Windows-ի անհապաղ թարմացումը փակում է չորս վտանգավոր խոցելիություն
«Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները խորհուրդ են տալիս օգտատերերին շտապ թարմացնել Windows-ը՝ չորս վտանգավոր խոցելիություն փակելու համար։ Նրանք տեղեկացնում են, որ Microsoft Windows-ի վերջին թարմացմամբ փակվել է ընդհանուր առմամբ միանգամից 71 խոցելիություն։ Դրանցից ամենավտանգավորն ընկերության տեխնոլոգիաներով հայտնաբերված CVE-2021-40449՝ Win32k դրայվերի use-after-free դասի խոցելիությունն է, որն արդեն շահագործվում է չարագործների կողմից: Դա Win32k դրայվերի NtGdiResetDC գործառույթի խոցելիություն է։ Այն հանգեցնում է համակարգչի հիշողության մեջ միջուկի մոդուլների հասցեների արտահոսքի: Արդյունքում չարագործները այն օգտագործում են այլ վնասակար գործընթացի արտոնությունների բարձրացման համար։ Արտոնությունների բարձրացման շնորհիվ չարագործները ներբեռնել և գործարկել են Remote Access Trojan (RAT) դասին պատկանող MysterySnail վնասաբեր ծրագիրը: Այն չարագործների համար ապահովում է հասանելիություն զոհի համակարգին։
Սակայն, դրանից բացի, փակվել է ևս երեք լուրջ խոցելիություն, որոնց մասին տեղեկատվությունն արդեն համընդհանուր հասանելի է։ Այս պահին Microsoft-ը դրանց շահագործման հավանականությունը համարում է «Less likely»։ Սակայն պետք է նկատի ունենալ, որ այդ խոցելիություններն արդեն ակտիվորեն քննարկվում են համացանցում, բացի այդ, կան գրոհների իրականալիության ապացույցներ, ուստի չի բացառվում, որ ինչ-որ մեկը կփորձի գործնականում օգտվել որևէ խոցելիությունից:
Մասնավորապես, Microsoft Windows-ի միջուկի CVE-2021-41335 խոցելիությունը թույլ է տալիս պոտենցիալ վնասաբեր գործընթացի արտոնությունների բարձրացում: Մեկ այլ՝ CVE-2021-41338 խոցելիությունը թույլ է տալիս շրջանցել Windows AppContainer միջավայրի սահմանափակումները, որոնք ծառայում են հավելվածների և գործընթացների պաշտպանության համար։ Այս հնարավորությունը տալիս է Windows Filtering Platform-ի լռելյայն գործող կանոնների գոյությունը, որոնք որոշակի պայմանների համընկնման դեպքում կարող են օգտագործվել սահմանափակումները շրջանցելու համար: Արդյունքում դա կարող է հանգեցնել արտոնությունների բարձրացմանը։ Խոցելիությունը հայտնաբերվել է Google Project Zero նախագծի մասնակիցների կողմից, որոնք հուլիսին Microsoft-ին հայտնել էին դրա մասին և ընկերությանը 90-օրյա ժամկետ էին տրամադրել վերացման համար, որից հետո հրապարակել էին դրա կիրառման ապացույցը բաց հասանելիությամբ: CVE-2021-40469 խոցելիությունը արդիական է միայն Microsoft Windows-ով գործող այն մեքենաների համար, որոնք աշխատում են որպես DNS սերվերներ: Սակայն, միևնույն ժամանակ, խոցելի են համակարգի բոլոր արդիական սերվերային տարբերակները՝ սկսած Server 2008-ից և վերջացրած վերջերս թողարկված Server 2022-ով։ Խոցելիությունը թույլ է տալիս սերվերի վրա կողմնակի կոդի հեռավար գործարկում:
«Խոցելիությունների շահագործումը մնում է գրոհի ամենատարածված սկզբնական վեկտորներից մեկը։ Ընդ որում, միշտ չէ, որ դրանք ամենաթարմ խոցելիություններ են, գլխավոր սպառնալիքն այստեղ ոչ այնքան զրոյական օրվա խոցելիություններն են, որքան ընդհանուր առմամբ թարմացումների ոչ ժամանակին տեղադրումը։ Այդ պատճառով մենք միշտ խորհուրդ ենք տալիս կենտրոնացված տեղադրել բոլոր միացված սարքերի թարմացումները։ Դա հատկապես արդիական է կրիտիկական հավելվածների՝ օպերացիոն համակարգերի, բրաուզերների և պաշտպանական լուծումների համար»,- նշում են «Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները։
