Խարդախները փող են կորզում խոշոր բանկերի ներդրումային նախագծերին մասնակցելու առաջարկներով
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն:  «Կասպերսկի» ընկերության փորձագետներն ուսումնասիրել են տարածված խարդախ սխեմա, որով չարագործները նմանակում են ռուսական խոշոր բանկերի ներդրումային նախագծերը:
Նրանք տարածում են կեղծ ռեսուրսներ, որտեղ առաջարկում են հասանելիություն ստանալ տարբեր ընկերությունների բաժնետոմսերում ներդրումներ կատարելու հարթակներին։
Փորձագետները հանդիպել են նման ռեսուրսների տարբեր տարբերակներ։ Որոշ ռեսուրսներում չարագործները վստահեցրել են, որ կարելի է վաստակել մինչև տարեկան 50%, մյուսներում գայթակղել են ԱՄՆ-ի և ՌԴ-ի շուկաներին ուղղակի հասանելիությամբ։ Որոշ դեպքերում խարդախները նույնիսկ առաջարկել են օգտվել խորհրդատուի ծառայությունից, որը կօգնի ձևակերպել առաջին գործարքը: Բայց այդ ամենը կեղծիք է եղել։
Ներդրումային հարթակին հասանելիություն ստանալու համար պետք էր փոքր թեստ անցնել, պատասխանել պարզ հարցերի, օրինակ՝ «Ինչպե՞ս եք տնօրինում ձեր խնայողությունները» կամ «Ունե՞ք արդյոք ֆինանսական պարտավորություններ»։ Մինչ մարդը պատասխանում էր, նրան զուգահեռ ցույց էին տալիս կեղծ գովազդային պաստառներ՝ 100-150 հազար, իսկ առանձին դեպքերում ՝ մինչև երեք միլիոն ռուբլի վճարման խոստումով։
Թեստն անցնելուց հետո մարդուն խնդրում են մուտքագրել անձնական տվյալները (անուն, ազգանուն, հեռախոսահամար, էլեկտրոնային փոստի հասցե)՝ իբր հետագա կապի համար։ Սակայն, ամենայն հավանականությամբ, այդ կերպ չարագործները հավաքում են տվյալներ, որպեսզի հետո դրանք վաճառեն կամ օգտագործեն այլ սխեմաներում։ Մարդուն իսկապես կարող են զանգահարել ներդրումային հաշիվ բացելու առաջարկով, բայց զրույցի ընթացքում զոհին փորձում են համոզել որոշակի գումար փոխանցել չարագործների հաշվին։
«Խարդախները շատ հմտորեն օգտագործում են սոցիալական ինժեներիայի մեթոդները։ Նրանք բառացիորեն ստիպում են օգտատերերին մտածել այն մասին, թե ինչպես նրանք կարող էին տնօրինել վաստակած գումարը՝ տալով հուշող հարցեր: Եվ տեղում բերում են այն մտքին, որ նման հեշտ փողով կարելի է վճարել վարկը կամ գնել այն, ինչ վաղուց ցանկալի է»,- պարզաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության բովանդակության ավագ վերլուծաբան Տատյանա Շչերբակովան։
Ընկերության փորձագետների տեսած ռեսուրսները տարբերվում էին բանկի անվանմամբ և գունային գամմայով, բայց միևնույն ժամանակ գործնականում նույնական էին բովանդակությամբ։ Դա կարող է անուղղակիորեն վկայել այն մասին, որ դրանք ստեղծել է չարագործների նույն խումբը, կամ պատրաստի ձևանմուշները, այսպես կոչված, ֆիշ-կետերը, վաճառվում են ստվերային հարթակներում։
Խարդախների ծուղակը չընկնելու համար փորձագետները խորհուրդ են տալիս օգտատերերին չանցնել փոստի, մեսենջերների հաղորդագրությունների և SMS-ների կասկածելի հղումներով, նույնիսկ եթե դրանք ուղարկել են ծանոթները; հիշել, որ եթե առաջարկը հնչում է ճշմարտություն լինելու համար շատ գայթակղիչ, ապա, ամենայն հավանականությամբ, այն կեղծ է; օգտագործել հուսալի պաշտպանական լուծում, որը թույլ չի տա անցնել ֆիշինգային կամ խարդախ կայք; այս կամ այն ակցիային մասնակցելու ցանկության դեպքում ստուգել ընկերության պաշտոնական կայքում, թե արդյոք ընկերությունն այն իսկապես անցկացնում է:

Мошенники выманивают деньги предложениями участия в инвестиционных проектах крупных банков
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении.  Эксперты «Лаборатории Касперского» изучили популярную мошенническую схему, в которой злоумышленники мимикрируют под инвестиционные проекты крупных российских банков. Они распространяют фейковые ресурсы, на которых предлагают получить доступ к платформе для инвестиций в акции различных компаний.
Эксперты встречали разные варианты подобных ресурсов. На одних злоумышленники уверяли, что можно зарабатывать до 50% годовых, на других заманивали прямым доступом на рынки США и РФ. В некоторых случаях мошенники даже предлагали воспользоваться услугой консультанта, который поможет оформить первую сделку. Но всё это оказывалось фейком.
Для получения доступа к инвестиционной платформе нужно было пройти небольшой тест, ответить на простые вопросы, например «Как вы распоряжаетесь своими сбережениями?» или «Есть ли у вас финансовые обязательства?». Пока человек отвечал, ему параллельно показывали фальшивые рекламные баннеры с обещанием выплат в 100-150 тысяч, а в отдельных случаях до трёх миллионов рублей.
После прохождения теста человека просят ввести личные данные (ФИО, номер телефона, адрес электронной почты) — якобы для дальнейшей связи. Но, вероятнее всего, таким образом злоумышленники собирают данные, чтобы затем продавать их или использовать в других схемах. Человеку действительно могут позвонить с предложением открыть инвестиционный счёт, но в ходе разговора жертву стараются убедить перевести определённую сумму на счёт злоумышленников.
«Мошенники очень умело используют методы социальной инженерии. Они в прямом смысле заставляют пользователей задуматься о том, как бы те распорядились заработанной суммой, задавая наводящие вопросы. И тут же наталкивают на мысль, что такими лёгкими деньгами можно оплатить кредит или купить себе то, что давно хотелось»,- поясняет Татьяна Щербакова, старший контент-аналитик «Лаборатории Касперского».
Ресурсы, которые видели эксперты компании, отличались названием банка и цветовой гаммой, но при этом были практически идентичны по содержанию. Это может косвенно свидетельствовать о том, что их создавала одна и та же группа злоумышленников или что готовые шаблоны, так называемые фиш-киты, продаются на теневых площадках.
Чтобы не попасться на удочку мошенников, эксперты рекомендуют пользователям не переходить по сомнительным ссылкам из почты, сообщений в мессенджерах и СМС, даже если их прислали знакомые; помнить, что если предложение звучит слишком заманчиво, чтобы быть правдой, то, скорее всего, это фальшивка; использовать надёжное защитное решение, которое не даст перейти на фишинговый или скам-сайт; при желании участия в той или иной акции, проверить на официальном сайте компании, действительно ли она её проводит.