ԱՄՆ-ը ձերբակալել է Թուրքիայի քաղաքացու՝ պաշտպանության վերաբերյալ տվյալները Թուրքիա արտահանելու համար
• 30-06-2021 10:24:06   | ԱՄՆ  |  Քաղաքական
ԱՄՆ Ազգային անվտանգության բաժանմունքի հատուկ գործակալ Մայքլ Բալեստրան 2021 թ. հունիսի 21-ին 16 էջանոց ցուցմունք է ներկայացրել դատավոր Ջենիֆեր Բոալին, Թուրքիայի քաղաքացի Արիֆ Ուգուրի դեմ՝ ձերբակալման վճռի պահանջով։
Ուգուրը մեղադրվում է՝
1) առանց արտահանման արտոնագրի Միացյալ Նահանգներից Թուրքիա պաշտպանության տեխնիկական տվյալներ արտահանելու դավադրության.
2) առանց արտահանման արտոնագրի Միացյալ Նահանգներից Թուրքիա տեխնիկական տվյալներ արտահանելու.
3) և պաշտպանության նախարարությունից (ՊՆ) կեղծ միջոցներով պայմանագրեր ձեռք բերելու ծրագրի մշակմամբ՝ էլեկտրոնային խարդախություն կատարելու մեջ։
52-ամյա Ուգուրը Թուրքիայի քաղաքացի է, որը 2002 թվականից ընդհատումներով ապրել է Մասաչուսեթս նահանգում, իսկ 2005 թվականին դարձել է ԱՄՆ մշտական բնակիչ:
Ըստ ցուցմունքի՝ Ուգուրը 2015-ին Մասաչուսեթսում հիմնադրել է Anatolia Group Limited Partnership ընկերությունը, որը ներկայացվել է որպես պաշտպանության նախարարությանը հատուկ սարքավորումների և մասերի տեղական արտադրող ու մատակարար։ Նա  ընկերության միակ գործընկերն էր:
Ցուցմունքում նշվում էր, որ «2015 թ․ հուլիսից մինչև 2017 թ․սեպտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում Ուգուրը ձեռք է բերել տասնյակ պայմանագրեր՝ ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության ստորաբաժանումներին տարբեր մասեր և սարքավորումներ մատակարարելու համար, որոնք օգտագործվում են ամերիկյան զինուժի կողմից: Այս պայմանագրերից շատերը պահանջում էին, որ մասերը լինեն Միացյալ Նահանգներում արտադրվող «տեղական վերջնական արտադրանք»։ Այս պայմանագրերը ձեռք բերելու համար Ուգուրը ՊՆ-ին կեղծորեն ներկայացրել է, որ Anatolia-ն մասերը պատրաստելու է Միացյալ Նահանգների գործարաններում: Իրականում, Anatolia-ն ընդհանրապես արտադրական կարողություններ չուներ, և շատ մասեր, որոնք Anatolia-ն մատակարարում էր պաշտպանության նախարարությանը և նրա դուստր ձեռնարկություններին, արտադրվել են արտերկրում, այդ թվում՝ առնվազն մեկ արտադրող Թուրքիայում: Այդ մասերից մի քանիսը անորակ էին և, հետևաբար, չէին կարող օգտագործվել իրենց մտադրված ռազմական նպատակների համար»:
Ուգուրը Թուրքիայում արտադրողին տրամադրել է «տեխնիկական բնութագրեր և մասերի գծագրեր, որոնք նա ձեռք է բերել Պաշտպանության նյութատեխնիկական գործակալությունից (DLA)»: Գծագրերից և բնութագրերից մի քանիսը պահանջում էին արտահանման արտոնագիր, որը Ուգուրը չէր ձեռք բերել՝ նախքան դրանք Թուրքիա արտահանելը: Նա գրանցել էր իր ընկերությունը DLA-ում, որը նրան թույլ է տվել մուտք ունենալ ԱՄՆ պաշտպանության  նախարարության առաջարկներին, այն բանից հետո, երբ նա գրավոր համաձայնել է կատարել խիստ իրավական պահանջները՝ չբացահայտել, չփոխանցել կամ չտրամադրել օտարերկրյա կազմակերպություններին պաշտպանական տեխնիկական տվյալներ՝ ըստ ցուցմունքի։
2015 թ․ օգոստոսի 13-ին DLA-ն ապահովեց Ուգուրին մուտք՝ տեխնիկական բնութագրերի, գծագրերի և այլ տեղեկատվության DLA-ի ակտիվ դիմումների վերաբերյալ։ Նույն օրը, Ուգուրը էլեկտրոնային փոստով տեղեկացրեց Թուրքիայի երեք քաղաքացիների, թե ինչպես կարելի է ինտերնետի միջոցով մուտք գործել DLA-ի «Համագործակցության թղթապանակները», ներառյալ դրա «ռազմական կարևոր տեխնիկական տվյալների» գրադարանը, նշված է ցուցմունքում։
