Ալիև-Փաշինյան տեսանյութերով մենամարտը՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում
Քառասունչորսօրյա պատերազմի առաջին տարելիցից ընդամենը օրեր առաջ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կրկին բախվեցին, այս անգամ անարյուն առճակատմամբ, տեսանյութերով` Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայում, Նյու Յորքում:
Իմ կարծիքով, թե՛ Ալիևը, թե՛ Փաշինյանը սխալ թույլ տվեցին՝ անձամբ չհայտնվելով ՄԱԿ-ի հանդիպմանը: Խնդիրը սոսկ ելույթը չէ, որ նրանք ունեցան տեսանյութով, այլ նրանց բացակայությունը աշխարհի տարբեր ծայրերից մոտ 200 ղեկավարների կարևոր միջազգային հավաքից: Սա կարևոր հնարավորություն էր, հատկապես Հայաստանի վարչապետի համար, մասնավոր և հանրային միջավայրում շփվելու այդ ղեկավարներից շատերի հետ՝ նրանց փոխանցելու Հայաստանի բողոքները և հրապարակելու անցյալ տարվա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի դաժան խախտումները:
Բարեբախտաբար, Փաշինյանը ՄԱԿ էր ուղարկել արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանին, որը մի քանի կարևոր հանդիպումներ ունեցավ բազմաթիվ երկրների իր գործընկերների հետ, այդ թվում՝ Ադրբեջանի արտգործնախարարի, Մինսկի խմբի համանախագահների և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի:
Մինչ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ՄԱԿ-ում ներկայացված չէին իրենց պետությունների ղեկավարների մակարդակով, Թուրքիան խելամտորեն ներկայացնում էին նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը և արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն, որոնք օգտվելով առիթից հանդիպումներ ուենցան տասնյակ պետությունների ղեկավարների հետ և բացեցին ՄԱԿ-ի կենտրոնատեղիի դիմաց գտնվող թուրքական կենտրոնի նոր բարձրահարկ շենքը, որին ներկա էին բազմաթիվ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը: Էրդողանի միակ անհաջողությունը՝ նախագահ Բայդենի մերժումն էր նրա հետ հանդիպելուց ՄԱԿ-ում։
Անդրադառնալով ելույթներին՝ սեպտեմբերի 23-ին Ալիևը հանդես եկավ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում՝ ելույթ ունենալով 38 րոպե տևողությամբ տեսանյութով, անգլերենով։ Փաշինյանի տեսանյութը շատ ավելի կարճ էր՝ 12 րոպեից էլ պակաս: Ալիևի երկարաշունչ ելույթը պարտադիր չէր, որ լավն էր։ Նա, հավանաբար,  չափազանց  ձանձրացրեց Գլխավոր ասամբլեայի բարձրաստիճան հյուրերին, որոնք ամեն օր անընդմեջ ելույթներ էին լսում: Թեև Ալիևի համար խելամիտ էր անգլերեն խոսելը, սակայն Փաշինյանը, չնայած անգլերենի իմացությանը, նախընտրեց խոսել հայերենով, ինչը նշանակում է, որ ներկաները պետք է նրա խոսքի թարգմանությունը լսեին ականջակալների միջոցով, ինչը հաղորդակցության լավագույն միջոց չէր։ Այնուամենայնիվ, Փաշինյանն իր ելույթը կարդալու համար խելամտորեն օգտագործեց հեռահուշարարը, ինչը շատ ավելի հետաքրքիր դարձրեց դիտումը` ի տարբերություն Ալիևի, որն ամբողջ ժամանակ վար էր նայում, մինչ իր առջև դրված թղթից կարդալը: Սա դրդեց մի ոչ հայագգի անձնավորության հեգնանքով մեկնաբանություն գրելու YouTube-ում Ալիևի ելույթի տեսագրության տակ. «Ի՞նչ եղավ  Ալիևի նավթադոլարներին: Մի՞թե նա կարողություն չուներ մի հեռահուշարար գնելու»:
Իր երկարաշունչ ելույթում Ալիևը տասնյակ ստեր ասաց.
