«Կասպերսկի» ընկերությունը հրապարակել է թափանցիկության մասին իր առաջին հաշվետվությունը
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն։ «Կասպերսկի» ընկերությունն իր Տեղեկատվական թափանցիկության գլոբալ նախաձեռնության շրջանակներում  2020-ին և 2021-ի առաջին կեսին ամբողջ աշխարհում իրավապահ մարմիններից և պետական կառույցներից ստացված հարցումների վերաբերյալ տվյալներ է հավաքել: 2020-ի ընթացքում ընկերությունը 15 երկրներից 160 հարցում է ստացել իշխանության մարմիններից, իսկ 2021-ի առաջին կեսին՝ 105-ը 17 երկրներից։ Բոլոր հարցումները հենց սկզբից անցնում են ներքին ստուգման պարտադիր ընթացակարգ, որի նպատակն է համոզվելը, որ դրանք ռիսկեր չեն ստեղծում օգտատերերի անվտանգության և գաղտնիության համար, ինչպես նաև համապատասխանում են տեղական կամ միջազգային օրենսդրությանը:
Օգտատերերի տվյալների ստացմանն ուղղված հարցումների բաժինը կազմել է 17,5% 2020-ին և 15% 2021-ի առաջին կեսին: Բոլոր նման հարցումները մերժվել են, քանի որ չեն համապատասխանել ներքին ստուգման պահանջներին կամ պահանջվող տվյալները չեն հայտնաբերվել:
Օգտատերերի տվյալները ենթադրում են տեղեկատվություն, որը «Կասպերսկի» ընկերության պրոդուկտների և ծառայությունների օգտատերերը կամավոր տրամադրում են ընկերությանը, որպեսզի նրա լուծումները կարողանան լիարժեք աշխատել սարքերում: Դա, օրինակ, տեղեկատվություն է լիցենզիայի կամ օպերացիոն համակարգի տարբերակի մասին: Ընդ որում, ընկերությունը չի մշակում և չի պահպանում տվյալներ, որոնք ստեղծում և փոխանցում են օգտատերերը (անգլերենով դրանք անվանում են "content data")։ Բացի այդ, «Կասպերսկի» ընկերությունը պետական և իրավապահ մարմիններին չի տրամադրում ոչ ուղիղ, ոչ էլ միջնորդավորված հասանելիություն այն ենթակառուցվածքներին, որտեղ գտնվում են օգտատերերի տվյալները։
«Կասպերսկի» ընկերությունն ստացել է նաև տեխնիկական փորձաքննություն ստանալու հարցումներ՝ MD5-հեշերի, կոտրանքի ցուցիչների, կիբեռգրոհների առանձնահատկությունների և դրանց իրականացման համար օգտագործվող միջոցների վերաբերյալ տվյալների, վնասաբեր ԾԱ-ի ռևերս-ինժինիրինգի արդյունքների, տարբեր հետազոտությունների ընթացքում ստացված վիճակագրության վերաբերյալ: Նման տեղեկատվությունը հարցվում է կիբեռմիջադեպերի հետաքննության համար։
«Մենք «Կասպերսկի» ընկերությունում ձգտում ենք հրապարակայնորեն լուսաբանել, թե ինչ և ինչպես ենք մենք անում միջազգային կիբեռհանցավորության դեմ պայքարելու համար, և հավատում ենք, որ դա կօգնի ամրապնդել վստահությունը մեր պրոդուկտների նկատմամբ, առաջին հերթին նրանց կողմից, ովքեր օգտվում են դրանցից։ Մենք վստահ ենք, որ հարցումների և դրանց հետ աշխատելու մեր սկզբունքների մասին տվյալների հրապարակումը կարևոր քայլ է հաճախորդների և գործընկերների հետ հարաբերություններում»,- մեկնաբանում է  «Կասպերսկի» ընկերության պետական մարմինների հետ կապերի ուղղության ղեկավար Օլեգ Աբդուռաշիտովը։

«Лаборатория Касперского» опубликовала свой первый отчёт о прозрачности
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. В рамках своей Глобальной инициативы по информационной открытости «Лаборатория Касперского» собрала данные о запросах от правоохранительных органов и государственных структур по всему миру за 2020 год и первую половину 2021 года. За 2020 год компания получила 160 запросов от органов власти из 15 стран, а за первую половину 2021 года — 105 из 17 стран. Все запросы с самого начала проходят через обязательную процедуру внутренней проверки, цель которой — убедиться, что они не создают рисков для безопасности и конфиденциальности пользователей, а также соответствуют местному или международному законодательству.
Доля запросов, нацеленных на получение данных пользователей, составила 17,5% в 2020 году и 15% в первой половине 2021 года. Все такие запросы были отклонены, поскольку не соответствовали требованиям внутренней проверки либо запрашиваемые данные не были обнаружены.
Под данными пользователей подразумевается информация, которую пользователи продуктов и сервисов «Лаборатории Касперского» добровольно предоставляют компании, чтобы её решения могли полноценно работать на устройствах. Это, например, информация о лицензии или версии операционной системы. При этом компания не обрабатывает и не хранит данные, которые создают и передают пользователи (в английском языке их называют “content data”). Кроме того, «Лаборатория Касперского» не предоставляет государственным и правоохранительным органам ни прямой, ни опосредованный доступ к инфраструктуре, где находятся данные пользователей.
«Лаборатория Касперского» также получила запросы на получение технической экспертизы: MD5-хэшей, индикаторов компрометации, данных об особенностях кибератак и средствах, используемых для их проведения, результатов реверс-инжиниринга вредоносного ПО, статистики, полученной в ходе разных исследований. Такая информация запрашивается для расследования киберинцидентов.
«Мы в “Лаборатории Касперского” стремимся публично освещать, что и как мы делаем для борьбы с международной киберпреступностью, и верим, что это поможет укрепить доверие к нашим продуктам, в первую очередь со стороны тех, кто ими пользуется. Мы уверены, что публикация данных о запросах и наших принципах работы с ними — это важный шаг в отношениях с клиентами и партнёрами», — комментирует Олег Абдурашитов, руководитель направления по связям с государственными органами «Лаборатории Касперского».