04-10-2024 11:58:20 | Հայաստան | Քաղաքական
Թուրք հետաքննող լրագրող Աբդուլլահ Բոզքուրտը Nordic Monitor-ում մի հոդված է գրել՝ «Վաշինգտոնի դատարանում թուրք բարձրաստիճան դիվանագետները մեղադրվում են մարդկանց թրաֆիքինգի և խարդախության մեջ» վերնագրով:
Բոզքուրտը հայտնել է, որ Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանատան երկրորդ բարձրաստիճան դիվանագետ, առաքելության ղեկավարի նախկին տեղակալ Հուսնու Սինան Էրթայը և նրա կինը՝ դեսպանատան դիվանագիտական խորհրդական Անիլ Օզգե Էրթայը, «մեղադրվել են մարդկանց թրաֆիքինգի, խարդախության, անհիմն հարստացման, պայմանագրի խախտման և ԱՄՆ-ի աշխատանքային ու աշխատավարձի մասին օրենքների խախտումների մեջ»: Քաղաքացիական հայցը մայիսին ԱՄՆ Վաշինգտոնի շրջանային դատարան է ներկայացրել նրանց դայակը՝ Ֆիլիպինների քաղաքացի Շերոն Թոմաս Ագդիփանը: Եթե դատավորը համաձայնի գործը վարույթ ընդունել, ապա դատարանը կորոշի ամուսինների մեղավորությունը կամ անմեղությունը:
Թուրք դիվանագետները բնակվել են մեկ միլիոն դոլար արժողությամբ, 120 քառակուսի մետր մակերեսով առանձնատանը՝ դեսպանատան Պարկ Դրայվում գտնվող փակ համայնքում, Վաշինգտոնի Ուեսլի Հայթս թաղամասում: Նրանց դայակը հայտարարում է, որ «նրան հրապուրել են Ֆիլիպիններից Միացյալ Նահանգներ տեղափոխվել՝ աշխատանքի, արդար վարձատրության և սեփական սենյակի խոստումներով, բայց փոխարենը նա ենթարկվել է բռնի աշխատանքի»: Ըստ նրա փաստաբանների՝ «նա զգացական և ֆիզիկական տառապանք է կրել, զրկվել է կանոնավոր սննդից և առանձին ննջարանից, խիստ ցածր է վարձատրվել, նրան սպառնացել են արտաքսմամբ և հաճախակի ենթարկել բանավոր բռնության»։
Բոզքուրտը գրել է, որ «թուրքական դիվանագիտական համայնքի իր աղբյուրները, որոնք զրուցել են Nordic Monitor-ի հետ, զարմացած չեն մեղադրանքների առնչությամբ՝ վկայակոչելով Էրթայ զույգի բնույթն ու բնավորությունը: «Տիկին Էրթայն իր գործընկերների շրջանում հայտնի է որպես դաժան անձնավորություն», ասել է աղբյուրը, որը ցանկացել է մնալ անանուն: Այլ աղբյուրներ պնդել են, որ նրա ամուսինն իր պաշտոնն ապահովել է արտաքին գործերի նախարարությունում հիմնականում իր հոր՝ անձնակազմի գծով պատասխանատու փոխգործնախարարի ազդեցիկ դերի շնորհիվ»:
Բոզքուրտը գրել է, որ «Ագդիփայի փորձությունները սկսվել են 2019 թվականի նոյեմբերին, երբ տիկին Էրթայը նրան աշխատանք է առաջարկել Վաշինգտոնում, սակայն, երբ Ագդիփան սկսել է աշխատել զույգի մոտ 2020 թվականի փետրվարին, նրա պարտականությունները տարածվում էին նրանց 5-ամյա որդուն խնամելու սահմաններից դուրս՝ ներառելով տնային տնտեսության տարբեր գործեր՝ մաքրությունից ու խոհարարությունից մինչև պարտիզպանություն»։
Բոզքուրտը հայտնել է. «Չնայած նրա պայմանագրով նախատեսված էր շաբաթական 35-ժամյա աշխատանքային օր՝ ժամը 14 դոլարով, Ագդիփան աշխատել է շաբաթական ավելի քան 80 ժամ և նրանից պահանջվել է բոլոր ժամերին սպասողական վիճակում մնալ՝ զույգի պահանջները բավարարելու համար: Նա ոչ մի փոխհատուցում չի ստացել արտաժամյա աշխատանքի համար, ինչը պայմանագրի պայմանների ակնհայտ խախտում է: Հայցում ասվում է, որ զույգն ստիպել է Ագդիփային վերադարձնել իր աշխատավարձի մի մասը՝ հրահանգելով նրան կանխիկ գումար հանել բանկոմատից և վերադարձնել իրենց…
