Թուրքիան շրջանցում է Արևմուտքի պատժամիջոցները՝ գրկաբաց ընդունելով ռուս օլիգարխներին
Ռուս-ուկրաինական պատերազմի վերաբերյալ Թուրքիայի հակասական դիրքորոշման պատճառով շարունակվում է բանավեճը նրան պարգևատրել և դատապարտել ցանկացողների միջև։
Wall Street Journal թերթը (WSJ) ապրիլի 7-ին հրապարակել է Ջարեդ Մալսինի և Էլվան Քիվիլչիմի հանգամանալից հոդվածը՝ «Սուպերզբոսանավեր, ծովափնյա բնակարաններ և կանխիկ գումարով լի ճամպրուկներ. ռուսները փողեր են լցնում Թուրքիա» վերնագրով։
Ռուսական բանկերի և բիզնեսների նկատմամբ Արևմուտքի կիրառած պատժամիջոցների հետևանքով տասնյակ հազարավոր ռուսներ փախել են Թուրքիա՝ փողով լի ճամպրուկներով, սուպերզբոսանավերով, անձնական ինքնաթիռներով և այլ հարստությամբ։ «Շատերը հեռացել են իրենց հետ տանելով հարյուրավոր կամ հազարավոր դոլարների կանխիկ փող՝ Ռուսաստանի կառավարության կողմից սահմանված գումարների  վերահսկողության պատճառով», հաղորդում է WSJ-ը:
Ռուսները Թուրքիայում գնում են տներ և այլ գույք՝ օգտվելով այն օրենքից, որը թույլ է տալիս օտարերկրացիներին դառնալ Թուրքիայի քաղաքացի, եթե նրանք առնվազն 250 հազար դոլարի ներդրում կատարեն: Շատ ռուսներ ի վիճակի են շրջանցել արևմտյան պատժամիջոցները՝ իրենց գումարները ռուսական բանկերից փոխանցելով թուրքական բանկեր և իրենց ռուբլիները փոխանակելով թուրքական լիրայով կամ այլ արտարժույթներով։ ՆԱՏՕ-ի անդամ բոլոր երկրները, բացառությամբ Թուրքիայի, խիստ պատժամիջոցներ են սահմանել Ռուսաստանի դեմ՝ թույլ չտալով նրա քաղաքացիներին դուրս բերել իրենց գումարները երկրից, արգելափակել ռուսական ավիաընկերությունների թռիչքները դեպի արևմտյան երկրներ և առգրավելով օլիգարխների սուպերզբոսանավերն ու անձնական ինքնաթիռները։ Հրաժարվելով Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելուց՝ Թուրքիան փորձում է վերակենդանացնել իր սնանկացած տնտեսությունը՝ հավաքելով խիստ անհրաժեշտ գումարներ:
Երկրից փախչող ռուսներն ի վիճակի են խուսափել արևմտյան պատժամիջոցներից և կապիտալի վերահսկումից, որը Ռուսաստանի կողմից կիրառվել է իր քաղաքացիների նկատմամբ՝ «Թուրքիայում գործող կանխիկ փոխանցումների ռուսական ընկերությունների միջոցով, կրիպտոարժույթներով և պարզապես հազարավոր դոլարներ կանխիկ փոխադրելով օդանավակայաններով», ըստ WSJ-ի: Թուրքական կառավարությունը հնարել է այն ոչ համոզիչ արդարացումը, թե նա թույլ կտա ռուսական միջոցների փոխանցումը Թուրքիա այնքան ժամանակ, քանի դեռ «գումարներն օրինական են»։ Նման ստուգումը, եթե իհարկե երբևէ եղել է, շատ արագ անհետացել է՝ անտեսելով այն պահանջը, որ օտարերկրացիները պետք է կացության թույլտվություն ստանան նախքան բանկային հաշիվ բացելու թույլտվությունը: Ըստ WSJ-ի՝ «Ստամբուլում մեկ պետական բանկի միայն մեկ մասնաճյուղում ռուսները վերջին շաբաթների ընթացքում բացել են ավելի քան 600 հաշիվ»:
WSJ-ը հայտնել է, որ «Թուրքիայի կենտրոնական բանկը մարտի կեսերին ընդամենը երկու օրվա ընթացքում ընդունել է մոտ 3 միլիարդ դոլար… Այդ գումարները, հավանաբար, հիմնականում կազմված են եղել ռուսների ավանդներից, ասում է տնտեսագետ Օմեր Գենչալը՝ «HSBC Թուրքիա» և թուրքական այլ խոշոր բանկերի նախկին պաշտոնյան»։
