• 27-12-2022 11:19:59   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: «Կասպերսկի» ընկերությունը 2022-ի ընթացքում ստացել է 111 արտոնագիր և ներկայացրել 54 նոր հայտ։ Վերջերս հրապարակված արտոնագրերից 47-ը տրամադրել է ԱՄՆ արտոնագրերի և ապրանքային նշանների գրասենյակը, 31-ը՝ ռուսաստանյան Մտավոր սեփականության դաշնային ծառայությունը, 23-ը՝ Չինաստանի մտավոր սեփականության պետական գերատեսչությունը, ութը՝ Արտոնագրերի եվրոպական գրասենյակը  և երկուսը՝ Արտոնագրերի ճապոնական գրասենյակը։
Ընկերությունը հայտնում է, որ անցնող տարում գրանցված նորարարությունների մեծ մասն ընդգրկում է կիբեռանվտանգության ոլորտի տեխնոլոգիաները։ Դրանք կապված են մեքենայական ուսուցման, ամպային ենթակառուցվածքի, անվտանգության իրադարձությունների կառավարման (SIEM), ինչպես նաև վնասաբեր ծրագրերի հայտնաբերման և սպամից պաշտպանության հետ: Բացի այդ, «Կասպերսկի» ընկերությունն ակտիվորեն արտոնագրել է իր գյուտերը նաև այլ ոլորտներում, ներառյալ տվյալների փոխանցման, գովազդի արգելափակման հետ կապված տեխնոլոգիաները և քաղաքացիական դրոնների հայտնաբերման լուծումները:
Նշվում է, որ նորարարությունները կարևոր դեր են խաղում «Կասպերսկի» ընկերության՝ որպես ՏՏ առաջատար ընկերության զարգացման գործում. նրա մասնագետները մշտապես աշխատում են կիբեռանվտանգության ոլորտի զարգացման համար նոր տեխնոլոգիաների ստեղծման և ներդրման ուղղությամբ: Կազմակերպությունը կանոնավոր կերպով արտոնագրային հայտեր է ներկայացնում իր փորձագիտական լուծումների և փորձարարական հետազոտությունների հետ կապված ոլորտներում։
«Այս տարվա արդյունքները ևս մեկ անգամ հաստատում են «Կասպերսկի» ընկերության գաղափարական առաջատարությունն ամբողջ աշխարհում տեխնոլոգիաների տարբեր բնագավառներում և նորարարությունները կյանքի կոչելու նրա ձգտումը:
Հուսով ենք, որ հաջորդ տարի ավելի շատ արտոնագրային հայտեր կներկայացնենք՝ հաշվի առնելով, որ մենք արդեն ունենք բազմաթիվ նոր գաղափարներ ընկերության տարբեր թիմերից, ներառյալ՝ KasperskyOS-ը, EDR-ը, KUMA-ն, մոբայլ մշակումը, բովանդակության զտումը և սպառնալիքների վերլուծությունը»,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության մտավոր սեփականության ռազմավարական զարգացման բաժնի ղեկավար Անտոն Տիխոմիրովը։
Իր գոյության ողջ ընթացքում ընկերությունն ավելի քան 1300 արտոնագիր է ստացել ամբողջ աշխարհում, այդ թվում՝ ԵՄ-ում, Չինաստանում, Ռուսաստանում, ԱՄՆ-ում և Ճապոնիայում։

27-12-2022 11:19:59 | Армения | Новости науки и технологии
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. В течение 2022 года «Лаборатория Касперского» получила 111 патентов и подала 54 новые заявки. Среди недавно опубликованных патентов 47 были выданы Ведомством по патентам и товарным знакам США, 31 — российской Федеральной службой по интеллектуальной собственности, 23 — Государственным ведомством по интеллектуальной собственности Китая, восемь — Европейским патентным ведомством и два — Японским патентным ведомством.
Компания сообщает, что большинство зарегистрированных в уходящем году инноваций охватывают технологии в области кибербезопасности. Они связаны с машинным обучением, облачной инфраструктурой, управлением событиями безопасности (SIEM), а также обнаружением вредоносных программ и защитой от спама. Кроме того, «Лаборатория Касперского» активно патентовала свои изобретения и в других областях, включая технологии, связанные с передачей данных, блокировкой рекламы, и решения для обнаружения гражданских дронов.
Отмечается, что инновации играют важную роль в развитии «Лаборатории Касперского» как ведущей IT-компании — её специалисты постоянно работают над созданием и внедрением новых технологий для развития отрасли кибербезопасности. Организация регулярно подаёт патентные заявки в областях, связанных с её экспертными решениями и экспериментальными исследованиями.
«Результаты этого года ещё раз подтверждают идейное лидерство „Лаборатории Касперского“ в различных областях технологий по всему миру и её стремление воплощать инновации в жизнь. Мы надеемся, что в следующем году подадим ещё больше патентных заявок, учитывая, что у нас уже есть много новых идей от различных команд внутри компании, включая KasperskyOS, EDR, KUMA, мобильную разработку, фильтрацию контента и анализ угроз», — комментирует Антон Тихомиров, руководитель отдела стратегического развития интеллектуальной собственности «Лаборатории Касперского».
За всё время существования «Лаборатория Касперского» получила более 1300 патентов по всему миру, в том числе в ЕС, Китае, России, США и Японии.