Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահները կիսում են 2020 թվականի Արցախյան պատերազմից թալանածը. Հարութ Սասունյան
• 02-11-2022 11:48:01   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Մինչ Հայաստանն ամոքում էր 2020 թվականի Արցախյան պատերազմի իր վերքերը, Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահները ժամանակ չէին կորցնում հավաքվելու և իրենց ընտանիքների ու մտերիմների միջև բաժանելու Արցախի և շրջակա տարածքների գրավումից ձեռք բերված ավարը։
Ադրբեջանցի լրագրող Ուլկար Նաթիքկըզին հոկտեմբերի 24-ին eurasianet.org կայքում հրապարակեց իր հետաքննական հոդվածը՝ ««Եղբայրական» Ադրբեջանն ու Թուրքիան շահավետ ղարաբաղյան բիզնեսի կապեր են կառուցում» վերնագրով։ Այն բացահայտում է, թե ինչպես են երկու նախագահներն իրենց ընտանիքի անդամների և մտերիմների միջև բաժանել Արցախից թալանածը։
Նաթիքկըզին գրել է, որ «Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին մոտ կանգնած ընկերություններն ստացել են առնվազն հարյուր միլիոնավոր դոլարների պայմանագրեր, մասնավորապես՝ Ղարաբաղում այն տարածքների վերականգնման համար, որոնք Ադրբեջանը հետ է վերցրել պատերազմում… Զանգիլանի [Կովսական] շրջանում գտնվող գյուղատնտեսական նոր խոշոր համալիրներից մեկում Էրդողանի ընտանիքի անդամները բիզնես գործընկերներ են նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանիքի անդամների հետ»:
2022 թվականի հոկտեմբերին Էրդողանն ու Ալիևը միասին շրջեցին «Դոստ [Բարեկամ] ագրոպարկում», որը 100 միլիոն դոլար արժողությամբ մի նախագիծ է, որտեղ, վերջնարդյունքում աշխատելու է 500 մարդ և բուծելու են մինչև 10000 գլուխ խոշոր եղջերավոր անասուններ։ Երկու նախագահները՝ «Պատրաստված է Ղարաբաղում» պիտակներ են փակցրել «Դոստ ագրոպարկի» կողմից տարածաշրջան բերված խոշոր եղջերավոր անասունների մսամթերքի փաթեթների վրա։
Էրդողանին ուղեկցել է «Աբդուլքադիր Քարագյոզը, որը «Դոստ Զիրաաթի» սեփականատերն է և «Դոստ ագրոպարկում» թուրք ներդրողը»։ Քարագյոզը «Էրդողանի ընտանիքի անդամն է. նա ամուսնացած է Էրդողանի զարմուհու՝ Էրդողանի եղբոր՝ Մուստաֆա Էրդողանի դստեր հետ»։ 2016 թվականին նրանց ամուսնությունից անմիջապես հետո, երբ Էրդողանի ընտանիքի անդամները միացան նրա ընկերությանը, «Քարագյոզն սկսեց շահել զգալի քանակությամբ պետական պայմանագրեր, որոնցից շատերին մասնակցել է միայն նրա ընկերությունը»։
Նախագահ Ալիևի պաշտոնական կայքում ասվում է, որ «Ագրոպարկ նախագծի առաջին փուլում կառուցվել են գրասենյակային շենքեր, 5200 քառ․ մ փակ և 113000 քառ․ մ բացօթյա անասնաբուծական համալիրներ, զբոսանքի տարածքներ, սրճարան, կինոթատրոն, հանգստի գոտի, լողավազան և սպասարկող անձնակազմի համար նախատեսված շենքեր։ Համալիր է բերվել ընդհանուր առմամբ 3500 գլուխ խոշոր եղջերավոր անասուն և իրականացվել է գյուղատնտեսական արտադրություն։ Երկու նախագահների մասնակցությամբ ավարտվել է նախորդ տարի ցանված ցորենի և գարու բերքահավաքը»։
Էրդողանի դաշնակիցներից մեկը, որը կառավարում է Ագրոպարկը, Մեհմեդ Զեքի Թուղրուլն է՝ ընկերության գործադիր տնօրենը, Էրդողանի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության երիտասարդական թևի խորհրդի նախկին անդամը:
