Հայաստանին անհրաժեշտ է ավելի լավ հակահետախուզություն՝ օտարերկրյա և ներքին լրտեսների գործունեությունը խափանելու համար
• 16-02-2022 10:47:38   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Անցյալ շաբաթ բոլորս ցնցված էինք այն լուրից, որ Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը (ԱԱԾ) ձերբակալել է Հայաստանի զինված ուժերում ծառայող 19 անձանց՝ Ադրբեջանի օգտին լրտեսության մեղադրանքով։
ԱԱԾ-ն մեղադրեց ձերբակալված 19 հայ զինվորականներին՝ գումարի դիմաց Ադրբեջանին ռազմական գաղտնիքներ փոխանցելու մեջ։ ԱԱԾ-ն պարզաբանեց, որ ադրբեջանցի գործակալները կապվել են հայ զինվորականների հետ՝ ստեղծելով ֆեյսբուքի կեղծ էջեր՝ հայերենով շփվող գրավիչ կանանց լուսանկարներով։ Շատ ադրբեջանցիներ կան, որոնք սահուն հայերեն են խոսում, քանի որ ծնվել են Հայաստանում և հաճախել հայկական դպրոցներ՝ նախքան 1980-ականների վերջին Արցախի շուրջ քաղաքացիական անկարգություններից հետո Ադրբեջան փախչելը:
Կան անվտանգության բազմաթիվ լուրջ խնդիրներ, որոնց Հայաստանի կառավարությունը պետք է անհապաղ ուշադրություն դարձնի և հատուկ միջոցներ ձեռնարկի նման լրտեսական դեպքերի կրկնությունը նվազագույնի հասցնելու համար։ Բայց նույնիսկ բարելավված հակահետախուզության դեպքում նման խնդիրները հնարավոր չէ վերացնել, այլ պարզապես նվազագույնի հասցնել, քանի որ գրեթե բոլոր երկրները դառնում են օտարերկրյա և ներքին լրտեսների զոհ:
Ահա իմ մտորումները և առաջարկությունները.
1) Հայաստանի կառավարությունը պետք է անհապաղ քայլեր ձեռնարկի հմուտ  մասնագետներ նշանակելու համար, որոնք գիտեն, թե ինչպես վարել հետախուզական ծառայությունը: Այս առաջարկն արվում է այն պատճառով, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գրեթե բոլոր պաշտոններում նշանակել է անփորձ և անիրազեկ պաշտոնյաների` ելնելով զուտ իր իշխող կուսակցությանը նրանց անդամակցությունից։ Անկարողության ամենաթարմ օրինակը ԱԱԾ-ի զարմանալի հայտարարությունն էր, որ թերթի հոդված կարդալով են իմացել, որ Հայաստանի նախագահը երկքաղաքացիություն ունի, ինչը ՀՀ օրենսդրության խախտում է։ Պատկերացրեք, որ Հայաստանի հետախուզական ծառայությունները նախագահի չորս տարի պաշտոնավարելուց հետո թերթից տեղեկանում են նման կարևոր խնդրի մասին՝ առաջինը բացահայտելու փոխարեն:
2) Ազգային անվտանգության ծառայությունը, բացի նրանից, որ փորձառու կադրերի կարիք ունի, պետք է ունենա նաև հակահետախուզության ամենաառաջադեմ տեխնոլոգիա։
3) Հայաստանի կառավարությունը պետք է խորհրդակցի դաշնակից կառավարությունների հետ՝ ինչպես բարելավել իր հետախուզական ծառայությունների ուսուցումը, կազմակերպումը և գործունեությունը:
4) Լրտեսության համար ձերբակալված 19 հայերը մեղադրվում են Հայաստանի զինվորական անձնակազմի, զենքի և ռազմական օբյեկտների մասին գաղտնի տեղեկություններ Ադրբեջանին փոխանցելու մեջ։ Մնում է պարզել, թե արդյոք նրանք մեղավոր կճանաչվեն դատարանում, քանի որ վերջին չորս տարիներին բազմաթիվ հայ պաշտոնյաներ են ձերբակալվել տարբեր իրավախախտումներ կատարելու համար, սակայն չեն դատապարտվել:
5) Ինչպե՞ս կարող է հայկական զինված ուժերը թույլ տալ իր զինվորականներին ունենալ ֆեյսբուքյան էջեր, քանի որ բոլորը գիտեն, որ նրանք խոցելի են հաքերների համար և կարող են որպես թիրախ ընտրվել օտարների կողմից:
6) Որտե՞ղ էր Հայաստանի հետախուզական ծառայությունների վերահսկողությունը, երբ խոցելի զինվորականներն ազգային գաղտնիքները հաղորդում էին թշնամուն: Ավելի լավ է կանխել նման գաղտնիքների փոխանցումը նախքան դրանց տեղի ունենալը, այլ ոչ թե վնասը հասցնելուց հետո։
