթության միջոցով ինովացիոն միջավայրի և մշակույթի խթանումը։ Մենք պատրաստակամ ենք բիզնես գործունեության ընթացքում կուտակած լավագույն փորձը և ինտելեկտուալ կապիտալը ներդնել կրթության ոլորտում։ Ընդառաջ գնալով մերօրյա մարտահրավերներին՝ մեր տեսլականն է գիտելիքահեն և ինովատիվ լուծումների միջոցով հաղթահարել ճգնաժամերը», - ասել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի ԿՍՊ և գործընկերության ղեկավար Արմեն Խաչիկյանը:
«Այբ» կրթական շարժման գաղափարը մարդկային կյանքը և երկրի ապագան կրթությամբ վերափոխելն է: Իսկ նպատակը՝ սովորելու գերազանցության մշակույթ ձևավորելն ու հայկական կրթության զարգացմանն աջակցելն է։ Ողջ համայնքն իր բոլոր ջանքերն ու ներդրումներն ուղղում է 21-րդ դարի մրցունակ, ստեղծարար, փոփոխությունների պատրաստ սերնդի զարգացմանը։ «Այբ»-ի կողմից իրականացրած ամեն ծրագիր կամ նախաձեռնություն ուղղված է այս լուսավոր նպատակին, որն իրականացնում են «Այբ» գաղափարի շուրջ համախմբված նվիրյալներ ու աջակիցներ։
«Շատ ուրախ ենք, որ կրթությունն այսօր համախմբում է ավելի ու ավելի շատ բիզնեսի ներկայացուցիչների, որոնք կրում են սոցիալական մեծ պատասխանատություն՝ մասնակցություն ունենալով  կրթական լավագույն միջավայրերի և մոդելների ձևավորման ու տարածման գործում։ Վստահ եմ՝ նման գործընկերությամբ ու գիտակցությամբ մեզ կհաջողվի  ավելի հաստատուն քայլերով իրականացնել կրթության ոլորտում համակարգային փոփոխություններ իրականացնելու մեր առաքելությունը», - ասել է «Այբ» կրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սոնա Կոշեցյանը։
Հավելենք, որ հանդիպման ընթացքում, պաշտոնական մասից հետո, «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, ռազմավարության և ինովացիայի տնօրեն Էդգար Կարապետյանը «Այբ»-ի աշակերտներին ներկայացրեց իր տեսլականը «Որոշումների կայացում և մասնագիտական կողմնորոշում» թեմայի շուրջ։ Զրույցի ընթացքում հնչեցրած հետաքրքիր երեք հարցերի հեղինակներն արժանացան «Գալաքսիի» աջակցությամբ հայերեն թարգմանված Յուվալ Նոյ Հարարիի «Sapiens. մարդկության համառոտ պատմությունը», «21-րդ դարի 21 դասերը» և «Homo Deus. Ապագայի համառոտ պատմությունը» գրքերը։
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը, հիմնադրված Արամ Խաչատրյանի, Գուրգեն Խաչատրյանի և Արտյոմ Խաչատրյանի կողմից, հայկական հոլդինգային ընկերություն է, որը ներկայացնում է 15 ընկերություն 3 երկրում։ Ընկերության շրջանառության զգալի մասն ուղղվում է Հայաստանում սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի իրականացմանը կրթության, սոցիալական զարգացման և արվեստի ոլորտներում՝ Հայաստանում մտքի առաջնորդության և մտավոր կապիտալի զարգացման համար։
«Այբ» կրթական հիմնադրամն իր գործունեության 15 տարիների ընթացքում մշակել և իրագործել է կրթական բարեփոխումներին ուղղված բազմաթիվ ծրագրեր, նախագծել և հիմնել օրինակելի կրթական միջավայրեր, որոնք խթան են հանդիսացել ամբողջ կրթական համակարգի զարգացման համար: «Այբ»–ի ծրագրերը  բոլորի համար են․ նախագծերն ունեն տարեկան շուրջ 125 000 մասնակից։

Galaxy Group of Companies implements joint projects in the field of education with Ayb Educational Foundation
• 28-06-2021 14:20:18   | Armenia  |  Press release
The young generation will shape our future on the basis of quality education.  Galaxy Group of Companies and Ayb Educational Foundation launched joint projects through programs directed to advancement of youth, business and entrepreneurship education, start-up and idea management. Parties signed a memorandum of cooperation for joint activities.
“Galaxy Group of Companies continues to expand cooperation with the field of education prioritising promotion of innovation environment and culture through education. We are ready to invest the best practice and intellectual capital accumulated in the course of business in the field of education. Facing modern challenges, our vision is to overcome the crisis through knowledge-based and innovative solutions” said Head of CSR and Partnership of Galaxy Group of Companies Armen Khachikyan.
The idea of Ayb educational movement is to transform human life and the future of the country through education. And the objective is to create a culture of excellence in learning and to support the development of Armenian education. The whole community directs all its efforts and investments to advancement of competitive, creative generation of the 21st century, which is ready for changes. Every program or initiative implemented by Ayb is directed to this bright objective which is pursued by the devotees and supporters united around the idea of Ayb.
“We are very glad that today education unites more and more business representatives who assume great social responsibility taking part in formation and dissemination of the best educational environments and models.  I am sure through such partnership and consciousness we will succeed in carrying our mission of making systematic changes in the field of education through more steady steps” said executive director of Ayb Educational Foundation Sona Koshetsyan.
We should add that during the meeting, following the official part, Deputy CEO, Director for Strategy and Business Development of Galaxy Group of Companies Edgar Karapetyan shared his vision on the topic Decision making and professional orientation with the students of Ayb. The authors of the three interesting questions raised during the conversation were awarded Yuval Noah Harari’s books Sapiens: A Brief History of Humankind, 21 lessons for the 21st century and Homo Deus: A Brief History of Tomorrow translated into Armenian with the support of Galaxy.
Galaxy Group of Companies founded by Aram Khachatryan, Gurgen Khachatryan and Artyom Khachatryan, is an Armenian holding company which represents 15 companies in 3 countries. The greatest part of the company’s turnover is aimed at implementation of social responsibility programs in Armenia in the fields of education, social development and arts for the development of intellectual leadership and intellectual capital in Armenia.
During 15 years of its activity Ayb Educational Foundation developed and implemented numerous programs directed to educational reforms, designed and established exemplary educational environments that have served as a stimulus for the development of the entire education system. Programs of Ayb are for everyone: projects have about 125 000 participants every year.