«Մանկական Եվրատեսիլ 2022» երգի միջազգային մրցույթը տեղի կունենա դեկտեմբերի 11-ին Երևանում
Եվրոպական հեռարձակողների միությունը և Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունը ուրախ են տեղեկացնել, որ Մալենայի փայլուն հաղթանակից հետո «Մանկական Եվրատեսիլ» երգի 20-րդ մրցույթը դեկտեմբերի 11-ին տեղի կունենա Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում:
Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանը նշում է. «Մեզ համար մեծ պատիվ է «Մանկական Եվրատեսիլ» երգի 20-րդ մրցույթը հյուրընկալել աշխարհի ամենահին մայրաքաղաքներից մեկում՝ Երևանում: Հանրային հեռուստաընկերությունը և Եվրոպական հեռարձակողների միությունն անելու են առավելագույնը, որ հոբելյանական՝ 20-րդ «Մանկական Եվրատեսիլն» իր կոնցեպտով և շոուով հիշարժան լինի թե՛ մրցույթի մասնակիցների, թե՛ բազմամիլիոնանոց հեռուստալսարանի համար: Մենք ջանք չենք խնայելու, որ տարեվերջին երաժշտական հրաշքն իրականություն դարձնենք Երևանում»:
«Մանկական Եվրատեսիլը» Երևանը հյուրընկալում է արդեն երկրորդ անգամ՝ 2011 թվականին Վլադիմիր Արզումանյանի «Մամա» երգի հաղթանակից հետո: Հայաստանը «Մանկական Եվրատեսիլ» մրցույթի պատմության ամենահաջողակ երկներից մեկն է՝ 14 անգամ մասնակցել է և միշտ լավագույն տասնյակում տեղ է զբաղեցրել:
«Մանկական Եվրատեսիլի» գործադիր ղեկավար Մարտին Օսթերդալը նկատում է. «Հայաստանին հաղթանակ բերած տարբերվող ու ժամանակակից «Քամի-քամի» երգը նոր նշաձող է սահմանել մեր մրցույթում, և մենք կասկած չունենք, որ Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունը գերազանց շոու կկազմակերպի հոբելյանական այս տարում: Մենք ոգևորութամբ սպասում ենք Հանրային հեռուստաընկերության հետ ինտենսիվ աշխատանքին: Անհամբեր ենք տեսնելու, թե ինչպես են Երևանի մեր գործընկերները գործի դնելու այն բացառիկ ոգևորությունն ու ավյունը, որ ունեն «Մանկական Եվրատեսիլ» մրցույթի հանդեպ»։

Yerevan announced as host city for 20th Junior Eurovision Song Contest
The European Broadcasting Union (EBU) and its Armenian Member AMPTV are pleased to announce that the 20th Junior Eurovision Song Contest will take place in the Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex, in Yerevan, Armenia, later this year.
The hosting follows Maléna’s sensational win in Paris at the 2021 Contest last December with her whirlwind of a song Qami Qami.
The 20th anniversary Contest, which will feature young artists between the age of 9 and 14 from around Europe, will take place on Sunday 11 December,
Hovhannes Movsisyan, CEO of Armenian Public Television said: "It is an honour to host the 20th edition of the Junior Eurovision Song Contest in Yerevan – one of the most ancient and iconic cities in the world.
"We are excited to work together with the EBU and our partners from public service media across Europe to create an unforgettable journey for our young talents and a state of the art television show for millions of viewers all over the globe. We will spare no effort to make sure that we create magic for the young participants and viewers, and we look forward to welcoming you all to Yerevan later this year."
Yerevan will host the Contest for the second time, having previously done so in 2011 following Vladimir Arzumanyan's win the previous year with his song Mama. In fact, Armenia is one of the most successful countries in the history of the Junior Eurovision Song Contest, having entered on 14 occasions and never finishing lower than 9th.
A commitment to the show that Martin Österdahl, Executive Supervisor of the Junior Eurovision Song Contest, notes: "Armenia’s cool, classy and contemporary winning song set a new standard for Junior Eurovision, and we’ve no doubt that excellence will be reflected in the quality of show AMPTV are producing in this special anniversary year.
"We look forward to working with our colleagues in Armenia, and can’t wait for them to showcase the unparalleled enthusiasm and passion that we know Yerevan has for Junior Eurovision."