17-11-2022 12:53:06 | Հայաստան | Քաղաքական
Անցյալ շաբաթվա իմ հոդվածից հետո, որտեղ ներկայացված էր, թե ինչպես է Թուրքիան արտերկրից առևանգում իր այլախոհ քաղաքացիներին, ես հանդիպեցի մի քանի այլ օրինակների, երբ թուրքական կառավարությունը փորձում է կեղծ պատրվակներով հետ բերել նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի քննադատներին։
Այս տարվա սեպտեմբերին հայաստանյան մամուլում մի մտահոգիչ լուր տարածվեց, թե ինչպես են երկու զինված քուրդ մարտիկներ, որոնք ձերբակալվել էին Իրանից Հայաստանի սահմանը հատելուց հետո, հայտնվել Թուրքիայում։ Արդյոք Հայաստանի իշխանություններն էին քրդերին հանձնե՞լ Թուրքիային՝ հաշվի առնելով Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու վերջին փորձերը, թե՞ նրանց Հայաստանից առևանգել էին թուրք գործակալները։ Ամեն դեպքում, սա շատ մտահոգիչ զարգացում է:
Հայաստանի արդարադատության նախարարությունը հայտարարեց, որ երկու քրդերը սկզբում դատապարտվել են յոթ տարվա ազատազրկման, այնուհետև վերաքննիչ դատարանի կողմից նրանց պատժաչափերը նվազեցնելուց հետո դրվել են սահմանափակ հսկողության տակ (պրոբացիա)։ Ինչ-որ ձևով նրանք հայտնվել են Թուրքիայում, որտեղ այժմ ձերբակալված են:
Սեպտեմբերի 24-ին քրդական կայքէջը հրապարակել է Քրդական ժողովրդական պաշտպանության ուժերի հայտարարությունը՝ Հայաստանին մեղադրելով երկու քրդերին Թուրքիային արտահանձնելու մեջ։ Հայաստանի արդարադատության նախարարությունը պատասխանել է, որ իրենք քրդերին չեն հանձնել Թուրքիային։
Անդրադառնալով իր քաղաքացիներին արտահանձնելու Թուրքիայի փորձերի այլ դեպքերին, Աբդուլլահ Բոզքուրտը սեպտեմբերի 22-ին մի հոդված գրեց շվեդական Nordic Monitor-ում՝ «Կանադայում Թուրքիայի դեսպանատունը նոր մարտավարություն է մշակել՝ ապահովելու քննադատների, հակառակորդների արտահանձնումը» վերնագրով։
Հիմնվելով թուրքական գաղտնի փաստաթղթերի վրա՝ Բոզքուրտը բացահայտել է, որ Թուրքիան Կանադայից պահանջել է արտահանձնել 80-ամյա պրոֆեսոր, մի քանի գրքերի հեղինակ Սուաթ Յըլդըրըմին, ում «սպառնում է կալանավորման հրաման՝ շինծու մեղադրանքներով»։ Թուրքիայի կառավարությունը «արտահանձնման տասնյակ անլուրջ պահանջներ է ներկայացրել Կանադայի իշխանություններին»՝ իր ներքին հակառակորդներին, այդ թվում՝ մի քանի լրագրողների Թուրքիային հանձնելու համար։
Բոզքուրթը գրել է Nordic Monitor-ի երկրորդ հոդվածը՝ «Օտտավայում թուրքական դեսպանատունը լրտեսել է քննադատող լրագրողներին և Կանադայում գործող հասարակական կազմակերպություններին» վերնագրով՝ բացահայտելով, որ թուրք դիվանագետները հսկողության տակ են պահել կանադա-թուրքական երկու հասարակական կազմակերպություններ:
Դեսպանատունը նաև տվյալներ է հավաքել երկու թուրք լրագրողների՝ Ֆարուք Արսլանի և Հասան Յըլմազի մասին։ «Ըստ Ստոկհոլմի ազատության կենտրոնի՝ 2019 թվականի մարտի 14-ի դրությամբ Թուրքիայում բանտարկվել է 211 լրագրող, իսկ 167 լրագրող, որոնց սպառնում է ձերբակալման հրաման, ստիպված են եղել ապրել աքսորում կամ թաքնվել Թուրքիայում»։
Բոզքուրտը գրել է իր երրորդ հոդվածը Nordic Monitor-ում՝ «Նոր Զելանդիայում Թուրքիայի դեսպանատունը լրտեսել է երեխաների մանկապարտեզը և հավաքել է քննադատների տվյալները»: Նա ասել է, որ դեսպանատունը հսկում է Նոր Զելանդիայի «Փոքրիկ մարգարիտներ» երեխաների մանկապարտեզը։
