Մեծ Բրիտանիայում առաջին քայլն արվեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում. դեռ շատ անելիք կա
Ես կցանկանայի փարատել որոշ թյուրիմացություններ՝ անցյալ շաբաթ Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատում ներկայացված Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օրինագծի վերաբերյալ:
Որոշ զեկույցներում լուրը ճշգրտորեն նկարագրվեց որպես ներկայացված օրինագծի պարզապես առաջին ընթերցում: Ուրիշները դա խեղաթյուրեցին որպես Մեծ Բրիտանիայի կառավարության կողմից Հայոց ցեղասպանության լիակատար ճանաչում: Որոշ վերլուծաբաններ, ավելի հեռուն գնալով, սխալ եզրակացություն արեցին, որ բրիտանական կառավարությունը որոշել է այս հարցում սատարել հայերին՝ Թուրքիային դաս տալու համար...
Սա Միացյալ Թագավորության պատմության մեջ առաջին դեպքն է, որ Հայոց ցեղասպանությունը ներկայացվում է Համայնքների պալատում՝ Մասնավոր անդամների օրինագծի միջոցով։ Նախկինում թեման բարձրացվել է Օրվա առաջարկությունների միջոցով, որոնք անարդյունավետ են ճանաչման հասնելու համար:
Ահա ներկայացված թիվ 190 58/2 օրինագծի ամբողջական տեքստը՝ «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին օրինագիծը» վերնագրով։
«Օրինագիծ, որը պահանջելու է Նորին Մեծության կառավարությունից պաշտոնապես ճանաչել 1915-1923 թվականների Հայոց ցեղասպանությունը. և առնչվող նպատակների համար:
«Հաստատել Նորին Գերազանցություն Թագուհու  կողմից, հոգևոր, աշխարհիկ և համայնքների լորդերի խորհրդով և համաձայնությամբ, ներկայիս հավաքված Խորհրդարանում և նույնի իշխանությամբ, հետևյալ կերպ.
«1. Ցեղասպանության ճանաչում. Նորին Մեծության կառավարությունը պետք է պաշտոնապես ճանաչի, որ 1915-1923 թվականներին Օսմանյան կայսրությունում և հարակից շրջաններում հայերի սպանությունները ցեղասպանություն էին:
«2. Ոգեկոչում և կրթություն. ա) Պետք է լինի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ամենամյա ոգեկոչում, որը կարող է մաս կազմել ցեղասպանությունների ավելի լայն ոգեկոչման. բ) Պետքարտուղարը պետք է խրախուսի Հայոց ցեղասպանության փաստերի մասին կրթությունն ու հանրային ըմբռնումը, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության առնչությունը մարդկության դեմ գործած ժամանակակից հանցագործություններին և ռազմական հանցագործություններին:
«3. Մեկնաբանություն. Սույն օրենքում «ցեղասպանություն»-ը ունի «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածում և Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության 6-րդ հոդվածում տրված նշանակությունը. «Մարդկության դեմ հանցագործություն»-ը ունի Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության 7-րդ հոդվածում տրված նշանակությունը. «պատերազմական հանցագործություններ»-ը ունեն այն  նշանակությունը, որ տրված է Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության 8-րդ հոդվածում։
«4. Տարածումը, մեկնարկը և կրճատ անվանումը. ա) Սույն օրենքը տարածվում է ամբողջ Միացյալ Թագավորությունում. բ) Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում ընդունման օրվանից»:
Օրինագիծը ներկայացվել է 2021 թ․ նոյեմբերի 9-ին՝ տասը րոպեանոց կանոնակարգով, խորհրդարանի պատգամավորի կողմից։ Թեև ցանկացած այլ անդամ իրավունք ունի դեմ արտահայտվել օրինագծի ներկայացմանը, սակայն ոչ ոք դա չարեց: Օրենսդրության ընդունման գործընթացը երկար է ու բարդ։
Հայաստանի համար համակուսակցական խորհրդարանական խմբի նախագահ, խորհրդարանի անդամ Թիմ Լոութոնի ընտրական շրջանում հայեր չկան։ Մասնավոր անդամների օրինագիծը, որը նա ներկայացրել էր, ուներ 15 համահեղինակ վեց տարբեր քաղաքական կուսակցություններից՝ Պահպանողական կուսակցություն, Լեյբորիստական կուսակցություն, Լիբերալ-դեմոկրատներ, Շոտլանդիայի ազգային կուսակցություն, Դեմոկրատական  միութենական կուսակցություն և Ուելսի կուսակցություն (Plaid Cymru): Իր խոսքում Լոութոնը շնորհակալություն հայտնեց Մեծ Բրիտանիայի Հայ դատի հանձնախմբին և նրա նախագահ Անետ Մոսկոֆյանին՝ «նրա օգնության ու աջակցության համար՝ ինչպես Հայաստանի համար համակուսակցական խորհրդարանական խմբին, այնպես էլ օրինագծի նախապատրաստման համար»: Նա նաև շնորհակալություն հայտնեց Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի դեսպան Վարուժան Ներսեսյանին. «Ուրախ եմ տեսնել և կարող եմ հաստատել նրանց երկուսի ներկայությունը Այցելուների սրահում»։
