Երբ Ադրբեջանը լայն բացում է իր քսակը, փողասերները շտապում են վերցնել իրենց բաժինը. Հարութ Սասունյան
Լրագրող Թիլ Բրուքները ծավալուն հետաքննական հոդված է գրել, թե ինչպես է Ադրբեջանն իր հսկայական նավթադոլարները տալիս քաղաքական գործիչներին, գործարարներին և համալսարաններին: Նույնիսկ հայտնի անհատներն ու հաստատություններն են իրենց վաճառում, երբ հսկայական գումարներ են թափվում նրանց վրա։ Բրուքների՝ «Կոռուպստան Ադրբեջան. ինչպես դառնալ թաքուն լոբբիստ ադրբեջանական ոճով» վերնագրով հոդվածը տեղադրվել է «Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագծի (OCCRP)» կայքում։
Հոդվածում ասվում է. «Բրենդա Շեյֆերի՝ գիտնականի և էներգետիկ քաղաքականության հաճախ հիշատակվող փորձագետի վերելքը ցույց է տալիս, թե որքան խոցելի է ամերիկյան արտաքին քաղաքական կառույցը օտարերկրյա գործակալների կողմից շահարկումների  նկատմամբ: Օտար վարչակարգի և բացահայտ ու գաղտնի լոբբիստների բազմազան ցանցի աջակցությամբ՝ նա նավթային փողերն օգտագործել է իր գիտական համբավը  բարձրացնելու  համար, այնուհետև իր հերթին այդ հեղինակությունը օգտագործել առաջ մղելու Ադրբեջանի  օրակարգը՝ Կոնգրեսի վկայությունների, թերթերի տասնյակ հոդվածների և լրատվամիջոցներում ելույթների, անհամար վերլուծական/ուղեղային միջոցառումների և նույնիսկ գիտական հրապարակումների միջոցով։ Ու դեռ շարունակում է դա անել»:
2001 թվականին Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովին վկայություն տալիս՝ Շեյֆերը ներկայացվել է որպես «Կասպյան ուսումնասիրությունների ծրագրի տնօրեն և գիտության ու միջազգային հարաբերությունների Բելֆորթի [Բելֆեր] կենտրոնի Միջազգային անվտանգության ծրագրի ասպիրանտ Հարվարդի Քենեդու անվան կառավարման դպրոցում»։
Իր ելույթում Շեյֆերը  Կոնգրեսին խնդրել է չեղյալ համարել Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ բաժինը, որն արգելում է ամերիկյան ուղղակի օգնությունն Ադրբեջանի կառավարությանը: Կոնգրեսի անդամները չգիտեին, որ «Կասպյան ուսումնասիրությունների ծրագիրը, որը նա ղեկավարում էր Հարվարդում, ստեղծվել է 1999 թվականին Ադրբեջանի Առևտրի պալատի և նավթագազային ընկերությունների համախմբման՝ Exxon-ի, Mobil-ի և Chevron-ի կողմից, 1 միլիոն դոլար դրամաշնորհով, որոնք բոլորն էլ առևտրային շահեր ունեին տարածաշրջանում։ Առևտրի պալատը ադրբեջանամետ ազդեցության խումբ է, որի տնօրենների խորհրդի կազմում ընդգրկված են SOCAR-ի փոխնախագահը, ադրբեջանական պետական էներգետիկ ընկերությունը, ինչպես նաև BP-ի և Chevron-ի առաջատար  լոբբիստները»:
1999-ին պալատը մամուլի հաղորդագրություն է տարածել՝ նշելով, որ Կասպյան ուսումնասիրությունների ծրագրի նպատակն է «օգնել ձևավորել իրազեկ քաղաքականություն» Ադրբեջանի վերաբերյալ։ Քենեդու կառավարման դպրոցն իր մամուլի հաղորդագրության մեջ հայտարարել է, որ Հարվարդի Բելֆերի գիտության և միջազգային հարաբերությունների կենտրոնի տնօրեն Գրեհեմ Թ. Ալիսոնը և նախագահ Իլհամ Ալիևը, որն այն ժամանակ Ադրբեջանի SOCAR նավթային ընկերության առաջին փոխնախագահն էր, ելույթ կունենան դրա անդրանիկ համաժողովում։
2000 թվականին, այն ժամանակ նախագահ Հեյդար Ալիևը մասնակցել է Ադրբեջանի Առևտրի պալատի միջոցառմանը` ասելով հյուրերին. «Ողջունում եմ նոր ամբիոնի բացումը Հարվարդի համալսարանում, որը վերաբերում է Ադրբեջանին և Կասպյան տարածաշրջանին: Շնորհակալ եմ ամերիկա-ադրբեջանական Առևտրի պալատի կողմից ցուցաբերվող օգնության համար»։
Պաշտպանության նախարարի նախկին օգնական և Հարվարդի Քենեդու դպրոցի դեկան Էլիսոնը հեռացվել էր պալատի հոգաբարձուների խորհրդի կազմից այն բանից հետո, երբ OCCRP-ն մատնանշել էր նրա անունը:
OCCRP-ն բազմիցս խնդրել է պալատից նրա ֆինանսական հաշվետվությունների պատճենները, սակայն պալատը դրանք չի տրամադրել, ինչն անօրինական է:
Պալատը նշել է այնպիսի նշանավոր դեմքերի, ինչպիսիք են «Հենրի Քիսինջերը, Զբիգնև Բժեզինսկին, Ջեյմս Ա. Բեյքեր III-ը, Բրենտ Սքոուկրոֆթը և Ջոն Սունունուն» որպես իր «Խորհրդականների պատվավոր խորհրդի» անդամներ։
Շեյֆերը  «ղեկավարել է Կասպյան ուսումնասիրությունների ծրագիրը մինչև 2005 թվականը: Իր պաշտոնավարման ընթացքում նա գրել է 14 կարծիքի հոդվածներ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի առաջատար թերթերի համար, ներառյալ International Herald Tribune-ը և Jerusalem Post-ը՝ շատ հոդվածներոմ կոչ անելով ամերիկյան քաղաքականություն մշակողներին ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել տարածաշրջանին: Դրանցից մեկում հորդորել է ԱՄՆ-ին դադարեցնել վիճելի Լեռնային Ղարաբաղի ֆինանսավորումը»։
2006 թվականի մայիսին լրագրող և լոբբիստական հարցերով փորձագետ Քեն Սիլվերսթինը Harper’s Magazine-ում գրել է «Վարձու ակադեմիկոսներ» վերնագրով մի հոդված՝ մեղադրելով հայտնի ակադեմիկոսներին «[Կասպյան] տարածաշրջանի ղեկավարների անունից մտային լարախաղացության հանար»։ Նա առանձնահատուկ կոշտ քննադատության է ենթարկել Շեյֆերին։
Սիլվերսթինը մեղադրել է Հարվարդի Կասպյան ուսումնասիրությունների ծրագրին «մտավորական ամբողջականության» բացակայության մեջ՝ ընդգծելով դրա կապը Ադրբեջանի Առևտրի պալատի հետ և մասնավորապես նշել է «2001 թվականին Շեյֆերի խնդրանքը Կոնգրեսին՝ չեղարկել Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցները»։
Սիլվերսթինն իր հոդվածում նախազգուշացրել է. «Զգուշացե՛ք կասպյան դիտորդներ. հաջորդ անգամ, երբ կտեսնեք կամ կլսեք «անկախ» ամերիկացի փորձագետի խոսքն այն մասին, թե ինչպես են տարածաշրջանի ղեկավարները համարձակ բարեփոխումներ իրականացնում, ստուգեք այդ փորձագետի վկայագրերը, որպեսզի տեսնեք, թե արդյոք նա իրականում անկախ է»։
Բրուքները գրել է՝ հաջորդ ամիս ««International Herald Tribune»-ը հրապարակեց  Շեյֆերի  երրորդ հոդվածը, որը վերաբերում էր Իրանի էթնիկ ադրբեջանցիներին և այլ փոքրամասնությունների»: Այդ ժամանակից ի վեր Սիլվերսթինը նրան անվանեց «վարձու ակադեմիկոս, որի պաշտոնը սնվել է ադրբեջանական լոբբիստական կազմակերպությունների  և արևմտյան նավթային ընկերությունների կողմից, որոնք ներդրումներ  են կատարել  Ադրբեջանում»:
Բրուքները բողոքել է New York Times-ի, Washington Post-ի, Reuters-ի, Bloomberg-ի, Foreign Affairs Journal-ի և Wall Street Journal-ի խմբագիրներին՝ Շեյֆերի հոդվածները հրապարակելու համար՝ առանց բացահայտելու նրա կապերը Ադրբեջանի հետ:
Շեյֆերը նաև հաճախ մասնակցել է վերլուծական կենտրոնների խմբային քննարկումներին: 2013 թ. Ադրբեջանի նախագահական կեղծ ընտրություններից երկու օր անց Շեյֆերը  ելույթ ունեցավ Կարնեգի հիմնադրամում` գովաբանելով ճնշող երկրի «աշխույժ մամուլը», նրա բուռն քաղաքական բանավեճերը և նրա «իրատես» ընտրողներին...
2014 թվականի դեկտեմբերին Շեյֆերը հայտնվեց հեռուստաէկրաններին Fox Business-ի և Al Jazeera America-ի միջոցով և տպագիր մեկնաբանություն տվեց էներգետիկ խնդիրների մասին Jerusalem Post-ի, London Times-ի, The Australian-ի, NPR-ի և Foreign Policy ամսագրի միջոցով: (Ընդամենը մի քանի շաբաթ առաջ Foreign Policy ամսագիրը հրապարակել էր մեկ այլ հեղինակի հոդվածը Ադրբեջանի լոբբիստական ջանքերի վերաբերյալ,  որտեղ նշվում էր  Շեյֆերի կապը SOCAR-ի հետ»), գրել է Բրուքները։
Ամոթալի է, որ վերլուծական կենտրոնները, համալսարաններն ու քաղաքական գործիչները պատրաստակամորեն ընդունում են Ադրբեջանի առաջարկած գումարները, դրանով իսկ խրախուսելով ճնշող վարչակարգին շարունակել մեծ գումարներ տալ՝ քողարկելու մարդու իրավունքների խախտումները։

• 11-01-2023 15:39:45   | Armenia  |  Politics
Journalist Till Bruckner wrote a lengthy investigative article regarding Azerbaijan handing some of its vast petrodollars to politicians, businessmen, and universities around the world. Even prominent individuals and institutions prostitute themselves when a huge amount of money is thrown at them. Bruckner’s article, “Corruptistan Azerbaijan: How to Build Yourself a Stealth Lobbyist, Azerbaijani style,” was posted on the website of “Organized Crime and Corruption Reporting Project.”
The article states: “The rise of Brenda Shaffer, a scholar and oft-quoted expert in the field of energy politics illustrates just how vulnerable the American foreign policy establishment is to manipulation by foreign agents. Supported by an overseas regime and an assorted network of overt and undercover lobbyists, she used oil money to build her academic credentials, then in turn used those credentials to promote Azerbaijan’s agendas through Congressional testimony, dozens of newspaper op-eds and media appearances, countless think tank events, and even scholarly publications. She’s still doing it.”
When testifying before the House of Representatives’ Committee on International Relations in 2001, Shaffer was introduced as “the director of the Caspian Studies Program and a post-doctoral fellow in the international security program at the Belfort [Belfer] Center for Science and International Affairs at Harvard’s Kennedy School of Government.”
In her remarks, Shaffer asked Congress to repeal Section 907 of the Freedom Support Act that barred direct US aid to the government of Azerbaijan. Members of Congress did not know that “the Caspian Studies Program she headed at Harvard was set up in 1999 through a $1 million grant from the US Azerbaijan Chamber of Commerce and a consortium of oil and gas companies led by Exxon, Mobil, and Chevron, all of which had commercial interests in the region. The chamber of commerce is a pro-Azerbaijan pressure group whose Board of Directors includes a vice president of SOCAR, the Azerbaijan state-owned energy company, and top lobbyists for BP and Chevron.”
The chamber issued a press release in 1999, stating that the Caspian Studies Program’s aim was to “help shape informed policy,” regarding Azerbaijan. The Kennedy School of Government, in its own press release, announced that Graham T. Allison, Director of Harvard’s Belfer Center for Science and International Affairs, and Pres. Ilham Aliyev, then first vice president of Azerbaijan’s oil company, SOCAR, would speak at its inaugural conference.
In 2000, then-President Heydar Aliyev attended an Azerbaijan Chamber of Commerce event, telling the guests: “I cheer the opening of a new chair at Harvard University relating to Azerbaijan and [the] Caspian area. I am thankful for the assistance of American-Azerbaijan Chamber of Commerce rendered for it.” Allison, a former Assistant Secretary of Defense and Dean of Harvard’s Kennedy School, was removed from the chamber’s Board of Trustees after OCCRP pointed out his name.
OCCRP repeatedly asked the chamber for a copy of its financial statements, however, the chamber did not provide them, which is illegal.
The chamber listed such prominent individuals as “Henry Kissinger, Zbigniew Brzezinski, James A. Baker III, Brent Scowcroft and John Sununu” as members of its “Honorary Council of Advisors.”
Shaffer “led the Caspian Studies Program until 2005. During her tenure, she wrote 14 op-eds for leading US and Israeli newspapers including the International Herald Tribune and the Jerusalem Post. Most called on American policy makers to pay more attention to the region. One exhorted the US to stop funding for the disputed Nagorno-Karabakh.” In May 2006, journalist and lobbying expert Ken Silverstein wrote an article titled, “Academics for Hire,” in Harper’s Magazine, accusing prominent academics of performing “intellectual acrobatics on behalf of the [Caspian] region’s rulers.” He singled out Shaffer for especially harsh criticism.
Silverstein accused Harvard’s Caspian Studies Program of lacking “intellectual integrity,” highlighting its connection with Azerbaijan Chamber of Commerce and specifically pointed out “Shaffer’s 2001 plea to Congress to repeal sanctions against Azerbaijan.”
Silverstein cautioned in his article: “Caspian watchers beware: the next time you see or hear an ‘independent’ American expert talking about how the region’s rulers are implementing bold reforms, check the expert’s credentials to see just how independent he or she truly is.”
Bruckner wrote: The following month, “the International Herald Tribune ran its third Shaffer op-ed, about ethnic Azerbaijanis and other minorities in Iran.” Since then, Silverstein outed her as an “academic for hire whose career was fueled by Azerbaijani lobbying outfits and Western oil companies invested in Azerbaijan.”
Bruckner complained to the editors of the New York Times, Washington Post, Reuters, Bloomberg, Foreign Affairs Journal, and Wall Street Journal for publishing Shaffer’s op-ed articles without disclosing her connections to Azerbaijan.
Shaffer also frequently participated in think tank panel discussions. Two days after Azerbaijan’s 2013 fraudulent presidential election, Shaffer spoke at Carnegie Endowment for International Affairs, praising the repressive country’s “vibrant press,” its fierce political debates, and its “realistic” voters!
“During December 2014 alone, Shaffer appeared on TV screens via Fox Business and Al Jazeera America, and commented on energy issues in print via the Jerusalem Post, London Times, The Australian, NPR, and Foreign Policy magazine. (Only weeks earlier, Foreign Policy itself had run a piece on Azerbaijan’s lobbying efforts by a different author that mentioned Shaffer’s SOCAR connection),” wrote Bruckner.
It is shameful that think tanks, universities, and politicians eagerly take the money offered to them by Azerbaijan, thereby encouraging the repressive regime to continue giving large sums to cover up its human rights violations.