Հատուկ գործակալ Բալեստրան ցուցմունքում գրել է․ «2016 թ․ հուլիսի 27-ին կամ մոտավորապես այդ ամսաթվով թվագրված էլեկտրոնային փոստում, DLA-ի գնորդ գործակատարը խնդրեց Ուգուրին հաստատել սարքավորումների հավաքվածքի «իրական արտադրության հասցեն»՝ ծագման ստուգումը դասավորելու նպատակով․․․․ 2016-ի հուլիսի 28-ի կամ մոտավորապես այդ ամսաթվով թվագրված էլեկտրոնային փոստում Ուգուրը պայմանագրային գործակատարին ասաց, որ սարքավորումների  հավաքվածքը արտադրվել է Anatolia-ի կողմից՝ Կոնեկտիկուտ նահանգի Միլֆորդ քաղաքի Woodmont Road 90 հասցեում։ Կարծում եմ, որ այս հայտարարությունը կեղծ էր, քանի որ Ուգուրը գիտեր, որ  սարքավորումների հավաքվածքը արտադրվել է Թուրքիայում՝ թուրքական արտադրողի կողմից: Այնուհետև Ուգուրը դասավորեց, որ սարքավորումների  հավաքվածքը ՊՆ հասցվի 2016-ի օգոստոսի վերջին՝ հնարավորություն չտալով DLA-ին նախ ստուգել մասերը հենց արտադրության վայրում: Կարծում եմ, որ Ուգուրը դիտմամբ խուսափեց ծագման ստուգումից, որպեսզի DLA-ից թաքցնի արտադրության իրական վայրը՝ Թուրքիան: Ստանալով  սարքավորումների  հավաքվածքը, ՊՆ-ն որոշեց, որ դրանք չեն համապատասխանում պայմանագրային բնութագրերին, հրաժարվեց վճարել դրանց համար Ուգուրին և Anatolia-ին և փորձեց (անհաջող) մասերը վերադարձնել Ուգուրին:
Նման խախտում ենթադրաբար տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ DLA-ն պայմանագիր է կնքել Anatolia-ի հետ՝ ակոսով շարժանվակների արտադրության համար։ Ըստ Բալեստրայի վկայագրի՝ 2016-ի օգոստոսի 23-ին Ուգուրը էլեկտրոնային փոստով ակոսով շարժանվակների տեխնիկական տվյալները ուղարկել է Թուրքիայում գտնվող AYPIK-ի աշխատակցին՝ Դ․  անձնավորությանը։ Պաշտպանության նախարարությունը որոշեց, որ ակոսով շարժանվակները  չեն համապատասխանում պայմանագրային բնութագրերին։
Արիֆ Ուգուրը ձերբակալվեց 2021 թ․ հունիսի 22-ին և Բոստոնի դաշնային դատարանում մեղադրվեց էլեկտրոնային խարդախության, զենքի արտահանման վերահսկման մասին օրենքը խախտելու և զենքի արտահանման դավադրության համար, ասվում է Մասաչուսեթս նահանգի Միացյալ Նահանգների դատախազության գրասենյակի մամուլի հաղորդագրության մեջ:
«Զենքի արտահանման վերահսկման մասին օրենքը խախտելու մեղադրանքը նախատեսում է պատժաչափ՝ մինչև 20 տարի բանտարկություն, երեք տարի վերահսկվող ազատ արձակում և տուգանք՝ մինչև 1 միլիոն դոլար, կամ հանցագործությունից ստացված ընդհանուր շահույթի կամ կրած վնասի կրկնապատիկը: Զենքի արտահանման վերահսկման մասին օրենքը խախտելու դավադրության մեղադրանքը նախատեսում է՝ մինչև հինգ տարի  բանտարկություն, երեք տարի վերահսկվող ազատ արձակում և 250 հազար դոլար տուգանք: Էլեկտրոնային խարդախության մեղադրանքը նախատեսում է մինչև 20 տարի  բանտարկություն, երեք տարի վերահսկվող ազատ արձակում և 250 հազար դոլար տուգանք կամ հանցագործությունից ստացված ընդհանուր շահույթի կամ կրած վնասի կրկնապատիկը»՝ ըստ ԱՄՆ դատախազության գրասենյակի հայտարարության։
ԱՄՆ դատախազության գրասենյակը նշել է, որ «քրեական գործի մեջ պարունակվող մանրամասները մեղադրանքներ են: Մեղադրյալը համարվում է անմեղ, մինչև նրա  հանցանքն ապա¬ցուցելը օրենքով սահմանված կարգով»։

United States Arrests Turkish National. For Exporting Defense Data to Turkey
Michael Balestra, Special Agent of the U.S. Department of Homeland Security, submitted a 16-page sworn affidavit on June 21, 2021 to Judge Jennifer Boal against Arif Ugur, a Turkish national, requesting that an arrest warrant be issued.