Հաջորդ քայլը՝ օրինագծի երկրորդ ընթերցումն է, որը կարող է տեղի ունենալ 2022 թ․ մարտի 22-ին։ Սակայն հայտնի չէ, թե արդյոք այս օրինագիծը կընդունվի այդ ժամանակ, քանի որ այն կառավարության կողմից աջակցություն չունեցող օրինագիծ է։ Հաջորդ տարի նախատեսվում է նմանատիպ օրինագիծ ներկայացնել Լորդերի պալատ։
Սույն օրինագիծը հիանալի հնարավորություն է տալիս Մեծ Բրիտանիայում բարձրացնել Հայոց ցեղասպանության հարցը։ Թուրքական կառավարությունն ու լրատվամիջոցները հրապարակային առարկություն չեն արել այս օրինագծի ներկայացմանը։ Այնուամենայնիվ, թուրքական կառավարությունը, հավանաբար, լոբբինգ կիրականացնի դրա ընդունումն արգելափակելու համար: Արդեն իսկ թուրքերն ու կիպրացի թուրքերը, որոնք օրինագծի հովանավորներից մեկի՝ պատգամավոր Յան Դունկան Սմիթի ընտրողներն են, իրենց վրդովմունքն են հայտնել նրա աջակցության կապակցությամբ։ Համայնքների պալատում օրինագծի առաջին ընթերցումից ընդամենը օրեր առաջ թուրքական ռեստորանում նրա համար դրամահավաքի ընթրիք է կազմակերպվել, որին մասնակցել են բազմաթիվ թուրքեր։ Միջոցառումը մասամբ հովանավորվել է Turkish Airlines-ի և Cyprus Paradise-ի կողմից, որը «ամենախոշոր զբոսաշրջային կազմակերպողն է դեպի [Թուրքիայի կողմից գրավված] Հյուսիսային Կիպրոս»։ Թուրքական համայնքի անդամներն ասել են, որ ապագայում չեն աջակցելու Դունկանին։
Ներկայացված բոլոր օրինագծերը պետք է երեք ընթերցում անցնեն խորհրդարանի երկու պալատներում: Օրինագծերը պետք է անցնեն երեք փուլ՝ հանձնաժողով, հաշվետվություն և քննարկում: Հենց որ օրինագիծը հաջողությամբ անցնի այս բոլոր փուլերը, այնուհետև այն կուղարկվի թագավորական համաձայնության:
Հակառակ տարբեր հայ փորձագետների սխալ վերլուծությունների՝ այս օրինագիծը չունի բրիտանական կառավարության աջակցությունը։ Դա պարզապես Թիմ Լոութոնի և մի քանի այլ պատգամավորների նախաձեռնությունն է: Երբ գա օրինագծի ընդունման ժամանակը, բրիտանական կառավարությունը հավանաբար կփորձի արգելափակել այն։ Ինչպես Լոութոնը հիշեց իր խոսքում, 1999 թվականին Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի նախարարությունը ամոթալի կերպով հայտարարեց. «Հաշվի առնելով Թուրքիայի հետ մեր հարաբերությունների (քաղաքական, ռազմավարական, առևտրային) կարևորությունը… [Հայոց] ցեղասպանության ճանաչումը գործնական օգուտ չի բերի Մեծ Բրիտանիային»:
Բրիտանական կառավարությունը չի փոխել իր ժխտողական քաղաքականությունը Հայոց ցեղասպանության հարցում։ Իրականում, Մեծ Բրիտանիան ընդլայնել է իր հարաբերությունները Թուրքիայի հետ՝ անցյալ տարի 25 միլիարդ դոլարի առևտրային գործարք կնքելով Թուրքիայի հետ։
Հուսով ենք, որ այս տարվա սկզբին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերահաստատումը կխթանի Մեծ Բրիտանիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված աջակցությունը։
Բրիտանական կառավարությունը, որը լիովին տեղյակ էր Հայոց ցեղասպանության վայրագություններին, երբ դրանք տեղի էին ունենում, պետք է ոչ թե վերջին, այլ առաջին պետությունը լիներ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում։ Այնուամենայնիվ, լավ է ուշ, քան երբեք: Բարի կամքի տեր բոլոր մարդիկ պետք է ճնշում գործադրեն բրիտանական կառավարության վրա՝ փոխելու իր ժխտողական քաղաքականությունը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ: Նրանք պետք է հեղեղեն պատգամավորների աշխատասենյակները հաղորդագրություններով՝ կոչ անելով աջակցել ներկայացված օրինագծին։

17-11-2021 15:57:16   | Armenia  |  Politics
I would like to dispel a few misunderstandings about the bill proposed last week in the UK House of Commons to recognize the Armenian Genocide.
