• 27-07-2023 11:20:34   |   |  Հասարակություն
«Յուքոմ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն այսօր մամուլի ասուլիս էր հրավիրել՝ ներկայացնելու ընկերության զարգացման 5-ամյա հավակնոտ ռազմավարությունն ու տեսլականը, որն ընդունվել ու հաստատվել է ընկերության տնօրենների խորհրդի կողմից։ Ըստ ռազմավարության՝ Ucom-ը կդիրքավորվի որպես ազգային օպերատոր Հայաստանի և աշխարհի բոլոր հայերի համար։
Ռազմավարության առանցքային հենասյուներից է Հայաստանի ամբողջ տարածքում ինչպես շարժական, այնպես էլ ֆիքսված ցանցերի արդիականացումն ու ընդլայնումը։ Ucom-ն արդեն իսկ մեկնարկել է շարժական ցանցի արդիականացման աշխատանքները՝ դարձնելով այն 5G անցմանը պատրաստ և գործակցելով ոլորտի համաշխարհային առաջատարների հետ։ Ի լրումն ցանցի արդիականացմանը, իր մի շարք ծառայությունների նորացման համար Ucom-ը նաև կփոխարինի հին սերնդի տեխնոլոգիական հարթակները և լուծումներն առավել առաջադեմ ու նորարար տարբերակներով։ Դրանցից են լինելու տեխնոլոգիապես առաջադեմ հեռուստատեսային նոր հարթակը և մի շարք այլ տեխնոլոգիական թարմացումները, որոնց շնորհիվ Ucom-ը կմնա նորարարությունների առաջնագծում։
«Ucom-ը նպատակ ունի նոր չափանիշներ սահմանել հեռահաղորդակցության ոլորտում՝ ի բարօրություն ընկերության արժեշղթան գլխավորող մեր սիրելի բաժանորդների, ինչպես նաև աշխատակազմի, հայաստանյան տնտեսության և ողջ հայրենիքի։ Ucom-ում վերափոխման գործընթացն արդեն իսկ մեկնարկել է, ուստի մեր բաժանորդներին կխնդրեմ փոքր-ինչ համբերատար լինել և ըմբռնումով վերաբերվել հարթակների և տեխնոլոգիական լուծումների փոխարինման և թարմացման ողջ ընթացքին, քանի որ դրա ժամանակ հնարավոր է ծառայությունների որակի ժամանակավոր անկում կամ կապի ընդհատումներ։ Պլանավորված աշխատանքները կընթանան փուլերով, ինչի մասին միշտ նախօրոք տեղյակ կպահենք։ Հենց այդ փոփոխություններն են, որ երկարաժամկետ հեռանկարում խիստ անհրաժեշտ են մեր բաժանորդներին՝ իրենց անխափան փորձառության ապահովման և բարելավված ծառայություններից օգտվելու համար», - նշել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Նոր գլխավոր տնօրենը հայտնի է իր անսահման նվիրվածությամբ ԿՍՊ գործունեությանը, հետևաբար վերահաստատել է, որ Ucom-ը հետևողականորեն իրագործելու է կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության նախագծեր՝ կենտրոնանալով տեխնոլոգիական հիմք ունեցող ծրագրերի, ինչպես նաև բնապահպանական կայունության ու կանաչ հայեցակարգի խթանման վրա։ Ընկերությունը վճռական է կենսական դեր ստանձնել Հայաստանի համար ավելի կանաչ ապագայի կերտման գործում։
Ռալֆ Յիրիկյանն անդրադարձել է նաև Ucom-ի ֆինանսական ցուցանիշներին՝ ակնարկելով զարգացման խոստումնալից հեռանկարը։ Թեպետ հստակ թվեր չի բացահայտել, սակայն ընդգծել է, որ ընկերության 2023թ․ առաջին կիսամյակի կատարողականը նախորդ տարվա միևնույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 5%-ով, իսկ արդյունավետությունը՝ 8%-ով։ Ընկերությունն սկսել է նաև նվազեցնել կուտակված ֆինանսական պարտավորությունները։
Խոսելով ընկերության ներքին անցուդարձից՝ Ռալֆ Յիրիկյանն ընդգծել է Ucom աշխատակիցների կարևորությունը, որոնք առաջիկայում առավել քան երբևէ լինելու են ընկերության ուշադրության կենտրոնում։ Ղեկավար կազմը պարտավորվել է ապահովել ընկերության աշխատուժի բարեկեցությունն ու զարգացումը՝ ընդունելով, որ մարդիկ են Ucom-ի ամենաարժեքավոր ակտիվը։ Ավելին, Ucom-ը վճռական է տրամադրված համապատասխանության, հակակաշառակերության/ հակակոռուպցիոն համակարգերի ներդրման հարցում, և ի թիվս այլ ներքին նախաձեռնությունների արդեն իսկ մշակել է վարքագծի կանոնագիրքը և ներդրել է ազդարարման թեժ գիծը՝ ներքին և արտաքին ռիսկերի կառավարման համար։
«Մենք Ucom-ի վերականգնման, զարգացման և աճի ճանապարհին ենք՝ արմատավորելով այն որպես շուկայի ուժեղ մրցակից և հեռահաղորդակցության ոլորտի իրական մարտահրավեր ստեղծող», - ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը՝ հայտնելով ղեկավար կազմի վճռականության ու նվիրվածության մասին։
Եզրափակելով իր խոսքը՝ Ucom-ի գլխավոր տնօրենը հայտնել է, որ ընկերությունը պատրաստակամ է կյանքի կոչել իր 5-ամյա ռազմավարությունը և մշտապես տեղյակ կպահի շահագրգիռ բոլոր կողմերին զարգացումների և հետագա հաջողությունների մասին։

Генеральный директор ЗАО "Юком" Ральф Йирикян сегодня провел пресс-конференцию, на которой представил амбициозную пятилетнюю стратегию и видение развития компании, которые были приняты и одобрены Советом директоров компании. Стратегия позиционирует Ucom как национального оператора для всех армян Армении и мира.
Одним из ключевых столпов стратегии является модернизация и расширение как мобильной, так и фиксированной сетей по всей Армении. Благодаря партнерству с ведущими поставщиками в отрасли Ucom уже начала модернизацию своей мобильной сети, сделав ее готовой к переходу 5G. В дополнение к модернизации сети, Ucom также заменит технологические платформы и решения старого поколения на более продвинутые и инновационные варианты с целью обновления ряда своих услуг. Среди них будут новая технологически продвинутая телевизионная платформа и ряд других технологических обновлений, благодаря которым Ucom останется в авангарде инноваций.
«Ucom стремится установить новые стандарты в сфере телекоммуникаций на благо наших любимых абонентов, возглавляющих цепь ценностей компании, а также сотрудников, экономики Армении и всей нашей родины. Процесс трансформации в Ucom уже начался, поэтому я прошу наших абонентов проявить немного терпения и понимания во время всего процесса замены и обновления платформ и технологических решений, ведь во время работ могут наблюдаться временное падение качества обслуживания или перебои со связью. Запланированные работы будут проходить поэтапно, о чем мы всегда будем уведомлять заранее. Именно эти изменения крайне необходимы нашим абонентам в долгосрочной перспективе, чтобы обеспечить бесперебойный пользовательский опыт во время использования улучшенных услуг», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Новый генеральный директор известен своей чрезвычайной приверженностью деятельности в области КСО, тем самым подтверждая, что Ucom будет последовательно реализовывать программы корпоративной социальной ответственности, уделяя особое внимание проектам, связанным с технологиями, экологической устойчивостью и продвижением зеленой повестки. Компания полна решимости сыграть жизненно важную роль в построении более зеленого будущего для Армении.
Ральф Йирикян коснулся и финансовых показателей Ucom, намекнув на многообещающую перспективу развития. Хотя он не назвал точных цифр, но подчеркнул, что производительность компании в первом полугодии 2023 г. увеличилась на 5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, a эффективность возросла на 8%. Компания также начала сокращать накопленные финансовые обязательства.
Повествуя о внутренних делах компании, Ральф Йирикян подчеркнул важность сотрудников Ucom, которые отныне будут находиться в центре внимания компании. Руководство стремится обеспечить благополучие и развитие своих сотрудников, признавая их самым ценным активом Ucom. Кроме того, Ucom полна решимости внедрить системы комплаенса и борьбы со взяточничеством/коррупцией, и среди прочих внутренних инициатив уже разработала кодекс поведения и внедрила горячую линию для информирования о нарушениях, чтобы управлять внутренними и внешними рисками.
«Мы находимся на пути к восстановлению, развитию и росту Ucom, превращая ее в сильного конкурента на рынке и настоящего челленджера в телекоммуникационном секторе», - сказал Ральф Йирикян, отмечая решимость и приверженность руководства.
В заключение, генеральный директор Ucom заявил, что компания готова приступить к реализации своей 5-летней стратегии и будет информировать заинтересованные стороны обо всех последующих событиях и историях успеха.