• 23-02-2024 14:07:38   | Հայաստան  |  Քաղաքական
Այս շաբաթվա հաղորդման ընթացքում մենք կանդրադառնանք երեք թեմաների․ նախ՝  Իլհամ Ալիևի՝  Հայաստանի դեմ Սյունիքում հերթական ագրեսիային, հետո՝ այս տարի ամենայն հավանականությամբ կայանալիք խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններին։ Եվ ի վերջո կեզրափակենք Հայաստանի խորհրդարան ներկայացված ընտանեկան բռնության վերաբերյալ օրինագծի քննարկման անդրադարձով:
Ներքին Հանդ գյուղում օրեր առաջ տեղի ունեցած ադրբեջանական ագրեսիան  Ալիևի զինյալների կողմից 4 հայ զինվորի սպանության պատճառ դարձավ։ Սա նախապատմություն ունի: Ինչպես նախկինում, այս բոլոր ագրեսիաները ուղեկցվում են մի շարք գործողություններով։ Դրանցից առաջինն այն էր, որ Բաքվում ԵՄ դեսպանին կանչել են ԱԳՆ ՝ բողոքելու հայ-ադրբեջանական սահմանին ԵՄ ներկայացուցչության աշխատանքից։ Դրան անմիջապես հաջորդեց հարձակումը։
Հատկանշական է, որ այս հարձակումը տեղի է ունեցել այն տարածքում, որտեղ գտնվում են ռուս զինվորներն: Իրականում ռուս զինվորները Սյունիքում ամենուր են, ինչը փաստացի խանգարել Է ԵՄ ներկայացուցիչներին՝ ժամանել այդ վայր:
Ավելին՝ դրան նախորդել են կրկին կեղծ տեղեկություններ սահմանին հայկական կողմից կրակոցների մասին, ինչն ակնհայտորեն չի համապատասխանում իրականությանը ։ Եվ հետաքրքիրն այն է, որ դա տեղի ունեցավ 10 օր անց այն բանից հետո, երբ Հայաստանը Բաքվի ռեժիմին փաստացի հանձնեց ականների քարտեզները  որպես «բարի կամքի ժեստ »։
Այս ամենը վերլուծելիս կարելի է ասել, որ սա նախ և առաջ ագրեսիայի դեմ զիջումների մի շղթա է,  որի ականատեսն ենք 2020 թվականի նոյեմբերից։ Եվ իրականում Բաքվի ռեժիմից այլ բան սպասելն զուր է, քանի դեռ այնտեղի ռեժիմը չի վախենում մեր չար կամքի ժեստերից։
Այժմ անդրադառնանք շաբաթվա երկրորդ թեմային, այն է՝ այս տարի Հայաստանում խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու հավանականությունը։ Սա ունի նախապատմություն․ անցյալ շաբաթ Հայկ Մարությանը ՝ Հայաստանի քաղաքային խորհրդում ընդդիմության առաջնորդներից մեկը,  և Երևանի նախկին քաղաքապետը, հեռացվել են քաղխորհրդից՝ չներկայանալու համար։ Երբեք կողմ չեմ եղել նմանատիպ հեռացումներին, բայց չեմ հասկանում նաև մանդատի համար պայքարելը, այն ստանալը,  այնուհետև բոյկոտելն այն տեղը, որտեղ պետք է ծառայել: Մենք դրա ականատեսն ենք եղել նաև խորհրդարանում․ դա այնքան էլ իմաստ չունի։
Բայց իրականում ի՛նչը կարող է հանգեցնել մինչև այս տարվա վերջ խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների կայացմանը։ Այդ նշանները ամենուր են․ նախ և առաջ,  եթե դիտարկենք վարչապետին և նրա գործողությունները, ապա կհասկանաք, որ նա  նախընտրական քարոզարշավի մեջ է: Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է նա շրջում երկրով մեկ, այցելում շինհրապարակներ,  նկատողություններ է անում, կշտամբում է տեղական պաշտոնյաներին անորակ աշխատանքի համար, աշխատանքից հեռացնում տեղի մարզպետներին։
Ավելի զվարճալին այն է , որ վարչապետին տեսնումն ենք իր այդ բանվորական հիմար գլխարկով։ Չգիտենք էլ, թե դա ինչ է, բայց վարչապետը այն կրում է նույնիսկ արտասահմանյան ուղևորությունների ժամանակ, երբ նա մտնում է այդ ժողովրդահաճո ռեժիմի մեջ․ պարզ է, որ ընտրություններ են սպասվում։
