• 22-12-2022 14:40:49   | Հայաստան  |  Քաղաքական
2021 թվականի հունիսին ես հոդված գրեցի մի թուրքի մասին, որն Արդարադատության նախարարության կողմից մեղադրվում էր ԱՄՆ պաշտպանության տեխնիկական տվյալները Թուրքիա ապօրինաբար ուղարկելու մեջ։ 53-ամյա Արիֆ Ուգուրն անցյալ շաբաթ դատապարտվեց 33 ամսվա ազատազրկման, այնուհետև՝ երկու տարի վերահսկվող ազատ արձակման: Նա 2002 թվականից ընդհատումներով ապրել է Մասաչուսեթս նահանգի Քեմբրիջ քաղաքում, իսկ 2005 թվականին դարձել է ԱՄՆ մշտական բնակիչ:
Ուգուրը ձերբակալվել է 2021 թվականին և մեղադրվել. 1) Միացյալ Նահանգներից Թուրքիա առանց արտահանման արտոնագրի  պաշտպանության տեխնիկական տվյալներ արտահանելու դավադրության. 2) Միացյալ Նահանգներից Թուրքիա առանց արտահանման արտոնագրի տեխնիկական տվյալներ արտահանելու. և 3) պաշտպանության նախարարությունից (ՊՆ) կեղծավորությամբ պայմանագրեր ձեռք բերելու ծրագրի մշակմամբ՝ էլեկտրոնային խարդախության համար:
2005 թվականին Ուգուրը Մասաչուսեթսում հիմնադրել է սահմանափակ պատասխանատվությամբ Anatolia Group ընկերությունը, որը ներկայացվել է որպես պաշտպանության նախարարության համար հատուկ սարքավորումներ և մասեր արտադրող ու մատակարար: Նա եղել է ընկերության միակ սեփականատերը։
Միացյալ Նահանգների կառավարությունը Ուգուրին պաշտոնապես մեղադրել է  դավադրության մեջ՝ պաշտպանության նախարարությանը ԱՄՆ զինված ուժերի կողմից օգտագործվող տարբեր մասեր և սարքավորումներ մատակարարելու համար տասնյակ պայմանագրեր ձեռք բերելու մեջ։ Այդ պայմանագրերով պահանջվում էր, որ մասերն արտադրվեին ԱՄՆ-ում: Ուգուրը կեղծորեն պնդել է, որ իր ընկերությունը կարտադրի այդ մասերը ԱՄՆ-ում գտնվող իր ձեռնարկություններում, սակայն պարզվել է, որ Anatolia Group-ը կեղծ ընկերություն է, որն արտադրական հարմարություններ չունի Միացյալ Նահանգներում: Փոխարենը, նա մասերն արտադրել է Թուրքիայում՝ խախտելով ԱՄՆ օրենքները: Ավելին, արտասահմանում արտադրված որոշ մասեր անորակ էին և չէին կարող օգտագործվել իրենց նախատեսված ռազմական նպատակների համար:
Ուգուրը Թուրքիայում արտադրողին ապօրինի կերպով տրամադրել է տեխնիկական բնութագրեր և մասերի գծագրեր, որոնք նա ձեռք է բերել Պաշտպանության  նյութատեխնիկական գործակալությունից (DLA): Գծագրերից և բնութագրերից մի քանիսը պահանջում էին արտահանման արտոնագիր, որը Ուգուրը չէր ստացել, թեև նա գրավոր համաձայնել էր կատարել խիստ իրավական պահանջները՝ չբացահայտել, չփոխանցել կամ չտրամադրել օտարերկրացիներին պաշտպանական տեխնիկական տվյալներ։ 2015 թվականի օգոստոսի 13-ին, մասերի տեխնիկական բնութագրերն ու գծագրերը ստանալուց հետո, Ուգուրը երեք անձանց Թուրքիայում տեղեկացրեց, թե ինչպես մուտք գործել DLA-ի «Համագործակցության թղթապանակները» ինտերնետի միջոցով, ներառյալ դրա «ռազմական կարևոր տեխնիկական տվյալների» գրադարանը։
Ուգուրը 2016 թվականին ԱՄՆ կառավարությանն ասաց, որ մասերն արտադրվել են Anatolia-ի կողմից Կոնեկտիկուտ նահանգի Միլֆորդ քաղաքում գտնվող Woodmont Road 90 հասցեում, բայց իրականում դրանք արտադրվել էին Թուրքիայում: Երբ կառավարությունը պահանջեց ստուգել մասերը ԱՄՆ-ում գտնվող իր գործարանում, Ուգուրը դրանք ուղղակիորեն հանձնեց Պաշտպանության նախարարությանը՝ այդպիսով խուսափելով իր կառույցում ստուգումներից: Ավելին, ՊՆ-ն պարզեց, որ Ուգուրի մատակարարած մասերը չեն համապատասխանում պայմանագրային բնութագրերին: Հետևաբար, ՊՆ-ն հրաժարվեց վճարել և անհաջող փորձ արեց այդ մասերը վերադարձնել նրան:
Ուգուրը համանման խախտում թույլ տվեց 2016 թվականին, երբ էլեկտրոնային փոստով ԱՄՆ տեխնիկական տվյալներն ուղարկեց Թուրքիայում AYPIK-ի մի աշխատակցի։ Հերթական անգամ արտադրված մասերը չեն համապատասխանել պայմանագրային բնութագրերին:
2021 թվականի հուլիսի 21-ին Բոստոնում ձերբակալվելուց հետո Ուգուրին մեղադրանք է առաջադրվել Թուրքիայում օտարերկրյա քաղաքացիներին պաշտպանական տեխնիկական տվյալների ապօրինի արտահանման և ամերիկյան տարբեր ռազմական մասերի արտադրության խարդախության համար՝ խախտելով զենքի արտահանման վերահսկման օրենքը:
2022 թվականի օգոստոսի 10-ին Ուգուրն իրեն մեղավոր ճանաչեց էլեկտրոնային կապի խարդախության համար (երկու անգամ), զենքի արտահանման վերահսկման ակտի խախտման համար (երկու անգամ) և զենքի արտահանման վերահսկման մասին օրենքը խախտելու դավադրության համար (մեկ անգամ):
Ուգուրը «դիտավորյալ խաբել է Պաշտպանության նախարարությանը և թույլ է տվել այլ անձանց մուտք գործել վերահսկվող պաշտպանական տեղեկատվություն օտար երկրում [Թուրքիա] անձնական շահի համար», ասել է Արդարադատության նախարարության Ազգային անվտանգության բաժնի գլխավոր դատախազի օգնական Մեթյու Գ. Օլսենը: «Արտահանման վերահսկման մեր օրենքների այս տեսակ կոպիտ անտեսումը սպառնում է մեր ռազմական պատրաստվածությանը և տեխնոլոգիական առավելություններին և չի հանդուրժվի այս գերատեսչության կողմից»:
Թուրքիայում մի քանի թերթեր և կայքեր տեղեկացրեցին ԱՄՆ-ում թուրք  քաղաքացու բանտարկության մասին: Բայց զարմանալիորեն նրանք իրենց հոդվածներում Ուգուրի փոխարեն հրապարակեցին իմ լուսանկարը։
Հետագա հետաքննության արդյունքում ես հայտնաբերեցի, որ Արիֆ Ուգուրի մասին հոդված գրելուց մեկ տարի անց Հայաստանում «Նոյյան Տապան» լրատվական գործակալությունը վերատպել է իմ հոդվածը՝ ավելացնելով իմ լուսանկարն իր արխիվից, որտեղ հստակ պատկերված էր «Նոյյան Տապանի» անունը՝ անգլերեն և հայերեն: Լուսանկարն արվել է մի քանի տարի առաջ, երբ Հայաստան կատարած այցելություններիցս մեկի ժամանակ մամուլի ասուլիս էի տվել «Նոյյան Տապանի» գրասենյակում։
Ամենայն հավանականությամբ, երբ ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը մամուլի հաղորդագրություն տարածեց, որում հայտարարեց Միացյալ Նահանգների դաշնային դատարանի կողմից Ուգուրի դատավճիռը, թուրքական լրատվամիջոցները ցանկացան հրապարակել նրա լուսանկարը հոդվածում։ Չիմանալով, թե ինչպիսի տեսք ունի Ուգուրը և համացանցում գտնելով «Նոյյան Տապանի» կողմից հրապարակված Ուգուրի մասին իմ լուսանկարով հոդվածը՝ թուրքական լրատվամիջոցները սխալմամբ ենթադրել են, որ դա Ուգուրի լուսանկարն է։ Այսպես իմ նկարը տպագրվեց մի քանի թուրքական թերթերում։
Ես մտադրություն չունեմ կապ հաստատել թուրքական լրատվամիջոցների հետ, որպեսզի ասեմ նրանց, որ Ուգուրի լուսանկարի փոխարեն հրապարակել են իմ լուսանկարը և խնդրեմ ուղղել իրենց սխալը։ Ես չեմ ուզում ժամանակս վատնել, քանի որ չեմ հավատում, որ թուրքական լրատվամիջոցները նույնիսկ կարձագանքեն իմ էլեկտրոնային նամակին:

• 22-12-2022 14:40:49   | Armenia  |  Politics
I wrote an article in June 2021 about a Turkish man who was accused by the Justice Department of illegally sending U.S. Defense technical data to Turkey. Arif Ugur, 53, was sentenced last week to 33 months in jail, followed by two years of supervised release. He lived in Cambridge, Massachusetts intermittently since 2002 and became a Permanent Resident of the United States in 2005.
