• 13-12-2022 13:30:41   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: «Կասպերսկի» ընկերության լուծումները 2022-ին հայտնաբերել են օրական միջինը 400 հազար նոր վնասաբեր ֆայլ։ Դա 5%-ով ավելի է, քան 2021-ին։ Ընդամենը 2022-ի հունվար-հոկտեմբերին ընկերության լուծումները հայտնաբերել են 122 միլիոն վնասաբեր ֆայլ։
Ինչպես հայտնում է ընկերությունը, այս տարի գրանցվել է ծածկագրող և ներբեռնող ծրագրերի ակտիվության կտրուկ աճ։ Ամեն օր հայտնաբերվող շորթող ծրագրերի քանակն աճել է 181%-ով, իսկ ներբեռնիչները (վնասաբեր ԾԱ, որը վարակված սարքերի վրա տեղադրում է այլ վնասաբեր կամ անցանկալի հավելվածներ)՝ 142%-ով։
Չարագործների հիմնական թիրախը դեռևս մնում է Windows-ը։ Հայտնաբերված բոլոր վնասաբեր ֆայլերի շուրջ 85%-ը թիրախավորել է հենց այս հարթակը: Բացի այդ, այս տարի կրկնապատկվել է Microsoft Office-ի ֆայլերի անվան տակ տարածվող վնասաբեր ֆայլերի ամեն օր հայտնաբերվող բաժինը։ Դրա հետ մեկտեղ, Linux-ի համար նոր վնասաբեր ֆայլերի ամեն օր հայտնաբերվող թիվն աճել է 20%-ով, իսկ Android հարթակը թիրախավորողների թիվը՝ 10%-ով։
«Սպառնալիքների լանդշաֆտը դառնում է ավելի բազմազան, իսկ չարագործներն ակտիվորեն օգտագործում են համաշխարհային իրադրությունը և նորությունների օրակարգը՝ օգտատերերին գրոհելու համար։ Բոլոր հիմքերը կան ենթադրելու, որ հաջորդ տարի ևս գրոհների քանակը և վնասաբեր ԾԱ-ի ծավալը կշարունակեն աճել։ Բացի այդ, այսօր կիբեռգրոհ իրականացնելու համար պարտադիր չէ, որ չարագործն ինքնուրույն կատարի դրա բոլոր քայլերը և վնասաբեր գործիքներ մշակի։ Դարքնետում հասանելի են ինչպես վնասաբեր ԾԱ-ի, այնպես էլ կազմակերպությունների ցանցին պատրաստի հասանելիության բազմաթիվ առաջարկներ։ Ահա թե ինչու ենք մենք հիշեցնում, որ բոլորին՝ խոշոր կազմակերպություններից մինչև շարքային օգտատերեր, արժե օգտագործել հուսալի պաշտպանական լուծումներ։ Մեր փորձագետներն, իրենց հերթին, առավելագույն ջանքեր են գործադրում կիբեռսպառնալիքներից պաշտպանելու և օգտատերերին կորուստներից զերծ պահելու համար»,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության հակավիրուսային հետազոտությունների բաժնի ղեկավար Վլադիմիր Կուսկովը։
Ավելին այն մասին, թե ինչպես է աճում վնասաբեր ակտիվությունը, կարելի է  իմանալ հետևյալ հղմամբ՝ https://securelist.ru/ksb-2022-statistics/106227/։

• 13-12-2022 13:30:41   | Армения  |  Новости науки и технологии
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. Решения «Лаборатории Касперского» в 2022 году обнаруживали в среднем 400 тысяч новых вредоносных файлов ежедневно. Это на 5% больше, чем в 2021 году. Всего с января по октябрь 2022 года решения компании обнаружили 122 миллиона вредоносных файлов.
Как сообщает компания, в этом году был отмечен всплеск шифровальщиков и загрузчиков. Количество детектируемых ежедневно программ-вымогателей выросло на 181%, а загрузчиков (вредоносное ПО, которое устанавливает другие зловреды или нежелательные приложения на заражённые устройства) — на 142%.
По-прежнему основная мишень злоумышленников — Windows. Около 85% всех обнаруженных вредоносных файлов было нацелено именно на эту платформу. Кроме того, в этом году удвоилась ежедневно обнаруживаемая доля вредоносных файлов, распространяемых под видом файлов Microsoft Office. Вместе с этим, число ежедневно детектируемых новых вредоносных файлов под Linux увеличилось на 20%, а нацеленных на платформу Android — на 10%.
«Ландшафт угроз становится разнообразнее, а злоумышленники активно используют мировую обстановку и новостную повестку для атак на пользователей. Есть все основания полагать, что и в следующем году число атак и объём вредоносного ПО продолжит расти. Кроме того, сегодня, чтобы совершить кибератаку, злоумышленнику не обязательно самостоятельно совершать все её шаги и разрабатывать вредоносные инструменты. В даркнете доступны многочисленные предложения как вредоносного ПО, так и готового доступа в сети организаций. Вот почему мы напоминаем, что использовать надёжные защитные решения стоит всем — от крупных организаций до рядовых пользователей. Наши эксперты, в свою очередь, прилагают максимум усилий, чтобы защищать от киберугроз и уберегать пользователей от потерь», — комментирует Владимир Кусков, руководитель отдела антивирусных исследований в «Лаборатории Касперского».