06-12-2024 14:46:37 | Հայաստան | Հասարակություն
Աշտարակ համայնքի Արտաշավան բնակավայրի նորակառուց մանկապարտեզի տանիքին՝ Արևորդի ՀԿ-ի և Ucom-ի համագործակցության շրջանակներում տեղադրվել է 10,53 կՎտ/ժ դրվածքային հզորությամբ արևային կայան։
Մանկապարտեզը դեռ չի հանձնվել շահագործման, բայց արևային կայանի տեղադրումը թույլ կտա, որ գործարկման առաջին իսկ օրվանից մանկապարտեզը օգտագործի կայուն էներգիա՝ միաժամանակ լիովին ապահովելով իր հոսանքի ծախսը։ Սա հրաշալի հնարավորություն է մանկապարտեզի համար ի սկզբանե պլանավորել տնտեսված գումարների ներդրումը զարգացման այլ ծրագրերի համար։
«Մենք Ucom-ում մեծ կարևորություն ենք տալիս տեխնոլոգիական զարգացմանն ու կանաչ տեխնոլոգիաներին, և ուրախ ենք, որ կարող ենք դրանք ծառայեցնել մեր համայնքների օգտին։ Շատ ուրախալի է նաև, երբ կայանները տեղադրվում են մանկապարտեզների տանիքներին, և մեր երիտասարդ սերունդները մանկուց կսովորեն կայուն ու էկոլոգիապես մաքուր լուծումներին» - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այսօր, երբ ողջ աշխարհը առերեսում է կլիմայական փոփոխությանն ու բնապահպանական աղետներին, չափազանց կարևոր է իրականացվող բոլոր աշխատանքներում մտապահել այս վտանգներն ու նախատեսել վերջիններիս հարմարվողականությանն ուղղված քայլեր։ Կայուն էներգիայի անցումը այդ քայլերից մեկն է, որ հնարավորություն կտա թե՛ խնայել ֆինանսական միջոցներ, թե՛ օգտվել վերականգնվող էներգիայից՝ չվնասելով շրջակա միջավայրը», - ասել է Արևորդի ՀԿ տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը։
Նորակառույց մանկապարտեզը նախատեսված է 160 սանի համար։ 2025 թվականի հունվարից այն իր դռները կբացի ավելի քան 60 սաների համար ոչ միայն Արտաշավան բնակավայրից, այլև հարևան Սաղմոսավանից, Ուշիից, Օհանավանից՝ հետագայում ընդլայնվելու պլանով։
Քանի որ տեղադրված կայանի կողմից արտադրված էներգիան կլինի շատ ավելին, քան մանկապարտեզին անհրաժեշտ է, ավելցուկը կվերաուղղորդվի Արտաշավան բնակավայրի արտաքին լուսավորության ողջ ծախսի փոխհատուցմանը։
Արտաշավանում բնակվում է ավելի քան 700 մարդ․ արտաքին լուսավորությունը երեկոյան և գիշերային ժամերին վերջիններիս ապահովության կարևոր գրավականն է։

• 06-12-2024 14:46:37   | Армения  |  Общество
В рамках сотрудничества общественной организации SunChild и компании Ucom на крыше нового детского сада в поселке Арташаван общины Аштарак установлена солнечная электростанция установленной мощностью 10,53 кВт/ч.
Детский сад еще не введен в эксплуатацию, но установка солнечной электростанции позволит учреждению с первого дня работы использовать устойчивую энергию, полностью покрывая затраты на электроэнергию. Это даст детскому саду прекрасную возможность спланировать и вложить сэкономленные средства в другие проекты развития.
«В Ucom мы придаем большое значение технологическому развитию и зеленым технологиям и рады возможности использовать их на благо наших общин. Также очень радостно видеть, когда станции устанавливаются на крышах детских садов, так что наше молодое поколение с детства будет знакомиться с устойчивыми и экологически чистыми решениями», — отметил генеральный директор компании Ucom, Ральф Йирикян.
«Сегодня, когда весь мир сталкивается с изменением климата и экологическими катастрофами, крайне важно учитывать эти угрозы во всех проектах и планировать шаги, направленные на адаптацию к ним. Переход к устойчивой энергетике входит в число шагов, которые позволяют экономить финансовые ресурсы и использовать возобновляемую энергию, не нанося вреда окружающей среде», — сказала Сона Калантарян, директор общественной организации SunChild.
Недавно построенный детский сад рассчитан на 160 воспитанников. С января 2025 года учреждение примет более чем 60 студентов не только из поселка Арташаван, но и из соседних Сагмосавана, Уши, Оганавана, однако в будущем планируется расширение детского сада.
Поскольку установленная электростанция будет вырабатывать намного больше энергии, чем необходимо детскому саду, излишки будут перенаправлены на обеспечение наружного освещения поселка Арташаван. В Арташаване проживает более 700 человек, и наружное освещение очень важно для безопасности жителей в вечернее и ночное время.