Զույգի համար 15 ամիս աշխատելու ընթացքում Ագդիփայից պահանջվել է վերադարձնել իր ընդհանուր աշխատավարձի մոտավորապես մեկ երրորդը, որը կազմում էր 9450 դոլար»։
Հայցում ասվում է, որ թուրք ամուսինները «դաժան են վարվել նրա հետ՝ վիրավորանքներ ու հայհոյանքներ գործածելով, վռնդելու սպառնալիքներով և հուզական ու հոգեբանական անհանգստություն պատճառելով: Նրան ասել են, որ աշխատանքային պայմաններից բողոքելու դեպքում իրեն կարտաքսեն երկրից»։
Ագդիփան պնդում է, որ հակառակ պայմանագրին, իրեն մերժել են կանոնավոր սնունդ տալ, թույլ չեն տվել ինքնուրույն պատրաստել իր սնունդը, մերժել են անհրաժեշտության դեպքում բժշկական օգնություն տրամադրել և հիվանդության ժամանակ արձակուրդ տալ: Բոզքուրտն հաղորդել է. «Չնայած պայմանագրով նախատեսված էր, որ նա պետք է առանձին սենյակ և սնունդ ստանա, Ագդիփային հանձնարարել են քնել առանց պատուհանի նկուղում: Թուրքական առաքելության ղեկավարի տեղակալը կանոնավոր կերպով մուտք է գործել այս տարածք»։
2021 թվականի մայիսի 5-ին դայակը փախել է դիվանագետների տնից՝ թողնելով իր ունեցվածքի մեծ մասը։ Վաշինգտոնում Ֆիլիպինների դեսպանատան աշխատանքային հարցերով կցորդը, տեղեկանալով նրա իրավիճակի մասին, Ագդիփային ուղարկել է փաստաբանական գրասենյակ՝ նրան պաշտպանելու համար:
Փաստաբանական գրասենյակը ծանուցել է ԱՄՆ կառավարությանն այս գործի մասին այն բանից հետո, երբ Ագդիփան ցուցմունք է տվել իր կրած բռնությունների և հարկադիր աշխատանքի մասին: Սակայն մինչ օրս ԱՄՆ իշխանությունների կողմից դիվանագետների դեմ քրեական գործ չի հարուցվել։
Ագդիփայի փաստաբանների hայցում ասվում է, որ «Էրթայների գործողությունները՝ սկսած Ագդիփային հավաքագրելուց և նրան Միացյալ Նահանգներ մեկնել համոզելուց, մինչև արտաքսման սպառնալիքը և աշխատավարձը գողանալը, խախտում են բազմաթիվ օրենքներ… Ավելին, նրանց վարքագիծը, ենթադրաբար, կապված է պայմանագրի խախտումների, անհիմն հարստացման, հուզական անհանգստության միտումնավոր պատճառման և խարդախության հետ»:
2024 թվականի մայիսի 20-ին Ագդիփայի փաստաբանները՝ Օլամիդե Ս. Օրեբամջոն, Մելիսա Լ. Պատերսոնը և Էլիզաբեթ Ս. Ֆասիհը Վաշինգտոնի «Ջոնս Դեյ» փաստաբանական գրասենյակից, դատարանից պահանջեցին երդվյալ ատենակալների դատավարություն:
Հայտնի չէ, թե դատավորը ինչպես կվարվի այս գործով, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ թուրք ամուսինները վերադարձել են Թուրքիա և վայելել են դիվանագիտական անձեռնմխելիությունը։
Բուզքուրտը հայտնել է, որ թուրք զույգն աշխատում է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունում, Անկարայում։
«Պարոն Էրթայը ներկայումս ծառայում է որպես Արևելյան Ասիայի գլխավոր տնօրինության վարչության պետ», իսկ տիկին Էրթայը «Հյուսիսային Ամերիկայի գլխավոր տնօրինության վարչության ղեկավարն է»:

04-10-2024 11:44:20 | Armenia | Politics
Turkish investigative reporter Abdullah Bozkurt wrote in the Nordic Monitor an article titled, “Senior Turkish diplomats accused of human trafficking, fraud in Washington, D.C., court.”
