Նոր տեղեկատվական հարթակ դեռահասների համար՝ TEENSLIVE
Դեռահասների համար Հայաստանում ստեղծվել է նոր տեղեկատվական հարթակ՝ Teenslive.am, որտեղ նրանք իրենց հուզող բազմաթիվ հարցերի պատասխաններ կստանան: Նորություններ, շատ կարևոր թեմաներով հետաքրքիր քննարկումներ մասնագետների հետ. այս ամենի մասնիկը կարող են դառնալ բոլորը: Հարթակի մասին պատմել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների կրթության և առողջապահության հարցերով խորհրդատու Տիգրան Եպոյանը, Դեռահասային առողջության ծրագրերի համակարգող, դեռահասային բժիշկ Մարինա Մելքումովան և երեխաների, դեռահասների առողջության և զարգացման ծրագրերի համակարգող Եվա Մովսեսյանը:
«2012 թվականին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն աջակցեց TEENSLIVE կայքի ստեղծմանը, որը պետք է օգներ երիտասարդ տղաներին ու աղջիկներին գտնել իրենց հուզող հարցերի պատասխանները` հարաբերությունների, հաղորդակցության, սիրո և բարեկամության, հասունանալու և շատ այլ հարցերի շուրջ: Այս ամենի վերաբերյալ ուզում ես հարցնել, երբ մոտ 13-15 տարեկան ես, բայց չգիտես, թե ո՞ւմ, կամ ամաչում ես հարցնել: Դեռահասները տարբեր բնույթի հարցեր  ունեն, բայց միշտ չէ, որ նրանք կարող են հարցեր տալ իրենց շրջապատող մեծահասակներին։ TEENSLIVE-ը  հենց այն հարթակն է, որտեղ դեռահասներին հուզող տարբեր թեմաներով անանուն հարցերի պատասխանները կան: Ճշգրիտ, գիտական հիմնավորված տեղեկատվությունը հասունանալու, հարաբերությունների և առողջության մասին օգնում է երիտասարդներին հասկանալ, թե ինչ է կատարվում նրանց հետ, քանի որ նրանք փոխվում են, ինչպես է փոխվում նրանց մարմինը, նրանց մտքերը, նրանց հարաբերությունները միմյանց և ծնողների հետ: Պարզ և մատչելի լեզվով ներկայացված այս տեղեկատվությունը, առանց ավելորդ նոտաների, կպչուն խորհուրդների, օգնում է հավասարակշռված որոշումներ կայացնել, հոգ տանել առողջության մասին, կառուցել հարաբերություններ, խուսափել վտանգներից և ռիսկային իրավիճակներից: Իսկ եթե մարդը դժվար ընտրության առջև է գտնվում և չգիտի, թե ինչպես վարվել կամ ցանկանում է ավելի լավ հասկանալ, թե ինչ է կատարվում, ապա միշտ կարող են դիմել մեր մասնագետներին: Կայքից օգտվել խորհուրդ ենք տալիս նաև ծնողներին: Կայքի հոդվածները կօգնեն ծնողներին ավելի լավ հասկանալ դեռահասի կյանքում տեղի ունեցող փոփոխությունները»:
Այս կայքը մեկնարկել է ռուսերեն և ուկրաիներեն, իսկ մի քանի տարի անց մշակվել է ռումիներեն տարբերակը` Մոլդովայի երիտասարդների համար: Նմանատիպ կայք է ստեղծվել նաև Ղրղզստանում, այժմ այնտեղ գործում է ինստագրամյան էջը:  2017 թվականին «Արաբկիր» բժշկական կենտրոնի գործընկերների հետ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Կրթության տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ինստիտուտը (ԿՏՏԻ) սկսեց քննարկել հայ աղջիկների և տղաների համար նման կայք ստեղծելու հնարավորությունը։ Այսպես 2018 թվականի փետրվարին ստեղծվեց հայկական ԹԻՆՍ-ը` Teenslive.am: Սա Հայաստանում առաջին կայքն էր, որտեղ պատանիները կարող էին ոչ միայն գտնել իրենց հետաքրքրող տեղեկատվությունը, այլև նաև հարց ուղղել մասնագետներին, որոնց պատասխանները չեն վնասի երիտասարդներին։ Հիմա  բազմաթիվ հարցերով դիմում են հազարավոր երիտասարդներ: Ամեն օր հարթակ այցելում է ավելի քան 70 հոգի, իսկ կայքի նյութերը դիտում են ավելի քան 250 հոգի, ինչը Հայաստանի համար վատ ցուցանիշ չէ:  Հետաքրքրության շրջանակը օրեցօր ավելանում է: Հայ դեռահասների համար նման ռեսուրս ստեղծելու գաղափարին իրենց աջակցությունն են ցուցաբերել «Արաբկիր» կենտրոնի գիտական ղեկավար Արա Բաբլոյանը եւ Սերգեյ Սարգսյանը:
Տրվող հարցերի եւ պատասխանների մասին մանրամասնեց Մարինա Մելքումովան.