1) Դա Հայաստանն էր, ոչ թե Ադրբեջանը, որ սկսեց անցյալ տարվա սեպտեմբերյան պատերազմը: Ալիևը, հավանաբար, մոռացել էր, որ նախկինում հպարտությամբ խոստովանել էր, որ նա է սկսել պատերազմը: Նա նաև մեղադրեց Հայաստանին 2020 թ․ հուլիսին Ադրբեջանի վրա հարձակում սկսելու մեջ: Հայաստանը ոչ մի պատճառ չուներ պատերազմ սկսելու ոչ 2020 թվականի հուլիսին, ոչ էլ սեպտեմբերին:
2) Ալիևը հիշատակեց 12-րդ դարի բանաստեղծ Նիզամի Գանջավիին որպես «ադրբեջանցի մեծ բանաստեղծ»: Գանջավին իրականում պարսիկ է, ոչ թե ադրբեջանցի (տես Վիքիպեդիայի բազմաթիվ աղբյուրներ): 12-րդ դարում Ադրբեջանը նույնիսկ գոյություն չուներ: Գանջավին ծնվել է Գյանջայում (հայերեն Գանձակ), որն այդ ժամանակ «խիտ բնակեցված էր իրանցիներով և փոքր թվով քրիստոնյաներով», ըստ հայ պատմաբան Կիրակոս Գանձակեցու (1200-1271 թթ․):
3) Ալիևը կեղծորեն Ադրբեջանին բնութագրեց «որպես մեր երկրում ապրող տարբեր կրոնական և էթնիկ խմբերի ներկայացուցիչների հանդուրժողականության և խաղաղ համակեցության օրինակ»: Ընդհակառակը, Ադրբեջանը շատ անհանդուրժող ու բռնի երկիր է: Նրա պատմությունը լի է հայերի բազմաթիվ կոտորածներով: Այնուամենայնիվ, Ալիևն   անամոթաբար մեղադրեց Հայաստանին «ցեղասպանություն, էթնիկ զտումներ և մարդկության դեմ հանցագործություններ իրականացնելու մեջ․․․»։
4) Ալիևը նաև մեղադրեց Հայաստանին «միջազգային իրավունքի, ներառյալ Ժնևյան կոնվենցիայի կոպիտ խախտման» մեջ: Սա Ադրբեջանի սեփական խախտումների ու հանցագործությունների ճշգրիտ նկարագրությունն է: Նա կեղծ պնդում էր, որ Հայաստանը «սպիտակ ֆոսֆոր և կասետային ռումբեր» է օգտագործել և հարձակվել խաղաղ բնակիչների վրա: Եվս մեկ անգամ Ալիևը նկարագրում էր Ադրբեջանի կողմից սեփական պատերազմական հանցագործությունները հայ խաղաղ բնակիչների, հիվանդանոցների և եկեղեցիների դեմ:
5) Ալիևը նաև հայտարարեց, որ Հայաստանը հավաքագրել է «վարձկաններ և օտարերկրյա մարտիկներ արտերկրից»: Ինչպես հայտնի է, դա հենց այն է, ինչ արել է Ադրբեջանը:
6) Ալիևը ստեց նաև այն մասին, որ հայերը մասնակցել են «քաղաքների ու գյուղերի ամբողջական ոչնչացմանը, ներառյալ ադրբեջանական ժողովրդի մշակութային և կրոնական ժառանգությունը»: Ճշմարտությունը ճիշտ հակառակն է:
7) Ալիևը հայտարարեց, որ Ադրբեջանը «դատական գործընթացներ է սկսել [օտարերկրյա ընկերությունների] դեմ՝ նախկինում գրավված հողերում մեր բնական պաշարների անօրինական շահագործման համար»: Հուսանք, որ այս ընկերությունները կհակազդեն հայցեր ներկայացնելով Ադրբեջանի դեմ՝ իրենց ունեցվածքը բռնագրավելու համար:
8) Անուղղակիորեն ընդունելով, որ Ադրբեջանը ոտնձգություն է կատարել Հայաստանի տարածքների նկատմամբ, Ալիևը հոխորտում էր, որ «երկիրն այնքան է թուլացել, որ նույնիսկ չի կարող ինքնուրույն պաշտպանել իր սահմանները»:
9) Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի կողմից բոլոր ռազմագերիներին ազատ արձակելու մասին 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ին ստորագրված համաձայնագրին հետևելու փոխարեն Ալիևը պահանջեց, որ Հայաստանը «մեզ տրամադրի բոլոր ազատագրված տարածքների ականների ճշգրիտ քարտեզները»: Նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրում նման պահանջի մասին որևէ հիշատակում չկա:
10) Այս բոլոր ստերն ու շատ ուրիշներն ասելուց հետո, որոնք չափազանց շատ են հիշատակելու համար, Ալիևը դեռ համարձակություն ունի Հայաստանին հորդորել ստորագրել «խաղաղության պայմանագիր...․ միմյանց ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման հիման վրա»: Այսպիսով, նա ձգտում է Արցախից Հայաստանի լիակատար հրաժարմանը:
Վարչապետ Փաշինյանը ՄԱԿ-ում ելույթ ունեցավ սեպտեմբերի 24-ին։ Նա սկսեց՝ հայտարարելով, որ «2020 թվականի աշնանը, Լեռնային Ղարաբաղը ենթարկվեց  հարձակման․․․․ [որը] ուղեկցվում էր ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից միջազգային օրենքի բազմաթիվ կոպիտ խախտումներով, այդ թվում՝ քաղաքացիական բնակչության և կենսական ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորմամբ, ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների արտադատական մահապատիժներով, նրանց նկատմամբ իրականացված խոշտանգումներով և բազմաթիվ այլ փաստագրված հանցագործություններով։ Այս գործողությունների հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի այն հատվածներում, որոնք հայտնվել են Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, հայ ժողովուրդը ենթարկվել է ամբողջական էթնիկ զտման»։
Փաշինյանը շարունակեց ընդգծել Հայաստանի ժողովրդավարական վարկանիշը՝ ապարդյուն հուսալով, որ միջազգային հանրությունը տպավորված կլինի և դրական քայլեր կձեռնարկի երկիրն Ադրբեջանի հարձակումներից պաշտպանելու համար: Հայաստանի վարչապետը հայտարարեց նաև իր երկրի՝ հարևանների հետ խաղաղության պատրաստ լինելու մասին` կրկին հույս ունենալով ՄԱԿ-ի անդամ երկրների աջակցության համար: Կարծես թե նա չի գիտակցում, որ աշխարհը թքած ունի նման նրբությունների վրա: Միակ բանը, որ աշխարհը հարգում է՝ ուժն է:
Հաջորդիվ Փաշինյանը դատապարտեց Ադրբեջանին՝ Բաքվում հայ ռազմագերիներին պատանդ պահելու համար և խոսեց ադրբեջանական տեսանյութերի մասին, որոնք ցույց են տալիս «այդ զինվորների գլխատված կամ գնդակահարված մարմինները»։
Փաշինյանը նշեց նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև «փոխադրության կապերի վերաբացման» մասին: Նա միամտորեն ավելացրեց, որ «եթե բացվի նաև Թուրքիան Հայաստանին կապող երկաթուղին, տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացման թեման շատ ավելի մեծ շրջանակներ կունենա»:
Վարչապետը մեկ անգամ ևս առաջարկեց՝ «վերսկսել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խաղաղ գործընթացը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո»: Ցավոք, այս գործընթացը փակուղի է մտել, քանի որ Ալիևը պնդում է, որ լուծել է Արցախի հարցը ուժով և կարիք չունի մասնակցել որևէ այլ բանակցությունների այդ նյութի մասին:
Փաշինյանը «ցավով» նշեց, որ Ադրբեջանի ուժերը հատել են Հայաստանի սահմանները 2021 թվականի մայիսի 12-ին և հրաժարվել են հեռանալ: Նա առաջարկեց, որ երկու երկրները ետ քաշվեն «խորհրդային ժամանակների սահմանից» և հրավիրեն «միջազգային դիտորդների» սահմանին տեղակայելու համար: Անհասկանալի է, թե ինչու Հայաստանը պետք է ետ քաշվի իր սեփական սահմաններից․․․
Դժբախտաբար, գեղեցիկ բառերը մեծ նշանակություն չունեն ռեալպոլիտիկում: Աշխարհը հավատում է միայն ուժին: Մինչ Ադրբեջանն ու Թուրքիան խոսում են ուժեղ դիրքերից, Հայաստանը ստիպված է ենթարկվել իր ավելի հզոր ու դաժան թշնամիների պարտադրանքին:

• 29-09-2021 10:35:28   |   |  Politics
Just days before the first anniversary of the 44-day war, the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and the President of Azerbaijan Ilham Aliyev clashed once again, this time in a bloodless confrontation via video at the United Nations General Assembly in New York City.