Bozkurt reported that Husnu Sinan Ertay, the former deputy chief of mission -- the second-highest ranking diplomat at the Turkish Embassy in Washington, D.C., -- and his wife, Anil Ozge Ertay, a diplomatic Counselor at the Embassy, were “accused of human trafficking, fraud, unjust enrichment, breach of contract and violations of U.S. labor and wage laws.” The civil suit was filed in May in the U.S. District Court for the District of Columbia by their nanny, Philippine national Sharon Thomas Agdipa. If the judge agrees to accept the case, the court will determine the couple’s guilt or innocence.
The Turkish diplomats lived in a million-dollar, 1,330-square-foot townhouse in a gated community on Embassy Park Drive, in the Washington neighborhood of Wesley Heights. Their babysitter claims that “she was lured from the Philippines to the U.S. with promises of a job, fair wages and a private room, only to be subjected to forced labor.” According to her lawyers, “she endured emotional and physical suffering, was deprived of regular meals, denied a private bedroom, grossly underpaid, threatened with deportation and frequently subjected to verbal abuse.”
Bozkurt wrote that his “sources in the Turkish diplomatic community who spoke to Nordic Monitor expressed little surprise at the charges, citing the nature and character of the Ertay couple. ‘Mrs. Ertay is known to be a vicious person among her colleagues,’ one source said, speaking on condition of anonymity. Other sources claimed that her husband secured his position at the foreign ministry largely due to his father’s influential role as deputy undersecretary responsible for personnel.”
Bozkurt wrote that “Agdipa’s ordeal began in November 2019, when Mrs. Ertay offered her a job in Washington, D.C. However, when Agdipa began working for the couple in February 2020, her duties extended beyond caring for their 5-year-old son, to include various housekeeping tasks, from cleaning and cooking to gardening.”
Bozkurt reported: “Although her contract specified a 35-hour workweek at $14 an hour, Agdipa was working over 80 hours a week and was required to remain on standby at all hours to accommodate the couple’s demands. She received no compensation for overtime, a clear violation of the contract’s terms. The suit alleges that the couple compelled Agdipa to return a portion of her salary by instructing her to withdraw cash from an ATM and hand it back to them…. Over the course of 15 months of working for the couple, Agdipa was required to return approximately one-third of her total wages, amounting to $9,450.”
The lawsuit alleges that the Turkish couple “was abusive toward her, using insults and curses, threatening to evict her and inflicting emotional and psychological distress. She was told that she would be deported from the country if she complained about the working conditions.”
Agdipa alleges that she was denied regular meals contrary to the contract, was not allowed to prepare her own food and was refused medical care and sick leave when needed. Bozkurt reported: “Although the contract stipulated that she would receive private room and board, Agdipa was assigned to sleep in a windowless basement. This space was regularly accessed by the Turkish deputy chief of mission.”
On May 5, 2021, the babysitter fled from the diplomats’ house, leaving most of her belongings behind. The labor attaché for the Embassy of Philippines in Washington, learning of her situation, referred Agdipa to a law firm to defend her.
The law firm notified the U.S. government of the case after Agdipa testified about the abuse and forced labor she had endured. However, to date, no criminal charges have been filed against the diplomats by the U.S. authorities.
The lawsuit alleges that “the actions of the Ertays -- ranging from recruiting Agdipa and convincing her to travel to the US, to threatening her with deportation and stealing her wages -- violate multiple laws…. Moreover, their conduct is alleged to have involved breaches of contract, unjust enrichment, intentional infliction of emotional distress and fraud.”
On May 20, 2024, Agdipa’s attorneys -- Olamide S. Orebamjo, Melissa L. Patterson and Elizabeth S. Fassih of the Jones Day law firm in Washington, D.C. – asked the court for a jury trial.
It is not known how the judge will deal with the case, given the fact the Turkish couple had returned to Turkey and enjoyed diplomatic immunity.
Buzkurt reported that the Turkish couple is working at the Turkish Foreign Ministry in Ankara. “Mr. Ertay currently serves as head of department at the Directorate General for East Asia” while Mrs. Ertay is “head of department at the Directorate General for North America.”