Ալեքսեյ Օվերչուկն այցելել է Հայաստանի երկաթուղու ջրհեղեղից տուժած հատվածներ
Սեպտեմբերի 14-ին այցով Հայաստանում գտնվող ՌԴ կառավարության նախագահի տեղակալ Ալեքսեյ Օվերչուկն այցելել է Հայաստանի Լոռու մարզ, որտեղ ծանոթացել է ընթացիկ տարվա մայիսի վերջին ջրհեղեղից ավերված երկաթուղու ենթակառուցվածքի վերականգնման աշխատանքների արդյունքներին: Ուղևորության ընթացքում նրան ուղեկցել են «Ռուսական երկաթուղիներ» և «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունների ղեկավարության ներկայացուցիչները:
Ալեքսեյ Օվերչուկը էլեկտրագնացքով Վանաձորից ուղևորվել է Ախթալա կայարան, որտեղ երկաթուղային գիծը ջրհեղեղից ավերվել էր 6 հատվածում, և կանգառի ժամանակ մանրամասն ծանոթացել է վերականգնողական աշխատանքների տեխնոլոգիային և ծավալին:
Երկաթուղու տվյալ հատվածը Հայաստանի երկաթուղային ցանցը արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճյուղն է։ Երթևեկության վերականգնման պահից մինչ օրս ՀԿԵ-ն տեղափոխել է 425 հազար տոննա բեռ: Հատվածի վերականգնման վրա աշխատել են ՀԿԵ մասնագետները և Հայաստան գործուղված «Ռուսական երկաթուղիներ»-ի և «Վրացական երկաթուղիներ»-ի մասնագետները։
Սահմանափակ ժամանակահատվածում իրականացվել է հսկայական քանակությամբ հողային աշխատանքներ, վերականգնվել են երկաթուղային գծի կիլոմետրեր, կոնտակտային ցանցեր, կապի համակարգեր և քարշային ենթակայաններ: Մինչև երթևեկության վերականգնումը ստեղծվել է առաջնահերթ բեռները Հայաստան հասցնելու ժամանակավոր սխեմա։ Ավերիչ տարերքի հետևանքների վերացման համար ընդհանուր առմամբ «Ռուսական երկաթուղիներ» և «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունների կողմից ուղղվել է ավելի քան 800 մլն դրամ:
Մայիսի 25-ին երկարատև տեղումների, դրան հաջորդած վարարման և Դեբեդ, Աղստև և Տաշիր գետերի հուներից դուրս գալու հետևանքով Հայաստանի Հանրապետության հյուսիսային երկու մարզերի տարածքում տեղի է ունեցել բնակավայրերի ջրածածկում և ավտոմոբիլային ճանապարհների հատվածների վնասում, 16 բնակավայրերի ջրամատակարարման խափանում:
«Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ դուստր ձեռնարկության՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի կողմից կառավարվող մի շարք երկաթուղային ենթակառուցվածքային օբյեկտներ վնասվել են, այդ թվում՝ 1800 մ ռելսային ուղի, 45 կոնտակտային ցանցի հենարաններ, մի շարք քարշային ենթակայանների էլեկտրամատակարարման խափանում, երկաթուղային տեխնիկայի վնասում: Սողանքի հետևանքով երկաթուղային գծերի վրա կանգնեցվել է Այրում – Սանահին հատվածում գնացքների երթևեկությունը ներքին և միակ միջազգային (Վրաստանի հետ) հաղորդակցությունում:

14-09-2024 13:32:41 | Армения | Пресс-релизы
14 сентября находящийся с визитом в Армении заместитель председателя правительства РФ Алексей Оверчук посетил Лорийскую область Армении, где ознакомился с итогами восстановительных работ на инфраструктуре железной дороги, разрушенной паводком в конце мая текущего года. В поездке его сопровождали представители руководства компаний «Российские железные дороги» и «Южно-кавказская железная дорога».
Алексей Оверчук проехал на электропоезде от Ванадзора до станции Ахтала, где железнодорожное полотно было смыто в 6 местах, и во время остановки детально ознакомился с технологией и объемом восстановительных работ.
Данный участок железной дороги является единственной веткой, связывающей железнодорожную сеть Армении с внешним миром. С момента восстановления движения по настоящее время ЮКЖД перевезла 425 тысяч тонн грузов. Над восстановлением участка трудились специалисты ЮКЖД, командированные в Армению специалисты РЖД и Грузинской железной дороги.
В течение ограниченного времени был проведен колоссальный объем земляных работ, восстановлены километры железнодорожного полотна, контактной сети, систем связи и тяговые подстанции. До восстановления движения была налажена временная схема доставки в Армению приоритетных грузов. На устранение последствий разрушительной стихии в целом компаниями РЖД и ЮКЖД было направлено более 800 млн драмов.
25 мая в результате продолжительных осадков с последующим переполнением и выходом из русел рек Дебед, Агстев и Ташир на территории двух областей на севере Республики Армения произошло затопление населенных пунктов и повреждение участков автомобильных дорог, нарушение водоснабжения 16 населенных пунктов.
Был поврежден ряд объектов инфраструктуры железных дорог Армении, находящихся в управлении ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» – дочернего общества ОАО «РЖД», включая размытие 1800 м пути, падение 45 опор контактной сети, нарушение электроснабжения от ряда тяговых подстанций, повреждения средств железнодорожной автоматики. В результате схода оползня на железнодорожные пути остановлено движение поездов на участке Айрум – Санаин во внутреннем и единственном международном (с Грузией) сообщении.