In my opinion, both Aliyev and Pashinyan made the mistake of not appearing in person at the UN meeting. The issue is not just the speech which they delivered by video, but their absence from an important international gathering of close to 200 leaders from around the world. This was an important opportunity, particularly for Armenia’s Prime Minister, to rub shoulders with many of these leaders in private and public settings to transmit to them Armenia’s grievances and publicize Azerbaijan’s brutal violations during last year’s war.
Fortunately, Pashinyan dispatched to the UN Foreign Minister Ararat Mirzoyan who held several important meetings with his counterparts from many countries, including Azerbaijan, the Co-Chairs of the Minsk Group, and the Secretary General of the UN.
While Armenia and Azerbaijan were not represented at the UN by their heads of state, Turkey was wisely represented by Pres. Recep Tayyip Erdogan and Foreign Minister Mevlut Cavusoglu who took advantage of the opportunity to meet with dozens of heads of state and inaugurate the new Turkish Center's high-rise building across the UN headquarters which was attended by many dignitaries and UN Secretary General Antonio Guterres. Erdogan’s only setback was the refusal of Pres. Biden to meet with him at the UN.
Turning to the speeches, Pres. Aliyev addressed the UN General Assembly on Sept. 23 delivering a 38-minute speech in English by video. Pashinyan’s video speech was much shorter -- it lasted less than 12 minutes. Aliyev’s lengthy speech was not necessarily a good thing. He probably bored to death the dignitaries at the General Assembly who were listening to non-stop speeches day after day. Whereas it was smart of Aliyev to speak in English, Pashinyan, despite his knowledge of English, chose to speak in Armenian which means that the attendees had to listen to the translation of his speech via earphones, not the best way to communicate. Nevertheless, Pashinyan wisely used a teleprompter to read his speech which made it much more interesting to watch, versus Aliyev who was looking down the whole time, while reading the speech from a paper in front of him. This prompted a non-Armenian to comment sarcastically on YouTube, under the video of Aliyev’s speech: “What happened to Aliyev’s petrodollars? Couldn’t he afford to buy a teleprompter?”
In his lengthy speech, Aliyev told dozens of lies:
1)  That Armenia, not Azerbaijan, started last September’s war. Aliyev must have forgotten that he had previously admitted proudly that he started the war. He also accused Armenia of initiating an attack on Azerbaijan in July 2020. Armenia had no reason to start a war neither in July nor September 2020.
2)  Aliyev referred to the 12th century poet Nizami Ganjavi as “the great Azerbaijani poet.” Ganjavi is in fact Persian, not Azeri (see Wikipedia’s numerous sources). In the 12th century, Azerbaijan did not even exist. Ganjavi was born in Ganja (Kantzag in Armenian) which at the time was “densely populated with Iranians and a small number of Christians,” according to Armenian historian Guiragos Kantzagetsi (1200 – 1271).
