• 17-05-2023 11:48:17   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Երբ Թուրքիան և նրա ժխտողական կողմնակիցները պարտվում են Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը արգելափակելու ճակատամարտում, նրանք դիմում են անհեթեթ հարձակումների, ինչպես, օրինակ՝ հայտարարելով նախագահ Բայդենին պաշտոնազրկելու իրենց ցանկության մասին նրա պաշտոնավարումից հետո, ծիծաղելի մի գաղափար, որը բացահայտել եմ իմ ավելի վաղ հոդվածում:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը հակազդելու թուրքական մեկ այլ նույնքան անհույս փորձով՝ Թուրքական հակազրպարտչական զինակցության  (Turkish Anti-Defamation Alliance) փաստաբան Բրուս Ֆեյնը 2023 թվականի ապրիլի 24-ին ծավալուն նամակ է ուղարկել Կոնգրեսի անդամներին՝ բողոքելով այդ օրն ավելի վաղ նախագահ Բայդենի արած հայտարարության վերաբերյալ։
Ֆեյնը Վաշինգտոնում գտնվող Bruce Fein & Associates իրավաբանական ընկերության նախագահն է: Տարիների ընթացքում նա տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել՝ աջակցելու Թուրքիայի արշավին ընդդեմ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման: Նա եղել է Ամերիկայի թուրքական համախմբման գիտաշխատող, Թուրք-ամերիկյան ընկերակցությունների համաժողովի գիտաշխատող, Turkish Times թերթի սյունակագիր, Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետության խորհրդատու, թուրքական հեռուստատեսության մեկնաբան և Թուրքական հակազրպարտչական զինակցության խորհրդական։
Նախքան Ֆեյնի նամակի բովանդակության մեջ խորանալը, կցանկանայի երկու կարևոր հարց տալ.
1) Ինչու՞ է Ֆեյնը նախագահ Բայդենի դեմ բողոքել միայն այն բանից հետո, երբ նա ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը Ապրիլի 24-ին։ Արդյոք նա չպե՞տք է իր նամակը գրեր նախքան նախագահի հայտարարության հրապարակումը։ Ես չգիտեմ, թե արդյոք Ֆեյնը վարձատրվել է իր նամակի համար որպես Թուրքիայի հակազրպարտչական զինակցության խորհրդական: Եթե վարձատրվել է, ապա Թուրքական միությունը վատնել է իր փողերը:
2) Ինչո՞ւ է Ֆեյնը գրել Կոնգրեսի անդամներին և ոչ ուղղակիորեն նախագահ Բայդենին՝ բողոքելու Ապրիլի 24-ի իր հայտարարության համար։ Ֆեյնի նամակն ավելի քան երեք տարի ուշացել է։ Ներկայացուցիչների պալատը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը 2019 թվականի հոկտեմբերի 29-ին, 405 կողմ, 11 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ, իսկ Սենատը այն  ճանաչել է 2019 թվականի դեկտեմբերի 12-ին, միաձայն քվեարկությամբ։ Նախագահ Բայդենը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող իր առաջին հայտարարությունն արել է 2021 թվականի ապրիլի 24-ին: Որտե՞ղ էր Ֆեյնը 2019 և 2021 թվականներից ի վեր:
Անդրադառնալով Ֆեյնի վիճահարույց նամակի բովանդակությանը՝ նա անամոթաբար գրել է, որ «Բայդենի հայտարարությունը գնել և վճարել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA): Քանի որ Ֆեյնը ոչ մի ապացույց չի ներկայացրել իր զրպարտչական նամակում, ANCA-ն իրավունք ունի դատի տալ Ֆեյնին զրպարտության համար: ANCA-ն նույնիսկ չի կողմակցել Բայդենին նախագահական ընտրությունների ժամանակ: Այնուամենայնիվ, Ֆեյնը շարունակել է. «Սակայն քաղաքականության մեջ ճշմարտությունն անօգնական է, երբ հարձակման է ենթարկվում քարոզարշավի շռայլ ներդրումներով ու ձայներով… Հայոց ցեղասպանության սուտը պահպանվում է ANCA-ի հարուստ աջակցության և նրանց գնած քաղաքական պնակալեզների շնորհիվ: Արhամարհելի է, որ նախագահ Բայդենն այդքան ցածրացել է»։
Այնուհետև Ֆեյնը շարունակում է մի շարք կեղծ հայտարարություններ անել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի, ՄԱԿ-ի և մի քանի գիտնականների վերաբերյալ, ինչպես օրինակ, Փրինսթոնի համալսարանի վիճահարույց պրոֆեսոր Բեռնարդ Լուիսի, որը հակասական հայտարարություններ էր արել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ: Նա Աթաթուրքի անվան խաղաղության միջազգային մրցանակի դափնեկիր էր։ ANCA-ն նրան անվանել է «ակադեմիական վարձկան»:
Ահա թե Վիքիպեդիան ինչ է բացահայտում Լուիսի մասին.
