«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը և Հայաստանում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան քննարկեցին ներդրումային հնարավորությունների ընդլայնման և բիզնեսի զարգացման վերաբերյալ հարցեր
• 16-07-2021 18:43:36   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
Բիզնեսի կայունությունն ու շարունակականության ապահովումը, միջազգային ներդրումների ներգրավումը, աննախադեպ հասարակական ակնկալիքներն ու սոցիալական բեռը հետպատերազմական Հայաստանի գործարար համայնքի համար առանցքային խնդիրներից են: Այս համատեքստում «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը և Հայաստանում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան «բիզնես նախաճաշի» ձևաչափով հանդիպում էին կազմակերպել՝ քննարկելու, թե ինչպես կարող է մասնագիտական հանրույթը միավորել ջանքերը խնդիրներին համակարգային լուծումներ ձևավորելու համար: Հանդիպմանը ներկա էին բիզնես համայնքի մոտ չորս տասնյակ ղեկավարներ, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ և այլք։
Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի անդամները ողջունեցին Հայաստանում Իտալիայի նորանշանակ դեսպանին Ն.Գ. Ալֆոնսո Դի Ռիսոին, ով բացման խոսքով հանդես եկավ` խոսելով ներդրումային միջավայրի խթանման մասին:
«Մեծապես կարևորում ենք եվրոպական բիզնես համայնքի հետ համագործակցությունը ինչպես համատեղ նախագծերի իրականացման, այնպես էլ նոր գաղափարների քննարկման ու գիտելիքի փոխանակման հնարավորությունների տեսանկյունից։ Այս համատեքստում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի դերը Հայաստանում անգնահատելի է, և այն «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համար առանցքային գործընկեր է հանդիսանում», - ասել է «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանը։
Միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն ու դեսպանությունների տնտեսական կցորդները հետաքրքրվեցին «Գալաքսիի» բիզնես վերլուծական տվյալներով ու նախագծերով:
Հայաստանում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Դիանա Սարումովան շնորհակալություն հայտնեց բոլոր մասնակիցներին՝ ընդգծելով միասնական աշխատանքի և միջազգային կառույցների հետ համագործակցության կարևորությունը: Առանձին շնորհակալության խոսքերն ուղվեցին «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի ղեկավարությանը տնտեսական զարգացման և աշխատատեղերի ստեղծմանն ուղղված իրենց ներդրման համար:
Նա ողջունեց Հայաստանում Իտալիայի նորանշանակ դեսպանին և շնորհակալություն հայտնեց ակտիվ համագործակցության համար նաև այլ ԵՄ դեսպանությունների տնտեսական կցորդներին՝ նշելով, որ Ասոցիացիան միշտ բաց է առաջարկների և գաղափարների քննարկման համար։ Նա համոզմունք հայտնեց, որ Հայաստանում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան շարունակելու է իր ներդրումն ունենալ Հայաստանի բիզնես միջավայրի զարգացման  և արտաքին ներդրումների խթանման  գործում։
Հանդիպման ընթացքում «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի բիզնես պորտֆելն ու նախագծերը ներկայացրեց ընկերության ռազմավարության և ինովացիաների գծով տնօրեն Էդգար Կարապետյանը: Ընկերության հաղորդակցության տնօրեն Շուշան Հարությունյանը ներկայացրեց խմբի բիզնես անալիտիկան, հասարակության շրջանում բիզնեսի վերաբերյալ ընկալումների և այլ ինստիտուտների հանդեպ վստահության ինդեքսների վերջին տարվա ցուցանիշները:
«Գալաքսի» ընկերությունների խումբը հիմնադրվել է Հայաստանում 1999թ.-ին և իր գործունեության ընթացքում կայացրել է շուրջ 15 բիզնես միավոր Հայաստանում, Վրաստանում և Բելառուսում։ Բոլոր ընկերությունների հաջողության գործոնը եղել է ոլորտային նորարարությունը, թիմային արդյունավետ ներգրավումը և շարունակական կրթության հիման վրա զարգացված պատասխանատու բիզնես մշակույթը։ «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի հիմնադիրներն են Արամ Խաչատրյանը, Գուրգեն Խաչատրյանը և Արտյոմ Խաչատրյանը: Ներկայումս «Գալաքսի» ընկերությունների խմբի աշխատակիցների թիվը գերազանցում է երկու հազարը, և սոցիալական պատասխանատվության բազմաբնույթ ծրագրերը կրթության, ինովացիայի և սոցիալական բարելավման ոլորտներում կազմում են ընկերության գործառնական աշխատանքի առանցքային բաղադրիչը։
Հայաստանում Եվրոպական բիզնես ասոցիացիան հիմնադրվել է 2015թ. հոկտեմբերին՝ Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության աջակցությամբ: Այն հանդիսանում է Եվրոպական Բիզնես Կազմակերպությունների Համաշխարհային Ցանցի անդամ, որը ներկայացնում է Եվրոմիությունից դուրս գտնվող 42 շուկա։
Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի գլխավոր նպատակն է աջակցել Հայաստանում բիզնես համայնքին, թեթևացնել վերջինիս ինտեգրումը, նպաստել Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև համագործակցությանը, ինչպես նաև զարգացնել բիզնես միջավայրը, խրախուսել օտարերկրյա ներդրումները և բարելավել համապատասխան օրենսդրական դաշտը:

16-07-2021 18:43:36   | Армения  |  Пресс-релизы
Стабильность и обеспечение непрерывности бизнеса, привлечение международных инвестиций, беспрецедентные общественные ожидания и социальное бремя являются ключевыми задачами для бизнес-сообщества Армении в послевоенный период. В этом контексте группа компаний «Галакси» и Европейская бизнес-ассоциация Армении организовали встречу в формате бизнес-завтрака для обсуждения того, как профессиональное сообщество может объединить усилия для поиска системных решений перечисленных проблем. На встрече присутствовали около четырех десятков руководителей бизнес-сообщества, представителей международных организаций, глав аккредитованных в Армении дипломатических представительств и др.
Члены Европейской бизнес-ассоциации приветствовали новоназначенного Чрезвычайного и полномочного посла Италии в Армении Альфонсо Ди Риццо. В своей вступительной речи посол поднял тему стимулирования инвестиционной среды.
«Мы придаем большое значение сотрудничеству с европейским бизнес-сообществом как с точки зрения реализации совместных проектов, так и обсуждения новых идей и возможностей обмена опытом и знаниями. В этом контексте роль Европейской бизнес-ассоциации Армении неоценима, и она является ключевым партнером для группы компаний «Галакси»,- сказал соучредитель и генеральный директор группы компаний «Галакси» Арам Хачатрян.
Представители международных организаций и экономические атташе посольств заинтересовались бизнес-аналитическими данными и проектами «Галакси».
Исполнительный директор Европейской бизнес-ассоциации Армении Диана Сарумова выразила благодарность всем участникам, подчеркнув важность совместной работы и сотрудничества с международными структурами. Слова отдельной благодарности были адресованы руководству группы компаний «Галакси» за их вклад в экономическое развитие и создание рабочих мест.
Она поприветствовала новоназначенного посла Италии в Армении и поблагодарила экономических атташе других посольств ЕС за активное сотрудничество, отметив, что ассоциация всегда открыта для обсуждения предложений и идей. Она выразила уверенность в том, что Европейская бизнес-ассоциация продолжит вносить свой вклад в развитие бизнес-среды Армении и стимулирование внешних инвестиций.
В ходе встречи бизнес-портфель и проекты группы компаний «Галакси» представил директор по стратегии и инновациям Эдгар Карапетян. Директор по коммуникациям Шушан Арутюнян представила бизнес-аналитику группы, показатели восприятия бизнеса и индексов доверия к другим институтам в обществе за последний год.
Группа компаний «Галакси» основана в 1999г. и в ходе более 20-летней деятельности создала и сформировала 15 бизнес единиц в Армении, Грузии и Беларуси. Фактором успеха всех компаний стали внедрение отраслевой инновации, эффективное вовлечение команд и ответственная бизнес культура, основанная на непрерываемом обучении. Учредителями группы компаний «Галакси» являются Арам Хачатрян, Гурген Хачатрян и Артем Хачатрян. В настоящее время число сотрудников группы компаний «Галакси» превышает 2 тысячи. Различные программы социальной ответственности в сфере образования, инноваций и социального благополучия являются ключевым компонентом операционной деятельности группы компаний.
Европейская бизнес-ассоциация Армении была основана в октябре 2015 года при поддержке Представительства Европейского союза в Армении. Она является членом Всемирной сети европейских бизнес-организаций, представляющей 42 рынка за пределами Евросоюза.
Главная цель Европейской бизнес-ассоциации – содействовать бизнес-сообществу Армении, облегчить ее интеграцию, способствовать сотрудничеству между Арменией и Европейским союзом, а также развивать бизнес-среду, поощрять иностранные инвестиции и улучшать соответствующее законодательное поле.