7) Խիստ մտահոգիչ է, որ այդքան մեծ թվով տարբեր աստիճանի զինվորականներ են ձերբակալվել։ ԱԱԾ-ն հայտարարեց, որ մոտ 24 զինվորականներ ներգրավված են եղել այս լրտեսական գործունեության մեջ, ինչը նշանակում է, որ կան ևս մի քանի կասկածյալներ, որոնք չեն ձերբակալվել ապացույցների բացակայության, նրանց ինքնության և գտնվելու վայրի անհայտության պատճառով։ Մենք չգիտենք նաև, թե որքան երկար է գործել այս լրտեսական ցանցը մինչև նրանց ձերբակալությունը։
8) Եթե նույնիսկ այս լրտեսական ցանցի մնացած անդամները ձերբակալվեն և մեղադրվեն, դա չի նշանակում, որ 24 կասկածյալները միակն են, որոնք ներգրավված են այս լրտեսական ցանցում: Կարող են լինել տասնյակ կամ հարյուրավոր ուրիշներ, որոնց ինքնությունն ու գործունեությունն անհայտ են: Ի տարբերություն Հայաստանի, Ադրբեջանը կարծես թե ունի հմուտ և փորձառու գործակալների անձնակազմ, որոնք գիտեն, թե ինչ են անում։ Նրանց, ամենայն հավանականությամբ, վերապատրաստում և օգնում է թուրքական բարձրակարգ հետախուզական ծառայությունը՝ MIT-ը (Ազգային հետախուզական կազմակերպություն):
9) Այս լրտեսական սկանդալի լուրջ հարցերից մեկն այն է, որ ձերբակալվածներից ոմանք, ըստ տեղեկությունների, վաճառել են ազգային գաղտնիքները մի քանի հարյուր դոլարի դիմաց: Հայաստանի կրթական համակարգում լուրջ թերություններ կան, եթե Հայաստանում ծնված, մեծացած, կրթված և զինվորական ծառայության մեջ գտնվող հայը պատրաստ է չնչին գումարի դիմաց դավաճանել իր ազգին։ Խիստ մտահոգիչ է, որ որոշ հայեր, մասնավորապես զինվորականներ, զուրկ են ազգային հպարտությունից և հայրենասիրական զգացմունքներից։
10) Հայաստանում առաջին անգամ չէ, որ լրտեսներ են ձերբակալվում։ Վերջին 30 տարում գրանցվել է հայերի կողմից Թուրքիայի օգտին լրտեսության մի քանի դեպք։ Նրանցից ոմանք եղել են Հայաստանի պետական պաշտոնյաներ։
11) Ադրբեջանը նախկինում հայտարարել էր մի շարք հայերի և ադրբեջանցիների ձերբակալության մասին, որոնք իբր լրտեսել էին Հայաստանի օգտին։ Հայտնի չէ՝ արդյոք նրանք իսկապե՞ս լրտեսներ էին, թե՞ ոչ։
12) Ես մտավախություն ունեմ, որ Հայաստանում լրտեսական խնդիրները շատ ավելի կսրվեն Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ սահմանի ենթադրյալ բացմամբ։ Սա ավելի շատ ադրբեջանցի և թուրք լրտեսների թույլ կտա մուտք գործել Հայաստան օդային և ցամաքային ճանապարհներով որպես զբոսաշրջիկներ կամ գործարարներ:
13) Բացի իսկական լրտեսներից, Ադրբեջանն ու Թուրքիան արժեքավոր տեղեկություններ կհավաքեն Հայաստանի մասին՝ հարցաքննելով իրենց քաղաքացիներին Հայաստանից վերադառնալուց հետո: Իհարկե, լրտեսությունը միայն այս երկու երկրներով չի սահմանափակվում, քանի որ այլ պետություններ ևս զբաղվում են Հայաստանի վերաբերյալ հետախուզական տվյալների հավաքագրմամբ։
14) Եղել են մի քանի դեպքեր, երբ վերջին տարիներին երկրում աշխատանքի բացակայության պատճառով Թուրքիա ներգաղթած հայերին դիմել է թուրքական հետախուզությունը՝ տուն վերադառնալուն պես Հայաստանի մասին տեղեկություններ հավաքելու համար, ինչի համար նրանք առատաձեռն փոխհատուցում են ստացել:
Ամփոփելով, թշնամական գործողություններ իրականացվում են ոչ միայն պատերազմի, այլ նաև խաղաղ ժամանակ՝ հավաքագրելով ներքին և արտաքին գործակալներ։ Հայաստանի կառավարությունը պետք է շատ լրջորեն մոտենա այս խնդրին և անհրաժեշտ միջոցներ  ու անձնակազմ հատկացնի նման հետախուզական գործունեությանը հակազդելու համար։

• 16-02-2022 10:47:38   | Armenia  |  Politics
Last week, we were all shocked by the news that Armenia’s National Security Service (NSS) arrested 19 members of the Armenian military on spying charges for Azerbaijan.