Լեվենթ Քենեզը Nordic Monitor-ում գրել է՝ «Փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ թուրք դիվանագետները Միացյալ Թագավորությունում լրտեսել են Էրդողանի քննադատներին» վերնագրով հոդվածը՝ բացահայտելով, որ Անկարայի գլխավոր դատախազությունը հետաքննություն է սկսել «70 թուրք քաղաքացիների նկատմամբ, որոնք Լոնդոնում թուրք դիվանագետների կողմից ցուցակագրվել են առանց hանցանքի որևէ կոնկրետ ապացույցի»։
Քենեզը նաև բացահայտել է, որ թուրք մանկավարժ Օրհան Ինանդին «առևանգվել է Ղրղզստանում մայիսի 31-ին և անօրինական կերպով Թուրքիա բերվել թուրքական հետախուզական գործակալության՝ MIT-ի կողմից»: Բացի այդ, Կոսովոյում Թուրքիայի դեսպանատունը հավաքել է 78 աքսորված թուրք ուսուցիչների տվյալները: Nordic Monitor-ը նաև պարզել է, որ «MIT-ը ներթափանցել է Հունաստանում գտնվող փախստականների ճամբարներ՝ լրտեսելու հակառակորդներին, որոնք ստիպված են եղել փախչել Հունաստան՝ խուսափելու համար հարևան Թուրքիայում աննախադեպ ճնշումներից»:
Nordic Monitor-ի մեկ այլ՝ «Սփյուռքի գործակալությունը, որը վարում է թուրքական հետախուզության հետ հավաքագրման գաղտնի ծրագրեր, փնտրում է երիտասարդ լոբբիստների ԱՄՆ-ում և Կանադայում» վերնագրով հոդվածում Քենեզը բացահայտել է, որ «Արտասահմանի թուրքերի և հարակից համայնքների» նախագահությունը (YTB) հավաքագրել է Միացյալ Նահանգների և Կանադայի 30 երիտասարդ թուրք բնակիչների՝ վերապատրաստման ծրագրի համար, որը կայացել է սեպտեմբերին Մերիլենդում և կոչվել է «ԱՄՆ-Կանադա սփյուռքի շահերի պաշտպանության ակադեմիա»: Ծրագիրն ընդգրկում էր հետևյալ թեմաները. «Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության ժամանակակից հիմնախնդիրները, 1915 թվականի իրադարձությունները և թուրք-հայկական հակամարտությունը, ԱՄՆ-ի և Կանադայի կառուցվածքը և որոշումների կայացման գործընթացները, ազդեցիկ խմբերը և լոբբինգը»: Բացի այդ, անցկացվել են սեմինարներ՝ «Թուրքական սփյուռքի իրազեկման բարձրացում և լրատվամիջոցներ, քաղաքականություն ու ատելության խոսք» թեմայով։
Անցյալ շաբաթ Անկարայում Շվեդիայի վարչապետ Ուլֆ Քրիսթերսոնի հետ հանդիպման ժամանակ նախագահ Էրդողանը պահանջել է Թուրքիային արտահանձնել աքսորված թուրք լրագրող Բյուլենթ Քենեշին, որն անգլերենով հրատարակվող և այժմ փակված Today’s Zaman օրաթերթի նախկին գլխավոր խմբագիրն է, որը նաև թուրքական կառավարության բացահայտ քննադատներից է։ Քրիսթերսոնը հույս ուներ համոզել Թուրքիային հրաժարվել Շվեդիայի կողմից ՆԱՏՕ-ի ռազմական դաշինքին միանալու իր արգելափակումից, մինչ Անկարան մեղադրում է Շվեդիային ու Ֆինլանդիային քաղաքական այլախոհներին ապաստան տալու մեջ, որոնց Թուրքիան պիտակավորել է որպես «ահաբեկիչներ»: «Բյուլենթ Քենեշ անունով ահաբեկչի արտաքսումը մեզ համար կարևոր է», ասել է Էրդողանը Քրիսթերսոնի հետ մամուլի ասուլիսում։
Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեն հայտարարություն է տարածել՝ զգուշացնելով Շվեդիային՝ «չտրվել նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի շանտաժին և նախադեպ ստեղծել՝ որը կվտանգի վտարանդի թուրք լրագրողներին ամբողջ աշխարհում»:

17-11-2022 12:53:06 | Armenia | Politics
After my last week's article about Turkey kidnapping its dissident citizens from overseas, I came across several other examples of the Turkish government's attempts to bring back, under false pretenses, the critics of Pres. Recep Tayyip Erdogan.