Ugur was accused of:
1) Conspiring to export defense technical data from the United States to Turkey without an export license;
2) Exporting technical data from the United States to Turkey without an export license;
3) Committing wire fraud by devising a scheme of fraudulently obtaining contracts from the Department of Defense (DOD).
Ugur is a 52-year-old Turkish national who lived in Massachusetts intermittently since 2002. He became a Permanent Resident of the United States in 2005.
According to the affidavit, Ugur founded in 2015 the Anatolia Group Limited Partnership in Massachusetts, described as a domestic manufacturer and supplier of specialty machinery and parts to DOD. He was the sole partner.
The Affidavit claimed that “between July 2015 and September 2017, Ugur acquired dozens of contracts to supply DOD entities with various parts and hardware items used by the U.S. military. Many of these contracts required that the parts be ‘domestic end product,’ manufactured in the United States. In order to obtain these contracts, Ugur falsely represented to DOD that Anatolia would manufacture the parts at facilities in the United States. In fact, Anatolia had no manufacturing capabilities whatsoever and many of the parts that Anatolia supplied to DOD and its affiliates were manufactured overseas, including at least one manufacturer in Turkey. Some of these parts were substandard and, therefore, could not be used for their intended military purpose.”
Ugur provided the manufacturer in Turkey “with technical specifications and drawings of the parts, which he obtained from the Defense Logistics Agency (DLA).” Several of the drawings and specifications required an export license which Ugur failed to obtain, prior to exporting them to Turkey. He registered his company with the DLA which granted him access to DOD bids after he agreed in writing to comply with the strict legal requirements -- not disclosing, sharing or providing foreign entities access to defense technical data, according to the affidavit.
On August 13, 2015, DLA provided Ugur access to technical specifications, drawings and other information concerning active DLA solicitations. That same day via email, Ugur notified three Turkish nationals on how to access the DLA ‘Collaboration Folders’ through the internet, including its library of ‘military critical technical data,’ the affidavit alleged.
Special Agent Balestra wrote in the affidavit: “In an email dated on or about July 27, 2016, a DLA purchasing agent asked Ugur to verify the ‘address of the actual manufacturing’ of Bracket Assemblies for the purpose of arranging an origin inspection.... In an email dated on or about July 28, 2016, Ugur told the contracting agent that the Bracket Assemblies were being manufactured by Anatolia at 90 Woodmont Road in Milford, Connecticut. I believe this statement was false, as Ugur knew that the Bracket Assemblies were being manufactured by the Turkish Manufacturer in Turkey. Ugur subsequently caused the Bracket Assemblies to be delivered to DOD in late August 2016 without allowing DLA to first inspect the parts at the place of manufacture. I believe that Ugur intentionally avoided the origin inspection in order to conceal from DLA the true place of manufacture: Turkey. Upon receiving the Bracket Assemblies, DOD determined that they failed to meet contractual specifications. DOD declined to pay Ugur and Anatolia for the Brackets, and they attempted (unsuccessfully) to return the parts to Ugur.”
A similar violation allegedly took place when DLA awarded Anatolia a contract to manufacture Groove Pulleys. On August 23, 2016, Ugur emailed the technical data related to the Groove Pulleys to Individual D, an employee of AYPIK located in Turkey, according to Balestra’s sworn affidavit. DOD determined that the Groove Pulleys failed to meet the contractual specifications.
Arif Ugur was arrested on June 22, 2021 and charged in federal court in Boston with one count of wire fraud, one count of violating the Arms Export Control Act and one count of conspiracy to violate the Arms Export Control Act, stated in a press release the United States Attorney's Office, District of Massachusetts.
“The charge of violating the Arms Export Control Act provides for a sentence of up to 20 years in prison, three years of supervised release and a fine of up to $1 million, or twice the gross gain or loss of the offense. The charge of conspiring to violate the Arms Export Control Act provides for a sentence of up to five years in prison, three years of supervised release and a fine of $250,000. The charge of wire fraud provides for a sentence of up to 20 years in prison, three years of supervised release and a fine of up to $250,000 or twice the gross gain or loss of the offense,” according to the U.S. Attorney’s Office.
The U.S. Attorney’s Office pointed out that “the details contained in the criminal complaint are allegations. The defendant is presumed innocent unless and until proven guilty beyond a reasonable doubt in a court of law.”