Ugur was arrested in 2021 and accused of: 1) Conspiring to export defense technical data from the United States to Turkey without an export license; 2) Exporting technical data from the United States to Turkey without an export license; and 3) Committing wire fraud by devising a scheme of fraudulently obtaining contracts from the Department of Defense (DOD).
In 2005, Ugur founded the Anatolia Group of Limited Partnership in Massachusetts which was described as a manufacturer and supplier of specialty machinery and parts to DOD. He was the sole owner of the company.
The United States government formally charged Ugur with scheming to acquire dozens of contracts to manufacture and supply the Department of Defense with various parts and hardware items used by the American military. The contracts required that the parts be manufactured in the United States. Ugur had falsely claimed that his company would manufacture these parts at his facilities in the United States, but it turned out that Anatolia was a front company with no manufacturing facilities in the United States. Instead, he had the parts manufactured in Turkey, violating U.S. laws. Furthermore, some of the parts manufactured overseas were substandard and could not be used for their intended military purposes.
Ugur had illegally provided the manufacturer in Turkey with technical specifications and drawings of the parts, which he obtained from the Defense Logistics Agency (DLA). Several of the drawings and specifications required an export license which Ugur had not obtained, even though he had agreed in writing to comply with the strict legal requirements of not disclosing, sharing or providing foreign entities access to defense technical data. On August 13, 2015, after obtaining the technical specifications and drawings of the parts, Ugur notified three individuals in Turkey on how to access the DLA “Collaboration Folders” through the internet, including its library of “military critical technical data.”
Ugur told the U.S. government in 2016 that the parts were manufactured by Anatolia at 90 Woodmont Road in Milford, Connecticut, but in fact they were manufactured in Turkey. When the government asked to inspect the parts at his factory in the United States, Ugur delivered them to the Department of Defense (DOD) directly, thus avoiding inspection at his facility. Furthermore, the DOD found that the parts delivered by Ugur failed to meet contractual specifications. Therefore, DOD declined to pay him and attempted unsuccessfully to return the parts to him.
Ugur committed a similar violation in 2016, when he emailed U.S. technical data to an individual who was an employee of AYPIK in Turkey. Once again, the produced parts failed to meet the contractual specifications.
Following his arrest, Ugur was indicted on July 21, 2021 in Boston for illegally exporting defense technical data to foreign nationals in Turkey and fraudulently manufacturing various United States military parts, in violation of the Arms Export Control Act.
On August 10, 2022, Ugur pleaded guilty to two counts of wire fraud, two counts of violating the Arms Export Control Act and one count of conspiring to violate the Arms Export Control Act.
Ugur “willfully defrauded the Department of Defense and gave access to controlled defense information to individuals in a foreign country [Turkey] for personal gain,” said Assistant Attorney General Matthew G. Olsen of the Justice Department’s National Security Division. “This type of brazen disregard for our export control laws threatens our military readiness and technological advantage and will not be tolerated by this department.”
On a lighter note, several newspapers and websites in Turkey reported the jailing of the Turkish national in the United States. But surprisingly, they published my photo, instead of Ugur’s, with their articles.
Upon further investigation, I discovered that after I wrote an article about Arif Ugur a year ago, the Noyan Tapan news agency in Armenia reprinted my article, adding my photo from its archives clearly showing Noyan Tapan’s name in English and Armenian. The photo was taken several years ago when I gave a press conference at the Noyan Tapan office during one of my visits to Armenia.
Most probably, when the U.S. Justice Department issued a press release announcing the conviction of Ugur by a federal court in the United States, the Turkish media wanted to publish his photo with the news article. Not knowing what Ugur looked like and finding on the internet my photo with my article about Ugur published by Noyan Tapan, the Turkish media assumed by mistake that it was Ugur’s photo. This is how my picture got printed in several Turkish newspapers.
I will not bother to contact the Turkish media to inform them that they had published my photo instead of Ugur’s and ask them to correct their mistake. I do not wish to waste my time as I don’t believe the Turkish media will even respond to my email.