Ստամբուլի անշարժ գույքի Golden Sign ընկերության գլխավոր տնօրեն Գյուլ Գյուլը WSJ-ին ասել է՝ «Նոր ժամանած ռուսները միանգամից չորս բնակարան են գնում, սովորաբար կանխիկ գումարով, որպեսզի քաղաքացիության համար պահանջվող 250 հազար դոլարի ներդրում կատարեն»: «Ներկայումս մեր վաճառած 10 բնակարաններից վեց-յոթը գնել են ռուսները», ասաց տիկին Գյուլը։ Նրանք հիմնականում գործարարներ են, մեծահարուստներ, մի քանիսն էլ՝ օլիգարխներ»։
Ռուս օլիգարխ Ռոման Աբրամովիչը վերջին շաբաթներին թուրքական նավահանգիստներ է տեղափոխել իր երկու սուպերզբոսանավերը։ Ռուսաստանի նախկին նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևն անցած շաբաթ Ստամբուլում կայանել է իր 74 մետր երկարությամբ նավը, որը կրում է «Տիեզերք» անվանումը», ըստ WSJ-ի:
Ավելին, WSJ-ը հաղորդում է, որ «Որոնողական «Յանդեքս» ընկերությունը, գովազդային հայտարարությունների Avito կայքը, առևտրային Tinkoff բանկը և համակարգչային ծրագրերի DataArt ընկերությունը միասնաբար ավելի քան 1000 աշխատող են տեղափոխել Թուրքիա: «Յանդեքս»-ի մոտ 900 աշխատակիցներ Թուրքիա են ժամանել պատերազմն սկսվելուց անմիջապես հետո, թեև նրանցից մոտ 300-ը հետո մեկնել են»:
Ռուսաստանում իրենց գործունեությունը դադարեցնելու վերաբերյալ Visa-ի և Mastercard-ի որոշումները դրդել են ռուսներին օգտագործել «ռուսական Mir վճարային համակարգը, որն աշխատում է Թուրքիայի որոշ վայրերում: Ստամբուլի մթերային խանութներում սկսել են հայտնվել՝ «Մենք ընդունում ենք Mir-ը» գրությամբ» ցուցանակներ», գրել է WSJ-ը:
«Միջին դասի ռուսները հիմնականում բերել են միաժամանակ մի քանի հազար դոլար՝ կա՛մ կանխիկ, կա՛մ օգտագործելով ռուսական դրամական փոխանցումների ընկերությունները, որոնք շարունակում են գործել Թուրքիայում: Հայտնի ծառայություններից է KoronaPay-ը, որը թույլ է տալիս մարդկանց գումար փոխանցել Ռուսաստանից և այն հանել Թուրքիայում ու մի շարք այլ երկրներում։ Ընկերությունը թույլատրում է ավելի քան 15 000 եվրո արժողությամբ փոխանցումներ, որը համարժեք է 16 400 ԱՄՆ դոլարին, քանի դեռ հաճախորդները հաստատում են իրենց եկամտի աղբյուրը, ասվում է ընկերության կայքում», հայտնում է WSJ-ը: «Տարադրամ փոխանակող Վոլքան Չելիքյուրեքը, Ստամբուլի Լալելի թաղամասում, որտեղ հաճախում են ռուս առևտրականները և միակ տարածքներից մեկն է, որտեղ փոխանակման կետերը գնում և վաճառում են ռուբլիներ», ասաց WSJ-ին․ «Ես միանգամից գնել եմ առավելագույնը 100 000 ռուբլի: Բայց կան մարդիկ, որ գնել են միլիոններ»։
Միևնույն ժամանակ, Թուրքիայի տնտեսությունը օգուտ է քաղում ռուսական փողերի հոսքից, իսկ նրա՝ Ռուսաստանի երկերեսանի դատապարտումը, դիվիդենտներ է բերում արևմտյան երկրներից։ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը վերջերս չեղարկեց Թուրքիա զենքի արտահանման վերաբերյալ իր պարտադրած սահմանափակումները։ Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն ապրիլի 7-ին հայտարարեց, որ Թուրքիան շահագրգռված է «Համագործակցել Մեծ Բրիտանիայի հետ կարևոր պաշտպանական նախագծերում, որոնք ներառում են ռազմական ինքնաթիռներ, ռազմանավեր և ավիակիրներ»։