Some reports accurately described the news as simply the First Reading of the proposed bill. Others misrepresented it as full recognition of the Armenian Genocide by the UK government. Going further, some analysts wrongly concluded that the British government decided to side with Armenians on this issue in order to teach Turkey a lesson!
This is the first time in UK history that the Armenian Genocide has been introduced in the House of Commons through a Private Members’ Bill. In the past, the topic was raised through Early Daily Motions (EDMs) which are ineffective to attain recognition.
Here is the full text of the proposed bill 190 58/2, titled: “Recognition of Armenian Genocide Bill.”
“A bill to require Her Majesty’s Government formally to recognize the Armenian genocide of 1915-23; and for connected purposes.
“Be it enacted by the Queen’s most Excellent Majesty, by and with the advice and consent of the Lords Spiritual and Temporal, and Commons, in this present Parliament assembled, and by the authority of the same, as follows:
“1. Recognition of genocide: Her Majesty’s Government must formally recognize that the killings of Armenians in the Ottoman Empire and the surrounding regions during 1915-1923 were genocide.
“2. Commemoration and education: (a) There shall be an annual commemoration of victims of the Armenian Genocide, which may be part of a wider commemoration of genocides; (b) The Secretary of State must encourage education and public understanding of the facts of the Armenian Genocide and the relevance of the Armenian Genocide to modern-day crimes against humanity and war crimes.
“3. Interpretation: In this Act, ‘genocide’ has the meaning given in Article II of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide and Article 6 of the Rome Statute of the International Criminal Court; ‘Crimes against humanity’ has the meaning given in Article 7 of the Rome Statute of the International Criminal Court; ‘war crimes’ has the meaning given in Article 8 of the Rome Statute of the International Criminal Court.
“4. Extent, commencement and short title: (a) This Act extends to the whole of the United Kingdom; (b) This Act comes into force on the day on which it is passed.”
The bill was introduced on November 9, 2021, under the Ten Minute Rule by a Member of Parliament. While any other Member has the right to oppose the presentation, no one did. The procedure to adopt legislation is long and complicated.
Member of Parliament Tim Loughton, who chairs the All-Party Parliamentary Group for Armenia, has no Armenians in his constituency. The Private Members’ Bill he introduced had 15 cosponsors from six different political parties: the Conservative Party, Labour party, Liberal Democrats, Scottish National Party, Democratic Unionist Party, and Plaid Cymru. In his remarks, Loughton thanked the Armenian National Committee UK and its chair Annette Moskofian “for all her help and support both for the All-Party Parliamentary Group for Armenia and in preparing the Bill.” He also thanked Varuzhan Nersesyan, Armenia’s ambassador to the UK: “I am glad to see and be able to acknowledge the presence of both of them in the Public Gallery.”
The next step is the Second Reading of the bill which may take place on March 22, 2022. However, it is not known if this bill will be taken up at that time, since it is not a government-backed bill. A similar bill is planned to be submitted in the House of Lords next year.
This bill provides an excellent opportunity to raise the Armenian Genocide issue in the UK. The Turkish government and media made no public objection to the introduction of this bill. However, the Turkish government probably will quietly lobby to block its adoption. Already, Turks and Cypriot Turks, who are the constituents of MP Iain Duncan Smith, one of the cosponsors of the bill, expressed their outrage at his support. Just days before the First Reading of the bill in the House of Commons, a fundraising dinner was held for him at a Turkish restaurant which was attended by many Turks. The event was partly sponsored by Turkish Airlines and Cyprus Paradise, “the largest tour operator to [Turkish-occupied] North Cyprus.” Members of the Turkish community said they will not back Duncan in the future.
All proposed bills have to be read three times in both houses of Parliament. Bills have to go through three stages: committee, reporting, and consideration. Once a bill crosses these stages successfully, it then goes to the Royal assent.
Contrary to the mistaken analyses of various Armenian pundits, this bill does not have the backing of the British government. It is simply the initiative of Tim Loughton and several other Members of Parliament. When the time comes to pass the bill, the British government will probably try to block it. As Loughton recalled in his remarks, in a 1999 internal memorandum, the UK Foreign Office shamefully stated: “Given the importance of our relationship (political, strategic, commercial) with Turkey… recognizing the [Armenian] genocide would provide no practical benefit to the UK.”
The British government has not changed its denialist policy regarding the Armenian Genocide. In fact, the UK has enhanced its ties with Turkey by signing a $25 billion dollar trade deal with Turkey last year.
It is hoped that the reaffirmation of the Armenian Genocide by Pres. Joe Biden earlier this year would boost the support for the UK recognition of the Armenian Genocide.
The British government, which was fully aware of the atrocities of the Armenian Genocide while they were taking place, should have been the first nation to acknowledge the Armenian Genocide, not the last. Nevertheless, it’s better late than never. All people of goodwill should pressure the British government to change its denialist policy on the Armenian Genocide. They should flood the offices of the Members of Parliament with messages urging them to support the proposed bill.