• 11-01-2022 15:55:27   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Ես կփորձեմ համապարփակ վերլուծություն կատարել 2022 թվականի հունվարի 14-ին Մոսկվայում կայանալիք «Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ բանակցությունների» վերաբերյալ։ Հայաստանը կարող է հերթական անգամ տապալել այս բանակցությունները․․․
- Նախ, Հայաստանը կարիք չունի Թուրքիայի հետ բանակցելու սահմանի բացման շուրջ։ Նման բանակցություններ տեղի են ունեցել 1991 թվականին Հայաստանի անկախացումից անմիջապես հետո՝ երբ Հայաստանն ու Թուրքիան բացեցին իրենց ընդհանուր սահմանը, մինչև Թուրքիան փակեց իր կողմից սահմանը 1993 թվականին։ Քանի որ Թուրքիան միակողմանի փակել է Հայաստանի հետ սահմանը, այժմ կարող է այն կրկին բացել միակողմանի։ Ես մտավախություն ունեմ, որ նման անհարկի բանակցություններ վարելու Թուրքիայի մտադրությունն ուղղված է Հայաստանից զիջումներ կորզելուն։
- 2020 թ․ պատերազմում վիթխարի կորուստ կրելուց հետո Հայաստանի պարտված ղեկավարը բանակցելու է թուլացած դիրքերից։ Ջախջախված ղեկավարը չի կարող ունենալ մտավոր ու բարոյական ուժ՝  այդքան խնդրահարույց ու նենգ թշնամու հետ պատշաճ բանակցություններ վարելու համար։ Հայաստանում առաջին հերթին պետք է իշխանության գան նոր ղեկավարներ, որպեսզի անհրաժեշտության դեպքում քննարկումներն սկսեն ոչ պարտվողական դիրքերից։
- Կա մի կարևոր հիմնախնդիր Հայաստանի համար, որը կարգավորում է իր հարաբերությունները  Թուրքիայի հետ՝ մի երկրի, որը 1915 թվականին ցեղասպանություն է իրականացրել՝ սպանելով 1․5 միլիոն հայերի։ Մեկ դար անց Թուրքիան դեռ ստում է իր զանգվածային հանցագործությունների մասին և հերքում դրանք: Չզղջացող ցեղասպանը չի կարող վստահելի կողմ լինել, որի հետ կարելի է բարեխղճորեն բանակցել:
- Ի լրումն իր անցյալի հանցագործությունների, Թուրքիան վայրենաբար մասնակցել է հայերի մի նոր կոտորածի 2020 թվականի Արցախյան պատերազմում՝ սպանելով և վիրավորելով հազարավոր հայ երիտասարդ զինվորների։ Սա դեռ քիչ էր, Թուրքիան  հավաքագրել է ջիհադիստ ահաբեկիչների Սիրիայից և կազմակերպել նրանց տեղափոխումը Ադրբեջան պատերազմի ընթացքում: Ինչպե՞ս կարող է Հայաստանի վարչապետը բանակցություններ վարել նման կրկնակի թշնամանքով տոգորված թշնամու հետ։ Պարզապես պատկերացրեք, եթե Գերմանիան՝ վեց միլիոն հրեաների դեմ ցեղասպանություն իրականացրած երկիրը, հարձակվեր այսօրվա Իսրայելի վրա և սպաներ հազարավոր իսրայելցիների։ Ի՞նչ եք կարծում, Իսրայելի ղեկավարներն այդ ժամանակ կնստեի՞ն այսօրվա գերմանացի ղեկավարների հետ և կբանակցեի՞ն նրանց հետ, ասես ոչինչ չի եղել: Աշխարհի յուրաքանչյուր հրեա խիստ կվրդովվեր նման հեռանկարից: Հայաստանի ղեկավարները կարծես թե մոռացության են մատնել Թուրքիայի անցյալի և ներկայի  հանցագործությունները։ Նրանք ավելի քան ուրախ են անհոգությամբ բանակցություններ վարել Անկարայի հանցագործների հետ: Եթե Հայաստանի ղեկավարները չեն պաշտպանելու իրենց ժողովրդի իրավունքները, ինչպե՞ս կարող են նրանք ակնկալել, որ դրսից ավելի շատ հոգ տանեն Հայաստանի մասին, քան իրենք:
- Վարչապետ Փաշինյանը իշխանության եկավ՝ մերժելով նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի իշխանությունը՝ «Մերժիր Սերժին» կարգախոսով։ Ինչո՞ւ է Փաշինյանը այդ դեպքում կրկնօրինակում Սարգսյանի սխալ քաղաքականությունը Թուրքիայի հետ։  Հայաստանում և Հայաստանից դուրս գտնվող հայերը զայրացած էին նախորդ  նախագահի՝ 2009 թվականի չարաբաստիկ հայ-թուրքական արձանագրությունների պատճառով: Կարծես թե Փաշինյանը ոչինչ չի սովորել այդ անհաջող փորձից։
