Հայաստանի կառավարությունը երկու տարբերակ ուներ՝ վարչակարգի դեմ ժողովրդական ընդվզումը խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար.
1) Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարող էր հրաժարական տալ՝ իշխանության ղեկը հանձնելով կոալիցիոն կառավարությանը, որը վեց ամսվա ընթացքում նոր խորհրդարանական ընտրություններ կանցկացներ և կընտրեր նոր վարչապետ․
2) Փաշինյանը կարող էր ընդունել ընդդիմության նոր առաջնորդ արքեպիսկոպոս Բագրատ Գալստանյանի առաջարկը, հանդիպել նրա հետ և քննարկել ներկայիս քաղաքական ճգնաժամի բանակցային լուծումը:
Ցավոք, Փաշինյանը չընտրեց վերոնշյալ տարբերակներից և ոչ մեկը: Նա նախընտրեց հարձակվել ընդդիմության վրա՝ իր «լավ կերակրված» ոստիկաններով՝ ծեծելով և ձերբակալելով մեծ թվով ցուցարարների, ներառյալ լրագրողների և նույնիսկ հոգևորականների, որոնցից ոմանք հիվանդանոցում են՝ ապաքինվելով ոստիկանության կողմից ստացած վնասվածքներից:
Վարչապետն ապահովել է ոստիկանների կույր հավատարմությունը՝ մի քանի անգամ բարձրացնելով նրանց աշխատավարձը և մշտական պարգևավճարներ տալով: Ասում են՝ Հայաստանի քաղաքների փողոցներում ավելի շատ ոստիկաններ կան, քան երկրի սահմանները պաշտպանող զինվորներ։
Սա զարմանալի չէ, քանի որ Փաշինյանը, որպես ապաշնորհ և անփորձ ղեկավար, ձախողել է գրեթե յուրաքանչյուր որոշում, որ կայացրել է վերջին վեց տարիների ընթացքում: Նա համառորեն կառչած է մնացել իր իշխանական աթոռից՝ մահացու հարված հասցնելով երկրի գոյատևմանը:
Սկզբում իր իշխանության գալը «թավշյա հեղափոխություն» անվանելուց հետո Փաշինյանը արագ անցավ՝ իր բնորոշմամբ «պողպատե հեղափոխության»։ Անհավատալի է, որ 2021 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ նա նախընտրական քարոզարշավն անցկացրեց մուրճը ձեռքին՝ խոստանալով ջարդել իր ներքին հակառակորդների գլուխները։ Նա նաև սպառնաց նրանց «ծեփել պատերին և փռել ասֆալտին»։ Ավելին, Փաշինյանը պարծենում էր, որ ոչ մի դատավոր չի համարձակվի չկատարել իր հրամանները։ Չնայած վարչապետը պնդում է, որ ինքը ժողովրդավար է, սակայն նրա պահվածքն ավելի շատ նման է բռնապետի։ Փաշինյանը իշխանության եկավ 2018 թվականին՝ փակելով Երևանի փողոցները, հրամայելով իր հետևորդներին փակել խորհրդարանի և դատարանների մուտքերը, ջարդելով ռադիոտան դռները և խախտելով բազմաթիվ այլ օրենքներ։ Սակայն, երբ այժմ ընդդիմությունը խաղաղ քայլում է փողոցներում կամ նույնիսկ մայթերով, մշտապես ներկա ոստիկանները դաժանորեն հարձակվում են նրանց վրա, ծեծում և ձերբակալում։
Զարմանալի չէ, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի ղեկավարները մտահոգություն են հայտնել Փաշինյանի՝ իշխանության ղեկին մնալու վերաբերյալ: Որոշ ադրբեջանցի և թուրք վերլուծաբաններ նույնիսկ առաջարկել են իրենց երկրներին՝ զինված ուժեր ուղարկել Հայաստան՝ Փաշինյանին պաշտպանելու համար, որպեսզի նա կարողանա շարունակել զիջումներ անել:
Մեկ այլ ցուցանիշ, որ Փաշինյանն աշխատում է Հայաստանի շահերի դեմ՝ այն աջակցությունն է, որ նա ստանում է Արևմուտքից, քանի որ նա անում է այն ամենը, ինչ ասում են իրեն, ինչը բխում է նրանց շահերից, սակայն՝ հակասում Հայաստանի ազգային շահերին:
Արևմտյան երկրները միայն խոսում են մարդու իրավունքների մասին, բայց սերտ հարաբերություններ պահպանում աշխարհի նույնիսկ ամենաբռնապետական վարչակարգերի հետ։ Ահա թե ինչու արևմտյան որևէ պետություն ոչ մի քննադատական խոսք չի ասել՝ Հայաստանի քաղաքացիների վրա Փաշինյանի ոստիկանության դաժան հարձակումների ընթացքում։