«Ադրբեջանական կողմից [Ագրոպարկում] ներդրողը «Pasha Investments»-ն է՝ «Pasha Holding» ընկերության մի մասը, որը միավորում է Ալիևի կնոջ՝ Ադրբեջանի առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևայի ընտանիքին պատկանող բոլոր ընկերությունները», պարզաբանել է eurasianet-ը:
Էրդողանի՝ վերջին ամսվա այցի ընթացքում, նրան միացել են «Ջեմալ Քալյոնջուն՝ «Քայլոն հոլդինգի» նախագահը, Մեհմեդ Չենգիզը, «Չենգիզ հոլդինգի» նախագահը և Յըլդըրըմ Դեմիրորենը՝ «Դեմիրորեն հոլդինգի» նախագահը։ Երեքն էլ միացել էին Էրդողանին՝ Ղարաբաղ նրա նախորդ այցի ժամանակ»։
««Չենգիզը» և «Քալյոնը» հայտնի են դարձել որպես «Հինգի բանդայի» երկու թուրքական ընկերությունները, որոնք սերտ կապեր ունեն Էրդողանի ու իշխող կուսակցության հետ և որոնք Էրդողանի կառավարման տարիներին շահել են պետական ամենախոշոր մրցույթներ»: Թուրքական «Ջումհուրիյեթ» թերթը գրում է, որ Էրդողանի զարմուհու հետ իր ամուսնությունից հետո մեկ տարվա ընթացքում «Քարագյոզը ընդհանուր առմամբ շահել է տասը մրցույթ Ստամբուլի քաղաքապետարանից և որոշ հանրային ընկերություններից»:
Նաթիքկըզին հաղորդում է, որ «Ե՛վ «Քալյոնը», և՛ «Չենգիզը» շահութաբեր պայմանագրեր են կնքել Ղարաբաղում աշխատանքի համար …ներառյալ ճանապարհների կառուցումը և երեք հանքերի, մասնավորապես՝ ոսկու և պղնձի շահագործումը: «Քալյոնը» կառուցում է Հորադիզ-Աղբանդ երկաթգիծը, որը նախատեսված է որպես Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ կապող տրանսպորտային երթուղու մի մաս՝ Հայաստանի հարավով։ Նախատեսվում է, որ այդ նախագիծը կարժենա ավելի քան 180 միլիոն դոլար և կավարտվի 2023 թվականին»։
Ըստ eurasianet-ի երկրորդ հոդվածի, որը վերնագրված է «Թուրքական ընկերությունները օգտվում են Ադրբեջանի հաղթանակից», ասվում է, որ «մեկ այլ ընկերություն, որը ղեկավարում է Մեհմեթ Չենգիզը, շահել է պայմանագիր Ադրբեջանի պետական ջրային տնտեսության ընկերության կողմից՝ հսկայական հիդրոէլեկտրակայան ջրամբարի կառուցման համար», հաղորդում է «Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագիծը (OCCRP)»։ Շահումից հետո Չենգիզի կողմից վերահսկվող ընկերությունը վճարել է օֆշորային ընկերությանը, որն իր հերթին գնել է շքեղ բնակարան Լոնդոնում, ուր ապրում էր ջրային ընկերության այն ժամանակվա ղեկավարի որդին»:
Բացի այդ, «Հինգի բանդայի» մեկ այլ ընկերություն՝ «Քոլին Ինսաաթը», «նաև շահավետ ճանապարհաշինական պայմանագիր է ձեռք բերել Ղարաբաղում՝ «Հաղթանակի ճանապարհը» կառուցելու համար դեպի Շուշա [Շուշի] ադրբեջանական «Ազվիրթ» ընկերության հետ միասին։ «Քոլինը» նաև ներգրավված է եղել Ագալի գյուղում շուկայի ստեղծման գործում (գտնվում է «Թուրքիա-Ադրբեջան բարեկամության փողոցում»), որտեղ տեղափոխվել են Ղարաբաղում վերաբնակված առաջին մի քանի ադրբեջանցիները»։
Թուրքական մեկ այլ խոշոր ընկերություն՝ «Դեմիրորեն հոլդինգը», 2021 թվականին 10 տարվա պայմանագիր է կնքել Ադրբեջանի պետական վիճակախաղը վարելու համար և Ադրբեջանի էկոնոմիկայի նախարարության հետ ստորագրել է փոխըմբռնման հուշագիր՝ «40 միլիոն դոլար արժողությամբ դեղագործական գործարան կառուցելու համար»:
Նաթիքկըզին հայտնել է, որ «Ընդհանուր առմամբ, Ադրբեջանի կառավարությունը մոտ 2,9 միլիարդ դոլար է հատկացրել Ղարաբաղում վերակառուցման և վերականգնման ծրագրերի համար: Մանրամասներ չեն հրապարակվել այն մասին, թե որ երկրների ընկերություններն են պայմանագրեր ստանում, բայց բարեկամ համարվող այլ երկրներ, ներառյալ Իտալիան, Իսրայելը և Մեծ Բրիտանիան, ևս պայմանագրեր են ստացել: Սակայն թուրքական ընկերությունները, ըստ երևույթին, պայմանագրերի ամենամեծ շահողներն են: Բաքվում Թուրքիայի դեսպանատան տվյալներով՝ Ղարաբաղում գործում է մոտ 30 թուրքական ընկերություն։ «Այդ ընկերություններն արդեն ներդրել են 1 միլիարդ դոլար, և այդ ներդրումները կշարունակեն աճել», ասել է Բաքվում Թուրքիայի գլխավոր առևտրային խորհրդական Յակուբ Սեֆերը։
Նաթիքկըզին գրել է, որ երբ իտալացի լրագրողն Ալիևից հետաքրքրվել է Արցախում աշխատանքի մի մասը իտալական ընկերությունների կողմից ստանալու հեռանկարների վերաբերյալ, Ալիևն ասել է, որ «Իտալիան կլինի երկրորդ տեղում՝ Թուրքիայից հետո։ «Նա մեր հարևանն է, և նրանք ունեն շատ հայտնի շինարարական ընկերություններ», ասաց նա Թուրքիայի մասին: «Որովհետև նա մեր դաշնակիցն է և մտերիմ ընկերը»:

02-11-2022 11:48:01 | Armenia | Politics
While Armenia has been licking its wounds of the 2020 Artsakh War, the presidents of Azerbaijan and Turkey wasted no time to get together and split with their families and cronies the loot they acquired after occupying the territories in and around Artsakh.
Azerbaijani journalist Ulkar Natiqqizi posted on the eurasianet.org website her investigative article on October 24, titled: “‘Brotherly’ Azerbaijan and Turkey build lucrative Karabakh business ties.” It reveals how the two presidents have divided among their family members and close associates what they plundered from Artsakh.
Natiqqizi wrote that “Companies close to President Recep Tayyip Erdogan have received at least hundreds of millions of dollars in contracts, particularly in the reconstruction of the territories in Karabakh that Azerbaijan retook in the war…. In one large new agricultural complex in the Zangilan region, members of Erdogan’s family are business partners with members of President Ilham Aliyev’s family.”
In October 2022, Erdogan and Aliyev together toured “Dost [Friend] Agropark, a $100 million project that will eventually employ 500 people raising up to 10,000 head of cattle.” The two presidents placed ‘Made in Karabakh’ labels on the packages of meat products from the cattle brought to the region by Dost Agropark.
Accompanying Erdogan was “Abdulkadir Karagoz, the owner of Dost Ziraat, the Turkish investor in Dost Agropark.” Karagoz is “a member of Erdogan’s family; he is married to Erdogan’s niece, the daughter of Erdogan’s brother Mustafa Erdogan.” Shortly after his 2016 marriage, when Erdogan’s family members joined his company, “Karagoz began winning conspicuous amounts of government contracts, in many of which his firm was the sole participant.”