Վերադառնալով  Հայկ Մարությանին՝ նշենք, որ քաղաքապետարանից հեռացվելուց անմիջապես հետո հայտարարեց, որ մտադիր է առաջադրվել վարչապետի պաշտոնում, երբ տեղի ունենան խորհրդարանական ընտրություններ։ Իրականությունն այն է, որ պարոն Մարությանն իրականում ամենավատ արդյունքն է ցույց տվել քաղաքապետի ընտրություններում հիմնականում այն պատճառով, որ, անկեղծ ասած, նա նույնիսկ չի մասնակցել քարոզարշավին: Նա շատ սիրված քաղաքապետ էր և նախկինում քաղաքական հարցումներում առաջին տեղում էր, բայց մյուս կողմից բավականին թույլ թեկնածուի դեմ դուրս գալով ՝ նա զգալիորեն հետ էր մնում:
Այնուամենայնիվ, եթե նա մտադրվի և ագրեսիվ քարոզարշավ իրականացնի, իսկապես կունենա ժողովրդական աջակցության բազա հատկապես Երևանում․ նա շատ հայտնի է նաև շոուբիզնեսի ոլորտում իր աշխատանքի շնորհիվ։ Ողջամիտ գործելու դեպքում՝ հաջորդ ընտրություններում նա կարող է շատ լուրջ մարտահրավերներ նետել այս իշխանությանը։
Հիմա դիտարկենք, թե ինչու է վարչապետը նշանակել ընտրությունները դրանց նախատեսված ժամկետից 1,5-2 տարի առաջ , որն իրականում տեխնիկապես պետք է տեղի ունենա 2026 թվականին։ Առաջին հերթին ընդդիմությունը, որն այս պահին երկրի մեծամասնությունն է, դեռևս մասնատված է և համախմբված չէ կազմակերպված քաղաքական ուժերի մեջ, որոնք իսկապես կարող են մարտահրավեր նետել նրան ։ Երկրորդ ՝ տնտեսության մեջ գործերը շատ լավ են ընթանում։ Փաստորեն, վերջին հինգ տարիների ընթացքում մեկ շնչի հաշվով տնտեսական ազգային եկամուտը իրականում կրկնապատկվել է:
Այսպիսով՝ տնտեսական տեսանկյունից , չնայած տարաբնույթ խնդիրներին, Փաշինյանը դրական արդյունք է գրանցել:
Վարչապետը կարող է իրականում նախընտրել չունենալ բացարձակ մեծամասնություն և փոխարենը նպատակ ունի ղեկավարել կոալիցիոն կառավարություն, որտեղ պատասխանատվությունը կիսում է այլ քաղաքական դերակատարների հետ: Այս մոտեցումը կարող է օգնել հետագա ընտրություններում ներկայիս ընդդիմությանը մարգինալացնել՝ նոր քաղաքական գործիչների ներգրավելով և պոտենցիալ նվազեցնելով Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի և ՀՅԴ կուսակցության ղեկավարած խմբերի ազդեցությունը:
Եվ միևնույն ժամանակ վարչապետը  ցանկանում է խորհրդարանում ունենալ ընդդիմություն, որն ավելի հակառուսական է, քան ինքը, քանի որ դա նրան ստիպում է շատ ավելի խելամիտ թվալ ռուսական պետության հետ իր բոլոր արտաքին քաղաքական հարաբերություններում:
Ամփոփելով այս թեման՝ նշենք,  որ ոչ մի երաշխիք չկա, որ վարչապետի նպատակները կիրականանան։ Քաղաքականությունը միշտ լի է X-գործոններով, և Հայաստանի նման վայրում այդ X-գործոններից շատերը փաստացի վերահսկվում են օտարերկրյա տերությունների կողմից ․  լինի դա Բաքվում, Մոսկվայում, թե այլուր:
Երկրորդ ՝ Արցախում էթնիկ զտումներից և ցեղասպանությունից հետո  սրանք կլինեն առաջին ընտրությունները Հայաստանում ։  Մինչ այժմ մեղքի մեծ մասը դրվել է ռուսական պետության և այն փաստի վրա, որ այն թույլ է տվել էթնիկ զտումներ և ցեղասպանություն: Սակայն ռուսները չեն լինելու  քվեաթերթիկում։ Քվեաթերթիկում լինելու է վարչապետը, և նա է լինելու այն կուսակցությունը, որը պատասխանատվություն է կրելու անցյալ սեպտեմբերին տեղի ունեցած իրադարձությունների և վայրագությունների համար:
Եվ վերջապես դա կարող է հանգեցնել նրան, ինչին ականատես եղանք քաղաքապետի ընտրություններում, երբ որպես բողոքի միջոց մարդիկ իրենց քվեները տալիս են շատ մարգինալ քաղաքական գործիչների, որոնք իրականում կարող են մեր քաղաքական համակարգ բերել ուժեր, որոնք շատ ավելի անկայուն են:
Այժմ անդրադառնանք շաբաթվա երրորդ և վերջին թեմային ՝ ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի մասին օրինագծին, որն անցյալ շաբաթ ներկայացվել էր Հայաստանի խորհրդարանում: Անցած չորեքշաբթի Հայաստանի խորհրդարանը վաթսուներեք կողմ, երեսուներկու դեմ և 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ հավանություն տվեց օրինագծին, որը գրել էր պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանը, ով իշխող "Քաղաքացիական պայմանագիր" կուսակցության անդամ է:
Օրինագծի հեղինակը խորհրդարանին տեղեկացրել է, որ իր օրենսդրությունն ուղղված է Հայաստանում ընտանեկան բռնության մասին օրենքների արդյունավետության և պաշտպանության բարձրացմանը, ինչպես նաև ընտանեկան բռնության կանխարգելմանը։ Օրինագիծը նաև ներառում է կուսության ստուգման արգելումը և այն սահմանում՝ որպես բռնության ձև։
Օրենքը նպատակ ունի պաշտպանել երեխաներին և սահմանում է այդ պաշտպանության ժամկետները, ինչպես նաև սահմանում է անվճար բժշկական օգնություն ընտանեկան բռնության զոհերի համար և այլ կանոնակարգեր: Ընդդիմադիր առաջատար պատգամավոր Արմինե Կյուրեղյանը հավանություն չի տալիս կուսությունը ստուգելու արգելքին: Նա նշեց, որ սա լուրջ մշակութային խնդիր է, այսինքն ՝ կուսությունը ստուգելու համար մշակութային մեծ աջակցություն կա:
Իրականում կուսության ստուգումը  ուժեղ մշակութային խնդիր չէ․ դա իրականում ուժեղ հիմարության խնդիր է:
Օրենսդրության հեղինակ Զարուհի Բաթոյանը փաստացի արձագանքեց նրան՝ ասելով, որ այս օրինագիծն իրականում ընտանեկան արժեքների մասին է, ոչ թե դրան դեմ է , մենք պետք է այլ կերպ վերաբերվենք ընտանեկան բռնությանը։ Սա բռնության սովորական տեսակ չէ:
Պատահական չէ, որ նոր օրենքը սահմանում է ընտանիքի անդամ համարվող մարդկանց շրջանակը՝ ընդգծելով լրացուցիչ կարգավորումների անհրաժեշտությունը։ Յուրաքանչյուր ողջամիտ մարդ կաջակցի այս օրենսդրությանը։ Ցավալի փաստն այն է, որ հայ կանանց համար ամենաանապահով վայրերից մեկը այս երկրում իրենց սեփական տունն է:
Իսկ ինչ վերաբերում է կուսության ստուգմանը, ապա այն պետք է արգելվի, քանի որ դա բացարձակ խայտառակություն է, և մենք իրավունք չունենք որևէ կնոջ դնելու այդ նվաստացուցիչ իրավիճակի մեջ:
Եզրափակելով՝ կարևոր է պահպանել ընտանեկան արժեքները և մեր մշակութային ավանդույթները: Օրինակ՝ այն հարգանքը, որը մենք տածում ենք մեր մեծերի նկատմամբ և այն, որ ունենք հասարակություն, որը կարող է ազատություն առաջարկել առանց օտարման՝ միաժամանակ թույլ տալով մեզ և՛ մենակություն, և՛ համերաշխություն:
Բայց միևնույն ժամանակ, մենք չպետք է հանդուրժենք որևէ մեկին, ով թաքնվում է ընտանեկան արժեքների դրոշի հետևում և պաշտպանում է կանանց նկատմամբ բռնությունը։

• 23-02-2024 14:07:38   | Armenia  |  Politics
Insights with Eric Hacopian, a political analyst, look at the main events of the week in and around Armenia.
