• 24-01-2023 11:39:05   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: «Կասպերսկի» ընկերության տվյալներով՝ աշխարհի առնվազն 730 կազմակերպություն 2022-ի չորրորդ եռամսյակում տուժել է ծածկագրող ծրագրերի թիրախային գրոհներից։
Ընկերությունը հայտնում է, որ դրանց կեսի հետևում կանգնած են ութ խոշոր խմբեր, որոնց գործունեությունը նկարագրվել է Kaspersky Threat Intelligence թիմի «Նողկալի ութնյակ. ծածկագրիչների խմբավորումների տեխնիկաներ, մարտավարություններ և ընթացակարգեր (TTPs)» վերլուծական հաշվետվության մեջ։ Այս պահին ամենաակտիվը մնում են Clop-ը (TA 505), Hive-ը, Lockbit-ը, RagnarLocker-ը, BlackByte-ը և BlackCat-ը, ընդ որում՝ վերջին երկուսը սկսել են գրոհել 2021-ի աշնանից։
Ամենաշատ գրոհներն իրականացրել է LockBit-ը. ծածկագրիչի գոյության ողջ ժամանակահատվածում դրա զոհերի թիվը գերազանցել է հազարը։ Խմբի թիրախների թվում են ավիացիայի, էներգետիկայի, խորհրդատվական ծառայությունների ոլորտների ընկերությունները։ Զոհերի աշխարհագրությունը նույնպես բազմազան է՝ ԱՄՆ, Չինաստան, Հնդկաստան, Ինդոնեզիա, ինչպես նաև Կենտրոնական և Հյուսիս-արևմտյան Եվրոպայի երկրներ։ Օպերատորներն օգտագործում են շորթիչների համար ստանդարտ նախնական ներթափանցման վեկտորներ և զոհի ենթակառուցվածքում «աշխատելու» ուտիլիտներ: Նախնական հասանելիություն ստանալու դեպքում ամենից հաճախ դրանք RDP (Remote Desktop Protocol) արձանագրություններ են կամ խոցելիությունների շահագործման միջոցներ, ցանցի ներսում գործողությունների դեպքում՝ PsExec, Empire, Mimikatz գործիքները։
«Շորթող ծրագրերը շարունակում են մնալ հիմնական սպառնալիքներից մեկը: Մենք հսկայական վերլուծական աշխատանք ենք կատարել այս տեսակի վնասաբեր ծրագրերի վերաբերյալ և պարզել, որ դրանց տեխնիկաները և մարտավարությունները շատ առումներով համընկնում են և երկար ժամանակ չեն փոխվում: Մեր հաշվետվությունում հավաքվել է ծավալուն օգտակար տեղեկատվություն ընկերությունների համար, որը կօգնի դրանց դիմակայել այս սպառնալիքին»,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության սպառնալիքների ընդլայնված հետազոտության բաժնի ղեկավար Նիկիտա Նազարովը։

• 24-01-2023 11:39:05   | Армения  |  Новости науки и технологии
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. По данным «Лаборатории Касперского», как минимум 730 организаций по всему миру пострадали от таргетированных атак шифровальщиков в четвёртом квартале 2022 года.
Компания сообщает, что за половиной из них стоят восемь крупных групп, деятельность которых была описана в аналитическом отчёте «Омерзительная восьмёрка: техники, тактики и процедуры (TTPs) группировок шифровальщиков» команды Kaspersky Threat Intelligence. На текущий момент самыми активными остаются Clop (TA 505), Hive, Lockbit, RagnarLocker, BlackByte и BlackCat, причём две последние стали атаковать с осени 2021 года.
Наибольшее число атак было проведено LockBit: за весь период существования шифровальщика количество его жертв перевалило за тысячу. Среди целей группы — компании из отраслей авиации, энергетики, консультационных услуг.
География жертв также разнообразна: США, Китай, Индия, Индонезия, а также страны Центральной и Северо-Западной Европы. Операторы используют стандартные для вымогателей векторы начального проникновения и утилиты для «работы» внутри инфраструктуры жертвы. Для получения первоначального доступа чаще всего это протоколы RDP (Remote Desktop Protocol) или средства эксплуатации уязвимостей, для действий внутри сети — инструменты PsExec, Empire, Mimikatz.
«Программы-вымогатели продолжают оставаться одной из ключевых угроз. Мы проделали огромную аналитическую работу по этому типу зловредов и выявили, что их техники и тактики во многом совпадают и не меняются в течение долгого периода времени. В нашем отчёте собрана масса полезной информации для компаний, которая поможет им противостоять этой угрозе», — комментирует Никита Назаров, руководитель отдела расширенного исследования угроз «Лаборатории Касперского».