«Նեղ մասնագիտական հարցադրումների դեպքում բաժանորդների հարցերին պատասխանում են «Արաբկիր» բժշկական կենտրոնի մասնագետները, որոնք Հայաստանում երեխաների և դեռահասների առողջության և զարգացման լավագույն մասնագետներն են:  Կայքը բաց է բոլորի համար: Օգտվելու և կարդալու համար կայքը գրանցում չի պահանջում: Այս կայքն ի սկզբանե նախատեսված է նրանց համար, ովքեր մտնում են փոփոխության տարիքի մեջ, քանի որ յուրաքանչյուրի մոտ տարբեր ժամանակահատվածում է սկսվում,  ապա կայքի նյութերը կարող են պահանջված լինել տարբեր տարիքային խմբերի համար: Չի բացառվում նաև այն, որ ոչ բոլոր ընտանիքներում է ձևավորվել մարմնի, վերարտադրողական և սեռական առողջության, սիրո և հարաբերությունների մասին բաց խոսակցության մշակույթը: Այսպիսով, նման գիտելիքներն ակտուալ են ցանկացած տարիքում: Այսօր կայքի հաճախորդների ավելի քան մեկ երրորդը 25-34 տարեկան երիտասարդներ են, գրեթե մեկ քառորդը՝ 18-24 տարեկան։ Ընդ որում, դժվար է ճշգրիտ գնահատել, թե կայքի բոլոր այցելուների մեջ ինչ մասնաբաժին են կազմում 18 տարեկանից փոքրերը, քանի որ կայքերի համակարգերի մեծ մասը թույլ չեն տալիս հավաքագրել այդ տվյալները: Շատ հաճախ ծնողներն էլ են հարցեր տալիս դեռահասների զարգացման, հոգեբանական խնդիրների մասին»:
Եվա Մովսեսյանը՝ թեմաների ընտրության, հաճախ տրվող հարցերի մասին.
«Կայքը բաժանված է 3 հիմնական բաժինների` ԿԱՐԴԱԼ, ԻՄԱՆԱԼ և ՀԱՐՑՆԵԼ: «Կարդալ» բաժնում հավաքված են ավելի քան 100 հոդված, որտեղ փորձագետները պատմում են սիրո եւ հարաբերությունների, առողջության, ինչպես շփվել հասակակիցների և մեծահասակների հետ՝ այդ թվում ծնողների հետ, ինչպես լուծել կոնֆլիկտային իրավիճակները, թույլ չտալ մանիպուլյացիայի ենթարկել իրեն: Ինչպես չլինել կախված ծխախոտից, ալկոհոլից, թմրանյութերից: Ինչպես խուսափել բռնությունից, հետապնդումներից, հարկադրանքից, ինչպես վարվել բարդ իրավիճակներում, ում և ինչպես կարելի է դիմել օգնության համար: Նույն թեմաներով պատասխաններ կարելի է գտնել «Հաճախ տրվող հարցեր» բաժնում: Իսկ եթե չգտնեն իրենց հարցի պատասխանը, այն անմիջապես կարելի է ուղղել մասնագետին:  «Իմանալ» բաժնում դեռահասները կարող են ծանոթանալ հետաքրքիր գիտական, երիտասարդական և բժշկական վերջին նորություններին»:
Շատ լավ գործում են կայքի ֆեյսբուքյան (ավելի քան 16,5 հազար հետևորդ) եւ  Instagram-յան էջերը: 2018 թվականին   ԿՍՍԻ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի երիտասարդական հաղորդակցական ծրագրերի պատասխանատու Ալեքսանդրա Իլիեվան և երիտասարդական մեդիա նախագծերի ոլորտում ճանաչված մասնագետ  Արուսյակ Մկրտչյանը սկսեցին TEEMSLIVE.AM-ի հարթակի թարմացումը:
Կամավորական սկզբունքների հիման վրա ստեղծվեց երիտասարդական մի խմբագրություն, որտեղ 16-23 տարեկան 20 պատանի ընգրկվեցին, որոնք անցել էին համապատասխան թրեյնինգներ եւ վերապատրաստում: Նրանք ստեղծում են կայքի համար բովանդակություն եւ հոդվածներ՝ համապատասխան մասնագետների ուղղորդությամբ: Խմբագրության անդամները և նրանց կուրատորները միասին կազմում են կոնտենտ-պլանները և աշխատում են դրանց իրականացման վրա: Սովորաբար կամավորները Teensline-ում անցկացնում են 3-ից 6 ամիս, և ըստ կատարած աշխատանքի մենք բոլորին տալիս ենք բնութագրող նամակներ: Նման մոտեցման շնորհիվ նախագծի մոտ հայտնվում են «դեմքեր»  և տարեցտարի ընդլայնվող «ամբասադորների»  թիմը՝ հավատարիմ բաժանորդների ու ակտիվիստների շնորհիվ, որոնք տարբեր ժամանակ եղել են նախագծի մի մասը և շարունակում են ակտիվորեն հետևել նրանց խմբագրությունում աշխատանքի ավարտից հետո։ Ի դեպ, կան երիտասարդներ, ովքեր որոշ ժամանակ անց վերադառնում են արդեն ոչ թե որպես կամավորներ, այլ որպես փորձագետներ և նորեկների ուսուցիչներ։

• 22-09-2021 21:31:25   | Армения  |  Пресс-релизы
В Армении была создана новая информационная платформа для подростков - Teenslive.am, где они могут получить ответы на многие интересующие их вопросы. Новости, обсуждения интересных тем со специалистами- частичкой всего этого может стать каждый.
О платформе рассказали советник ЮНЕСКО по образованию и здоровью для стран Европы и центральной Азии Тигран Епоян, координатор здравоохранительных программ для подростков и подростковый врач Марина Мелкумова, а так же координатор детских и юношеских здравоохранительных и образовательных программ Ева Мовсесян.
“В 2012 году ЮНЕСКО поддержала создание сайта TEENSLIVE, на котором парни и девушки могли находить ответы на волнующие их вопросы об отношениях, общении, любви и дружбе, взрослении и о многом другом, о чем хочется спросить, когда тебе 14-15 лет, но не знаешь у кого, или стесняешься спросить.”,- рассказывает Тигран Епоян о создании сайта.  “У подростков есть много вопросов, но они не всегда могут обратиться к  окружающим их взрослым. TEENSLIVE именно та платформа, где подростки могут анонимно находить ответы на интересующие их вопросы. Корректная, научно-обоснованная информация о взрослении, отношениях и здоровье поможет молодым людям понять, что происходит с ними, как они меняются, как меняется их тело, мысли, отношения друг с другом и с родителями. подобная информация, представленная простым и доступным языком, без лишних нотаций, навязчивых советов, помогает принимать взвешенные решения, заботиться о своем здоровье, строить отношения, избегать опасностей и рискованных ситуаций. А если человек оказался перед трудным выбором, не знает как поступить или хочет лучше разобраться в происходящем, всегда можно обратиться к нашим специалистам.” Тигран Епоян советует родителям подростков так же пользоваться материалами сайта, ведь, - “Наши статьи помогут родителям лучше понять изменения, происходящие в жизни подростка”
Изначально сайт был запущен на русском и украинском языках, через несколько лет появилась румынская версия- для молодежи Молдавии. Подобный сайт был разработан и в Кыргызстане, сейчас там действует сообщество в Инстаграме.
