Պէտք Է Պարտութեան Մատնել Վիրճինիոյ Նահանգապետի Թեկնածուն՝ Թրքական Լոպիիստին
20 Օգոստոս 2021ին, Washington Free Beacon առցանց թերթը հրապարակած է Չաք Ռասի գրածը՝ «Թուրքիան վճարած է Մքոլիֆի ընկերութեան՝ կազմակերպելու քարոզարշաւ՝  ընդդէմ Հայոց Ցեղասպանութեան ամերիկեան ճանաչման» վերնագրով։
Թերի Մքոլիֆ Վիրճինիա նահանգի նահանգապետի Դեմոկրատական կուսակցութեան թեկնածուն է: 8 Յունիս 2021ին ան յաղթած է Դեմոկրատական կուսակցութեան նախնական ընտրութիւններուն եւ նահանգի համընդհանուր ընտրութիւններու պահով՝  Նոյեմբերին,  պիտի ճակատի  Հանրապետական կուսակցութեան թեկնածու Կլեն Յանկքինի դէմ: Հարցախոյզերը  ցոյց կու տան, որ այս շատ հաւասար մրցավազք է: 2014էն 2018, Մքոլիֆ նախապէս վարած է Վիրճինիոյ նահանգապետի պաշտօնը:
Ամերիկահայերը պէտք է օգնեն, որ պարտութեան մատնուի Մքոլիֆ՝ ազդանշան մը ուղարկելով անոր, որ իրենք չեն հանդուրժեր մէկը, որ կը ստէ Հայոց Ցեղասպանութեան մասին եւ կը վարձատրուի անոր համար․․․
Թուրքիոյ կառավարութիւնը՝ 1990էն 1994, մօտաւորապէս 1.3 միլիոն տոլար վճարեց Մքոլիֆի  հիմնադրած՝ «Մքոլիֆ, Քելլի եւ Ռաֆայելի» խորհրդատուական ընկերութեան՝ «լոպիիստական եւ հասարակայնութեան հետ կապերու շարք մը ծառայութիւններ մատուցելու համար», որոնց շարքին՝ խոչընդոտելու ԱՄՆ Քոնկրեսի կողմէ Հայոց Ցեղասպանութեան ճանաչումը, կը հաղորդէ Washington Free Beacon:
Մքոլիֆ եղած է Դեմոկրատական ազգային կոմիտէի նախագահ, ինչպէս նաեւ նախագահ Պիլ Քլինթընի եւ կնոջ՝ Հիլըրիի, վաղեմի ընկերը: Թէեւ Մքոլիֆ ըսած է, որ չէ զբաղած իր ընկերութեան ամէնօրեայ լոպիիստական գործունէութեամբ, սակայն անոր նախկին գործընկեր Ռիչըրտ Սփիզ, «Փոլիթիքօ» (Politico) ամսագրին ըսած է, որ «ան այն սօսինձն էր, որ կը միացնէր այդ վայրը»: Համաձայն Օտարերկրեայ գործակալներու արձանագրման գործողութեան (FARA) բացայայտումներուն, զորս ես քննեցի, Մքոլիֆի լոպիիստական ընկերութիւնը բազմահազար տոլարներ  նուիրած է Ներկայացուցիչներու պալատի եւ Ծերակոյտի տասնեակ անդամներու քարոզարշաւին, Ուաշինկթընի մէջ Թուրքիոյ դեսպանին համար կազմակերպած է յատուկ հանդիպումներ  Քոնկրեսի անդամներու հետ եւ կանոնաւորաբար  հանդիպած՝ Քոնկրեսի բազմաթիւ անդամներու եւ Սպիտակ տան բարձրաստիճան պաշտօնեաներու հետ, քարոզարշաւային իր գործունէութեան ընթացքին:
Ըստ FARAի բացայայտումներուն՝ «Մքոլիֆի ընկերութիւնը Թուրքիոյ կառավարութենէն ստացած է 1 միլիոն 287 հազար 500 տոլար, որպէսզի Թուրքիոյ դեսպանին,  դիւանագէտներուն եւ ամերիկեան քաղաքականութիւն մշակողներուն միջեւ հանդիպումներ կազմակերպէ: Թուրքիոյ պայմանագիրը կոչ կ՛ընէր ընկերութեան՝ լոպիինկ ընել Քոնկրեսի մէջ՝ երկկողմանի առեւտուրի մասին եւ «հակազդելու թուրք-ամերիկեան յարաբերութիւններուն վնասող բոլոր ջանքերուն», որոնք կը ներառեն Հայոց Ցեղասպանութիւնը ճանչնալու Քոնկրեսի ջանքերուն արգելափակումը, կը յայտնէ The Washington Free Beacon:
26 Մարտ 2009ին «Ուաշինկթըն Փոսթ»ի մէջ հրապարակուած յօդուածի մը մէջ նշուած է․ «Հաւանաբար, ամէնէն վիճայարոյցը ընկերութեան («Մքոլիֆ, Քելլի եւ Ռաֆայելի») կողմէ Թուրքիոյ ներկայացումն էր այն ժամանակ, երբ այդ կառավարութիւնը մարդկային իրաւունքներու ենթադրեալ ոտնահարումներու համար միջազգային  հետազօտութեան  առարկայ դարձած էր: Ընկերութիւնը «Խոշտանգողներու քարոզարշաւ» անունով քննադատութեան ենթարկուած է զեկոյցի մէջ, որ  հրապարակուած է 1992ին՝ «Յանուն հանրային  պարկեշտութեան» կեդրոնի կողմէ: Մքոլիֆի  քարոզարշաւը (2009ին,  նահանգապետի պաշտօնի գծով անոր ձախողած թեկնածութեան ընթացքին) յայտարարեց, որ Թուրքիոյ համար ընկերութեան աշխատանքը կապուած էր Առաջին Համաշխարհային պատերազմէն ետք Հայաստանի եւ Թուրքիոյ միջեւ ստեղծուած բազում տարիներու վէճին, երբ Օսմանեան կայսրութիւնը որոշ գնահատականներով սպաննած էր աւելի քան 1 միլիոն հայ: Ամէն տարի Հայաստան (աւելի ճիշդ՝ ամերիկահայերը) կը ձգտի Քոնկրեսի մէջ օրէնքի ընդունման՝ այս ժամանակաշրջանը որակելու համար Իբրեւ Հայոց Ցեղասպանութիւն, իսկ թրքական կառավարութիւնը ամէն տարի դէմ կ՛արտայայտուի այդ օրէնսդրութեան»:
«Մքոլիֆ 1996ին ներքաշուած էր  Դեմոկրատական  ազգային կոմիտէի նախընտրական քարոզարշաւի նիւթական հովանաւորութեան գայթակղութեան մէջ, երբ Դեմոկրատական կուսակցութեան  նուիրատուներուն համար գիշերելու երեկոներ կազմակերպած էր ան, Սպիտակ տան մէջ: Մինչեւ Վիրճինիոյ նահանգապետի պաշտօն վարելը, Մքոլիֆ ուղղակիօրէն լոպիիստական գործունէութիւն կը ծաւալէր Օպամայի վարչակազմի օրերուն, օգնելու  համար  ելեկտրականութեամբ բանող ինքնաշարժներու իր ընկերութեան՝ չինացի հաւանական ներդնողներու ի նպաստ  անցագիր ստանալու նպատակով։ Արդարադատութեան նախարարութիւնը նաեւ  քննեց, թէ արդեօք Մքոլիֆ չինացի միլիառատիրոջ կողմէ անօրինական նուիրատուութիւններ ստացա՞ծ է 2013ին,  նահանգապետի իր քարոզարշաւին ընթացքին», հաղորդած է Washington Free Beacon:
«Մքոլիֆի (ներկայ) քարոզարշաւը չէ արձագանգած մեկնաբանութիւններու խնդրանքին՝ Թուրքիոյ հետ իր ընկերութեան պայմանագրին կամ Հայոց Ցեղասպանութեան 2019ի ճանաչման կապուած իր դիրքորոշման մասին», գրած է The Washington Free Beacon:
Շատ տարիներ անցած են Մքոլիֆի՝ յօգուտ Թուրքիոյ լոպիիստական գործունէութենէն։  2019ին, Ներկայացուցիչներու պալատը՝ ճնշող մեծամասնութեամբ, Ծերակոյտը՝ միաձայնութեամբ, իսկ 2021ին՝  նախագահ Ճօ Պայտըն, ճանչցած են Հայոց Ցեղասպանութիւնը։ Սակայն, ամերիկահայերը պէտք չէ երբեք մոռնան անոնց անունները, որոնք ծախած են իրենց հոգին ամենակարող տոլարի դիմաց: Ասիկա խայտառակութիւն է, որ նման լոպիիստներ պէտք է իրենց հետ գերեզման տանին: Աւելին, Մքոլիֆ երբեք ներողութիւն չէ խնդրած իր ընկերութեան խաբեբայական գործողութիւններուն համար եւ ներում չէ հայցած։ Ասիկա աւելի քան պատճառ է, որ հայ մը երբեք չմտածէ անոր ստոր արարքը մոռնալու մասին։ Կարեւոր չէ, թէ այսպիսի ժխտողներ քաղաքական ո՞ր կուսակցութեան կը պատկանին:
