«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը և Հայաստանում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան քննարկեցին ներդրումային հնարավորությունների ընդլայնման և բիզնեսի զարգացման վերաբերյալ հարցեր
• 16-07-2021 18:43:36   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Բիզնեսի կայունությունն ու շարունակականության ապահովումը, միջազգային ներդրումների ներգրավումը, աննախադեպ հասարակական ակնկալիքներն ու սոցիալական բեռը հետպատերազմական Հայաստանի գործարար համայնքի համար առանցքային խնդիրներից են: Այս համատեքստում «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը և Հայաստանում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան «բիզնես նախաճաշի» ձևաչափով հանդիպում էին կազմակերպել՝ քննարկելու, թե ինչպես կարող է մասնագիտական հանրույթը միավորել ջանքերը խնդիրներին համակարգային լուծումներ ձևավորելու համար: Հանդիպմանը ներկա էին բիզնես համայնքի մոտ չորս տասնյակ ղեկավարներ, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ և այլք։
Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի անդամները ողջունեցին Հայաստանում Իտալիայի նորանշանակ դեսպանին Ն.Գ. Ալֆոնսո Դի Ռիսոին, ով բացման խոսքով հանդես եկավ` խոսելով ներդրումային միջավայրի խթանման մասին:
«Մեծապես կարևորում ենք եվրոպական բիզնես համայնքի հետ համագործակցությունը ինչպես համատեղ նախագծերի իրականացման, այնպես էլ նոր գաղափարների քննարկման ու գիտելիքի փոխանակման հնարավորությունների տեսանկյունից։ Այս համատեքստում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի դերը Հայաստանում անգնահատելի է, և այն «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համար առանցքային գործընկեր է հանդիսանում», - ասել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանը։
Միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն ու դեսպանությունների տնտեսական կցորդները հետաքրքրվեցին «Գալաքսիի» բիզնես վերլուծական տվյալներով ու նախագծերով:
Հայաստանում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Դիանա Սարումովան շնորհակալություն հայտնեց բոլոր մասնակիցներին՝ ընդգծելով միասնական աշխատանքի և միջազգային կառույցների հետ համագործակցության կարևորությունը: Առանձին շնորհակալության խոսքերն ուղվեցին «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի ղեկավարությանը տնտեսական զարգացման և աշխատատեղերի ստեղծմանն ուղղված իրենց ներդրման համար:
Նա ողջունեց Հայաստանում Իտալիայի նորանշանակ դեսպանին և շնորհակալություն հայտնեց ակտիվ համագործակցության համար նաև այլ ԵՄ դեսպանությունների տնտեսական կցորդներին՝ նշելով, որ Ասոցիացիան միշտ բաց է առաջարկների և գաղափարների քննարկման համար։ Նա համոզմունք հայտնեց, որ Հայաստանում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան շարունակելու է իր ներդրումն ունենալ Հայաստանի բիզնես միջավայրի զարգացման  և արտաքին ներդրումների խթանման  գործում։
Հանդիպման ընթացքում «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի բիզնես պորտֆելն ու նախագծերը ներկայացրեց ընկերության ռազմավարության և ինովացիաների գծով տնօրեն Էդգար Կարապետյանը: Ընկերության հաղորդակցության տնօրեն Շուշան Հարությունյանը ներկայացրեց խմբի բիզնես անալիտիկան, հասարակության շրջանում բիզնեսի վերաբերյալ ընկալումների և այլ ինստիտուտների հանդեպ վստահության ինդեքսների վերջին տարվա ցուցանիշները:
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը հիմնադրվել է Հայաստանում 1999թ.-ին և իր գործունեության ընթացքում կայացրել է շուրջ 15 բիզնես միավոր Հայաստանում, Վրաստանում և Բելառուսում։ Բոլոր ընկերությունների հաջողության գործոնը եղել է ոլորտային նորարարությունը, թիմային արդյունավետ ներգրավումը և շարունակական կրթության հիման վրա զարգացված պատասխանատու բիզնես մշակույթը։ «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի հիմնադիրներն են Արամ Խաչատրյանը, Գուրգեն Խաչատրյանը և Արտյոմ Խաչատրյանը: Ներկայումս «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի աշխատակիցների թիվը գերազանցում է երկու հազարը, և սոցիալական պատասխանատվության բազմաբնույթ ծրագրերը կրթության, ինովացիայի և սոցիալական բարելավման ոլորտներում կազմում են ընկերության գործառնական աշխատանքի առանցքային բաղադրիչը։
Հայաստանում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան հիմնադրվել է 2015թ. հոկտեմբերին՝ Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության աջակցությամբ: Այն հանդիսանում է Եվրոպական Բիզնես Կազմակերպությունների Համաշխարհային Ցանցի անդամ, որը ներկայացնում է Եվրոմիությունից դուրս գտնվող 42 շուկա։
Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի գլխավոր նպատակն է աջակցել Հայաստանում բիզնես համայնքին, թեթևացնել վերջինիս ինտեգրումը, նպաստել Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև համագործակցությանը, ինչպես նաև զարգացնել բիզնես միջավայրը, խրախուսել օտարերկրյա ներդրումները և բարելավել համապատասխան օրենսդրական դաշտը:

Galaxy Group of Companies and European Business Association Armenia discussed issues on enhancement of investment opportunities and business development
16-07-2021 18:43:36   | Armenia  |  Press release
Ensuring business stability and continuity, international investment attraction, unprecedented public expectations and the social burden are key problems for the business community in post-war Armenia. In this context Galaxy Group of Companies and European Business Association Armenia organised a meeting of business breakfast format to discuss how the professional community could unite efforts to provide comprehensive solutions to the nowadays problems. Attendees included about forty heads of business community, representatives of international organizations, and heads of diplomatic missions accredited in Armenia, among others.
The members of the European Business Association welcomed the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Italy to the Republic of Armenia, H.E. Mr. Alfonso Di Riso, who delivered an opening speech on promoting the investment environment.
“We attach great importance to collaboration with the European business community both in terms of implementing joint projects and discussing new ideas and exchanging knowledge. In this context, the role of the European Business Association in Armenia is priceless and it serves as a key partner for Galaxy Group of Companies”, Co-founder and CEO of Galaxy Group of Companies, Aram Khachatryan noted.
Representatives of the international organisations and economic attachés of embassies were interested in the business analytical data and projects of Galaxy Group.
Executive Director of the European Business Association Armenia Diana Sarumova thanked all the participants, emphasising the importance of joint work and cooperation with the international institutions. Sincere thanks were conveyed to the leadership of Galaxy Group of Companies for their contribution, aimed at economic development and job creation.
She welcomed the newly appointed Ambassador of Italy to Armenia and also thanked the economic attachés of other EU embassies for active cooperation, noting that the Association is always open for suggestions and discussing ideas. She assured that the European Business Association Armenia will continue to contribute to development of business environment of Armenia and the promotion of external investments.
During the meeting Director for Strategy and Innovations of Galaxy Group of Companies, Edgar Karapetyan presented business portfolio and projects of the Company. Chief Communications Officer of the company Shushan Harutyunyan presented business analytics of the Group, the recent year's indicators on societal perceptions of business and the trust indexes on other institutions.
Galaxy Group of Companies was established in Armenia in 1999 and throughout its 20+ years of operations has created and developed 15 business units in Armenia, Georgia and Belarus. The success factors of all companies have been industry innovation, effective team involvement and the responsible business culture developed on the basis of continuous learning. The founders of Galaxy Group of Companies are Aram Khachatryan, Gurgen Khachatryan and Artyom Khachatryan. At present, the number of employees in Galaxy Group of Companies exceeds two thousand, and various social responsibility programs in the fields of education, innovation and social improvement are a key component of the company’s operational work.
The European Business Association Armenia was founded in October 2015 under the support of Delegation of the European Union to Armenia.  It is a part of the European Business Organization World Wide Network representing 42 markets outside the EU. The main objective of the European Business Association is to support Business Community in Armenia, facilitate the integration thereof, promote cooperation between Armenia and the European Union as well as to improve business environment, encourage foreign investments and improve corresponding legislative framework.