В 2017 году партнеры из медицинского центра «Арабкир» и Институт ЮНЕСКО по информационным технологиям (ИИТО ЮНЕСКО) начали обсуждение возможности создания подобного сайта для армянских девушек и юношей. Так в 2018 году появился армянский ТИНС-  Teenslive.am.   Это был первый в Армении сайт, где молодые люди могли не только найти интересующую их информацию, но и задать вопрос специалисту, ответ на который не навредит подросткам.
Сейчас к нам с различными вопросами обращаются тысячи подростков. Каждый день площадку посещают более 70 пользователей, а материалы сайта просматривают более 250 читателей, что для Армении весьма неплохой показатель.
Круг интересов растет с каждым днем. Создание подобного ресурса для армянских подростков сделали возможным научный руководитель центра “Арабкир” Ара Баблоян и Сергей Саргсян.
На узкоспециализированные вопросы отвечают специалисты медицинского центра “Арабкир”, которые по праву считаются лучшими в области детского и подросткового здоровья и развития.
Марина Мелкумова рассказывает о том, кому предназначены материалы портала,- “Сайт доступен для всех. Чтобы пользоваться и читать материалы сайта регистрация не нужна. Изначально этот сайт был создан для тех, кто вступает в возраст перемен, и поскольку для каждого этот возраст наступает в свое время, этот сайт может быть полезным у самых разных возрастных групп .
Как координатор  множества здравоохранительных программ для детей и подростков Марина Мелкумова рассказывает о причинах необходимости подобного портала- “Не исключено также, что не в каждой семье сформировалась культура открытого разговора о своем теле, о репродуктивном и сексуальном здоровье, любви и отношениях. Так что эти знания могут быть актуальны в любом возрасте.  Сегодня более трети пользователей сайта – это молодые люди в возрасте 25 – 34 лет. А почти четверть пользователей – это молодежь в возрасте от 18 до 24 лет. При этом сложно достоверно оценить, какую долю среди всех читателей сайта составляют подростки младше 18 лет, потому что большинство систем аналитики веб сайтов не позволяют собирать эти данные”.
Очень часто родители тоже задают вопросы о развитии подростков и их психологических проблемах.
Ева Мовсесян о выборе тем и часто задаваемых вопросах
“Сайт разделен на 3 основных раздела- ПОЧИТАТЬ, УЗНАТЬ и СПРОСИТЬ”,- Ева Мовсесян рассказывает о структуре сайта.  “В разделе “Спросить” собраны более 100 статей, в которых эксперты рассказывают и любви и отношениях, здоровье, как общаться со сверстниками и взрослыми, в том числе с родителями, как решать конфликтные ситуации и не позволять манипулировать собой. Как не зависеть от сигарет, алкоголя и наркотиков. Как не допустить насилия, преследований, что делать в трудных ситуациях, к кому и как можно обратиться за помощью. Ответы на подобные темы можно найти в разделе “Часто задаваемые вопросы”. А если подросток не нашел ответ на интересующий его вопрос, его можно сразу задать нашим специалистам. В разделе “Узнать” подростки могут ознакомиться с  интересными юношескими и последними медицинскими новостями ”.
Очень активно действуют странички сайта на Фейсбуке (более 16,5 тысяч подписчиков) и в Инстаграме. В 2018 году Александра Илиева, которая отвечает за молодежные коммуникационные проекты ИИТО ЮНЕСКО, вместе с Арусяк Мкртчян, большим энтузиастом и признанным специалистом в области молодежных медиапроектов, взялись за обновление сообщества ТИНСЛИВ.АМ.
Была создана молодежная редакция на принципах волонтерства, в работу которой были вовлечены 20 юношей и девушек в возрасте от 16 до 23 лет, которые прошли необходимые тренинги и переподготовку. Они создают контент и пишут статьи для сайта под руководством соответствующих специалистов. Члены редакции и их кураторы вместе создают контент-план и работают над его воплощением. Обычно волонтеры проводят в Teenslive 3-6 месяцев и по итогам их работы мы всем предоставляем рекомендательные письма.
Благодаря такому подходу у проекта появляется «живое лицо» и расширяющийся с каждым годом пул «амбассадоров»  - лояльных подписчиков и активистов, которые в разное время были частью проекта и продолжают за ним активно следить и после завершения работы в молодежной редакции.
Кстати, некоторые ребята возвращаются к нам спустя какое-то время уже не в качестве волонтеров, а уже экспертов и наставников для «новичков».