Ասիկա ժամանակակից հարց է, քանի որ նախագահ Պայտըն նախկին ծերակուտական Ճէֆ Ֆլէյքը (հանրապետական, Արիզոնա) վերջերս առաջադրեց Թուրքիոյ մէջ ԱՄՆ դեսպանի պաշտօնին: Իբրեւ Ներկայացուցիչներու պալատի անդամ՝ ան 2005, 2007 եւ 2010 թուականներուն միջազգային յարաբերութիւններու յանձնախումբին մէջ դէմ քուէարկած է Հայոց Ցեղասպանութեան բանաձեւին: 2014ին, Ֆլէյք նաեւ այն հինգ ծերակուտականներէն մէկն էր, որ դէմ արտայայտուեցաւ Հայոց Ցեղասպանութեան բանաձեւին, արտաքին յարաբերութիւններու յանձնախումբին մէջ:
Ֆլէյք ներողութիւն չէ խնդրած Ներկայացուցիչներու պալատի եւ Ծերակոյտի մէջ իր տուած ամօթալի քուէներուն համար՝ ժխտելով Հայոց Ցեղասպանութեան մասին ճշմարտութիւնը։ Կը մնայ պարզել, թէ ան ինչպէ՞ս կը բացատրէ Հայոց Ցեղասպանութեան մասին իր  բացասական քուէները՝ իր առաջադրումը քննարկող Ծերակոյտի արտաքին յարաբերութիւններու յանձնախումբին:
Վերջին բանը, որ պէտք է ամերիկահայերուն՝ Անգարայի մէջ ունենալն է ԱՄՆ ժխտողական կեցուածքի տէր դեսպան, որ կ՛ամրապնդէ Հայոց Ցեղասպանութեան մասին թրքական կառավարութեան սուտերը: Ծերակուտականները պէտք է քանի մը կոշտ հարցեր ուղղեն ծերակուտական Ֆլէյքին, եւ եթէ չբաւարարուին անոր պատասխաններով, պէտք է արգելակեն անոր թեկնածութիւնը:

Candidate for Governor of Virginia, A Turkish Lobbyist, Should be Defeated
The Washington Free Beacon online newspaper published on Aug. 20, 2021 an article by Chuck Ross, titled: “Turkey Paid McAuliffe’s Firm to Lobby US Against Recognition of Armenian Genocide.”
Terry McAuliffe is the Democratic Party candidate for governor of the State of Virginia. He won the Democratic Primary election on June 8, 2021 and will face Republican Party nominee Glenn Youngkin in the state’s general election in November. The polls indicate that it is a very close race. McAuliffe previously served as Virginia governor from 2014 to 2018.
Armenian-Americans should help defeat McAuliffe to send a signal that they will not tolerate anyone who lies about the Armenian Genocide and gets paid for it!
The government of Turkey paid McAuliffe’s consulting firm cofounded by him, McAuliffe, Kelly, & Raffaelli, nearly $1.3 million from 1990 to 1994 to do “a variety of lobbying and public relations services,” including hindering the U.S. Congress from acknowledging the Armenian Genocide, The Washington Free Beacon reported.