Չավուշօղլուն հայտարարել է նաև, որ Թուրքիան Կանադայի հետ քննարկում է 2020 թվականի Արցախյան պատերազմից հետո կասեցված թուրքական «Բայրաքթար» ռազմական անօդաչու թռչող սարքերի տեսախցիկների գնումների վերականգնման հարցը։
Զարմանալի է, որ Բայդենի վարչակազմը, փոխանակ պատժելու Թուրքիային՝ պատժամիջոցները տապալելու սխեմաների համար, ցանկանում է պարգևատրել նրան՝ նշելով, որ Թուրքիային F-16 կործանիչների վաճառքը բխում է Միացյալ Նահանգների և ՆԱՏՕ-ի լավագույն շահերից: Այնուամենայնիվ, Կոնգրեսը դեմ է վաճառքին։ Կոնգրեսի ավելի քան 50 անդամներ փետրվարին նամակ են ստորագրել՝ կոչ անելով Բայդենի վարչակազմին մերժել թուրքական խնդրանքը՝ գնելու 40 F-16 ինքնաթիռներ և արդիականացնելու 80 այլ ինքնաթիռներ, որոնք արդեն գտնվում են Թուրքիայում: Կոնգրեսականներն այս վաճառքին  հակադրվելու պատճառ նշել են Թուրքիայի կողմից ռուսական С-400 հրթիռային համակարգերի գնումը և մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումները։ Թուրքիային F-16 ինքնաթիռների վաճառքը «ավելի հավանական է, որ կհանգեցնի Էրդողանի զինվորականների ձեռքով տարածաշրջանում հետագա մահերի և ավերածությունների», գրում են օրենսդիրները:
Մնում է տեսնել, թե որքան ժամանակ Թուրքիան կարող է խաղալ իր խաբուսիկ խաղը ռուս-ուկրաինական պատերազմի հակամարտող երկու կողմերում։

13-04-2022 10:21:19 | Armenia | Politics
The dispute continues between those who want to reward Turkey and those who want to condemn it, because of its contradictory positions on the Russia-Ukraine war.
The Wall Street Journal (WSJ) published on April 7 a detailed article by Jared Malsin and Elvan Kivilcim, titled: “Superyachts, Seaside Apartments and Suitcases Full of Cash: Russians Pour Money Into Turkey.”
As a result of the sanctions imposed by the West on Russian banks and businesses, tens of thousands of Russians have fled to Turkey with suitcases full of money, superyachts, private jets and other assets. “Many left carrying hundreds or thousands of dollars in cash because of capital controls that the Russian government imposed,” reported the WSJ. The Russians are buying houses and other properties in Turkey taking advantage of the law that allows foreigners to become Turkish citizens if they invest at least $250,000. Many Russians are able to circumvent Western sanctions by transferring their money from Russian to Turkish banks and converting their Rubles to Turkish Liras or other currencies. All NATO member countries, with the exception Turkey, have imposed strict sanctions on Russia, preventing its citizens from wiring their money out of the country, blocking Russian Airlines from flying to Western countries, and confiscating the oligarchs’ superyachts and private jets. Refusing to impose sanctions on Russia, Turkey is trying to revive its bankrupt economy by generating desperately-needed funds.
