Հանրածանոթ դոկտ․ Օզը թեկնածու է ԱՄՆ Սենատի համար. արդյոք մեզ պե՞տք է երկրորդ Թրամփ Վաշինգտոնում
Հանրածանոթ հեռուստահաղորդավար դոկտ․ Մեհմեդ Օզը նոյեմբերի 30-ին հայտարարեց իր թեկնածությունը որպես հանրապետական ԱՄՆ Սենատի երկու աթոռներից մեկի համար Փենսիլվանիայից։
Դոկտ․ Օզը, ինչպես իր կուռք Դոնալդ Թրամփը, ոչ մի փորձ չունի քաղաքականության մեջ: Նա նույնիսկ չի ծառայել որպես քաղաքային խորհրդի անդամ։ Ամերիկյան հանրությունը և ամբողջ աշխարհը բավական տուժեցին հանրածանոթ ապաշնորհ Թրամփի ձեռքին, որը դոկտ․ Օզին նշանակեց Սպիտակ տան մարմնակրթության, առողջության և սննդի հարցերով խորհրդում՝ «Դոկտ․ Օզի շոու»-ում որպես նախագահի թեկնածու հանդես գալուց հետո:
Բացի քաղաքական փորձի պակասից, կան մի քանի այլ խնդիրներ, որոնք պետք է խանգարեն կամ որակազրկեն դոկտ․ Օզին Սենատի թեկնածությունը: Չնայած բժիշկ լինելուն՝ նա բազմաթիվ չհիմնավորված բժշկական խորհուրդներ է տվել և խթանել կասկածելի բուժումներ, ինչպիսիք են սակավակերության դեղահաբերը և հիդրօքսիքլորոքինը՝ Թրամփի կեղծ կորոնավիրուսային դեղամիջոցը՝ իրեն հարստացնելու համար վտանգի ենթարկելով ամերիկյան հասարակության առողջությունը: Նա  սոսկալիորեն առաջարկեց FOX-TV-ին, որ «երկրում դպրոցների վերաբացման պատճառով քովիդի մահվան դեպքերի 2-3 տոկոս աճը կարող է ընդունելի այլընտրանք լինել»:
Ըստ «Վիքիպեդիայի», դոկտ․ Օզը «առաջ մղել է կեղծ գիտությունն ու այլընտրանքային բժշկությունը, և քննադատվել է բժիշկների, պետական պաշտոնյաների կողմից և հրապարակումներում, ներառյալ British Medical Journal-ը, Popular Science-ը և The New Yorker-ը՝ չապացուցված ապրանքներին և ոչ գիտական խորհուրդներին հավանություն տալու համար: 2014 թ․ British Medical Journal-ը հրապարակեց մի ուսումնասիրություն, որը ցույց տվեց, որ առաջարկությունների կեսից ավելին բժշկական թոք շոուների շարքում, ներառյալ «Դոկտ․ Օզի շոուն», կամ ապացույցներ չունեին, կամ հակասում էին բժշկական հետազոտություններին»:
Մյուս խնդիրն այն է, որ դոկտ․ Օզը Սենատի համար առաջադրվում է Փենսիլվանիայից, թեև նա չի հանդիսանում այդ նահանգի բնակիչ: Նա ապրում է Նյու Ջերսիի հսկա  առանձնատանը, որը խախտում է Փենսիլվանիայում քաղաքական պաշտոնի համար առաջադրվելու բնակության պահանջը: 2020 թ․ վերջին նա փոխեց իր ընտրելու գրանցումը Փենսիլվանիայում գտնվող իր զոքանչին պատկանող տան վրա։ Միակ կապը, որ նա ունի այդ նահանգի հետ, այն է, որ ավելի քան երեք տասնամյակ առաջ՝ 1986 թվականին ավարտել է Փենսիլվանիայի համալսարանը:
Վերջապես, չցանկանալով որևէ նվաստացուցիչ բան ասել նրա թուրքական ծագման մասին, մնում է տեսնել, թե ընտրվելու դեպքում դոկտ․ Օզը արդյոք հանդես կգա որպես թուրքական կառավարության խոսափող, թե կծառայի Միացյալ Նահանգների շահերին: Իր թեկնածության մասին հայտարարելուց հետո մի քանի օրվա ընթացքում որոշ հոդվածներ են գրվել, որոնք կասկածի տակ են դնում նրա անվերապահ հավատարմությունը Միացյալ Նահանգներին որպես Թուրքիայի և Ամերիկայի երկքաղաքացի: Թեև դոկտ․ Մեհմեդ Օզը ծնվել է Օհայոյում, նա իր մանկության ամառներն անցկացրել է Թուրքիայում և երկու տարի ծառայել թուրքական բանակում։
Ինչ վերաբերում է հայկական հարցերում նրա դիրքորոշմանը, կա երկու ակնարկ.
