Էրդողանի վիթխարի մզկիթը Վաշինգտոնի մոտակայքում Տրոյական ձի է Թուրքիայի շահերի համար
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը 2016 թվականի ապրիլին Միացյալ Նահանգներում բացեց ամենամեծ մզկիթներից մեկը: Այն պաշտոնապես կոչվում է Ամերիկայի Դիյանետ կենտրոն, մի զանգվածային համալիր, որը մոտ 7 հեկտար տարածք է զբաղեցնում Մերիլենդի Լենհեմ համայնքում, մայրաքաղաք Վաշինգտոնից ընդամենը 24 կիլոմետր հեռավորության վրա։
Թուրքիայի կրոնական հարցերով վարչությունը (Դիյանետ) 110 մլն դոլար վճարեց Ամերիկայի Դիյանետ կենտրոնի շինարարության ծախսերը հոգալու համար: Կենտրոնը, որը Միացյալ Նահանգներում գրանցված է որպես ոչ առևտրային կազմակերպություն, ըստ վերջին հարկային հայտարարագրի, ունի 93 միլիոն դոլարի ունեցվածք:
Այս Կենտրոնը կապված է նախագահ Էրդողանի և նրա իշխող՝«Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (AKP) հետ: Կենտրոնի կայքում նշված է, որ այն «աշխատում է լիովին համակարգված Թուրքիայի Հանրապետության կրոնական հարցերի [վարչության] (Դիյանետ) հետ», որը հսկայական ֆինանսավորում է ստանում թուրքական կառավարությունից` «Ներկայացուցչական և խթանման ծախսեր» վերնագրով՝ տարօրինակ դասակարգում կրոնական հաստատության համար: Դիյանետի տարեկան բյուջեն կազմում է 2 միլիարդ դոլար՝ գերազանցելով թուրքական նախարարությունների մեծ մասի բյուջեն: Այն պաշտոնական պետական հիմնարկ է, որն ուղղորդում է 85 հազար մզկիթ ամբողջ երկրում և ավելի քան 2000 մզկիթ արտասահմանում: Այն պատրաստում է շաբաթական քարոզ, որը պետք է իմամները կարդան Թուրքիայի ներսում և դրանից դուրս գտնվող բոլոր մզկիթներում: Այն թուրք հասարակությանը պարտադրում է տարօրինակ գործելակերպեր, ինչպիսիք են՝ «շներին տանը կերակրելու, արևմտյան Նոր տարին նշելու, վիճակախաղերի ու դաջվածքների» արգելքները։ Կառավարության հետախուզական ծառայությունները հանձնարարում են Դիյանետի իմամներին վերահսկել Գյուլենական շարժման և PKK-ի (Քրդական աշխատավորական կուսակցություն) անդամների գործունեությունը:
Գործակալությունը ստեղծել է Դիյանետի բազմաթիվ մզկիթներ կամ դաշտային գրասենյակներ այնպիսի երկրներում, ինչպիսիք են Ավստրալիան, Բելգիան, Կանադան, Դանիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Նիդեռլանդները, Շվեդիան, Միացյալ Թագավորությունը և Միացյալ Նահանգները:
Թուրքական ոստիկանության նախկին բարձրաստիճան սպա Ահմեթ Յայլայի խոսքերով ՝ Դիայնեթն այժմ ունի հազարավոր հարակից մզկիթներ, տասնյակ դպրոցներ և պաշտոնական խորհրդականներ, որոնք նշանակված են 52 երկրներում: Այն նաև ունի  «հավատքի կցորդներ» աշխարհի 38 տարածաշրջաններում: Դիյանետն ապահովում է կրոնի նկատմամբ թուրքական վարչակարգի մենաշնորհը և դարձել է պետության քարոզչական ջանքերի խոսափողը:
Ադամ Սմիթն իր՝ «Էրդողանը, Դիյանետը և նրա դաշտային գրասենյակը» վերնագրով հոդվածում, որը հրապարակվել է «Փրովիդենս» (Providence) ամսագրում, գրել է․ «Արևմուտքում Դիյանետի հիմնարկներն աշխատում են Անկարայի աջակցությունը վայելող այլ իսլամիստական շարժումների վստահված անձանց և կողմնակիցների հետ, ինչպես, օրինակ, Եգիպտոսի մահմեդական եղբայրները․․․ Դիյանետը նաև իր գործընկերներից և ծխականներից պահանջում է լիակատար աջակցություն Էրդողանին և քարոզում է այն միտքը, որ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության բոլոր հակառակորդները «դավաճաններ» են: Եվրոպական կառավարությունները նկատել են Դիյանետի  ջանքերը եվրոպական քաղաքացիների շրջանում՝ ուղղված Անկարայի հանդեպ հավատարմություն ձևավորելուն՝ զուգահեռ արևմտյան պաշտոնյաների կողմից Դիյանետի և AKP-ի ջանքերի քննադատությանը՝ Թուրքիայից դուրս «իրենց մզկիթներում քաղաքական քարոզչություն իրականացնելու» համար:
Սմիթի խոսքերով, «Կենտրոնը Դիյանետի այլ 28 մասնաճյուղերի ղեկավարն է ամբողջ Միացյալ Նահանգներում։ Այս 28 մասնաճյուղերից յուրաքանչյուրն ունի նախագահ, որն անմնացորդ հավատարիմ է Էրդողանին և «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությանը»:
Սմիթի կարծիքով, «Կենտրոնին պետք է պարտադրվի գրանցվել համաձայն Օտարերկրյա գործակալների սահմանափակման ակտի, որը կարգավորում է օտարերկրյա պետությունների համար ամերիկյան հողում գործող ազդեցության գործակալներին: Թուրքական Դիյանետի պաշտոնյաներն ու իմամները ԱՄՆ-ում աշխատում են հանուն օտարերկրյա կառավարության և առաջ մղում նրա շահերը՝ առանց երբևէ օտարերկրյա գործակալ գրանցվելու․․․․»։ Նրանք «եռանդով հավատարմության երդում են տալիս «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությանը․․․․ Ամբողջ Ամերիկայում այս գործակալները հետևողականորեն քարոզում են Էրդողանի օրակարգի համար և նպատակ ունեն կյանքի կոչել թուրքական վարչակարգի շահերը։ Բացի այդ, Կենտրոնի պաշտոնյաներն ավելի ու ավելի են ներգրավվում ամերիկյան բարձրաստիճան քաղաքական գործիչների հետ գործընկերության և նրանց վրա ազդելու ջանքերի մեջ: Էրդողանը խոստովանել է նման քարոզչությունը, նույնիսկ ինչ-որ պահի պնդելով ամերիկյան իսլամիստ հանդիսատեսի առջև, որ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության վարչակարգն ուղղակիորեն աջակցել է Ամերիկայում մահմեդականներին ընտրելու ջանքերին»:
Ավելին, Սմիթը հայտարարել է, որ «թուրքական այլ հասարակական կազմակերպություններ և տարբեր իսլամիստական վստահված անձինք նույնպես մեծ դեր են խաղում: Օրինակ, Էրդողանի գործակալները, ըստ հաղորդումների, ստեղծել են «քողարկված պատյան» կազմակերպություններ՝ ԱՄՆ-ում «առանց խնդիրների գումարներ փոխանցելու» ուղի ստեղծելու, քաղաքական գործիչներին լոբբինգ անելու և փող տեղափոխելու համար: Վիկիլիքսի փաստաթղթերը բացահայտել են ԱՄՆ-ում թուրքական վարչակարգի մի աշխատակցի, որը նշում է. «այս տեսակի կառուցվածքով կհաղթահարվեն ֆինանսավորման կարգն ու հարկային խոչընդոտները, որոնք սահմանափակում են լոբբիստական գործունեությունը ԱՄՆ-ում»:
Սմիթը նաև հայտարարել է, որ «կան բազմաթիվ այլ ապացույցներ կապված վարչակարգի և Դիյանետի հանցավոր գործունեության հետ։ Օրինակ ՝ վարչակարգի հետ կապված և ԱՄՆ հարկերից ազատված բազմաթիվ հովանոց կազմակերպություններից երկուսը՝ «Թուրքական ժառանգության կազմակերպությունը» (THO) և «Թուրք-ամերիկյան ազգային ղեկավար կոմիտեն» (TASC) գտնվում էին Հետախուզությունների դաշնային բյուրոյի (FBI) հետաքննության ներքո, և էլեկտրոնային փոստի արտահոսքերը ցույց էին տալիս, որ խումբը լրտեսական գործողություններ է իրականացնում Անկարայի համար: Այնուամենայնիվ, այս բոլոր թուրքական վստահված խմբերը շարունակում են գործել անպատիժ»:
Մենք որևէ խնդիր չունենք ԱՄՆ-ում իսլամական մզկիթների կամ թուրքական կենտրոնների հետ: Այնուամենայնիվ, եթե ապացուցվի, որ այդ ոչ առևտրային հաստատությունները Թուրքիայի անունից զբաղվում են քաղաքական գործունեությամբ և լոբբինգով, ԱՄՆ կառավարությունը պետք է համապատասխան իրավական քայլեր ձեռնարկի՝ ապահովելու, որ նրանք գործեն օրենքի սահմաններում:

Erdogan’s Huge Mosque Near Washington-Is a Trojan Horse for Turkey’s Interests
Turkish President Recep Tayyip Erdogan inaugurated one of the largest mosques in the United States in April 2016. It is officially called the Diyanet Center of America (DCA), a massive complex that is located on 17 acres in Lanham, Maryland, just 15 miles from Washington, DC.