Fleeing Russians are able to avoid Western sanctions and capital controls imposed by Russia on its citizens through “Russian cash transfer companies that operate in Turkey, cryptocurrencies and simply carrying thousands of dollars in cash through airports,” according to the WSJ. The Turkish government has come up with the lame excuse that it will allow the transfer of Russian funds to Turkey as long as “the money is legal.” Such scrutiny, if it ever existed, very quickly disappeared, ignoring the requirement that foreigners obtain a residency permit before being allowed to open a bank account. According to the WSJ, “at a single branch of one state-owned bank in Istanbul, Russians have opened more than 600 accounts in recent weeks.”
The WSJ reported that “Turkey’s central bank took in about $3 billion in just two days in mid-March…. That money was likely largely composed of deposits from Russians, said Omer Gencal, an economist and former executive at HSBC Turkey and other major Turkish banks.”
Gül Gül, the chief executive of Istanbul real-estate company Golden Sign, told the WSJ: “the newly arrived Russians are buying as many as four apartments at a time, usually with cash, in order to invest the $250,000 required for citizenship. ‘Currently, out of 10 flats [apartments] we sell, six or seven are bought by Russians, said Ms. Gül. They are mostly businesspeople, wealthy ones, some of them oligarchs.’”
Russian oligarch Roman Abramovich moved two of his superyachts to Turkish ports in recent weeks. Former Russian President Dmitry Medvedev docked his 74-meter-long (249 ft.) vessel called Universe in Istanbul last week, according to the WSJ.
Furthermore, the WSJ reported that the “search-engine company Yandex, classified-ad site Avito, commercial bank Tinkoff and software firm DataArt collectively had more than 1,000 workers fly to Turkey. About 900 Yandex workers flew to Turkey shortly after the beginning of the war, though around 300 of them have since left.”
Visa and Mastercard’s decisions to shut down operations in Russia have prompted Russians to use “the Russian Mir payment system, which works at certain locations in Turkey. ‘We accept Mir’ signs have begun cropping up in grocery stores around Istanbul,” the WSJ wrote.
“Middle-class Russians have mostly brought a few thousand dollars at a time, either in cash or by using Russian wire-transfer companies that continue to operate in Turkey. One popular service is KoronaPay, which allows people to wire money out of Russia and withdraw money in Turkey and a range of other countries. The company allows transfers worth more than 15,000 euros, equivalent to $16,400, as long as customers verify their source of income, according to the company’s website,” reported the WSJ. “Volkan Celikyurek, a money changer in Istanbul’s Laleli neighborhood, which is frequented by Russian traders and one of the only areas where exchange offices buy and sell Rubles,” told the WSJ, “I bought at most 100,000 Rubles at a time. But there are those who bought millions.”
In the meantime, Turkey’s economy is benefiting from the flow of Russian money, while its hypocritical condemnation of Russia is winning dividends from Western countries. The UK government just lifted the restrictions it had imposed on exporting weapons to Turkey. Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu announced on April 7 that Turkey is interested in “cooperating with the UK in important defense projects, including warplanes, warships and aircraft carriers.” Cavusoglu also announced that Turkey is discussing with Canada the resumption of the purchase of camera systems for the Turkish Bayraktar armed drones, suspended after the 2020 Artsakh war.
Amazingly, the Biden Administration, instead of punishing Turkey for its sanction-busting schemes, wants to reward it by indicating that selling Turkey F-16 fighters is in the best interest of the United States and NATO. Nevertheless, Congress is opposed to the sale. Over 50 Members of Congress signed a letter in February urging the Biden Administration to reject the Turkish request to buy 40 F-16 jets and upgrade 80 other jets already in Turkey’s possession. The Congressmen cited Turkey’s purchase of the Russian S-400 missile systems and the wholesale violation of human rights as the reasons for opposing the sale. Selling F-16 jets to Turkey would “more likely lead to further death and destruction in the region at the hands of Erdogan’s military,” the lawmakers wrote.
It remains to be seen how long Turkey can play its deceptive game on both sides of the fence in the Russia-Ukraine war.