Մանկական Եվրատեսիլ 2022-ը՝ Հայաստանում
Եվրոպական հեռարձակողների միությունը և Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությունը պաշտոնապես հայտնում են, որ դեկտեմբերի 19-ին Փարիզում տարած հաղթանակի շնորհիվ՝ 20-րդ Մանկական Եվրատեսիլ երգի մրցույթը հաջորդ տարի տեղի կունենա Հայաստանում։
14-ամյա Մալենայի «Քամի քամի» երգը հաղթեց 19-րդ Մանկական Եվրատեսիլ երգի մրցույթում՝ ստանալով 224 միավոր: Գլխավոր մրցանակի համար պայքարում էին 19 երկրի ներկայացուցիչ:
Սա Հայաստանի երկրորդ հաղթանակն է մրցույթում։ 2022 թվականին Հայաստանը երկրորդ անգամ կհյուրընկալի Մանկական Եվրատեսիլը:
Մանկական Եվրատեսիլ երգի մրցույթի գործադիր ղեկավար Մարտին Օստերդալը իր խոսքում նշել է․ «Հայաստանի հետաքրքիր, բարձրակարգ և ժամանակակից կատարողը նոր նշաձող սահմանեց մրցույթի համար։ Հայաստանի ոգևորությունը մրցույթի հանդեպ անսահման է, և մենք ուրախությամբ հայտարարում ենք, որ Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությունը հաջորդ տարի ցանկություն է հայտնել հյուրընկալելու 20-րդ Մանկական Եվրատեսիլը։ Անհամբերությամբ սպասում ենք նրանց հետ համագործակցությանը, որպեսզի միասին կազմակերպենք յուրահատուկ շոու, որը հոբելյանական է»։
Եվրոպական հեռարձակողների միության գլխավոր տնօրեն Նոել Քարանը հավելել է․ «Անչափ ոգևորված ենք այս շաբաթ Փարիզում Հայաստանի տարած երկրորդ հաղթանակով և շնորհավորում ենք Մալենային ու Հանրային հեռուստաընկերության աշխատասեր պատվիրակությանը շլացուցիչ հաղթանակի կապակցությամբ։ Ողջունում ենք մեր ԵՀՄ-ի հայաստանյան անդամի՝ 20-րդ Մանկական Եվրատեսիլ երգի մրցույթը հյուրընկալելու պատրաստակամությունը և սպասում փայլուն համագործակցության ԵՀՄ-ի և Հանրային հեռուստաընկերության միջև գալիք ամիսներին»։
Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության գլխավոր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանը նշել է․ «Երգի պրեմիերայի առաջին իսկ րոպեներից մենք հավատում էինք Մալենայի հաղթանակին՝ տեսնելով եվրոպացի երաժշտասերների բուռն արձագանքը, հետևաբար և անհամբերությամբ սպասում ենք հյուրընկալելու նաև այս մասշտաբային միջոցառումը Հայաստանում: Մեր հայրենակիցները մեծ ոգևորությամբ ընդունեցին Հայաստանի վերադարձը եվրատեսիլյան ընտանիք, ավելին՝ անհամբեր սպասում այս տպավորիչ միջոցառումը մեր երկրում հյուրընկալելուն: Բարի գալուստ Հայաստան»։

• 21-12-2021 14:26:17   | Armenia  |  Press release
The EBU and its Armenian Member AMPTV are pleased to announce that the 20th Junior Eurovision Song Contest (JESC) will be staged in Armenia next year following their win in the 2021 competition in Paris on Sunday 19 December.
“Qami Qami”, sung by 14-year-old Maléna from Yerevan, won the 19th Junior Eurovision Song Contest with 224 points after an exciting show which saw artists from 19 countries compete to take home the trophy.
It is Armenia’s second victory in the competition and 2022 will see the country host Junior Eurovision for the second time after AMPTV staged the competition in Yerevan in 2011 following their triumph the previous year.
Martin Österdahl, Executive Supervisor of the Junior Eurovision Song Contest, said: “Armenia’s cool, classy, contemporary winner set a new standard for the competition. Their enthusiasm for the event is unmatched and we are excited that AMPTV want to host the 20th edition of the JESC next year. We look forward to working with them on planning a very special anniversary edition of the show”.
EBU Director General Noel Curran added: “We were thrilled to see Armenia win their 2nd Junior Eurovision in Paris this weekend and congratulate Maléna and AMPTV’s hard working delegation on their stunning victory. We welcome the enthusiasm from our Armenian member for hosting the 20th Junior Eurovision Song Contest and are anticipating a great collaboration between the EBU and AMPTV over the coming months.”
Hovhannes Movsisyan, CEO of Armenian Public Television said: “From the very first day we released Qami Qami we believed in Malena’s victory and were looking forward to hosting this major event. Armenians are very excited about our comeback into the Eurovision family, and even more thrilled to host this spectacular event next year. Welcome to Armenia!”.
The date and the venue for the 2022 Junior Eurovision Song Contest will be confirmed in the coming months.