Նրանց կարծիքով, որպեսզի ընկերություններին չկարողանան գրոհել դեռևս անհայտ խոցելիությունների օգնությամբ, հարկավոր է օգտագործել պրոակտիվ տեխնոլոգիաներով պաշտպանական լուծումներ, որոնք ի զորու են հայտնաբերել զրոյական օրվա էքսպլոյտները:

Немедленное обновление Windows закрывает четыре опасные уязвимости
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении.   Эксперты «Лаборатории Капсерского» советуют пользователям срочно обновить Windows, чтобы закрыть четыре опасные уязвимости. Они сообщают, что в последнем обновлении Microsoft Windows была закрыта в общей сложности сразу 71 уязвимость. Самая опасная из них — обнаруженная технологиями компании CVE-2021-40449, уязвимость класса use-after-free в драйвере Win32k, которая уже эксплуатируется злоумышленниками. Это уязвимость в функции NtGdiResetDC драйвера Win32k. Она приводит к утечке адресов модулей ядра в памяти компьютера. В результате злоумышленники используют ее для повышения привилегий другого вредоносного процесса. Благодаря повышению привилегий злоумышленники скачивали и запускали зловред MysterySnail, принадлежащий к классу Remote Access Trojan (RAT). Он обеспечивает злоумышленникам доступ в систему жертвы.
Однако кроме нее были закрыты еще три достаточно серьезные уязвимости, информация о которых уже попала в публичный доступ. В данный момент Microsoft называет вероятность их эксплуатации «Less likely». Но надо иметь в виду, что эти уязвимости уже активно обсуждаются в Интернете, к тому же существуют доказательства осуществимости атак — поэтому не исключено, что кто-то попробует воспользоваться какой-либо уязвимостью на практике.
В частности, уязвимость CVE-2021-41335 в ядре Microsoft Windows допускает повышение привилегий потенциально вредоносного процесса. Другая уязвимость CVE-2021-41338, которая позволяет обойти ограничения среды Windows AppContainer, служащей для защиты приложений и процессов. Эту возможность дает существование дефолтных правил Windows Filtering Platform, которые при совпадении определенных условий могут быть использованы для обхода ограничений. В результате это может привести к повышению привилегий. Уязвимость была обнаружена участниками проекта Google Project Zero, которые сообщили о ней в Microsoft в июле и предоставили компании 90-дневный срок на устранение, после чего опубликовали доказательство ее применения в открытом доступе.
Уязвимость CVE-2021-40469 актуальна только для машин под Microsoft Windows, работающих в качестве серверов DNS. Но при этом уязвимы все актуальные серверные версии системы, начиная с Server 2008 и заканчивая недавно вышедшей Server 2022. Уязвимость допускает удаленное выполнение постороннего кода на сервере.
«Эксплуатация уязвимостей остается одним из популярнейших начальных векторов атаки. Причем далеко не всегда это самые свежие уязвимости, главная угроза тут не столько уязвимости нулевого дня, сколько несвоевременная установка обновлений в целом. Поэтому мы всегда рекомендуем централизованно устанавливать обновления на все подключенные устройства. Особенно это актуально для критических приложений — операционных систем, браузеров и защитных решений»,- отмечают эксперты «Лаборатории Касперского».
По их мнению, чтобы компании не могли атаковать при помощи пока неизвестных уязвимостей, следует использовать защитные решения с проактивными технологиями, способными выявить эксплойты нулевого дня.