• 29-11-2022 11:56:38   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: «Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները 2022-ի երրորդ եռամսյակում հայտնաբերել են կրիպտոմայներների ավելի քան 150 հազար նոր մոդիֆիկացիա։ Դա երեք անգամ ավելի է, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում։ Միայն Ռուսաստանում 2022-ի հուլիս-սեպտեմբերին նման ծրագրերի օգտագործմամբ գրոհների թիվը գերազանցել է 13,7 միլիոնը։ Այդ մասին հայտնում է «Կասպերսկի» ընկերությունը։
Երրորդ եռամսյակում մայներների շրջանում ամենատարածված կրիպտոարժույթը Monero-ն էր (XMR): Այն «արդյունահանել» են թաքնված մայնինգի ԾԱ-ի վերլուծված նմուշների մոտ կեսը (48%): Monero-ն հայտնի է նրանով, որ դրա կիրառմամբ գործարքի տվյալները անանուն են, այսինքն՝ գործարքների դրամապանակների հասցեները, գումարները, հաշվեկշիռը և պատմությունը հնարավոր չէ որոշել:
Մարդը մայներների կարող է բախվել այն կայքերում, որտեղ տարածվում է ցանցահենային բովանդակություն՝ ֆիլմեր, երաժշտություն, խաղեր, տարբեր ծրագրեր: Չարագործներն օգտագործում են նաև չփակված խոցելիությունները։ Ընկերության տվյալներով՝ լայնորեն հայտնի խոցելիությունների շահագործման հետ կապված գրեթե յուրաքանչյուր վեցերորդ գրոհի ժամանակ տեղի է ունեցել նաև մայներով վարակում։ Եթե առաջին կիսամյակում խոցելիությունների օգնությամբ ավելի հաճախ տարածվում էին բեկդորներ (ծրագրեր, որոնք թույլ են տալիս հեռավար կառավարել զոհի համակարգիչը) և շորթիչներ, ապա երրորդ եռամսյակում գերակշռել են շորթիչները և մայներները։
«Մայներ-տրոյացին մի ծրագիր է, որը կրիպտոարժույթ գեներացնելու համար օգտագործում է համակարգիչների կամ սմարթֆոնների հզորությունը՝ առանց դրանց տերերի իմացության, այսինքն՝ գաղտնի։ Նման ԾԱ-ն կարող է երկար ժամանակ գտնվել սարքում և մինչև որոշակի պահ իրեն որևէ կերպ չդրսևորել։ Ընդ որում, մայնինգը խիստ ռեսուրսատար գործընթաց է։
Այն զգալիորեն ծանրաբեռնում է պրոցեսորը և տեսաքարտը, և արդյունքում համակարգիչը սկսում է դանդաղել։ Լրացուցիչ ծանրաբեռնվածությունը կարող է հանգեցնել էլեկտրաէներգիայի ավելի մեծ սպառմանը և սարքի վաղաժամ շարքից դուրս գալուն», - մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության կիբեռանվտանգության փորձագետ Անդրեյ Իվանովը։
Կրիպտոմայներներից պաշտպանվելու համար ընկերությունը խորհուրդ է տալիս չներբեռնել ծրագրեր կասկածելի կայքերից; օգտագործել ծրագրերի պաշտոնական տարբերակները; տեղադրել հուսալի պաշտպանական լուծում; ժամանակին թարմացնել հավելվածներն ու օպերացիոն համակարգերը բոլոր սարքերում, որպեսզի դրանցում առկա խոցելիություններից չկարողանան օգտվել չարագործները։

• 29-11-2022 11:56:38   | Армения  |  Новости науки и технологии
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. В третьем квартале 2022 года эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили более 150 тысяч новых модификаций криптомайнеров. Это в три раза больше, чем за аналогичный период в прошлом году. Только в России число атак с использованием таких программ с июля по сентябрь 2022 года превысило 13,7 миллионов. Об этом сообщает «Лаборатория Касперского».
Самой популярной криптовалютой у майнеров в третьем квартале оказалась Monero (XMR). Её добывали около половины (48%) проанализированных образцов ПО для скрытого майнинга. Monero известна тем, что данные о транзакции с её использованием анонимизируются, то есть нельзя определить адреса кошельков, суммы, баланс и историю транзакций.
Столкнуться с майнерами человек может на сайтах, где распространяют пиратский контент — фильмы, музыку, игры, различные программы. Также злоумышленники используют незакрытые уязвимости. По данным компании, почти в каждой шестой атаке с эксплуатацией широко известных уязвимостей происходило и заражение майнером. Если в первом полугодии с помощью уязвимостей чаще распространялись бэкдоры (программы, которые позволяют удалённо управлять компьютером жертвы) и вымогатели, то в третьем квартале перевес пришёлся на вымогатели и майнеры.
«Троянец-майнер — это программа, которая использует мощности компьютеров или смартфонов для генерации криптовалюты без ведома их владельцев, то есть скрытно. Такое ПО может находиться на устройстве долгое время и до определённого момента никак себя не проявлять. При этом майнинг — крайне ресурсоёмкий процесс. Он существенно загружает процессор и видеокарту, и в результате компьютер начинает тормозить. Дополнительная нагрузка может привести к повышенному расходу электроэнергии и преждевременному выходу устройства из строя», — комментирует Андрей Иванов, эксперт «Лаборатории Касперского» по кибербезопасности.
Для защиты от криптомайнеров компания рекомендует не скачивать программы с подозрительных сайтов; использовать официальные версии программ; установить надёжное защитное решение; своевременно обновлять приложения и операционные системы на всех устройствах, чтобы уязвимостями в них не смогли воспользоваться злоумышленники.