• 09-06-2023 14:56:30   | Հայաստան  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
Կիբեռանվտանգության միջազգային առաջատար «Կասպերսկի» ընկերությունը Հայաստանում շարունակում է պետական և մասնավոր հատվածի կազմակերպություններին կիբեռանվտանգության ոլորտի փորձի ու գիտելիքների փոխանցման ծրագրերը։ Ընկերությունը հունիսի 9-ին Երևանում՝ Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում անցկացրել է «Kaspersky Security Day» ութերորդ գործնական կոնֆերանսը՝ «Կիբեռանվտանգություն վիրտուոզ կատարմամբ» խորագրով, որը նվիրված էր խոշոր կազմակերպությունների դեմ ուղղված ժամանակակից կիբեռսպառնալիքները չեզոքացնելու և դրանց հետևանքները նվազագույնի հասցնելու մեթոդներին և գործիքներին։ «Kaspersky Security Day»-ին մասնակցել են ՀՀ գերատեսչությունների, հայկական և միջազգային առաջատար ընկերությունների ներկայացուցիչներ, որոնք ունեն կիբեռանվտանգության ոլորտում որոշումներ կայացնելու լիազորություն։
Կոնֆերանսի մասնակիցներին տեսակապով ողջունել է «Կասպերսկի» ընկերության գլխավոր տնօրեն Եվգենի Կասպերսկին։ «Kaspersky Security Day»-ն անցկացրել են ընկերության առաջատար փորձագետները։ Միջոցառումը բացել է Հայաստանում և Վրաստանում «Կասպերսկի» ընկերության տարածքային ներկայացուցիչ Արմեն Կարապետյանը։ Ընկերության տեղեկատվական անվտանգության սպառնալիքների ավագ հետազոտող Դմիտրի Գալովը ներկայացրել է «Գործողության վայրը՝ 2023 թվական. ժամանակակից սպառնալիքներ և պաշտպանության մեթոդներ», իսկ մարքեթինգի բաժնի ղեկավար Յանա Շևչենկոն՝ «Նվագախումբը հավաքված է. «Կասպերսկի» ընկերության լուծումների պորտֆոլիո» թեմաները։ «Կասպերսկի»-ի նախավաճառքային աջակցության բաժնի ղեկավար Եվգենի Բուդարինն անդրադարձել է «Ձեր կառավարման ներքո. ամեն ինչ տեսնել և ամեն ինչ իմանալ», նա և մարքեթինգի մենեջեր Քսենիա Կոշկինան՝ «Որ սիմֆոնիան ընտրել՝ EDR-ը թե MDR-ը» թեմաներին։ Ընկերության առանցքային կորպորատիվ նախագծերի ուղեկցման խմբի ղեկավար Եվգենի Շևչենկոն գործնական կոնֆերանսի մասնակիցներին ծանոթացրել է «Հարվածային գործիքներ. թիրախային գրոհների դեմ պայքարի խլացուցիչ տեխնոլոգիաներ» թեմային։
««Կասպերսկի»-ում մշտապես հետևում են ամբողջ աշխարհում կիբեռսպառնալիքների լանդշաֆտի զարգացման միտումներին, կանխատեսում դրա վեկտորները և ըստ այդմ կատարելագործում կազմակերպությունների պաշտպանության պրոդուկտների պորտֆոլիոն ու ստեղծում այդ նպատակին ծառայող նոր տեխնոլոգիաներ։ Այս կոնֆերանսում, մասնավորապես, ներկայացվեց, թե ինչպես կարելի է այդ պորտֆոլիոյի բաղադրիչների կիրառմամբ այս կամ այն ոլորտի և չափի կազմակերպության պահանջներին համապատասխան ստեղծել կիբեռպաշտպանության վիրտուոզ համակարգ, որը կգործի որպես ներդաշնակ նվագախումբ՝ նպաստելով կազմակերպության գաղտնի տվյալների պահպանմանը, եկամուտների ավելացմանը և բիզնեսի անընդհատության ապահովմանը»,- նշում է Հայաստանում և Վրաստանում «Կասպերսկի» ընկերության տարածքային ներկայացուցիչ Արմեն Կարապետյանը։
Կոնֆերանսի ավարտին, նշանավորելով «Կասպերսկի» ընկերության կողմից հայ մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 120-ամյակի տոնակատարությունը, մասնակիցները այցելեցին Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարան և հուշատուն, ունկնդրեցին Արամ Խաչատրյանի անվան տրիոյի համերգը։

• 09-06-2023 14:56:30   | Армения  |  Новости науки и технологии
Международный лидер сферы кибербезопасности компания «Лаборатория Касперского» продолжает в Армении программы по передаче организациям государственного и частного секторов опыта и знаний в области кибербезопасности. Компания 9 июня в Ереване, в Доме-музее Арама Хачатуряна провела восьмую практическую конференцию «Kaspersky Security Day» под рубрикой «Кибербезопасность в виртуозном исполнении», которая была посвящена методам и инструментам предотвращения современных киберугроз для крупных предприятий и минимизации их последствий. В «Kaspersky Security Day» приняли участие специалисты ведомств РА, ведущих армянских и международных компаний, наделенные полномочиями принятия решений в сфере кибербезопасности.
Участников конференции по видеосвязи приветствовал генеральный директор компании «Лаборатория Касперского» Евгений Касперский. «Kaspersky Security Day» провели ведущие эксперты компании. Мероприятие открыл территориальный представитель «Лаборатории Касперского» в Армении и Грузии Армен Карапетян. Старший исследователь угроз информационной безопасности компании Дмитрий Галов представил тему «Место действия – 2023 год: современные угрозы и методы защиты», а руководитель отдела маркетинга Яна Шевченко – тему «Оркестр в сборе: портфолио решений «Лаборатории Касперского». Руководитель отдела предпродажной поддержки «Лаборатории Касперского» Евгений Бударин представил тему «Под вашим управлением: все видеть и все знать», он и менеджер по маркетингу Ксения Кошкина – тему «Какую симфонию выбрать: EDR или MDR». Руководитель группы по сопровождению ключевых корпоративных проектов компании Евгений Шевченко ознакомил участников конференции с темой «Ударные инструменты: оглушительные технологии борьбы с целевыми атаками».
«В «Лаборатории Касперского» постоянно следят за тенденциями развития ландшафта киберугроз во всем мире, прогнозируют его векторы и соответственно совершенствуют портфель продуктов защиты организаций и создают служащие этой цели новые технологии. На этой конференции, в частности, было представлено, как с применением компонентов этого портфолио в соответствии с требованиями организации той или иной сферы и размера можно создать виртуозную систему кибербезопасности, которая будет действовать как слаженный оркестр, способствуя сохранению конфиденциальных данных организации, увеличению доходов и обеспечению непрерывности бизнеса»,- отмечает территориальный представитель «Лаборатории Касперского» в Армении и Грузии Армен Карапетян.
По завершении конференции, знаменуя празднование 120-летия со дня рождения великого армянского композитора Арама Хачатуряна компанией «Лаборатория Касперского», участники посетили Дом-музей и мемориальный дом Арама Хачатуряна, прослушали концерт Трио им. Арама Хачатуряна.