«Լուիսի «Ժամանակակից Թուրքիայի առաջացումը» գրքի առաջին երկու հրատարակություններում (1961 և 1968 թթ․) Հայոց ցեղասպանությունը նկարագրված է որպես «1915 թվականի սարսափելի Հոլոքոստ, երբ զոհվեց մեկուկես միլիոն հայ»: Հետագա հրատարակություններում այս տեքստը փոխվել է «1915-ի սարսափելի կոտորածի, երբ, ըստ հաշվարկների, զոհվեց ավելի քան մեկ միլիոն հայ, ինչպես նաև անհայտ թվով թուրքեր»:  …Լուիսի կողմից Հայոց ցեղասպանության տեքստային նկարագրության փոփոխությունը և Կոնգրեսի բանաձևի դեմ խնդրագրի ստորագրումը վիճելի էր որոշ հայ պատմաբանների, ինչպես նաև լրագրողների շրջանակում, որոնք ենթադրում էին, որ Լուիսը զբաղվում է պատմական ժխտողականությամբ՝ ծառայելու իր քաղաքական և անձնական շահերին… 1995 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած երեք անձանց կողմից հարուցված քաղաքացիական դատավարության ընթացքում ֆրանսիական դատարանը Քաղաքացիական օրենսգրքի 1382-րդ հոդվածի համաձայն դատապարտեց Լուիսին իր հայտարարությունների համար և տուգանեց մեկ ֆրանկով ու հրամայեց վճիռը Լուիսի ծախսով հրապարակել Le Monde թերթում: Դատարանը վճռեց, որ թեև Լուիսն իրավունք ունի արտահայտելու իր տեսակետները, սակայն դրանց արտահայտումը վնասում է երրորդ կողմին, և որ «միայն իր թեզին հակասող տարրեր թաքցնելով է, որ ամբաստանյալը կարողացել է հայտարարել, որ «լուրջ ապացույց» չկա Հայոց Ցեղասպանության մասին»։
Բազմաթիվ այլ պնդումներ կան Ֆեյնի կողմից իր նամակում, ինչպես. «Ցեղասպանության կոնվենցիան բացառում է քաղաքական դրդապատճառներով սպանությունները»: Այսպիսով, Ֆեյնը խոստովանում է, որ հայերին իսկապես կոտորել են, բայց քաղաքական դրդապատճառներով...
Պնդելով, որ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ դատարանի ոչ մի վճիռ չի կայացվել՝ Ֆեյնը հավանաբար մոռացել էր 1919 թվականին Ստամբուլի թուրքական ռազմական դատարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչների նկատմամբ արձակված մահապատժի մասին։
Ֆեյնը նաև խեղաթյուրել է 1919 թվականին բրիտանացիների կողմից օսմանյան առաջնորդների աքսորումը Մալթա՝ իրենց հանցագործությունների համար դատելու նպատակով։ Մեծ Բրիտանիան ազատ էր արձակել 144 թուրքերի 22 բրիտանացի գերիների փոխանակման դիմաց՝ հայտարարելով, որ մեկ բրիտանացի գերին արժե թուրքերով բեռնված մի ամբողջ նավ։
Վերջապես, Ֆեյնի «փայլուն միտքը» կարելի է ցուցադրել՝ հղում անելով 2022 թվականի նոյեմբերի 25-ին The Hill-ում հրապարակված նրա ծիծաղելի հոդվածին, որտեղ ասվում է, որ Կոնգրեսը «կարող է վերջ տալ Ուկրաինայի պատերազմին․․․

Another Turkish Attempt to Attack Biden -For Recognizing the Armenian Genocide
When Turkey and its denialist supporters lose a battle to block the recognition of the Armenian Genocide, they resort to ridiculous attacks such as announcing their desire to impeach Pres. Biden after he is no longer in office, a laughable notion which I disclosed in my earlier article.