Welcome to this week's episode of Insight. During this week's show, we're going to cover three topics. The first one is going to be Ilham Aliyev's latest aggressions against Armenia in Syunik. Then we're going to move on to the likelihood that we might have parliamentary elections this year. And lastly, we're going to close the show with discussing the new domestic violence legislation, the anti-domestic violence legislation that's been proposed in the Armenian parliament.
The aggression that took place this week, a few days ago, at the village of Nerkin Hand, led to the murder of four Armenian soldiers by Aliyev's gunmen. Actually, if you look at it, there's a background with this. As in the past, all aggressions are set up by a series of actions. The first one was that they called in the EU ambassador in Baku to the foreign ministry to complain about the work of the EU mission on the Armenian-Azeri border. This was immediately followed by the attack. This attack specifically took place at an area in which there are Russian soldiers and the Russian soldiers all over Syunik, who actually prevented the EU mission from actually going to this location.
Furthermore, this was preceded by, again, false reports of shooting at the border from the Armenian side, which are obviously not the case. And interestingly enough, this comes 10 days after this country actually handed over landmine maps to the regime in Baku, in quotes, as a gesture of good will.
What can we say when analyzing this? I think, first and foremost, this is a continuation of the concession to aggression pipeline that we have seen since November of 2020. And frankly, we should expect nothing different from the regime in Baku until the regime there fears our ill-will gestures.
Now we're going to move on to the second topic of the week, which is the possibility of Armenia holding parliamentary elections this year, snap parliamentary elections. And there's sort of a backdrop to this. Last week, Hayk Marutyan, who is one of the leaders of the opposition in the Armenian city council and former mayor, was thrown out of the city council for a lack of attendance. I frankly never support such expulsions, but I also don't understand the idea of winning a seat and then boycotting the seat that you're supposed to serve in. We've seen this in the parliament and it makes very little sense to me. But frankly, all of this is a background to the chances of what's leading to us possibly having parliamentary elections by the end of this year. You see the signs everywhere, the foremost being if you look at the Prime Minister and his actions, he's sort of in a campaign mode. You see him going around the country, visiting construction sites, complaining about this, berating local officials about the poor quality of work, firing local governors. And on a more amusing note, whenever you see the Prime Minister is wearing that silly worker's hat where, you know, it's a worker's hat dash linen cap, you don't know what it is.
Even on foreign trips, when he gets into this populist mode, you know that we're going to have elections. Going back to Mr. Hayk Marutyan, immediately after his expulsion, what he said is that he intends to run for Prime Minister when there are parliamentary elections.
The reality is that Mr. Marutyan actually underperformed in the mayoral race, mostly because he frankly didn't even campaign. He was a very popular former mayor, and in initial polling he was actually in first place, but running against the rather weak candidate from the other side, he massively underperformed. However, if he actually puts his mind to it and runs an aggressive campaign, he actually has a base of popular support, especially in Yerevan, and he's been known nationally because of his work in the entertainment industry where if he actually puts his mind to it, he can actually be a very serious candidate in challenging this government during the next elections.