3)  Aliyev falsely described Azerbaijan “as an example of tolerance and peaceful coexistence of representatives of various religious and ethnic groups living in our country.” On the contrary, Azerbaijan is a very intolerant and violent country. Its history is full of repeated massacres of Armenians. Yet, shamelessly, Aliyev accused Armenia of committing “genocide, ethnic cleansing and crimes against humanity!”
4)  Aliyev also accused Armenia of “gross violation of international law, including the Geneva Convention.” This is the exact description of Azerbaijan’s own violations and crimes. He falsely claimed Armenia used “white phosphorus and cluster munitions” and attacked civilians. Once again, Aliyev was describing Azerbaijan’s own war crimes against Armenian civilians, hospitals and churches.
5)  Aliyev also claimed that Armenia recruited “mercenaries and foreign fighters from abroad.” As is widely known, this is exactly what Azerbaijan did.
6)  Aliyev lied about Armenians engaging in “the full destruction of cities and villages, including the cultural and religious heritage sites of Azerbaijani people.” The truth is the exact opposite.
7)  Aliyev claimed that Azerbaijan “started taking legal actions against [foreign companies] for illegally exploiting our natural resources in the formerly occupied lands.” Hopefully, these companies will countersue Azerbaijan for confiscating their properties.
8)  Indirectly admitting that Azerbaijan has encroached on the territory of Armenia, Aliyev boasted that “the country has been weakened to the extent that it cannot even guard its own borders by itself.”
9)  Instead of respecting the agreement signed on Nov. 9, 2020 by Armenia, Azerbaijan and Russia, to release all prisoners of war, Aliyev demanded that Armenia “provide us with accurate mine maps of all liberated territories.” There is no mention of such a requirement in the Nov. 9 agreement.
10)  After telling all these lies and many others too numerous to mention, Aliyev has the audacity to urge Armenia to sign a “peace agreement … based on mutual recognition of sovereignty and territorial integrity of each other.” He is thus pursuing a total abandonment of Artsakh by Armenia.
Prime Minister Pashinyan delivered his speech at the UN on Sept. 24. He started by setting the record straight, stating that “in the fall of 2020, Nagorno-Karabakh was subjected to aggression… [which] was accompanied by numerous gross violations of international law by the Azerbaijani armed forces, including deliberate targeting of civilians and vital infrastructure, extrajudicial killings of prisoners of war and civilian hostages, torture and many other documented crimes. As a result of these actions, in the parts of Nagorno-Karabakh, which came under the control of Azerbaijan, the Armenian people were subjected to complete ethnic cleansing.”
Pashinyan went on to highlight Armenia’s democratic credentials, vainly hoping that the international community will be impressed and take positive steps to protect the country against Azerbaijan’s aggression. Armenia’s Prime Minister also spoke of his country’s readiness for peace with its neighbors, again hoping for support from UN member states. He does not seem to realize that the world does not care about such niceties. The only thing the world respects is strength.
Pashinyan next condemned Azerbaijan for holding Armenian prisoners of war as hostages in Baku and spoke about Azeri videos that show “decapitated bodies or shot bodies of these soldiers.”
Pashinyan also mentioned “reopening transport links” between Armenia and Azerbaijan. He naively added that “if the railway connecting Armenia to Turkey is opened too, then the topic of opening regional communications will cover broader scope.”
The Prime Minister made one more pitch “to resume the peace process for the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.” Regrettably, this process has reached a dead end, as Aliyev claims to have solved the Artsakh issue by force and sees no need to engage in any further negotiations on this subject.
Pashinyan mentioned “with regret” that Azerbaijan’s forces crossed Armenia’s borders on May 12, 2021 and have refused to leave. He suggested that both countries withdraw from “the Soviet times border” and invite the deployment of “international observers” along the border. It is not clear why Armenia should withdraw from its own border!
Unfortunately, nice words do not mean much in realpolitik. The world believes only in power. While Azerbaijan and Turkey speak from a position of strength, Armenia is obliged to submit to the imposition of its more powerful and brutal enemies.