1) 2014-ին Վաշինգտոնում գտնվող Թուրք-ամերիկյան ասոցիացիաների ասամբլեան հայտարարեց Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու իր «գլխավոր ծրագրին»՝ 2015-ին Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին ընդառաջ, դոկտ․ Օզի մասնակցության մասին: Այնուամենայնիվ, դոկտ․ Օզի խոսնակը «Ասպարեզ» թերթին ուղղված էլեկտրոնային նամակում ասաց, որ «Դոկտ. Օզը որևէ կապ չունի դրա հետ»։
2) 2008 թվականին, երբ Նյու Յորքում ինձ շնորհում էին Էլիս Այլենդ Պատվո շքանշանը, դոկտ․ Օզը նույնպես այդ շքանշանի դափնեկիրներից էր։ Պաշտոնական արարողության ժամանակ իմ ողջույնի խոսքում այն պահին, երբ ասացի, որ ես Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգ եմ, դոկտ․ Օզը վեր կացավ իր տեղից և լքեց դահլիճը: Նրա հանդեպ արդարացի լինելու համար ասեմ, որ սա կարող էր զուտ պատահականություն լինել:
Այնուամենայնիվ, դոկտ․ Օզին մնում է պարզաբանել իր դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ, որն արդեն ճանաչվել է ինչպես Կոնգրեսի զույգ պալատների, այնպես էլ Միացյալ Նահանգների նախագահի կողմից: Դոկտ․ Մեհմեդ Օզի իրական հավատարմությունը կբացահայտվի, եթե նա որևէ դժկամություն ցուցաբերի քննադատելու իր լավ ընկերոջ՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից իրականացված մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումները:
Չնայած իր հանրածանոթ  լինելու կարգավիճակին՝ դոկտ․ Օզին սպասվում է դժվարին պայքար իր քաղաքական արշավում: Սենատի ընտրապայքարում նա կմրցի մեկ տասնյակ այլ հանրապետական թեկնածուների հետ։ Եթե նա հաղթահարի այս հիմնական խոչընդոտը, ապա դուրս կգա իր դեմոկրատ մրցակցի դեմ: Ներկայիս հանրապետական սենատոր Փեթ Թումին հայտարարել է իր թոշակի անցնելու մասին։
Դոկտ․ Օզը հայտնվել է ամերիկյան լրատվամիջոցների անողոք հարձակումների տակ՝ անցյալի իր կասկածելի հայտարարությունների համար: Դոկտ․ Դեյլ Սամերսը հոդված է գրել The Daily Beast-ում՝ «Խնդրում եմ մի՛ ընտրեք դոկտոր Օզին՝ նա խայտառակություն է մեր մասնագիտության համար» վերնագրով։ Սամերսն ասել է․ «Ես ողջունում եմ այս հեռանկարը նույն ոգևորությամբ, որ կունենայի փորահարությամբ հիվանդանալու ժամանակ… Նա տարիներ շարունակ իր շոուում քարոզել է կեղծ գիտություն»:
Մեկ այլ հոդվածում The Daily Beast-ի թղթակից Մեթ Ուիլշտեյնը հաղորդում է կատակերգու Սթիվեն Քոլբերտի արած հեգնական մեկնաբանությունները հեռուստատեսությամբ դոկտ․ Օզի քաղաքական հեռանկարների վերաբերյալ: Հոդվածը վերնագրված էր. «Սթիվեն Քոլբերտը մերկացնում է հայտնի «ստախոս» դոկտոր Օզին Փենսիլվանիայից՝ Սենատի ընտրություններին ընդառաջ»։
Քոլբերտը ծաղրել է դոկտ․ Օզի հայտարարությունը, որ իր թեկնածությունը «կօգնի վերստին վառել «աստվածային կայծը» յուրաքանչյուր ամերիկացու ներսում»: Նա նշել է, որ դոկտոր Օզը, նախքան իր գլխարկը քաղաքական մրցաբեմ նետելը,  ունեցել է «ստախոսի շահութաբեր ասպարեզ՝ հեռուստատեսությամբ առողջության մասին կասկածելի խորհուրդներ տալով»: Քոլբերտն այնուհետև ավելացրել է. «Բայց դոկտ․ Օզի մոտ կարող են լինել ոչ միայն կեղծ բժշկական հայտարարություններ, այլ կարող են լինել կեղծ հայտարարություններ Փենսիլվանիայի մասին, որովհետև նա առաջադրվում է այնտեղ՝ չնայած տարիներ շարունակ ապրել է Նյու Ջերսիում»:
«Վաշինգտոն փոստ» թերթի էջի խմբագրի տեղակալ և սյունակագիր Կարեն Թումալթին հոդված է գրել՝ «Ինչ է պակասում դոկտ․ Օզի Սենատի քարոզարշավին» վերնագրով: Թումալթին ասել է. «Օզն այժմ իրեն առաջարկել է որպես դեղատոմս նրա դեմ, ինչը ցավ է պատճառում քաղաքականությանը։ Ինձ համարեք թերահավատ, որ Փենսիլվանիայի ընտրողները կգնեն այն գաղափարը, թե նա է այն բուժումը, որ նրանք փնտրում են»։
Դեռ հայտնի չէ, թե արդյոք դոկտ․ Օզի հանրածանոթ կարգավիճակը կհաղթահարի նրա քաղաքական անփորձությունը և կեղծ բժշկական բուժումները:

08-12-2021 12:00:34 | Armenia | Politics
TV Celebrity Dr. Mehmet Oz announced on Nov. 30 his Republican candidacy for one of the two U.S. Senate seats from Pennsylvania.