Now let's look at what the political calculations would be. Why would the prime minister call elections essentially two years, a year and a half before they're due, which in the next elections are actually technically supposed to happen in 2026? First of all, because every year that goes by is less popular than the previous year.
The opposition, which at this point is the majority of the country, is still divided and not coalesced into organized political forces that can really challenge him. Third, the economy is doing very strongly. In fact, over the past five years, economic national income on a per capita basis has actually doubled.
So, economically, with all of these problems going on, you actually have a positive narrative to tell. And I also think he actually wants to lose the absolute majority that he enjoys right now, and he wants to be the lead in a coalition government in which he is not entirely responsible for everything, that he actually shares this responsibility with other political actors, as long as he's the lead. I don't think he cares about that. And I think this will be a way, next elections are far more likely to marginalize the current opposition even further by bringing in other people into the parliament. So essentially the Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan, the ARF party groups are likely to get less as other people are likely to get in.
And at the same time, I think what he wants is to have opposition in the parliament that is more anti-Russian than he is, because it makes him sound far more reasonable in all of his foreign policy relations with the Russian state.
In conclusion on this matter, first and foremost, there's no guarantee that any of these will actually work as far as what the Prime Minister's goals are. Politics is always full of X-factors, and in a place like Armenia, a lot of those X-factors are actually controlled by foreign powers, whether in Baku, Moscow, or other places.
Secondly, these will be the first elections in Armenia since the ethnic cleansing and genocide in Artsakh. So far, most of the blame has gone on the Russian state and the fact that they allowed the ethnic cleansing and the genocide to happen.
However, the Russians are not going to be on the ballot. It's the Prime Minister who's going to be on the ballot, and he is going to be the party that's going to be held responsible for the events and the atrocities of last September.
And lastly, I think what this might bring about is, we saw this in the mayoral elections, in which you get a protest vote for very marginal figures that can actually bring in forces into our political system that are far more unhinged than anybody that we have right now.
Now we're going to move on to the third and final topic of the week, which is legislation that was introduced in the Armenian Parliament last week to fight domestic violence. Last Wednesday, the Armenian Parliament, by a vote of 63-32-1 abstention, voted to approve a legislation that was written by MP Zaruhi Batoyan, who's a member of the civil contract dominant party that runs the country.
The author of the bill told the parliament that her legislation seeks to increase the effectiveness and the protection of domestic violence laws in Armenia and to prevent domestic violence. This bill further goes on to actually ban virginity testing and actually defines it as a form of violence. Yes, believe it or not, that still goes on.
The law is aiming to protect children and define time frames for that protection and set free health care for victims of domestic violence and other regulations. A leading MP for the opposition, Armine Kyureghyan disapproved of the virginity testing ban. She said that this is a strong cultural problem, i.e. there's a lot of cultural support for virginity testing.
Actually, Ms. Kyureghyan, virginity testing is not a cultural, it's not a strong cultural problem, it's actually a strong stupidity problem.
The author of the legislation, Zaruhi Batoyan, actually responded to her saying that this bill is actually about family values and not against it, and I'm quoting her. She said, we must treat domestic violence differently. This isn't a usual type of violence.
It's no coincidence that the new law defines the circle of people considered as “family members” she said, highlighting the need for additional regulations. In analyzing this, what is it that we can say? First and foremost, anybody with any sense of common sense would actually support this legislation. The sad fact is that one of the most unsafe places for Armenian women, for far too many Armenian women in this country, is actually in their own home.
And as far as virginity testing goes, well, it should be banned because it is an absolute disgrace, unless you can have one for boys. And last I checked, you can't do that. So if you can't have one for boys, we have no right to humiliate any woman through that humiliating process.
In conclusion, I'm all for family values and the preservation of our cultural traditions. We have many traditions and cultural values that are very much worth protecting. For example, the respect that we have for our elderly, and the fact that we have a society that can offer freedom without alienation, while allowing us room for both solitude and solidarity.
But at the same time, I have absolutely no patience for anyone who hides behind the banner of family values to defend abusing women. And neither should you.