- «Բանակցություններ առանց նախապայմանների»․ սա հերթական լոզունգն է, որը կրկնում են Հայաստանի նախկին և ներկա ղեկավարները։ Բայց իրողությունն այն է, որ ոչ թե Հայաստանն է նախապայմաններ դնում Թուրքիայի առջև, այլ Թուրքիան է  նախապայմաններ առաջ քաշում։ 2009-ի Արձանագրությունների շուրջ բանակցությունների ժամանակ Թուրքիան հայտարարեց, որ որևէ նախապայման չունի, այնուամենայնիվ, մի քանի թուրքական նախապայմաններ հայտնվեցին համաձայնագրում։ Նախագահ Էրդողանի  խոսնակ Իբրահիմ Քալինը հաստատեց հայկական նման մտահոգությունները, երբ դեկտեմբերի վերջին Չիկագո այցելության ժամանակ ասաց. «Մենք ցանկանում ենք, որ սահմանը բացվի և  դիվանագիտական հարաբերություններ սկսվեն։ Սրա համար պետք է  որոշակի պայմաններ կատարվեն և որոշակի հարցերի շուրջ բանակցենք»։
- Արձանագրությունները տապալվեցին 2009 թվականին, քանի որ Ադրբեջանը դեմ էր Թուրքիայի կողմից Հայաստանի հետ սահմանի բացմանը։ Դա օգնեց փրկել Հայաստանի շահերը, որոնք պետք է պաշտպաներ ոչ թե Ադրբեջանը, այլ Հայաստանի նախագահը․․․  Ներկայիս բանակցությունները նույնպես կարող են ձախողվել, եթե Փաշինյանը պատրաստ չէ  զիջել այն, ինչ կխնդրի Էրդողանը։ Թուրքիան հիմա Հայաստանից պահանջում է ընդունել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ ստորագրելով հաշտության պայմանագիր՝  այդպիսով վերջնականապես հրաժարվելով Արցախից և Նախիջևանից և թույլ տալով այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքը», այլ ոչ թե պարզ ճանապարհ, որը Արևելյան Ադրբեջանը  կապում է Նախիջևանի հետ։ Ի վերջո, եթե Թուրքիան նախապայմաններով հանդես գա  սեղանի շուրջ, Հայաստանը պետք է պատրաստ լինի հեռանալ կամ հակազդել իր նախապայմաններով՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչում, հայկական կորուստների փոխհատուցում և բռնազավթված Արևմտյան Հայաստանի վերադարձ։
- Նախքան 2009 թվականի հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրումը, նախագահ Սարգսյանը կեսկատար փորձ արեց այցելել Սփյուռքի մի քանի համայնքներ՝ իբր լսելու նրանց տեսակետները։ Փաշինյանը նման փորձ չի արել։ Սփյուռքից ոչ մեկի հետ չի  խորհրդակցել։ Փաշինյանը պետք է գիտակցի, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները համահայկական խնդիր են, և ոչ թե միայն Հայաստանի Հանրապետության ներքաղաքական հարց։ Նա պետք է հաշվի առնի Սփյուռքի տեսակետները, նույնիսկ եթե նա է վերջնական որոշում կայացնողը։ Ավելին, Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ  Չավուշօղլուն վերջերս հայտարարեց, որ հայկական սփյուռքի «ծայրահեղական խմբավորումները չպետք է ճնշում գործադրեն Երևանի վրա»՝ խաթարելու հայ-թուրքական հարաբերությունները։ Ի հավելումն, Էրդողանի խոսնակ Քալինը վերջերս Չիկագոյում ասաց.  «Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման ներկա գործընթացը կոչնչացնի Միացյալ Նահանգների հայ համայնքը»: Նման հայտարարությունն անցանկալի միջամտություն է ներհայկական գործերին։ Թուրք պաշտոնյաների անհիմն հայտարարությունները պետք է դրդեն ողջ հայությանը մերժելու նրանց անընդունելի  միջամտությունը։