Բարեբախտաբար, մի քանի միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպություններ դատապարտել են Հայաստանում մարդու իրավունքների բացակայությունը և քննադատել ոստիկանության դաժանությունը։
Մայիսի 28-ին հինգ խոշոր հասարակական կազմակերպություններ հանդես եկան համատեղ հայտարարությամբ՝ ընդդեմ ցուցարարների «զանգվածային ձերբակալման», «որոշ մասնակիցների նկատմամբ բռնության» և Հայաստանի խորհրդարանի պատգամավորի նկատմամբ ֆիզիկական բռնության, ինչը Հայաստանի օրենսդրության խախտում է։ Հինգ կազմակերպություններն են՝ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը, Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների ՀԿ-ն, Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամը և Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամը։
Համատեղ հայտարարության մեջ նրանք ափսոսանք են հայտնել, որ հայ իրավապահ մարմինների աշխատակիցները «շարունակում են հակաօրինական և ոչ համաչափ ուժի կիրառման դեպքերը, ապօրինի բերման ենթարկելու և ազատության իրավունքի խախտումները հավաքների ազատության իրավունքի իրացման ժամանակ։ Ոստիկանության կողմից նման մեթոդների կիրառումը երկարամյա համակարգի ներսում անպատժելիության քաղաքականության արդյունք է, որի հետևանքով բռնի ուժի կիրառումը դարձել է ոստիկանության հիմնական գործիքը»։
Համատեղ հայտարարության մեջ ասվում է, որ քաղաքացիներն ունեն խաղաղ հավաքների ազատություն և իրենց կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունք՝ «առանց ոստիկանական բռնության վախի»։
«Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը հանդես է եկել առանձին հայտարարությամբ՝ կոչ անելով «դադարեցնել ոստիկանության դիտավորյալ բռնությունները լրագրողների նկատմամբ»: Առնվազն հինգ լրագրող թիրախավորվել է ոստիկանության կողմից։
Միացյալ Նահանգների Freedom House-ը նույնպես հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է. «Մենք մտահոգված ենք Հայաստանում ոստիկանության բռնությունների մասին ահազանգերի թվի ավելացմամբ։ Կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանություններին հետաքննել չափից ավելի ուժի և անմարդկային վերաբերմունքի այս վարքագիծը և աշխատել քաղաքացիական հասարակության հետ՝ խթանելու և իրականացնելու էական բարեփոխումներ»:
Ամենաամոթալի պահվածքը Փաշինյանի հրամանն էր՝ խոչընդոտելու Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի մուտքը Սարդարապատի հուշահամալիր մայիսի 28-ին՝ Հայաստանի անկախության օրը։ Ավելի վատթարացնելով իրավիճակը, վարչապետը ստեց՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու են խոչընդոտել Կաթողիկոսին և նրան ուղեկցող հոգևորականներին՝ ծաղկեպսակ դնել հուշահամալիրում, որը հանրային վայր է:
Բոլոր ոստիկաններն ու պետական պաշտոնյաները պետք է գիտակցեն, որ Փաշինյանի հեռանալուց հետո նրանք պատասխանատվություն են կրելու իրենց անօրինական և հակահայկական գործողությունների համար։

The Armenian government had two options to resolve peacefully the popular uprising against the regime:
1) Prime Minister Nikol Pashinyan could have resigned, turning over the reins of power to a coalition government which in six months would hold new parliamentary elections and choose a new Prime Minister;
2) Pashinyan could have accepted the offer of the new leader of the opposition, Archbishop Bagrat Galstanyan, to sit down with him and discuss a negotiated solution to the current political crisis.
