Հայաստանում օգտատերերի մոբայլ սարքերի վրա վնասաբեր ծրագրերի գրոհները թուլացել են
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: Անցած տարին բնութագրվեց Հարավային Կովկասի երկրների օգտատերերի վրա մոբայլ վնասաբեր ծրագրերի գրոհների թուլացմամբ, ինչը համահունչ է համաշխարհային միտումներին։ Այդ մասին են վկայում «Կասպերսկի» ընկերության տվյալները, որոնց համաձայն, 2021-ին Հայաստանում վնասաբեր ծրագրերի գրոհների են ենթարկվել մոբայլ օգտատերերի 1,58%-ն այն դեպքում, երբ նման օգտատերերի բաժինը Վրաստանում կազմել է 0,84%, իսկ Ադրբեջանում՝ 3,76%: 2020-ին Հայաստանում մոբայլ վնասաբեր ծրագրերի գրոհների բախվել է օգտատերերի 2,80%-ը, Վրաստանում այդ ծրագրերը գրոհել են օգտատերերի 2,25%-ին, իսկ Ադրբեջանում՝ 5,19%-ին:
Ընդ որում, եթե անցյալ տարի մոբայլ բանկային տրոյացիները Հայաստանում գրոհել են օգտատերերի 0,03%-ին, Վրաստանում՝ 0,02%-ին, իսկ Ադրբեջանում՝ 0,04%-ին, ապա 2020-ին այդ ցուցանիշներն ըստ երկրների կազմել են, համապատասխանաբար, 0,05, 0,09 և 0,06%:
Ինչ վերաբերում է մոբայլ շորթող տրոյացիներին, ապա 2021-ին դրանց գրոհները նույնպես թուլացել են նախորդ տարվա համեմատ. այդ վնասաբեր ծրագրերի գրոհների ենթարկվածների մասնաբաժինը Հայաստանում նվազել է 0,03-ից մինչև 0,02%, Վրաստանում՝ 0,02-ից մինչև 0,01%, Ադրբեջանում՝ 0,04-ից մինչև 0,02%:
«2021-ին մենք մոբայլ օգտատերերի վրա գրոհների թվի նվազման միտում ենք նկատել։ Սակայն ուրախանալը վաղ է. գրոհներն ավելի ճարտարամիտ են դառնում ինչպես վնասաբեր ԾԱ-ի ֆունկցիոնալության, այնպես էլ օգտագործվող վեկտորների ընտրության հարցում։ Փորձագետները շարունակում էին վնասաբեր ԾԱ գտնել Google Play-ում տեղադրված հավելվածներում, չնայած հարթակ սպառնալիքների ներթափանցման դեմ Google-ի պայքարին: 2021-ին հատկապես աչքի են ընկել Joker տրյացին, որը օգտատիրոջ վրա վճարովի բաժանորդագրություններ է ձևակերպում, և Facebook-ի հաշվեգրերից հաշվառման տվյալներ գողացող Facestealer տրոյացին, ինչպես նաև տարբեր բանկային տրոյացիների բեռնիչները»,- նշում են ընկերության փորձագետները:
Մոբայլ սարքերի վարակումից  պաշտպանվելու համար նրանք օգտատերերին խորհուրդ են տալիս հավելվածներ ներբեռնել միայն վստահելի աղբյուրներից և սարքերի կարգավորումներում անջատել կողմնակի աղբյուրներից ծրագրեր տեղադրելու հնարավորությունը։ Հարկ է նաև ժամանակին թարմացնել համակարգը և կարևոր հավելվածները։ Անվտանգության շատ խնդիրներ լուծվում են դրանց ամենավերջին տարբերակների տեղադրմամբ։ Անհրաժեշտ է նաև ուշադիր լինել SMS-ի, էլեկտրոնային փոստի, մեսենջերների և սոցիալական ցանցերի հաղորդագրությունների նկատմամբ և չանցնել նաև բրաուզերի (դիտարկիչ) չստուգված հղումներով՝ ֆիշինգային կայքերում չհայտնվելու համար։ Անհրաժեշտ է մոբայլ սարքում տեղադրել արդյունավետ հակավիրուս։

• 02-03-2022 11:21:40   | Армения  |  Новости науки и технологии
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. Прошлый год охарактеризовался ослаблением атак мобильных вредоносных программ на пользователей стран Южного Кавказа, что созвучно общемировой тенденции. Об этом свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского», согласно которым, в 2021 году в Армении атакам вредоносных программ подверглись 1,58% мобильных пользователей, когда как доля таких пользователей в Грузии составила 0,84%, а в Азербайджане – 3,76%. В 2020 году с атаками мобильных зловредных программ в Армении столкнулись 2,80% пользователей, в Грузии эти программы атаковали 2,25% пользователей, и в Азербайджане – 5,19%.
При этом, если в прошлом году мобильные банковские троянцы атаковали 0,03% пользователей в Армении, в Грузии – 0,02%, а в Азербайджане – 0,04% пользователей, то в 2020 году эти показатели по странам составили 0,05%, 0,09 и 0,06% соответственно.
Что касается мобильных троянцев-вымогателей, то их атаки в 2021 году также ослабли по сравнению с предыдущим годом: доля атакованных этими зловредными программами в Армении уменьшилась с 0,03 до 0,02%, в Грузии – с 0,02 до 0,01%, и в Азербайджане – с 0,04 до 0,02%.
«В 2021 году мы наблюдали тенденцию к снижению числа атак на мобильных пользователей. Однако радоваться рано — атаки становятся изощреннее как в части функциональности вредоносного ПО, так и в выборе используемых векторов.
Эксперты продолжали находить вредоносное ПО в приложениях, размещенных на Google Play, несмотря на борьбу Google с проникновением угроз на площадку. В 2021 году особенно отличились троянец Joker, оформляющий на пользователя платные подписки, и крадущий учетные данные от аккаунтов Facebook троянец Facestealer, а также загрузчики различных банковских троянцев»,- отмечают эксперты компании.
Для предотвращения заражения мобильных устройств они рекомендуют пользователям скачивать приложения только из доверенных источников и отключить в настройках устройства возможность устанавливать программы из сторонних источников. Следует также своевременно обновлять систему и важные приложения. Многие проблемы безопасности решаются установкой их актуальных версий.  Необходимо быть внимательным к сообщениям SMS, электронной почты, мессенджеров и в социальных сетях и не переходить по непроверенным ссылкам также в браузере, чтобы не попасть на фишинговую страницу. Необходимо установить на мобильное устройство эффективный антивирус.