«Ավրորա» մրցանակը կարձագանքի ամենահրատապ մարդասիրական ճգնաժամերին.նախաձեռնությունը միջոցներ կուղղի այն վայրեր, որտեղ անհապաղ օգնության կարիք կա
• 16-09-2021 12:05:46   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հայտարարում է «Ավրորա» մրցանակի հիմնական նպատակների բարեփոխման մասին․
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի ֆոնդից այսուհետեւ միջոցներ կհատկացվեն նաեւ մարդասիրական անհապաղ օգնության համար։ 2022 թվականից սկսած մրցանակային ֆոնդի կեսն «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը կուղղի անհապաղ միջամտություն պահանջող ամենահրատապ մարդասիրական ճգնաժամերից որեւէ մեկի հաղթահարմանը: Բացի այդ, այս տարի, հաշվի առնելով 2020 թ. պատերազմից տուժած արցախցիների խիստ կարիքները, «Ավրորան» կառաջարկի 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին մրցանակի 250.000 ԱՄՆ դոլարն (կամ 25%-ը) ուղղել Արցախի մարդասիրական հրատապ խնդիրների լուծմանը: «Ավրորայի» համահիմնադիրներն ստանձնում են հանձնառություն՝ կրկնապատկելու այդ նվիրատվությունը՝ գումարի չափը հասցնելով 500.000 ԱՄՆ դոլարի:
2016 թվականից սկսած «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն ամեն տարի 1 մլն ԱՄՆ դոլարի մրցանակ է շնորհում բացառիկ հերոսների՝ ճանաչման արժանացնելով նրանց կատարած մարդասիրական աշխատանքը: Այս մրցանակը «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարի եզակի դրսեւորում է. մրցանակի դափնեկիրները շարունակում են նվիրատվության շղթան՝ գումարի 90%-ը նվիրաբերելով կազմակերպությունների, որոնք օգնում են կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց:
Հինգ տարի անց մրցանակը Վերահսկող հանձնաժողովը, խորհրդակցելով «Ավրորայի» դափնեկիրների հետ, որոշել է փոփոխել դրա կառուցվածքը՝ արագ արձագանքելու համաշխարհային մարդասիրական ճգնաժամերին: «Ավրորայի» դափնեկիրները «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի եւ նախաձեռնության համահիմնադիրների հետ կորոշեն, թե հատկապես որ հրատապ խնդրին արձագանքել՝ ուղղելով միջոցներ:
«Որպես մարդ, որը երկար տարիներ աշխատել է հակամարտության գոտում շարունակվող մարդասիրական ճգնաժամի պայմաններում, ես գիտեմ, թե որքան խիստ է օգնության կարիքը: Այդ պատճառով ես լիովին աջակցում եմ նման խնդիրների հաղթահարմանը եւ դրանց դեմ պայքարող մարդկանց աջակցելուն առաջնահերթություն տալու որոշմանը»,- նշեց 2017 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ, բժիշկ Թոմ Քաթինան:
Վերջնական փուլում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը կհամագործակցի այդ տարվա դափնեկրի հետ՝ ընտրելու կամ մշակելու մինչեւ երեք նախագիծ, որոնց կտրվի մասնակի կամ մեկնարկային ֆինանսական աջակցություն: Արդյունքում «Ավրորա» մրցանակից 500.000 ԱՄՆ դոլար կհատկացվի ընտրված ճգնաժամային գոտուն: Մրցանակի մնացած 500.000 ԱՄՆ դոլարը կբաշխվի՝ համաձայն «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» սկզբունքի. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրը կշարունակի նվիրատվության շղթան եւ գումարը կհատկացվի մինչեւ երեք մարդասիրական կազմակերպությունների, որոնք օգնում են կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց: Գումարը կբաշխվի՝ ըստ դափնեկրի առաջարկած չափաբաժինների:
2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությունը եւ դրան ուղեկցող միջոցառումները տեղի կունենան Վենետիկում (Իտալիա) 2021 թ. հոկտեմբերի 8-10-ը: Իսկ հիմա 2022 թ. «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի համար թեկնածուների առաջադրումները շարունակվում են: Մինչեւ 2021 թ. հոկտեմբերի 31-ը ցանկացած ոք կարող է առաջադրել թեկնածուների, որոնք ուրիշներին օգնելու համար հաղթահարել են անձնական մեծագույն մարտահրավերներ եւ դրսեւորել են նվիրվածություն ու խիզախություն եւ ունեցել մեծ ազդեցություն:
Այս հանձնառության նպատակն է խթանել գործողությունների վրա հիմնված բարեգործությանը, որը կբերի շոշափելի արդյունքի: Սա իրագործվում է նախաձեռնության տարբեր ծրագրերի միջոցով՝ «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակ, «Ավրորան՝ Արցախին» մարդասիրական ծրագիր, #AraratChallenge շարժում, Aurora Dialogues քննարկումներ, «Ավրորա» դրամաշնորհներ, «Ավրորա» համայնք, «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչ եւ 100 LIVES նախաձեռնություն:
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են Նոբելյան դափնեկիրներ Շիրին Էբադին եւ Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, մարդու իրավունքների ակտիվիստ եւ The Sentry նախաձեռնության համահիմնադիր Ջոն Փրենդերգասթը, Unilever ընկերության նախկին գլխավոր գործադիր տնօրեն եւ IMAGINE կազմակերպության համահիմնադիր նախագահ Փոլ Փոլմանը, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության համահիմնադիր եւ Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար Բեռնարդ Քուշները, լրագրող, Պուլիցերյան մրցանակի դափնեկիր Դելե Օլոջեդեն, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը:  Հանձնաժողովը նախագահում է Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն Լորդ Արա Դարզին:

Премия «Аврора» будет переориентирована на острые кризисы-инициатива направит ресурсы в регионы, которые срочно нуждаются в помощи
• 16-09-2021 12:05:46   | Армения  |  Пресс-релизы
Гуманитарная инициатива «Аврора» объявила об обновлении структуры своей флагманской программы – премии «Аврора». Начиная с 2022 года, «Аврора» будет направлять половину премии на борьбу с наиболее тяжелыми гуманитарными кризисами, требующими срочного вмешательства для облегчения страданий их жертв. Кроме того, в этом году, принимая во внимание нужды пострадавших от войны 2020 года жителей Арцаха (Нагорного Карабаха), «Аврора» порекомендует лауреату премии «Аврора» – 2021 выделить $250 000 (или 25%) средств премии на решение неотложных гуманитарных проблем в Арцахе. Соучредители «Авроры» взяли на себя обязательство удвоить этот вклад, чтобы довести общую сумму до $500 000.
С момента своего создания Гуманитарная инициатива «Аврора» ежегодно присуждает премию «Аврора» в размере 1 млн долларов выдающимся людям в знак признания их гуманитарной деятельности. Премия представляет собой уникальную форму благодарности в действии: ее получатели продолжают эстафету добра, жертвуя 90% премии организациям, которые помогают нуждающимся.
Спустя пять лет курирующая премию «Аврора» комиссия, после консультаций с лауреатами «Авроры», приняла решение скорректировать структуру премии, чтобы та лучше отражала реальность продолжающихся глобальных гуманитарных кризисов. Регион, который получит финансирование, будет определяться лауреатами «Авроры» совместно с комиссией премии «Аврора» и соучредителями инициативы.
«Как человек, который много лет проработал в зоне постоянного гуманитарного кризиса, вызванного вооруженными конфликтами, я знаю, насколько остро там нужна помощь. Именно поэтому я полностью поддерживаю решение о приоритетности решения таких проблем и поддержки людей, которые с ними борются», – отметил доктор Том Катена, лауреат премии «Аврора» – 2017 года и председатель Гуманитарной инициативы «Аврора».
На заключительном этапе Гуманитарная инициатива «Аврора» совместно с новым лауреатом выберет или разработает до трех проектов, которые получат поддержку или будут запущены в выбранной кризисной зоне благодаря части премии «Аврора» в размере $500 000. Оставшиеся $500 000 премии «Аврора» будут распределены в соответствии с принципом благодарности в действии – лауреат премии получит грант, а остальные средства будут разделены между максимум тремя помогающими нуждающимся людям гуманитарными организациями в пропорциях, предложенных лауреатом.
Церемония вручения премии «Аврора» – 2021 и сопутствующие мероприятия пройдут в Венеции, Италия, 8–10 октября 2021 года, а в настоящее время открыт прием заявок на соискание премии «Аврора» – 2022. До 31 октября 2021 года любой человек может номинировать кандидата, который, по его мнению, преодолел серьезные вызовы, чтобы помочь другим.
В Отборочную комиссию премии «Аврора» входят лауреаты Нобелевской премии мира Ширин Эбади и Лейма Гбови, экс-президент Ирландии Мэри Робинсон, адвокат по правам человека Хина Джилани, бывший президент Мексики Эрнесто Седильо, основатель «Врачей без границ» и бывший министр иностранных дел Франции Бернар Кушнер, Журналист, писатель, лауреат Пулитцеровской премии Деле Олоджеде, бывший генеральный директор Unilever, соучредитель и председатель IMAGINE Пол Полман, соучредитель The Sentry, правозащитник Джон Прендергаст, президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке Вартан Грегорян. Отборочную комиссию премии «Аврора» возглавляет директор Института глобальных инноваций в здравоохранении при Имперском колледже Лондона лорд Ара Дарзи.
Мы чтим память Эли Визеля (1928–2016), первого сопредседателя Отборочной комиссии премии «Аврора», президента Гуманитарного фонда Эли Визеля и лауреата Нобелевской премии мира.