Regrettably, Pashinyan chose neither one of the above options. He chose to attack the opposition by having his “well-fed” police beat and arrest a large number of protesters, including journalists and even clergymen, some of whom are in a hospital recovering from injuries they suffered at the hands of the police. The Prime Minister has secured the blind loyalty of the police officers by increasing their salaries several times and giving them constant bonuses. It is said that there are more policemen in the streets of Armenian cities than soldiers protecting the country’s borders.
This is not surprising since Pashinyan, as an incompetent and inexperienced leader has mismanaged just about every decision he has made in the past six years. He is stubbornly clinging to his seat of power, dealing a mortal blow to the survival of the country.
After initially calling his takeover of power a “velvet revolution,” Pashinyan quickly switched to what he described as a “steel revolution.” Incredibly, he campaigned during the parliamentary elections of 2021, holding a hammer in his hand and promising to bash the heads of his domestic opponents. He also threatened to slam them into the wall and flatten them on the asphalt.
Furthermore, Pashinyan boasted that no judge would dare to deviate from his orders. Even though the Prime Minister claims to be a democrat, his behavior is more like that of a dictator. Pashinyan came to power in 2018 closing down the streets of Yerevan, ordering his followers to block the entrances of the Parliament and courthouses, smashing the doors of the State Radio station, and violating many other laws. However, when the opposition is now peacefully walking in the streets or even on the sidewalks, they are brutally attacked, punched and arrested by the ever-present police.
Not surprisingly, the heads of Azerbaijan and Turkey have expressed their concern about Pashinyan remaining in power. Some Azeri and Turkish analysts even suggested that their countries dispatch armed troops to Armenia to protect Pashinyan, so he can continue making concessions.
Another indication that Pashinyan is working against the interests of Armenia is the support he is getting from the West because he is doing what they are telling him to do which is in their interest, but contrary to the national interests of Armenia.
Western countries only pay lip service to human rights, but maintain good relations with even the most dictatorial regimes in the world. That is the reason why not one critical word has been said by any Western state while Pashinyan’s police is brutalizing Armenia’s citizens.
Fortunately, several non-governmental international organizations have condemned the lack of human rights in Armenia and criticized police brutality.
On May 28, five major non-governmental organizations issued a joint statement against “mass detention” of protesters, “violence against some participants” and physical assault against a member of the Armenian Parliament which is a violation of Armenia law. The five organizations are: Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office, Transparency International Anticorruption Center, Protection of Rights without Borders NGO, Law Development and Protection Foundation, and Democracy Development Foundation.
The joint statement deplored that Armenian law enforcement officers “continue to engage in unlawful and disproportionate use of force, illegal detentions, and violations of the right to liberty during the exercise of the right to freedom of assembly. The use of such methods by the police is the result of a longstanding policy of impunity within the system, leading to the use of violent force becoming the main tool of the police.”
The joint statement further said that citizens have the freedom for peaceful assembly and the right to express their opinions freely “without fear of police violence.”
Reporters Without Borders issued a separate statement calling “for an end to deliberate police violence against reporters.” At least five journalists were targeted by the police.
The U.S. Freedom House also issued a statement saying: “We are concerned by mounting reports of police violence in Armenia. We urge Armenian authorities to investigate this pattern of excessive force and inhumane treatment and work with civil society to foster and implement meaningful reform.”
The most shameful behavior was Pashinyan’s order to obstruct the entry of Catholicos of All Armenians Karekin II into the Sardarapat Memorial on May 28, Armenia’s Independence Day. To make matters worse, the Prime Minister lied when he was asked why the Catholicos and his entourage of clergy were hindered from placing a wreath at the Memorial, is a public venue.
All police officers and government officials must be aware that after Pashinyan is gone they will be held responsible for their illegal and anti-Armenian actions.