ՄԱԶԾ-ն Հայաստանում կաջակցի շուրջ 28,000 բնակչի՝ ներառյալ տեղահանվածների, ապրուստի միջոցների բարելավմանը՝ Ռուսաստանի Դաշնության ֆինանսավորմամբ
• 30-06-2021 12:06:53   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Այսօր Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը և Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) մշտական ներկայացուցչի ժամանակավոր պաշտոնակատար Միհաելա Ստոյկոսկան ստորագրեցին փոխըմբռնման հուշագիր՝ Հայաստանի առավել խոցելի համայնքներին և խմբերին՝ ներառյալ տեղահանվածներին, աջակցություն տրամադրելու ծրագրի մեկնարկի վերաբերյալ: Ծրագիրը, մասնավորապես, կթիրախավորի Հայաստանի սահմանամերձ՝ Սյունիքի, Գեղարքունիքի և Վայոց Ձորի մարզերը: 3.2 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ծրագիրը ֆինանսավորվում է Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության կողմից և իրականացվում ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակի միջոցով:
Ծրագիրը համահունչ է ներառական աճի, ձեռներեցության և աշխատատեղերի ստեղծման միջոցով աղքատության դեմ պայքարի ՀՀ կառավարության օրակարգին և նպատակ ունի Հայաստանի մարզերում ստեղծել կայուն ապրուստի միջոցներ անապահով խմբերի համար՝ ներառյալ տեղահանվածները և վետերանները, աշխատատեղերի ստեղծման տարատեսակ մեխանիզմների միջոցով աջակցել նրանց սոցիալ-տնտեսական ինտեգրմանը, առավելագույնի հասցնել սոցիալ-տնտեսական վերականգնման օգուտները համայնքների և խոցելի խմբերի համար՝ միևնույն ժամանակ տրամադրելով կայուն  և կանաչ էներգիայի լուծումներ:
«Այսօր մեկնարկած ծրագրի հիմնական նպատակներից մեկն է նպաստել հայ հասարակության հետկոնֆլիկտային սթրեսը հաղթահարելուն, վերականգնելու վստահությունն ու առաջ շարժվելու ուժը. այն, ինչին մենք, որպես հիմնական ռազմավարական դաշնակից, մեծ նշանակություն ենք տալիս: Այս նախաձեռնությունը ևս մեկ քայլ է Ռուսաստանի հետևողական և համակարգված աջակցությանը Հայաստանի համապարփակ ,սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը, որն իրականացվում է երկկողմ և միջազգային մեխանիզմներով», - ասաց Սերգեյ Կոպիրկինը:
«ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակը՝ Ռուսաստանի Դաշնության ֆինանսական աջակցությամբ, ոչ միայն հոգալու է Հայաստանի խոցելի համայնքների և խմբերի անմիջական կարիքները՝ այդ թվում կենսապահովման, բնակարանային, աշխատատեղերի, էներգիայի և այլ հարցեր, այլ նաև կայուն լուծումներ է առաջարկելու, որոնք ավելին են քան մարդասիրական օգնությունը և ուղենշում են զարգացման ճանապարհ՝ օժանդակելով ապաստանող համայնքների զարգացմանը ու թեթևացնելով Հայաստանի կառավարության բեռը», - ասաց Միհաելա Ստոյկոսկան:
ՄԱԶԾ-ն և Ռուսաստանի Դաշնությունը հաջող գործընկերության երկարատև պատմություն ունեն կայուն զարգացման, գյուղական զբոսաշրջության, կլիմայի փոփոխության, էներգիայի և շրջակա միջավայրի պահպանման ոլորտներում: Ընթացիկ երկամյա ծրագիրը կիրականացվի ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հետ սերտ համագործակցությամբ:
ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը գործընկերային կապեր է հաստատում հասարակության բոլոր խավերի ներկայացուցիչների հետ` զորակցելով պետություններին դիմակայելու ճգնաժամերին: ՄԱԶԾ-ն խթանում է նաև աճը, որ կոչված է բարելավելու յուրաքանչյուր անձի կյանքի որակը: Մնայուն ներկայություն ունենալով մոտ 170 երկրներում և տարածքներում` մենք համաշխարհային փորձ և տեղական լուծումներ ենք մատուցում` նպաստելով կյանքի բարելավմանը և աջակցելով կայուն պետականության ձևավորմանը: ՄԱԶԾ-ն hաստատվել է Հայաստանում 1993թ. մարտին և աջակցում է կառավարությանն իրականացնելու ազգային զարգացման առաջնահերթությունները, ինչպես նաև հասնելու Կայուն զարգացման նպատակներին:

UNDP will support livelihoods of around 28,000 people in Armenia, including the displaced, funded by the Russian Federation
• 30-06-2021 12:06:53   | Armenia  |  Press release
Yerevan, 30 June 2021 – Today, Sergei Kopyrkin, Ambassador of the Russian Federation to Armenia, and Mihaela Stojkoska, UNDP Resident Representative a.i. in Armenia, signed a Memorandum of Understanding (MoU) to launch a project to support the most vulnerable communities and groups in Armenia, including the displaced people, particularly targeting the bordering regions of Syunik, Gegharkunik and Vayots Dzor. The project worth USD 3.2 million is funded by the Government of the Russian Federation and implemented by the United Nations Development Programme (UNDP) in Armenia.
In line with the Armenian government’s agenda to fight poverty through inclusive growth, entrepreneurship and job creation, the project targets to build sustainable emergency livelihoods for the vulnerable, including the displaced people and veterans, in the regions of Armenia; support their socio-economic integration through various job creation mechanisms, and maximize the benefits of socio-economic recovery for the host communities and the vulnerable groups through sustainable green energy solutions.
“One of the main goals of the project launched today is to contribute to the ability of the Armenian society to overcome post-conflict stress, regain confidence and strength to move forward – to what we, as the key strategic ally attach great significance. This initiative is another step in Russia’s consistent and systematic support of the comprehensive socioeconomic development of Armenia carried out via bilateral and international mechanisms,” said Sergei Kopyrkin.
“UNDP in Armenia, with generous financial support of the Russian Federation, will not only cover the immediate needs of the vulnerable communities and groups in Armenia, such as support to livelihoods, housing, jobs, energy and other issues, but also provide sustainable solutions that go beyond the humanitarian assistance and embrace development path, benefitting also the host communities and easing the burden of the Government of Armenia,” said Mihaela Stojkoska.
UNDP and the Russian Federation have a track-record of successful partnership in areas of sustainable development, rural tourism, climate change, energy and environment. The current two-year project will be implemented in close collaboration with the RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure.