Յուքոմ-ը և «Արևորդի» բնության և մշակույթի պահպանման ՀԿ-ն «կանաչ» գործակվություն են մեկնարկել
Այսօր «Յուքոմ» ՓԲԸ-ը գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և «Արևորդի» բնության և մշակույթի պահպանման ՀԿ հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը և տնօրեն Եվա Մարտիրոսյանը համատեղ ասուլիսի ընթացքում հայտարարել են երիտասարդներին թիրախավորող բնապահպանական նախագծերի շարքի մեկնարկի մասին և փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել։
«Մտածե՛նք կանաչ, գործե՛նք կանաչ» կարգախոսը կրող գործընկերությունը միտված է ձևավորել բնապահպանորեն իրազեկ, պատասխանատու երիտասարդների շարունակաբար զորեղացվող, գործուն համայնք։
«Ընդամենը մի քանի օր առաջ ես հայտարարել եմ, որ Ucom-ը հետևողականորեն իրագործելու է կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության նախագծեր՝ կենտրոնանալով ոչ միայն տեխնոլոգիական հիմք ունեցող ծրագրերի, այլև բնապահպանական կայունության ու կանաչ հայեցակարգի խթանման վրա։ Ընկերությունը վճռական է կենսական դեր ստանձնել Հայաստանի համար ավելի կանաչ ապագայի կերտման գործում։ Մենք պետք է մտածենք կանաչ, որպեսզի նաև գործենք կանաչ», - նշել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
2006թ․-ից գործող «Արևորդի» ՀԿ-ն առավել հայտնի է որպես «Արևորդի» միջազգային բնապահպանական փառատոնի հիմնադիր և իրականացնող։ Այս տարի «Յուքոմ»-ը կներկայանա որպես «Արևորդի» փառատոնի գլխավոր աջակից։
«Հոկտեմբերի 13-18-ն «Արևորդի» միջազգային բնապահպանական 12-րդ փառատոնն այս տարի նախատեսում է հատկապես հագեցած ծրագիր, որի առանցքային բաղադրիչներից են երիտասարդներին ուղղված նախաձեռնությունները։
«Երիտասարդական օազիս» անվանումով միջոցառումների շարքը ներառում է բնապահպանական տարբեր թեմաներով աշխատարաններ, վարպետաց դասեր, ֆիլմերի ծրագիր, ցուցահանդեսներ, դիմակահանդես-շքերթ», - ասել է «Արևորդի» բնության և մշակույթի պահպանման ՀԿ տնօրեն Եվա Մարտիրոսյանը։
Փառատոնի շրջանակում «Յուքոմ»-ը «Լավագույն երիտասարդ էկո-լրագրող» մրցանակ է սահմանել։ Սա տրամաբանական շարունակությունն է բնապահպանական լրագրության դասընթացաշարի, որի նպատակը երիտասարդ լրագրողներին բնապահպանական թեմաների խորքային, բազմակողմ լուսաբանման, լրագրողական հետաքննության վերաբերյալ հիմնարար գիտելիք ու հմտություններ հաղորդելն է։
«Կանաչ» գործակցության հատկանշական առանձնահատկությունն այն է, որ Ucom-ի թիմը հանդես է գալու անմիջական իրականացնողի դերում՝ աշնանը միանալով «Արևորդի» ՀԿ ամենամյա ծառատունկին։
Հավելենք, որ Ucom-ի տարբեր ստորաբաժանումների աշխատակիցներ առաջիկա ամիսների ընթացքում կայցելեն «Արևորդի» ՀԿ կրթական ծրագրերի շահառու տարբեր համայնքներ, որտեղ մասնագիտական կողմնորոշման դասընթացներ կվարեն տեղի երիտասարդների համար։

UCOM И ОБЩЕСТВЕННАЯ ОРГАНИЗАЦИЯ ПО ОХРАНЕ ПРИРОДЫ И КУЛЬТУРЫ «АРЕВОРДИ» ОБЪЯВИЛИ О НАЧАЛЕ «ЗЕЛЕНОГО» ПАРТНЕРСТВА
04-08-2023 14:18:27 | Армения | Общество
Сегодня на совместной пресс-конференции генеральный директор ЗАО «Юком» Ральф Йирикян и основатель общественной организации по охране природы и культуры «Ареворди» Рубен Хачатрян совместно с директором организации Евой Мартиросян объявили о запуске серии экологических проектов, ориентированных на молодежь, и подписали меморандум о взаимопонимании. Партнерство под лозунгом «Мысли экологично, действуй экологично» направлено на формирование постоянного и активного сообщества экологически осведомленных и ответственных молодых людей.
«Буквально несколько дней назад я объявил, что Ucom будет последовательно реализовывать проекты корпоративной социальной ответственности, уделяя особое внимание проектам, связанным не только с технологиями, но и экологической устойчивостью и продвижением зеленой повестки. Компания полна решимости сыграть жизненно важную роль в построении более зеленого будущего для Армении. Нам нужно мыслить экологично, чтобы действовать экологично», — сказал генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
Действующая с 2006 года общественная организация «Ареворди» наиболее известна как учредитель и организатор международного экологического фестиваля «Ареворди». В этом году Ucom выступит главным спонсором фестиваля «Ареворди».
«С 13 по 18 октября для 12-ого международного экологического фестиваля «Ареворди» в этом году запланирована особо насыщенная программа, одной из ключевых составляющих которой являются инициативы, направленные на молодежь. Цикл мероприятий под названием «Молодежный оазис» включает в себя семинары на различные экологические темы, мастер-классы, кинопрограмму, выставки, парад-маскарад», — рассказала Ева Мартиросян, директор общественной организации по охране природы и культуры «Ареворди».
В рамках фестиваля Ucom учредила премию «Лучший молодой экожурналист». Это логическое продолжение учебного курса по экологической журналистике, целью которого является предоставление молодым журналистам фундаментальных знаний и навыков, касающихся углубленного, многогранного освещения экологической тематики и журналистских расследований.
Отличительной чертой «зеленого» сотрудничества является то, что команда Ucom выступит непосредственным исполнителем, присоединившись осенью к ежегодной посадке деревьев, организуемой ОО «Ареворди».
Добавим, что в ближайшие месяцы сотрудники различных подразделений Ucom посетят различные общины, принимающие участие в образовательных программах ОО «Ареворди», где проведут курсы профориентации для местной молодежи.