The NSS accused the arrested 19 Armenian soldiers of having transferred classified military secrets to Azerbaijan in return for money.
The NSS explained that Azerbaijani agents had contacted the Armenian soldiers by setting up fake Facebook pages with photos of attractive females who communicated in the Armenian language. There are plenty of Azeris who speak fluent Armenian since they were born in Armenia and attended Armenian schools before they fled to Azerbaijan after the civil unrest over Artsakh in the late 1980’s.
There are several serious security issues that the Armenian government should pay immediate attention to and take special measures to minimize the repetition of such spying cases. But even with improved counterintelligence, such problems may not be eliminated, but simply minimized, since almost all countries fall victim to foreign and domestic spies.
Here are my thoughts and suggestions:
1) The Armenian government should take immediate steps to appoint competent experts who know how to run an intelligent service.
This suggestion is made because Prime Minister Nikol Pashinyan has appointed to almost all positions inexperienced and incompetent officials purely based on their membership in his ruling party. The most recent example of incompetence was the surprising announcement by the NSS that they learned from reading a newspaper article that the President of Armenia is a dual citizen which is a violation of Armenian law. Imagine Armenia’s intelligence services learning about such a critical issue from a newspaper after the President was in office for four years, instead of being the first to uncover it.
2) The National Security Service, besides needing expert personnel, must also have the most advanced counterintelligence technology.
3) The Armenian government must consult with ally governments on how to improve the training, organization and activities of its intelligence services.
4) The 19 Armenians who were arrested for spying are accused of transferring to Azerbaijan secret information about Armenia’s military personnel, weapons and military facilities. It remains to be seen if they will be found guilty in a court of law since there have been many Armenian officials arrested in the past four years for committing various offenses, but were not convicted.
5) How can the Armenian military allow its soldiers to have Facebook pages since everyone knows that they are vulnerable to hackers and can be co-opted by outsiders?
6) Where was the oversight by Armenia’s intelligent services as the compromised soldiers were transmitting national secrets to the enemy? It would have been best to prevent the transfer of such secrets before they happen, not after the damage is done.
7) It is highly concerning that such a large number of soldiers of various ranks were arrested. The NSS announced that a total of 24 soldiers were involved in these spying activities which means that there are several other suspects who have not been arrested either due to a lack of evidence or because their identities and locations are unknown. We also do not know how long this spy network has been operating before their arrest.
8) Even if the remaining members of this spy network are arrested and charged, it does not mean that the 24 suspects are the only ones involved in this spying Network. There may be dozens or hundreds of others whose identities and activities are unknown. As opposed to Armenia, Azerbaijan seems to have a highly competent and experienced cadre of agents who know what they are doing.
They are most probably trained and aided by the highly skilled Turkish intelligence services, the MIT (National Intelligence Organization).
9) One serious aspect of this spying scandal is that some of the arrestees reportedly sold national secrets for a few hundred dollars. There must be something seriously wrong in Armenia’s educational system if an Armenian, born, raised, educated, and serving in the military, is willing to betray his nation to the enemy for a handful of dollars. It is highly concerning that there seems to be a lack of national pride and patriotic sentiments among some Armenians, particularly soldiers.
10) This is not the first time that spies have been arrested in Armenia. There have been several cases of Armenians spying for Turkey in the past 30 years. Some of them were Armenian government officials.
11) Azerbaijan announced in the past the arrest of a number of Armenians and Azeris who had allegedly spied for Armenia. It is not known if they were really spies or not.
12) I fear that the spying problems in Armenia will get much worse with the contemplated opening of the border with Turkey and Azerbaijan. This will allow many more Azeri and Turkish spies to enter Armenia via air and land as tourists or business people.
13) In addition to actual spies, Azerbaijan and Turkey will collect valuable information about Armenia by debriefing their citizens after their return from Armenia. Of course, spying is not limited to these two countries, as other states are also engaged in gathering intelligence on Armenia.
14) There have been several cases where Armenians, who have immigrated to Turkey in recent years due to lack of jobs at home, have been approached by Turkish intelligence to gather information on Armenia upon their return home for which they were handsomely compensated.
In conclusion, antagonistic actions are carried out not only during the war, but also at peacetime by recruiting domestic and foreign agents. The Armenian government must approach this problem very seriously and allocate the necessary resources and personnel to counter such intelligence gathering activities.