Last month, there was a disturbing news item in the Armenia media speculating how two armed Kurdish fighters, who were arrested after crossing Armenia’s border from Iran, ended up in Turkey. Were the Kurds handed over to Turkey by the Armenian authorities in view of their recent attempts to normalize relations with Turkey or were they kidnapped from Armenia by Turkish agents? Either way, this is a very alarming development.
Armenia’s Ministry of Justice announced that the two Kurds were initially sentenced to seven years in jail. After the court of appeal reduced their sentences, they were set free and placed on probation. Somehow, they surfaced in Turkey where they are now under arrest.
On September 24, a Kurdish website published a statement from Kurdish People's Defense Forces, accusing Armenia of extraditing the two Kurds to Turkey. Armenia’s Ministry of Justice responded by saying that it did not hand over the Kurds to Turkey.
Turning to other cases of Turkish attempts to have its citizens extradited, Abdullah Bozkurt wrote an article in the Sweden-based Nordic Monitor on September 22, titled: “Turkish Embassy in Canada came up with a new tactic to secure extradition of critics, opponents.”
Based on confidential Turkish documents, Bozkurt revealed that Turkey asked Canada to extradite Suat Yıldırım, an 80-year-old professor and author of several books, who “faces outstanding arrest warrants on fabricated charges.” The Turkish government has filed “dozens of frivolous extradition requests with Canadian authorities” to hand over to Turkey its domestic opponents, including several journalists.
Bozkurt wrote a second Nordic Monitor article with the title: “Turkish Embassy in Ottawa spied on critical journalists, NGOs in Canada,” revealing that Turkish diplomats kept under observation two Canadian-Turkish social organizations. The Embassy also profiled two Turkish journalists, Faruk Arslan and Hasan Yilmaz. “According to the Stockholm Center for Freedom, 211 journalists were jailed in Turkey as of March 14, 2019 and 167 journalists who face arrest warrants were forced to live in exile or remain at large in Turkey.”
Bozkurt wrote a third Nordic Monitor article titled: “Turkish Embassy in New Zealand spied on child care center and profiled critics.” He revealed that the embassy surveilled the Little Pearls child care center in New Zealand.
Levent Kenez wrote in the Nordic Monitor an article titled, “Documents show Turkish diplomats spied on Erdogan’s critics in the United Kingdom,” disclosing that the Ankara Chief Public Prosecutor’s Office launched an investigation into “70 Turkish nationals who were listed by Turkish diplomats in London without any concrete evidence of wrongdoing.”
Kenez also disclosed that Turkish educator Orhan Inandi “was kidnapped in Kyrgyzstan on May 31 and illegally brought to Turkey by Turkish intelligence agency, MIT.” In addition, the Turkish Embassy in Kosovo profiled 78 exiled Turkish teachers. The Nordic Monitor also revealed that the “MIT infiltrated refugee camps in Greece in order to spy on opponents who were forced to flee to Greece to escape an unprecedented crackdown in neighboring Turkey.”
In another Nordic Monitor article with the title, “Diaspora agency that runs covert recruitment programs with Turkish intelligence seeks young lobbyists in the US and Canada,” Kenez disclosed that The Presidency for Turks Abroad and Related Communities (YTB) recruited 30 young Turkish residents of the United States and Canada for a training program called the “US-Canada Diaspora Advocacy Academy,” which took place in Maryland in September. The program covered: “Contemporary Issues in Turkish Foreign Policy, the 1915 Events and the Turkish-Armenian Conflict, USA and Canada Structure and Decision Making Processes, Pressure groups, and Lobbying.” In addition, workshops were held on “Raising Turkish Diaspora Awareness and Media, Politics and Hate Speech.”
During last week’s meeting with Sweden’s Prime Minister Ulf Kristersson in Ankara, Pres. Erdogan demanded the extradition to Turkey of exiled Turkish journalist Bulent Kenes, the former editor-in-chief of the now-closed English language Today’s Zaman daily, also an outspoken critic of the Turkish government. Kristersson was hoping to persuade Turkey to drop its blocking of Sweden from joining the NATO military alliance, with Ankara accusing Sweden and Finland of harboring political dissidents who are labelled as “terrorists” by Turkey. “The deportation of the terrorist named Bulent Kenes is of importance to us,” Erdogan said at a news conference with Kristersson.
The Committee to Protect Journalists issued a statement warning Sweden not “to give in to President Recep Tayyip Erdogan’s blackmail and set a precedent that would endanger exiled Turkish journalists worldwide.”