McAuliffe was the chairman of the Democratic National Committee and a longtime friend of Pres. Bill Clinton and his wife Hillary. Even though McAuliffe has said that he did not engage in day-to-day lobbying activities of his firm, his former partner Richard Spees told Politico Magazine that “he was the glue that held the place together.” According to Foreign Agent Registration Act (FARA) disclosures that I have reviewed, McAuliffe’s lobbying company contributed tens of thousands of dollars in campaign donations to dozens of House and Senate members, arranged private meetings for the Turkish Ambassador in Washington with members of Congress, and regularly met with multiple members of Congress and high-level White House officials in the course of its lobbying activities.
According to FARA disclosures, “McAuliffe’s firm received $1,287,500 from the Turkish government to arrange meetings with American policymakers for Turkey’s ambassador and diplomats. Turkey’s contract called on the firm to lobby Congress on bilateral trade and to ‘counter any efforts detrimental to the Turkish-U.S. relationship,’” which included blocking congressional efforts to acknowledge the Armenian Genocide, according to The Washington Free Beacon.
In an article published on March 26, 2009, the Washington Post noted: “Perhaps most controversial was the company's [McAuliffe, Kelly, & Raffaelli] representation of Turkey at a time when that government was the subject of international scrutiny for alleged human rights abuses. The firm was criticized by name in a report called ‘The Torturers' Lobby’ published in 1992 by the Center for Public Integrity. The McAuliffe campaign [during his failed bid for Governor in 2009] said the company's work for Turkey had to do with a longstanding dispute between Armenia and Turkey over a period of history after World War I when the Ottoman Empire killed, by some estimates, more than 1 million Armenians. Every year, Armenia [more correctly, Armenian-Americans] seeks legislation in Congress characterizing this period as the Armenian Genocide, and every year, the Turkish government opposes the legislation.”
“McAuliffe was implicated in the 1996 Democratic National Committee campaign finance scandal, in which he arranged overnight stays at the White House for Democratic Party donors. Before his first stint as governor of Virginia, McAuliffe directly lobbied the Obama administration to help his electric car company, GreenTech Automotive, gain access to a federal visa program for potential Chinese investors. The Justice Department also investigated whether McAuliffe took illegal donations from a Chinese billionaire during his 2013 gubernatorial campaign,” revealed The Washington Free Beacon.
“McAuliffe’s [current] campaign did not respond to a request for comment about his firm’s contract with Turkey or his position on the 2019 recognition of the Armenian genocide,” The Washington Free Beacon reported.
Many years have passed since McAuliffe firm’s lobbying activities on behalf of Turkey. In 2019, the House overwhelmingly, the Senate unanimously, and in 2021, Pres. Joe Biden acknowledged the Armenian Genocide. However, Armenian-Americans should never forget the names of those who sold their souls for the almighty dollar. This is a disgrace that such lobbyists should carry to their graves. Furthermore, McAuliffe has never apologized for his firm’s deceitful actions and has not asked for forgiveness. This is more of a reason why no Armenian should ever consider forgetting his despicable action. It does not matter at all what political party such denialists belong to.
This is a timely matter since Pres. Biden recently nominated former Senator Jeff Flake (Republican of Arizona) to serve as U.S. Ambassador to Turkey. As a House of Representatives member, he voted in 2005, 2007, and 2010 against the Armenian Genocide resolution in the International Relations Committee. In 2014, Flake was also one of only five US Senators to oppose the Armenian Genocide resolution in the Committee on Foreign Relations.
Flake has not apologized for the series of shameful votes he cast in the House and Senate denying the truth of the Armenian Genocide. It remains to be seen how he will explain his negative votes on the Armenian Genocide to the Senate Committee on Foreign Relations that will consider his nomination.
The last thing Armenian-Americans need is having a denialist U.S. Ambassador in Ankara who will reinforce the Turkish government’s lies on the Armenian Genocide. Senators should ask some tough questions to Sen. Flake, and if not satisfied with his answers, they should block his nomination.