President Aliyev’s official website stated that “office buildings, 5,200 square meters indoor and 113,000 square meters outdoor animal husbandry complexes, social facilities, café, cinema, recreation area, swimming pool, and buildings for service personnel were built in the first phase of the [Agropark] project. A total of 3,500 head of cattle were brought to the complex and production of tillage carried out. Harvesting of wheat and barley planted last year was completed with the participation of both presidents.”
One of Erdogan’s allies managing Agropark is Mehmet Zeki Tugrul, the company’s CEO, a former board member of the youth wing of Erdogan’s ruling Justice and Development Party.
“On the Azerbaijani side, the investor [in Agropark] is Pasha Investments, part of the Pasha Holding company that brings together all of the firms owned by the family of Aliyev’s wife who is Azerbaijan’s first vice president, Mehriban Aliyeva,” eurasianet revealed.
Joining Erdogan’s entourage during his last month’s visit was “Cemal Kalyoncu, chairman of Kalyon Holding; Mehmet Cengiz, chairman of Cengiz Holding; and Yıldırım Demiroren, chairman of Demiroren Holding. All three had also joined Erdogan in his previous Karabakh visit.”
“Cengiz and Kalyon are two of what has become known as the ‘Gang of Five’ Turkish firms that have close links to Erdogan and the ruling party and which have been awarded most large government tenders during Erdogan’s rule.” The Turkish newspaper Cumhuriyet reported that within one year of his marriage, Erdogan’s cousin “Karagoz obtained a total of ten tenders from Istanbul Metropolitan Municipality companies and certain public companies.”
Natiqqizi reported that “Both Kalyon and Cengiz have been awarded lucrative contracts for work in Karabakh, …including the construction of roads and operation of three mines, particularly of gold and copper. Kalyon is constructing the Horadiz-Aghband railway line that is envisaged as part of the transport route connecting Azerbaijan’s exclave of Nakhichevan to the mainland via southern Armenia. That project is projected to cost over $180 million and to be completed in 2023.”
According to a second eurasianet article titled, “Turkish Firms Benefit from Azerbaijan’s Victory,” stated that “another company run by Mehmet Cengiz won a contract from Azerbaijan’s state water management company for the construction of a massive hydroelectric dam, the Organized Crime and Corruption Project reported. Following the award, a company controlled by Cengiz made a payment to an offshore company which in turn bought a luxury apartment in London, in which the son of the then-head of the water company lived.”
Furthermore, Kolin Insaat, another ‘Gang of Five’ company, “also has gotten a lucrative road construction contract in Karabakh, to build the ‘Victory Road’ to Shusha [Shushi] along with an Azerbaijani firm, Azvirt. Kolin also was involved in the establishment of a market (located on ‘Turkey-Azerbaijan Friendship Street’) in the village of Agali, where the first few Azerbaijanis to resettle in Karabakh have moved.”
Another major Turkish firm, Demiroren Holding, got in 2021 a 10-year contract to run Azerbaijan’s state lottery, and signed a memorandum of understanding with Azerbaijan’s Ministry of Economy “to build a $40 million pharmaceutical plant.”
Natiqqizi reported that “In total, the Azerbaijani government has allocated nearly $2.9 billion for reconstruction and restoration projects in Karabakh. Data have not been published breaking down which countries’ companies get contracts, and other countries perceived to be friendly, including Italy, Israel, and the United Kingdom, also have gotten contracts. But Turkish firms appear to be the biggest winners of the contracts. There are roughly 30 Turkish companies operating in Karabakh, according to the Turkish embassy in Baku.
‘These companies have already invested $1 billion, and these investments will continue to grow,’ said Yakup Sefer, Turkey’s chief trade counsellor in Baku.”
Natiqqizi wrote that when an Italian journalist asked Pres. Aliyev about the prospects of Italian companies getting a piece of the action in Artsakh, Aliyev said that “Italy would be in second place -- behind Turkey. ‘It is our neighbor and they have very prominent construction companies,’ he said of Turkey. ‘Because it is our ally and close friend.”