• 31-01-2023 12:32:12   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչություն: «Կասպերսկի» ընկերության գլոբալ հարցման տվյալներով՝ թոփ-մենեջերների կեսից ավելին (62%) ընդունում է, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կամ տեղեկատվական անվտանգության բաժնի հետ թյուրըմբռնումը հանգեցրել է իրենց կազմակերպություններում առնվազն մեկ միջադեպի. հարցումն անցկացվել է 2022-ի հոկտեմբերին՝ աշխարհի 25 երկրների ավելի քան 1300 ընկերությունների (50-ից ավելի հաստիքով) ղեկավարների մասնակցությամբ։
Հարցվածների երկու երրորդը (67%) հաստատել է նաև, որ հաղորդակցման հետ կապված խնդիրները լրջորեն հետաձգել են կիբեռանվտանգության ոլորտում նախագծերի իրականացումը։ Մոտ մեկ երրորդը հայտարարել է, որ մեկ անգամ չէ, որ բախվել է նման դժվարությունների։
Վատ հաղորդակցման այլ բացասական հետևանքների թվում են վատնված բյուջեն, արժեքավոր աշխատակցի կորուստը և թիմերի միջև հարաբերությունների վատթարացումը: Նման իրավիճակներում հայտնվել է հարցվածների կեսից ավելին (61%)։ Ընդհանուր առմամբ, կիբեռանվտանգության հարցերի շուրջ թյուրըմբռնման է բախվել ՏՏ-ի հետ կապ չունեցող հարցվածների 98%-ը։
Հաղորդակցման դժվարությունները ոչ միայն վատթարանում են բիզնեսի ցուցանիշները: Դրանք նաև ազդում են աշխատակիցների հուզական վիճակի վրա (34%) և ղեկավարներին ստիպում են կասկածի տակ դնել կիբեռանվտանգության մասնագետների կոմպետենտությունը (33%): Բացի այդ, թոփ-մենեջերների 28%-ը խոստովանում է, որ թյուրըմբռնման պատճառով կորցնում է վստահությունը բիզնեսի պաշտպանվածության հարցում, իսկ 26%-ը՝ որ նման իրավիճակն իրենց ստիպում է նյարդայնանալ, և դա ազդում է իրենց աշխատանքի արդյունավետության վրա։
«Ընկերության ղեկավարների և կիբեռանվտանգության համար պատասխանատու մասնագետների միջև հստակ հաղորդակցումը բիզնեսի պաշտպանվածության անհրաժեշտ պայման է։ Խնդիրն ինքներդ ձեզ ուրիշների տեղը դնելն է, լուրջ թյուրըմբռնումը կանխատեսելը և կանխելը: Սա նշանակում է, որ, մի կողմից, CISO-ն (Chief Information Security Officer) պետք է կարողանա շփվել բիզնեսի լեզվով, որպեսզի ավելի լավ բացատրի առկա ռիսկերը և անվտանգության միջոցների անհրաժեշտությունը: Մյուս կողմից՝ թոփ-մենեջերները պետք է հասկանան, որ քսանմեկերորդ դարում տեղեկատվական անվտանգությունը բիզնեսի անբաժանելի մասն է, իսկ ՏԱ-ի բյուջե ձևավորելը՝ ներդրում է ընկերության ակտիվների պաշտպանության մեջ»,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության տեղեկատվական անվտանգության վարչության ղեկավար Ալեքսեյ Վովկը։
Բիզնեսի ղեկավարների և կիբեռանվտանգության մասնագետների միջև հաղորդակցման հիմնախնդիրների վերաբերյալ հաշվետվության ամբողջական տարբերակը հասանելի է հղմամբ:

• 31-01-2023 12:32:12   | Армения  |  Новости науки и технологии
Представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. По данным глобального опроса «Лаборатории Касперского», более половины топ-менеджеров (62%) признают, что недопонимание с отделом информационных технологий или информационной безопасности привело как минимум к одному инциденту в их организациях: опрос был проведен в октябре 2022 года с участием более 1300 руководителей компаний (со штатом более 50 человек) из 25 стран мира.
Также две трети респондентов (67%) подтвердили, что проблемы с коммуникацией серьёзно задерживали реализацию проектов в области кибербезопасности. Около трети заявили, что сталкивались с такими трудностями не раз.
Среди других негативных последствий дискоммуникации ― потраченный впустую бюджет, потеря ценного сотрудника и ухудшение отношений между командами. В подобных ситуациях оказывались более половины (61%) респондентов. В целом с недопониманием по вопросам кибербезопасности сталкивались 98% респондентов, не связанных с IT.
Сложности в коммуникации не только ухудшают бизнес-показатели. Они также влияют на эмоциональное состояние сотрудников (34%) и заставляют руководителей сомневаться в компетентности специалистов по кибербезопасности (33%). Кроме того, 28% топ-менеджеров признают, что из-за недопонимания они теряют уверенность в защищённости бизнеса, а 26% ― что такая ситуация заставляет их нервничать, и это сказывается на эффективности их работы.
«Чёткая коммуникация между руководителями компании и специалистами, ответственными за кибербезопасность, ― необходимое условие защищённости бизнеса. Задача состоит в том, чтобы поставить себя на место других, предвидеть и предотвратить серьёзное недопонимание. Это означает, что, с одной стороны, CISO (Chief Information Security Officer) должен уметь общаться на языке бизнеса, чтобы лучше объяснять существующие риски и необходимость мер безопасности. С другой стороны, топ-менеджеры должны понимать, что информационная безопасность в двадцать первом веке — неотъемлемая часть бизнеса, а формирование бюджета на ИБ — инвестиции в защиту активов компании», ― комментирует Алексей Вовк, руководитель управления информационной безопасности «Лаборатории Касперского».
Полная версия отчёта о проблемах коммуникации между руководителями бизнеса и специалистами по кибербезопасности доступна по ссылке.