- Հայաստանի անունից բանակցություններ վարող անձի որակավորումը չափազանց կարևոր է։ Էրդողանը Թուրքիայի կողմից բանագնաց է նշանակել փորձառու դիվանագետ, ԱՄՆ-ում Թուրքիայի նախկին դեսպան և ցեղասպանությունը ժխտող տխրահռչակ Սերդար Քըլըչին։ Մյուս կողմից, Փաշինյանը, իր բազմաթիվ այլ անորակ նշանակումներին համահունչ,  նշանակեց Ռուբեն Ռուբինյանին՝ երիտասարդ մի նորելուկի՝ զրոյական դիվանագիտական փորձով։ Նրա հանրահայտության մասին միակ պնդումն այն է, որ նա Փաշինյանի  կուսակցության անդամ է և Հայաստանի խորհրդարանի փոխնախագահ։ Զարմանալի է,  որ Ռուբինյանի որակավորման մասին հարցերին ի պատասխան, Փաշինյանն ու նրա քաղաքական գործընկերները պնդում էին, որ Ռուբինյանի կուսակցական պատկանելությունը շատ ավելի կարևոր է, քան նրա անփորձությունը՝ դրանով իսկ իրենց կուսակցական շահերը վեր դասելով ազգային շահերից։ Այսպիսով, գալիք բանակցությունների արդյունքն ավելի քան պարզ է, քանի որ գայլը դեմառդեմ հանդիպելու է գառանը․․․ Պետք է լինեն ավելի գիտակ և փորձառու հայ դիվանագետներ, որոնք կարող են վարել նման զգայուն  բանակցություններ։
- Փաշինյանը շարունակում է հպարտությամբ կրկնել, որ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի  ղեկավարներն աջակցում են Թուրքիայի հետ բանակցելու իր ծրագրերին։ Չմոռանանք, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան նույնպես աջակցում են այս նախաձեռնությանը։ Այս բոլոր երկրներն ուղղակի առաջ են տանում իրենց շահերը, ոչ թե Հայաստանի:
-Վերջապես, Փաշինյանի կողմից հայ-թուրքական սահմանի բացման արդյունքում Հայաստանի համար տնտեսական օգուտների մասին շատ տարածված պնդումը կասկածելի ակնկալիք է։ Արդեն, առանց սահմանը բաց լինելու, թուրքական արտադրանքը հեղեղել է հայկական շուկան։ Սահմանի բացումը կնշանակի, որ թուրքական էժան ապրանքները կկործանեն Հայաստանի ներքին արտադրությունը։ Փոքր բնակչություն ունեցող փոքրիկ երկիրը չի կարող մրցել թուրքական արտադրանքի հետ, որն օգտվում է «մեծածավալ տնտեսության» առավելությունից (ավելի մեծ ծավալ, ավելի ցածր գնով): Իրավիճակն ավելի վատթարացնելով, Փաշինյանը պարզապես դեն նետեց Հայաստանի միակ սակարկությունների առարկան՝ հանելով թուրքական ապրանքների ներմուծման ժամանակավոր արգելքը՝ այդպիսով Հայաստանին զրկելով այս բանակցություններում իր հաղթաթղթից։
Թուրքիան, չքավոր մի երկիր՝ քայքայվող տնտեսությամբ, լիրայի տապալմամբ, 12 տոկոս գործազրկությամբ, 36 տոկոս գնաճով և մոլեգնող կորոնավիրուսով (աշխարհում վարակվածների թվով 7-րդը), հուսահատորեն ցանկանում է բարելավել իր ներքին անմխիթար վիճակը և շտկել իր խզված կապերը Միացյալ Նահանգների, Եվրոպայի,
Իսրայելի, Սաուդյան Արաբիայի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Եգիպտոսի հետ։ Խելամիտ հայ բանագնացը, գիտակցելով աշխարհի վրա տպավորություն թողնելու  թուրքական ձգտումը, կփորձի ավելի բարենպաստ պայմաններ կորզել Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման համար:
Ոչ ոք դեմ չէ Թուրքիայի հետ բանակցություններին այնքան ժամանակ, որ Հայաստանը ներկայացնող բանագնացը հմուտ անձնավորություն է, որը կարող է օգուտ բերել Հայաստանի շահերին։

• 11-01-2022 15:55:27   | Armenia  |  Politics
I will attempt to provide a comprehensive analysis of the upcoming “Armenia-Turkey normalization talks” on January 14, 2022 in Moscow. Armenia may be bungling these negotiations once again!