Turkey’s Directorate of Religious Affairs (Diyanet) paid $110 million to cover the expenses of constructing the Diyanet Center of America. The DCA, registered as a non-profit in the United States, has $93 million in assets, according to its latest tax return.
This Center is affiliated with Pres. Erdogan and his ruling political party AKP. DCA’s website states that it “works in full coordination with the [Directorate of] Religious Affairs of the Republic of Turkey (Diyanet)” which receives a huge amount of funding from the Turkish government under the title of “Representation and Promotion Expenses,” an odd category for a religious institution. The Diyanet’s annual budget is $2 billion, exceeding that of most Turkish ministries. It is an official governmental institution that directs 85,000 mosques throughout the country and over 2,000 mosques overseas. It prepares a weekly sermon that must be read by Imams in all mosques inside and outside of Turkey. It imposes odd practices on the Turkish public, such as bans “on feeding dogs at home, celebrating the western New Year, lotteries, and tattoos.” The Diyanet’s Imams are instructed by the government’s intelligence services to monitor the activities of members of the Gulen movement and PKK (Kurdish Workers’ Party). The agency has created multiple Diyanet mosques or field offices in countries such as Australia, Belgium, Canada, Denmark, France, Germany, the Netherlands, Sweden, United Kingdom, and United States.
According to Ahmet Yayla, a former senior Turkish police officer, the Diyanet now has thousands of affiliated mosques, dozens of schools, and official councilors assigned in 52 countries. It also maintains “faith attachés” in 38 regions globally. The Diyanet maintains the Turkish regime’s monopoly on religion and has become a mouthpiece for the state’s propaganda efforts.
In his article titled, “Erdogan, the Diyanet, and its Field Office near DC,” published in the Providence Magazine, Adam Smith wrote: “In the West, Diyanet institutions also work with proxies and supporters of other Islamist movements supported by Ankara, such as the Egyptian Muslim Brotherhood…. The Diyanet also demands full endorsement of Erdogan from its partners and congregants, and propagates the idea that all opponents of the AKP are ‘traitors.’ European governments have noticed the Diyanet's efforts to enforce loyalty to Ankara among European citizens, with Western officials criticizing Diyanet and AKP efforts to ‘conduct political propaganda in their mosques’” outside Turkey.
According to Smith, “the DCA is the head of 28 other Diyanet branches across the United States. Every one of these 28 branches has a president that is unflinchingly loyal to Erdogan and the AKP.”
In Smith’s opinion, “the DCA must be compelled to register under the Foreign Agents Restriction Act, which regulates agents of influence for foreign nations operating on American soil. Turkish Diyanet officials and imams across the US are working for and advancing the interests of a foreign government without ever having registered as foreign agents….” They “zealously pledge allegiance to the AKP…. Across America, these agents consistently campaign for Erdogan's agenda and aim to proselyte the Turkish regime's interests. In addition, DCA officials are increasingly involved in efforts to partner with and influence senior American politicians. Erdogan has acknowledged such outreach, even at one point claiming before an American Islamist audience that the AKP regime has directly supported efforts to elect Muslims in America.”
Furthermore, Smith reported that “other Turkish NGOs and various Islamist proxies also play a major role. For example, agents of Erdogan have reportedly established ‘camouflaged shell’ organizations to create a conduit for a ‘problem-free funds-transfer’ in the US, to lobby politicians and move money. Wikileaks documents reveal one Turkish regime operative in the US stating, ‘with this type of structure, funding regulations and tax barriers that limit lobbying activities in the US will be overcome.’”
Smith also claimed that “there is plenty of other evidence of criminal activity linked to the regime and the Diyanet. For instance, two of many of the regime-linked tax-exempt US front organizations, the Turkish Heritage Organization (THO) and Turkish American National Steering Committee (TASC), were under investigation by the FBI, with leaked emails suggesting the group was conducting espionage operations for Ankara. Nonetheless, all these Turkish proxy groups continue to operate with impunity.”
We have no issue with Islamic mosques or Turkish centers in the United States. However, if it is proven that these non-profit institutions are engaging in political activities and lobbying on behalf of Turkey, the U.S. government should take appropriate legal steps to ensure that they are operating within the law.