In another equally hopeless Turkish attempt to counter the recognition of the Armenian Genocide, Attorney Bruce Fein, Counsel for Turkish Anti-Defamation Alliance, sent a lengthy letter to members of Congress on April 24, 2023, complaining about the statement Pres. Biden had issued earlier that day.
Fein is president of the law firm Bruce Fein & Associates in Washington, D.C. Over the years, he has worn many hats to support Turkey’s campaign against the recognition of the Armenian Genocide. He has been Resident Scholar for the Turkish Coalition of America, Resident Scholar at the Assembly of Turkish American Associations, columnist for the Turkish Times newspaper, consultant to the Turkish Republic of Northern Cyprus, commentator on Turkish television, and Counsel for Turkish Anti-Defamation Alliance.
Before I delve into the content of Fein’s letter, I would like to ask two basic questions:
1) Why did Fein complain about Pres. Biden only after he recognized the Armenian Genocide on April 24? Shouldn’t he have written his letter before the President issued his statement? I don’t know if Fein got paid for his letter as Counsel for Turkish Anti-Defamation Alliance. If he did, the Turkish Alliance wasted its money.
2) Why did Fein write to Members of Congress and not to Pres. Biden directly to complain about his April 24 statement? Fein’s letter is more than three years too late. The House of Representatives recognized the Armenian Genocide on October 29, 2019 by a vote of 405 to 11, and the Senate recognized it on December 12, 2019 in a unanimous vote. Pres. Biden issued his first statement recognizing the Armenian Genocide on April 24, 2021. Where has Fein been since 2019 and 2021?
Turning to the content of Fein’s questionable letter, he shamelessly wrote that “Mr. Biden’s statement was bought and paid for by the Armenian National Committee of America (ANCA).” Since Fein provided not a shred of evidence in his defamatory letter, the ANCA has the right to sue Fein for libel. The ANCA did not even endorse Biden for President. Nevertheless, Fein went on: “But in politics, truth is helpless when assaulted by lavish campaign contributions and votes…. The Armenian genocide lie persists because of the rich backing of ANCA and their bought political toadies. It is contemptible that Pres. Biden has stooped so low.”
Fein then goes on to make a number of false statements regarding the European Court of Human Rights, the United Nations, and several scholars, such as the controversial Prof. Bernard Lewis of Princeton University who had made conflicting statements on the Armenian Genocide. He was a recipient of the Ataturk International Peace Prize. The ANCA called him “an academic mercenary.”
Here is what Wikipedia reveals about Lewis:
“The first two editions of Lewis's The Emergence of Modern Turkey (1961 and 1968) describe the Armenian genocide as ‘the terrible holocaust of 1915, when a million and a half Armenians perished.’ In later editions, this text is altered to ‘the terrible slaughter of 1915, when, according to estimates, more than a million Armenians perished, as well as an unknown number of Turks.’ …The change in Lewis's textual description of the Armenian genocide and his signing of the petition against the Congressional resolution was controversial among some Armenian historians as well as journalists, who suggested that Lewis was engaging in historical negationism to serve his own political and personal interests…. In a 1995 civil proceeding brought by three Armenian genocide survivors, a French court censured Lewis' remarks under Article 1382 of the Civil Code and fined him one franc, and ordering the publication of the judgment at Lewis' cost in Le Monde. The court ruled that while Lewis has the right to his views, their expression harmed a third party and that ‘it is only by hiding elements which go against his thesis that the defendant was able to state there was no 'serious proof' of the Armenian Genocide.’”
There are many other claims by Fein in his letter such as: “the Genocide Convention excludes politically motivated killings.” Thus, Fein admits that Armenians were indeed massacred, but for political reasons!
By claiming that no court verdict has been issued regarding the Armenian Genocide, Fein must have forgotten about the death sentences issued by the Turkish Military Tribunal in Istanbul in 1919 against the masterminds of the Armenian Genocide.
Fein also distorted the exile of Ottoman leaders to Malta by the British in 1919 in order to try them for their crimes. Great Britain released the 144 Turks in exchange for 22 British prisoners, stating that one British prisoner is worth a shipload of Turks.
Finally, Fein’s ‘brilliant mind’ can be demonstrated by referring to his ridiculous article published on Nov. 25, 2022, in “The Hill,” suggesting that Congress “can end the war in Ukraine … by enacting a statute withdrawing the United States from NATO”!