-- To begin with, Armenia does not need to negotiate with Turkey to have the border opened. Such negotiations took place shortly after Armenia’s independence in 1991, when Armenia and Turkey opened their mutual border, until Turkey shut down its side of the border in 1993. Since Turkey is the one that closed its border with Armenia unilaterally, it can now open it also unilaterally. I fear that Turkey’s intent to hold such unnecessary negotiations is aimed at extorting concessions from Armenia.
-- After its overwhelming loss during the 2020 war, Armenia’s defeated leader will be negotiating from a position of weakness. A devastated leader cannot have the mental and moral fortitude to negotiate properly with such a problematic and cunning enemy. New leaders must first come to power in Armenia so they can start the discussions, if necessary, from a non-defeatist attitude.
-- There is a fundamental problem with Armenia normalizing its relations with Turkey, a nation that committed genocide, killing 1.5 million Armenians in 1915. A century later, Turkey still lies about its mass crimes and denies their occurrence. An unrepentant genocidaire cannot be a trusted party with which one can negotiate in good faith.
-- In addition to its past crimes, Turkey outrageously participated in a new massacre of Armenians, killing and wounding thousands of young Armenian soldiers in the 2020 Artsakh war. To make matters worse, Turkey recruited Jihadist terrorists from Syria and arranged for their transportation to Azerbaijan during the war. How can Armenia’s Prime Minister engage in discussions with an enemy with such recurring hostility? Just imagine if Germany, a country that committed genocide against six million Jews, would attack today’s Israel and kill thousands of Israelis. Do you think Israeli leaders would then sit down with today’s German leaders and negotiate with them as if nothing happened? Every Jew in the world would be up in arms over such a prospect. Armenia’s leaders seem to be oblivious about Turkey’s past and present crimes. They are more than happy to negotiate with the criminals in Ankara with a callous attitude. If the Armenian leaders won’t defend their nation’s rights, how can they expect outsiders to care about Armenia more than them?
-- Prime Minister Pashinyan came to power rejecting the rule of former President Serzh Sargsyan with the slogan “Merjir Serzhin” (Reject Serzh). Why is Pashinyan then copying Sargsyan’s flawed policies with Turkey? Armenians in and out of Armenia were up in arms over the previous president’s ill-fated 2009 Armenian-Turkish Protocols. It does not look like Pashinyan has learned anything from that failed experiment.
-- “Negotiations without preconditions” is another mantra repeated by Armenian’s previous and current leaders. But the fact is that, rather than Armenia placing preconditions on Turkey, it is Turkey that is advancing preconditions. During the 2009 Protocols negotiations, Turkey said it did not have any preconditions, nevertheless, several Turkish preconditions ended up in the agreement.
Pres. Erdogan’s spokesman, Ibrahim Kalin, confirmed such Armenian concerns when he said at the end of December while visiting Chicago: “we want the border to be opened and diplomatic relations to begin. For this, certain conditions must be met and certain issues must be negotiated.”