Just like his idol Donald Trump, Dr. Oz has no background in politics. He has not even served as a City Councilman. The American public and the world-at-large suffered enough in the hands of the incompetent celebrity Trump who appointed Dr. Oz to the White House council on sport, fitness and nutrition, after appearing on “The Dr. Oz Show” as a presidential candidate.
Besides his lack of political experience, there are several other issues that should discourage or disqualify Dr. Oz from running for a Senate seat. Even though he is a medical doctor, he has offered plenty of baseless medical advice and promoted questionable treatments, such as diet pills and hydroxychloroquine, Trump’s fake cure for coronavirus, in order to enrich himself, jeopardizing the health of the American public. He shockingly suggested on FOX-TV that “a 2-3% increase in COVID-19 mortality from reopening schools nationwide might be a worthwhile trade-off.”
According to Wikipedia, Dr. Oz “has promoted pseudoscience and alternative medicine, and has been criticized by physicians, government officials, and publications, including the British Medical Journal, Popular Science, and The New Yorker, for endorsing unproven products and non-scientific advice. The British Medical Journal published a study in 2014 that found more than half of the recommendations on medical talk series, including “The Dr. Oz Show,” either had no evidence or contradicted medical research.”
Another problem is that Dr. Oz is running for the Senate from Pennsylvania, even though he is not a resident of that State. He lives in a mansion in New Jersey which violates the residency requirement to run for political office in that State. In late 2020, he changed his voter registration to a home owned by his mother-in-law in Pennsylvania. The only link he has with that State is that he graduated from the University of Pennsylvania over three decades ago in 1986.
Finally, without wanting to say anything disparaging about his Turkish background, it remains to be seen, if elected, Dr. Oz will act as the mouthpiece of the Turkish government or serves the interests of the United States. In the few days since announcing his candidacy, several articles have been written questioning his exclusive allegiance to the United States as a dual Turkish and American citizen. Even though Dr. Mehmet Oz was born in Ohio, he spent his childhood summers in Turkey and served for two years in the Turkish army.
Regarding his position on Armenian issues, there are two indications:
1) In 2014, the Assembly of Turkish American Associations headquartered in Washington, DC, announced Dr. Oz’s participation in its “master plan” to deny the Armenian Genocide in advance of the Centennial of the Armenian Genocide in 2015. However, a spokesman for Dr. Oz said in an email to the Armenian Asbarez newspaper that “Dr. Oz is not involved in this in any way.”
2) In 2008, when I was being awarded the Ellis Island Medal of Honor in New York, Dr. Oz was also one of the recipients of that medal. During the official ceremony, in my acceptance speech, the minute I said that I was a descendant of survivors of the Armenian Genocide, Dr. Oz got up from his chair and left the hall. To be fair to him, this could have been a mere coincidence.
Nevertheless, it is up to Dr. Oz to clarify his position on the Armenian Genocide which is already recognized by both Houses of Congress and the President of the United States. Dr. Mehmet Oz’s true allegiances will be revealed if he shows any reluctance to criticize the grave human rights violations committed by his good friend, the President of Turkey, Recep Tayyip Erdogan.
Despite his celebrity status, Dr. Oz will face an uphill battle in his political campaign. He will be competing with a dozen other Republican candidates in the race for the Senate. If he overcomes that major hurdle, he would then go up against his Democratic rival. The current Republican Senator Pat Toomey has announced his retirement.
Dr. Oz has come under relentless attacks from the American media for his questionable past statements. Dr. Dale Summers wrote an article in The Daily Beast titled: “Please Don’t Elect Dr. Oz -- He’s a Disgrace to Our Profession.” Summers stated: “I greet this prospect with the same enthusiasm I’d have for contracting dysentery…. He’s been promoting pseudoscience on his show for years.”
In another article, The Daily Beast’s Matt Wilstein reported the sarcastic comments made on TV by comedian Stephen Colbert about Dr. Oz’s political prospects. The article was titled: “Stephen Colbert Exposes Known ‘Liar’ Dr. Oz Ahead of Pennsylvania Senate Run.”
Colbert ridiculed Dr. Oz’s statement that his candidacy will “help re-light the ‘divine spark’ inside every American.” He noted that Dr. Oz, before tossing his hat in the political ring, had a “lucrative career as a liar, peddling questionable health advice on TV.” Colbert then added: “But Dr. Oz may not just have fake medical claims; he may have fake Pennsylvania claims, because he’s running there despite living in New Jersey for years.”
Karen Tumulty, Deputy Editorial Page Editor and Columnist for the Washington Post, wrote an article headlined: “What Dr. Oz’s Senate campaign is missing.” Tumulty stated: “Oz has now offered himself as a prescription for what ails politics. Count me as skeptical that Pennsylvania voters will buy the idea that he is the cure they are looking for.”
It remains to be seen whether Dr. Oz’s celebrity status will overcome his political inexperience and fake medical cures.