-- The Protocols failed in 2009 because Azerbaijan objected to Turkey opening its border with Armenia. That helped save Armenia’s interests that were supposed to be protected not by Azerbaijan, but by the President of Armenia! The current negotiations may fail also, unless Pashinyan is ready to concede whatever Erdogan asks for. Turkey is now demanding that Armenia accept the territorial integrity of Azerbaijan by signing a peace treaty, thus giving up Artsakh and Nakhichevan for good, and allowing the so-called “Zangezur Corridor,” not just a road, linking Azerbaijan East with Nakhichevan. Finally, if Turkey comes to the table with preconditions, Armenia should be prepared to walk away or counter with its own preconditions: Recognition of the Armenian Genocide, restitution for consequent Armenian losses, and return of occupied Western Armenia.
-- Before signing the 2009 Armenia-Turkey Protocols, Pres. Sargsyan made a half-hearted attempt to visit several Diaspora communities ostensibly to hear their views. Pashinyan has made no such attempt. He has not consulted with anyone from the Diaspora. Pashinyan should realize that relations with Turkey are a pan-Armenian issue, not solely a domestic matter of the Republic of Armenia. He should take into consideration Diaspora’s views, even if he is the one who makes the final decision. Moreover, Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu recently stated that “extremist groups” in the Armenian Diaspora “should not put pressure on Yerevan,” to disrupt the Armenia-Turkey relations. In addition, Erdogan’s spokesman Kalin said in Chicago recently: “the current Armenia-Turkey normalization process will destroy the Armenian community of the United States.” Such a statement is an unwelcome interference in intra-Armenian affairs. Turkish officials’ unwarranted statements should galvanize all Armenians to reject their unacceptable intervention.
-- The qualifications of the person conducting the negotiations on behalf of Armenia are extremely important. Erdogan appointed as Turkey’s negotiator the seasoned diplomat, former Turkish Ambassador to the United States, and notorious genocide denialist Serdar Kilic. Pashinyan, on the other hand, in line with his many other unqualified appointments, named Ruben Rubinyan, a young neophyte with zero diplomatic experience. His only claim to fame is that he is a member of Pashinyan’s political party and Deputy Chairman of the Armenian Parliament. Amazingly, when questioned about Rubinyan’s qualifications, Pashinyan and his political colleagues claimed that Rubinyan’s party affiliation is much more important than his inexperience, thereby putting their party’s interests ahead of that of the nation. Thus, the outcome of the upcoming negotiations is crystal clear since the wolf will be facing the lamb! There must be more competent and experienced Armenian diplomats who can conduct such sensitive negotiations.
-- Pashinyan keeps repeating proudly that the leaders of Russia, the United States, and France support his plans to negotiate with Turkey. Let’s not forget that Azerbaijan and Turkey also support this initiative. All of these countries are simply advancing their own interests, not that of Armenia.
-- Finally, Pashinyan’s much touted claim of economic benefits to Armenia as a result of opening the Armenian-Turkish border is a dubious expectation. Already, without the border being open, Turkish products have flooded the Armenian market. The opening of the border would mean that the cheaper Turkish products will destroy Armenia’s domestic production. A tiny country with a small population cannot compete with Turkish products which enjoy the advantage of “economies of scale” (higher volume at lower cost). To make matters worse, Pashinyan just threw away the only bargaining chip Armenia had by lifting the temporary ban on the import of Turkish goods, thus depriving Armenia of its trump card in these negotiations.
Turkey, a destitute country with a failing economy, collapsed Lira, 12% unemployment, 36% inflation, and raging coronavirus (7th highest number of infections in the world), is desperate to ameliorate its domestic dismal conditions and mend its damaged ties with the United States, Europe, Israel, Saudi Arabia, the United Arab Emirates, and Egypt. An astute Armenian negotiator, realizing the Turkish eagerness to impress the world, would attempt to extract more favorable terms for normalizing relations with Turkey.
No one opposes negotiations with Turkey as long as the negotiator representing Armenia is a competent person who is able to bring benefits to Armenia’s interests.